Тромбофилия, ДВТ, проблеми с кръвотока, прееклампсия - тема 10

  • 34 076
  • 754
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 703
Здравейте ,

В Бургас , кой лекар ще ми препоръчате за консулатция при мутация на MTHF

# 136
  • София
  • Мнения: 7 467
Magi09,
В Геника и в Майчин дом София можеш да пратиш материал (венозна кръв) по куриер, потърси им в сайтовете. И кажи къде си и каква лаборатория имаш наблизо, щот иначе няма как да ти помогнем Simple Smile

coolyto,
доц. Конова има приемни часове в Бургас. Координати има на първа страница на темата.

# 137
  • Мнения: 702
Благодаря за бързият отговор. От Благоевград съм, става въпрос за лаборатория Унидиамед 🤗
Magi09,
В Геника и в Майчин дом София можеш да пратиш материал (венозна кръв) по куриер, потърси им в сайтовете. И кажи къде си и каква лаборатория имаш наблизо, щот иначе няма как да ти помогнем Simple Smile

# 138
  • Мнения: 2 515
Маги, довери им се. Аз там пускам всичко.

# 139
  • Мнения: 702
Много благодаря 🤗❤️
Аз също пускам всичко там, но за това специално не бях сигурна.
Благодаря много в най-скоро време ще го направя 🤗
Маги, довери им се. Аз там пускам всичко.

# 140
  • Мнения: 135
Здравейте момичета, загубих бебенце в 7 г.с. и ми назначиха изследвания за тромбофилия.
Тук може да видите резултатите:
Скрит текст:
Моята гинеколожка каза, че няма от какво да се притеснявам и единственото, което ми каза е при положителен тест за бременност да започна да приемам Аспирин и по-голяма доза фолиева киселина.
Но аз чета и се чудя дали това е достатъчно?
От вашия опит и знания мислите ли, че трябва да си направя други изследвания или да се свържа с специалист по тромбофилия? Мога ли да направя нещо друго на този етап?
Сега с мъжа ми се опитваме да имаме пак бебе и колкото се вълнувам, толкова ме и страх.
Искам да се подготвя, за да може да имаме щастлив край този път.

# 141
  • София
  • Мнения: 7 467
55Rush, съжалявам ..

Имаш 4 хетерозиготни мутации по нискорискови фактори. Всяка една по отделно не е проблем, но като се съберат всички на едно място ... е добре да помислиш за профилактика.

Профилактиката при тромбофилия обикновено е с антикоагулант (нискомолекулен хепарин, който не преминава през плацентата) и/или антиагрегант (ниска доза аспирин/аспирин протект/ацетизал кардио), който възпрепятства слепването на тромбоцитите.
Възможно е ниската доза аспирин да ти е достатъчна, възможно е и да не е - никой не може да ти каже предварително, затова повечето от нас, особено след аборт, при следваща бременност прилагат профилактична терапия и с двете.

В допълнение - мутацията в MTHFR е свързана с намалено усвояване на синтетични витамини от група Б - Б9 и Б12. Ако приемаш висока доза фолиева киселина това няма да ти помогне, защото тя е синтетична. Трябва да приемаш метилирани/бионалични форми на Б9 и Б12 и да ги докараш до горна граница преди следваща бременност. При ниски нива на тези витамини се повишават нивата на хомоцистеин, а повишеният хомоцистеин е рисков фактор за сърдечно-съдови проблеми.
Така че направи изследване на Б9 и Б12 и виж какво ще излезе като резултат, при ниски нива приемай фолат/метилфолат/неофолик мета вместо синтетична фолиева киселина за Б9, и метилкобаламин вместо синтетичния цианкобаламин за Б12.

На първа страница на темата има събрана полезна информация, прочети я. Можеш да прочетеш и темите назад, ще ти е от полза.

Стискам палци следващия път с правилната терапия всичко да е наред!

# 142
  • Мнения: 135
Скрит текст:
55Rush, съжалявам ..

Имаш 4 хетерозиготни мутации по нискорискови фактори. Всяка една по отделно не е проблем, но като се съберат всички на едно място ... е добре да помислиш за профилактика.

