Бебчо има запек

  • 18 900
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 171
 И ние имахме страшен запек  Shocked. Не помогна нито дуфалак (давах го 3 последователнми дни), нито круши, нито сини сливи. Накрая дадох на бебка (след седмица ще стане на 4 месеца) една лъжица рициново масло и проблема се реши след 2 4аса  Hug.

# 16
  • Мнения: 44
Момичета,
ние си имаме редовен запек, пооправи се положението след захранването, но има едно пюренце от сини сливи на semper. Единствено то помага. В другите пюренца има пектин,  който действа противно на разхлабващия ефект на сините сливки, а в останалите пюренца има явно и по-малко сливки... Опитали сме от всички. С близък ефект е на  baby vita.

Но на semper е вълшебното пюренце за тази цел.

# 17
  • Мнения: 8 585
Не е ли малка за праскови?
От 7 месец можеш да ги даваш...

# 18
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Пробвайте Дупфалак,действа много добре.

# 19
  • Мнения: 8 585
Не е практика, и не се препоръчват разхлабителни за бебета и малки деца.

# 20
  • Мнения: 291
Не е практика, и не се препоръчват разхлабителни за бебета и малки деца.

Дуфалак може. Все пок той не е нищо повече от Лактулоза. В този аспект може да се разглежда дори като пробиотик.

Относно прасковите - може да съм старомоден, но аз бих изчакал поне до годинка. Изключение правят Нектарините (сорт праскови), които са без мъх по повърхността. За тях съм съгласен, че може да се дават и по-рано. Мое мнение.

# 21
  • Мнения: 8 585
Лактулозата е осмотичен диарогенен фактор. Може да предизвика остра токсична мегасигма. А оттам до инвагинацията...
Всички диарогенни или запичащи (без хидрасек) причиняват свръх бактериален растеж, благоприятстват алергизирането и нарушават естествените процеси в чревната стена. Освен това към диарогенните има и ефект на зависимост.

Прасковите заради алергия ли? Е, те се мият и обелват далеч от детето. Никога не съм имал проблем с тях.
Хляб не се дава преди 11 месец-нито нормално кисело мляко... Simple Smile

# 22
  • Мнения: 291
Може да предизвика остра токсична мегасигма. А оттам до инвагинацията...


Ако трябва да съм честен това не си спомням да съм го чувал другаде.

Относно бактериалния свръхрастеж - след употреба на Дуфалак се повишава киселинността на чревното съдържимо, а това води до подтискане развитието на бактерии. Не случайно Дуфалак се използва за лечение на салмонелоза и салмонелоносителство. Подтиска се изобщо развитието на протеолитичните микроорганизми. За запичащите съм съгласен, особено за тези намаляващи чревната моторика.

# 23
  • Мнения: 8 585
"Относно бактериалния свръхрастеж - след употреба на Дуфалак се повишава киселинността на чревното съдържимо, а това води до подтискане развитието на бактерии."

->Лактулозата е осмотичен агент. Тя "изтегля" течности към лумена. Тя се метаболизира до късоверижни мастни киселини. Време на полуживот-около 2 часа. Недостатъчно за "подтискане".
Бактериалният свръх растеж е след изчерпване на действието на този агент. Защо? Защото за да се възстанови баланса в чревният лумен са нужни още поне 1-2 дена, в които при отсъствие на лактулоза, става това, за което пиша.

Някой поддържат мнението, че хроничната употреба на лактулоза благоприятства за бифидус-колонизация. Но бифидус сега е "на мода".

Освен това, лактулозата повишава извънредно серумните Натриеви нива,а при деца това е едно от най-рисковите йонни нарушения (след хипо; хипер-калиемията).

Да, за Салмонела това го пишат тук и там, но в Педиатрията няма мнения, оправдаващи и препоръчващи използването и при тези случаи. Навсякъде се препоръчва да не се лекуват обикновени Салмонелни колонизации без изразени системни прояви.
Не е прието да се "лекуват" обикновенни детски диарии или запек с каквото и да е било от гледна точка на лекарства.
Диариите си преминават само с поддържащи средства (баланс на течности, ранно и добро захранване без диети), а за запека-първо се уточнява.

Запек при бебета в истинският смисъл на понятието е казуистика.
Запек при малки бебета на изкуствено хранене е в болшинството от случаите недостатъчно количество предлагано мляко. Още Илингуърт го беше посочил това. А е простата истина. При кърмещи деца се дължи пак, в повечето случаи, на недостатъчна кърма. Втората по важност причина при бебета е свръх обличането и ексцесивното изпотяване (загуба на течности). Изхождането при кърмено кърмаче, и без други проблеми, всеки 4-6 ден си е пак норма.

Запек при деца над 1 година в болшинството случаи (и при липса на органично заболяване) се дължи на ексцесивна употреба на мляко (тоест, хранят се и "живеят" само с мляко).

Последна редакция: нд, 06 авг 2006, 14:16 от Birdie

# 24
  • Мнения: 291
Мога да започна спор по няколко точки, но в крайна сметка май ще стигнем до никъде. Ти имаш право на мнение и подход в лечението, аз също. И двамата (слава богу) не сме имали проблеми. Факт е, че Дуфалак се използва масово, както в педиатрията, така и при възрастни пациенти. Някои от негативите, които изтъкваш според мен са преекспонирани. Разбира се твое право е да се презастраховаш. Както забелязваш не говоря за запека като цяло при деца и възрастни, а за такъв, който се нуждае от намеса. Алтернативи (особено в педиатрията, която между другото не ми е специалност) няма много.

# 25
  • Мнения: 8 585
За толкова години практика само на едно дете съм давал Лактулоза и то поради вид хранителен проблем и то преди да изключа "виновната" храна.
На деца под 4 годинки-никога. Още повече на бебета.

"Факт е, че Дуфалак се използва масово, както в педиатрията..."
->В Бг-да. По принцип-не, или много рядко.
Не знам свястен педиатър да дава Лактулоза на бебе...

# 26
  • Мнения: 291
Не знам свястен педиатър да дава Лактулоза на бебе...

Да се надяваме, че това е твое мнение, а не генерално заключение. Все пак е смело изказване. Peace Познавам доста педиатри (намирам повечето за свестни), включително и такива с титли пред името си, които използват Лактулоза. Дано не прочетат това!

# 27
  • Мнения: 8 585
Даго, разбира се че е лично мнение. Аз го пиша все пак.
Титлите не са критерии за правотата на това или онова и не могат да са аргумент. Най-добрите помагала по педиатрия са написани от обикновени M.D.
Свали си най-авторитетните днес наръчници по педиатрия и прегледай... можеш да ги намериш във формат *.pdb за iSilo.
*Rudolph
*Nelson
*Oski
Ако намериш там препоръки за употреба на лактулоза при запек от всекидневно естество и то особено при деца до 4 и бебета-пиши...

Мисля че Балканите са единственото място където се дават "разхлабителни" при бебета.

Даго, в сериозните педиатрии има консенсус по редица неща. Никой не си "прави" медицина. Няма "мъгла", няма измислени рефлекси...

Последна редакция: нд, 06 авг 2006, 21:37 от Birdie

# 28
  • Мнения: 44
Искам само да добавя, че съм срещала в България поне двама детски лекари, които не препоръчват разхлабителни за деца, нито еднократно, нито системно.

# 29
  • Мнения: 8 585
Не мога да не се съглася. Всъщност се радвам много на този факт...

Общи условия

Активация на акаунт