Отговори
# 105
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 757
Моля за съвет за това какъв тиган / тенджера да взимам: емайлиран или не? Какви са предимствата и недостатъците? Спряла съм се на Лава. Но не мига да реша това за емайла. Искам по лесна подръжка, както и по добро качество

За какво ще го ползвате тигана? Ще правите ли сосове или не? Ако е първото, избирате емайлиран, ако ли не - суров.

Сосове няма да правя, обикновено ще готвя обикновените български ястия. Чудя се за тоЗи мултифункционален тиган, по дълбокото от тигана и по плиткото от тенджера. 
Емайлирания по трудно ли се поддържа? Предполагам заради по крехкото покритие

Всичко, което къкри, вари се в сос, не е ок за суров чугун. Аз моят суров го ползвам за палачинки, катми, хачапури, пържоли, кюфтета, тиквички. Все още не съм го пробвала за яйца, все ми се струва, че не е натрупал достатъчно патина:)

# 106
  • Мнения: 1 876
Аз взех за проба двата промоционални тигана от Метро. Днес подготвих единия както пише отзад на кутията и сега мятам една пържола да изпека. Ще пиша да кажа как е.

Проверих в първия пост на темата за почистването, там пише за някакви пластмасови четки-какви са тези четки? Аз имам обикновена гъба и Медикс за миене на съдове, както и телче за тефлонови съдове. ДОколкото разбрах след като приключа с готвенето трябва да го измия само с топла вода и сапун, но аз не използвам сапун, така че какво да използвам?


П.С. Месото стана ЧУДНО! Крехко, ароматно и много вкусно. Боже, как съм използвала тефлонов тиган?? Днес преди да го използвам го сезонирах 3 пъти със зехтин, но ще взема и олио, че скъпичко Grinning
Не съм го пекла във фурната,защото не пишеше, че е необходимо. Сега ще хапна и го чакам да изстине, след това ще го мия и подсушавам.

Последна редакция: сб, 12 сеп 2020, 23:41 от bethefirst

# 107
  • София
  • Мнения: 1 402
Здравейте, дами. Единственият чугунен съд, който имам е емайлиран на Бергхоф - овална тенджера с капак, в която единствено и само пека хляб. Наясно сте, че съдовете от чугун са тежки, а тенджерите с капаци - още повече. Понеже при печенето предварително нагрявам съда на 270 градуса, вадя, слагам хляба, по средата на печенето пак вадя, за да махна капака и пъхам обратно на 230 градуса. Заради обема и тежестта при всяко слагане го приплъзгвам по решетката на фурната - няма как с две ръце просто да го сложа/махна - не се побира на ширина и на диагонал влиза. Притеснението ми е да не повредя решетката до счупване. Някой има ли опит/наблюдения/чел/чувал за подобни случки?

# 108
  • Там, където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 757
Здравейте, дами. Единственият чугунен съд, който имам е емайлиран на Бергхоф - овална тенджера с капак, в която единствено и само пека хляб. Наясно сте, че съдовете от чугун са тежки, а тенджерите с капаци - още повече. Понеже при печенето предварително нагрявам съда на 270 градуса, вадя, слагам хляба, по средата на печенето пак вадя, за да махна капака и пъхам обратно на 230 градуса. Заради обема и тежестта при всяко слагане го приплъзгвам по решетката на фурната - няма как с две ръце просто да го сложа/махна - не се побира на ширина и на диагонал влиза. Притеснението ми е да не повредя решетката до счупване. Някой има ли опит/наблюдения/чел/чувал за подобни случки?

Няма как да се счупи решетката, това с приплъзването по котлоните не се препоръчва за да не ги надраска или пукне. Аз имам въпрос, тъй като пека хляб и винаги съм се чудела, нали чугунът трябва да се пази от температурен шок, вие тестото с каква температура го слагате в загрятата тенджера? Защото аз най-често вадя от хладилника и пека и това ме е спирало да си взема чугунена тенджера за хляба, пека в обикновена.