Профилактиката при тромбофилия обикновено е с антикоагулант (нискомолекулен хепарин, който не преминава през плацентата) и/или антиагрегант (ниска доза аспирин/аспирин протект/ацетизал кардио), който възпрепятства слепването на тромбоцитите.
Възможно е ниската доза аспирин да ти е достатъчна, възможно е и да не е - никой не може да ти каже предварително, затова повечето от нас, особено след аборт, при следваща бременност прилагат профилактична терапия и с двете.

В допълнение - мутацията в MTHFR е свързана с намалено усвояване на синтетични витамини от група Б - Б9 и Б12. Ако приемаш висока доза фолиева киселина това няма да ти помогне, защото тя е синтетична. Трябва да приемаш метилирани/бионалични форми на Б9 и Б12 и да ги докараш до горна граница преди следваща бременност. При ниски нива на тези витамини се повишават нивата на хомоцистеин, а повишеният хомоцистеин е рисков фактор за сърдечно-съдови проблеми.
Така че направи изследване на Б9 и Б12 и виж какво ще излезе като резултат, при ниски нива приемай фолат/метилфолат/неофолик мета вместо синтетична фолиева киселина за Б9, и метилкобаламин вместо синтетичния цианкобаламин за Б12.

На първа страница на темата има събрана полезна информация, прочети я. Можеш да прочетеш и темите назад, ще ти е от полза.

Стискам палци следващия път с правилната терапия всичко да е наред!

Много ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
Аз ви чета от известно време и имам някаква идея, но всеки случай е различен и за това реших да си публикувам изследванията. Много съм объркана от всичко, което чета и различните мнения и най-вече от мнението на гинеколожката ми, която по-скоро казва, че всичко е наред. За това реших да пиша тук.
Относно витамините вече ги изследах и резултатите са:
Скрит текст:
Б9 ми е над референтната стойност с малко, но Б12 е далеч от горната граница. Според теб това достатъчно ли е или трябва да се работи по повишаването му?

Относно нейната рецепта ето какво ми изписа, но само при положителен тест:
Скрит текст:
Тоест аспирин и метилфолат. Дали това би било достатъчно или препоръчваш терапия преди забременяване?

Може ли да ми препоръчаш специалист в град София, който може да ми предпише тези терапии и който да ме консултира? Тези терапии трябва да се правят педи забременяване или по време на следващата бременност?
Искам да направя всичко, което зависи от мен. И така като си говорим не знам дали да не престанем с опитите преди консултация със специалист.
Отново много ти благодаря!

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 16:36 от 55Rush

# 143
  • София
  • Мнения: 7 467
Фолатът ти е малко прескочил, ако си пила дълго време синтетична ФК се случва. Също е възможно ако си приемала синтетична ФК, това да е маскирало дефицита на Б12.

Аз бих починала малко от всякакви добавки, за да се изчисти натрупаната синтетична ФК, и след това бих вдигнала нивата на Б12 успоредно с прием на Неофолик Мета, която ти е изписал АГ.

За Акард - да, това е същото като ниска доза аспирин (ацетилсалицилова киселина), но аспиринът е 100мг, а ти имаш назначен 150мг всеки ден, което е доста висока доза. Има момичета, които прокървяват дори при прием на 100мг през ден.

Ако си в София бих препоръчала да се консултираш с доц. Русев. Проф. Паскалева също е добър специалист, но пренебрегва мутации по нискорискови фактори - при нея бих препоръчала да отидеш за проследяване на терапията след забременяване. Ако отидеш небременна е възможно да се разочароваш. Успоредно с това потърси АГ който има опит с проследяване на бременни с тромбофилия. Проследяването е доста по-важно от назначаването на терапия.

И още нещо. Имай предвид че загуба в 7гс може да е следствие от различни фактори. Фактът, че си намерила един проблем, не означава че си застрахована за следващ път. Възможно е спирането на пулса да е случайна генетична грешка, възможно е и да е резултат от имунологични или др. проблеми. Потърси темата "Кюретаж и забременяване след това" и виж информацията и изследванията на първа страница.

# 144
  • Мнения: 135
Записах час при доктор Русев.. за 19 март Simple Smile
Тези терапии само може ли да ми потвърдиш дали се правят превантивно преди забременяване или по време?
Какво имаш предвид под прокървяват - губят бебето ли това е просто страничен ефект?
Какво се пие за вдигане нивото на Б12?
Благодаря!

edit: Запазих си час при доктор Корсачки за четвъртък. Ще ви споделя отзиви и неговото мнение.

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 17:15 от 55Rush

# 145
  • София
  • Мнения: 7 467
За прокървяването от аспирина - чувала съм освен за вагинално, и за прокървяване от носа, венците. При всеки е различно.

Терапия можеш да имаш и преди, и по време на забременяване.

Метилираната форма на Б12 се казва метилкобаламин, подезични таблетки. Има по аптеките на Natural factors и Now. Чети внимателно етикетите, аптекарите не правят разлика, а съм попадала и на грешно преведени. На Солгар описанието на бг е смехотворно.

При Корсачки съм ходила два пъти, добро впечатление ми направи. Потвърди вече назначените ми терапии. Той известно време не беше в България, от година се е върнал.

# 146
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Привет момичета! 😊
Бременна съм в 21 г. с., на терапия с АП и фраксипарин. Имам 4g/5g и хетеризигот по MTHFR. В лабораторията, в която пуснах изследванията няма референтни стойности за бременни, съответно гледах тези от perinatology. com. Не мога да се ориентирам за d-dimer, понеже резултата ми е в mg/L, а в сайта има mg/ml. Моля за мнение. Чак в края на месеца ще може да ги погледне лекаря.

# 147
  • Мнения: 135
За прокървяването от аспирина - чувала съм освен за вагинално, и за прокървяване от носа, венците. При всеки е различно.

Терапия можеш да имаш и преди, и по време на забременяване.

Метилираната форма на Б12 се казва метилкобаламин, подезични таблетки. Има по аптеките на Natural factors и Now. Чети внимателно етикетите, аптекарите не правят разлика, а съм попадала и на грешно преведени. На Солгар описанието на бг е смехотворно.

При Корсачки съм ходила два пъти, добро впечатление ми направи. Потвърди вече назначените ми терапии. Той известно време не беше в България, от година се е върнал.
Радвам се, че споделяш добри отзиви. Избрах Корсачки, просто защото веднага може да отидеш на преглед, но и аз до сега попаднах само на добри мнения.
С него ще обсъдя какво да добавя/променя при приема на витамини. И също дали и какви други изследвания да си назнача.
Ще ви споделя впечатления утре.

# 148
  • София
  • Мнения: 7 467
Фелин,
µg/mL е равно на mg/L
Гледай първия ред в perinatology.com
На мен ми се струва ок

Привет момичета! 😊
Бременна съм в 21 г. с., на терапия с АП и фраксипарин. Имам 4g/5g и хетеризигот по MTHFR. В лабораторията, в която пуснах изследванията няма референтни стойности за бременни, съответно гледах тези от perinatology. com. Не мога да се ориентирам за d-dimer, понеже резултата ми е в mg/L, а в сайта има mg/ml. Моля за мнение. Чак в края на месеца ще може да ги погледне лекаря.

# 149
  • Мнения: 337
Здравейте,

Моля за коментар на следните изследвания - за пръв път ги пускам, 10г.с. съм в момента. Терапията ми от Русев, назначена много преди бременността е да редувам през ден аспирин и фракси. Мнението на Паскалева беше аспирин всеки ден и при нужда фракси. Инвитро лекарят ми обаче назначи всеки ден фракси + аспирин 150мг заради многото хормони покрай процедурата + новопоявил се проблем с високо кръвно, за което приемам и съответните медикаменти. Дали ми е твърде разредена кръвта според резултатите? Ще ги коментирам с лекарят ми след седмица.



За справка бях пускала същите изследвания и преди да забременея и тогава стойностите са били същите като цяло - небременна и без прием на лекарства

Последна редакция: ср, 15 яну 2020, 11:49 от Франки

Общи условия

Активация на акаунт