# 109
  • Мнения: 1 876


Това се получи след измиването. Изгоряло ли е?? 😭 Тиганът е подсушен и намазан със зехтин след това

# 110
  • София
  • Мнения: 1 402
Здравейте, дами. Единственият чугунен съд, който имам е емайлиран на Бергхоф - овална тенджера с капак, в която единствено и само пека хляб. Наясно сте, че съдовете от чугун са тежки, а тенджерите с капаци - още повече. Понеже при печенето предварително нагрявам съда на 270 градуса, вадя, слагам хляба, по средата на печенето пак вадя, за да махна капака и пъхам обратно на 230 градуса. Заради обема и тежестта при всяко слагане го приплъзгвам по решетката на фурната - няма как с две ръце просто да го сложа/махна - не се побира на ширина и на диагонал влиза. Притеснението ми е да не повредя решетката до счупване. Някой има ли опит/наблюдения/чел/чувал за подобни случки?

Няма как да се счупи решетката, това с приплъзването по котлоните не се препоръчва за да не ги надраска или пукне. Аз имам въпрос, тъй като пека хляб и винаги съм се чудела, нали чугунът трябва да се пази от температурен шок, вие тестото с каква температура го слагате в загрятата тенджера? Защото аз най-често вадя от хладилника и пека и това ме е спирало да си взема чугунена тенджера за хляба, пека в обикновена.

Аз приплъзгвам по решетката, не котлоните разбира се, нали пека във фурната:) Именно заради това стъргане п време на високите температури 2 пъти при всяко печене се притеснявам.

Няма проблеми с чугуна и печенето на хляб направо от хладилник. Преди пекох така и в йена с капак и то много време - отново с хляб изваден от хладилника, който е на 3 градуса.

# 111
  • Варна
  • Мнения: 373


Това се получи след измиването. Изгоряло ли е?? 😭 Тиганът е подсушен и намазан със зехтин след това

Нищо му няма. Перфектен е. Simple Smile

# 112
  • Мнения: 1 876


Това се получи след измиването. Изгоряло ли е?? 😭 Тиганът е подсушен и намазан със зехтин след това

Нищо му няма. Перфектен е. Simple Smile

И аз така мисля, но за всеки случай викам да питам и да знам, ако нещо не е наред. Пускам ви едно видео, в което много добре е обяснено как да се грижим за такива тигани. Разтърсих се и гледах доста клипчета, така че дано и на вас да ви е полезно.
https://youtu.be/PDTCgxvmShc

# 113
  • Мнения: 1 410
Аз все още избирам какво да взема с или без гланц и кактв размер Simple Smile. Чугуна може да се ползва на газ нали?
Гледам в турската съраница имат намаление но не знам как става поръчката и до къде, че 138 лири ще са около 35 лв. Цената е чудна, ако трябва чв отскоча до Одрин Simple Smile. https://www.lavashops.com/kizartma-tavalari/Lava-Dokum-Yuvarlak- … al-Sapli-Cap-30cm
Ф 28 или ф 30 ще е по добре ? Не мога нещо да си представя като големина. Иначе за мнигофункционалната тенджера все още се чудя как да бъде, заради доматите които се ползват в традиционните ястия

# 114
  • София
  • Мнения: 2 298
Аз имам въпрос, тъй като пека хляб и винаги съм се чудела, нали чугунът трябва да се пази от температурен шок, вие тестото с каква температура го слагате в загрятата тенджера? Защото аз най-често вадя от хладилника и пека и това ме е спирало да си взема чугунена тенджера за хляба, пека в обикновена.
Студено тесто от хладилника няма да предизвика температурен шок, веднага ще поеме от топлината на тенджерата, така, че спокойно. И аз пека понякога с тесто от хладилника.
Температурен шок може да стане в доста по-екстремни условия, напр. силно нагорещена тенджера да се потопи в ледено студена вода ...

# 115
  • Мнения: 351
Минавам само да се похваля, днес си купих и лидълския тиган. Не можах да му устоят. Дано не ме разочарова.

# 116
  • Мнения: 1 306
Имаше някаква шведска марка чугунени тигани - как беше, че изгубих линкове? В chugun.bg има добри модели, но са все украински, което нещо не ми допада като идея.

# 117
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 409
Имаше някаква шведска марка чугунени тигани - как беше, че изгубих линкове? В chugun.bg има добри модели, но са все украински, което нещо не ми допада като идея.

Skeppshult ли е?

# 118
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Здравейте, момичета Simple Smile
Минавам само да кажа, че имам тенджера на Лава, тиган на Лодж и сега си поръчах една мултифункционална тенджера на Лава и една грил плоча пак на Лава. Някой ползвал ли е такава грил плоча? Хубави ли са?

# 119
  • Мнения: 351
Честити да са ти и  със здраве да си ги ползваш.

Общи условия

Активация на акаунт