Какво с патладжан

  • 14 962
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 9 979
Схторац
  Необходими продукти за 1 порция: 1 средно голям патладжан
  За плънката: 60 г цедено кисело мляко, 100 г сирене, копър, див чесън, бял пипер.
  Начин на приготовление:
    Патладжанът се нарязва на филийки по дължина. Осолява се и се оставя 15 мин, за да изтече горчивият му сок. След това филийките се измиват и се подсушават със салфетка. Пържи се в загрята мазнина до златистокафяв цвят. Отцежда се и се оставя да изстине. Плънката се приготвя по следния начин. Сиренето се настъргва на ситно и се разбърква с цеденото кисело мляко, подправя се с белия пипер, копъра и дивия чесън. От готовата плънка се слага по 1 ч.л. на всяка филийка и се завива на руло. Декорира се с маслини и маруля.

Още не съм го правила, яла съм го в ресторант. За човек не обичащ патладжани - облизах си пръстите.

# 16
  • Мнения: 5 873
Миналата година правих патладжан по една турска рецепта и стана  мммм.
До колкото си спомням го реже на две по дължина, издълбавах и после запържвах вътрешността с лук, малко чесън, кайма, морков, домати и магданоз. Напълвах половинките с тази смес и слагах другите половинки отгоре. Пече се във фурна. Беше нещо страхотно. По желание може да си направите чесново сосче с кисело мляко и черен пипер. bowuu
Правих нещо подобно.
Издълбах срязаните на две патладжани.Запържих кайма,много лук,издълбаното и добавих подправки-сол,черен и червен пипер,чубрица.
Издълбаните половини завъртях в МВ-то за 4-5 мин (станаха мозък!)и напълних със сместа.
Отгоре парче кашкавал и във фурната с малко водичка;после добавих кис.мляко и 2 яйца и стана разкошно...мммм Crazy
Скоро попаднах на рецепти за патладжани(в Готварската книга) и там една дама споделя,че вместо да се пържи на котлона или да включва фурната,прави патладжаните в МВ-то.Стават за 10-на минути-само се махат опашките и се надупчват с вилицата на няколко места.Много вкусни стават,а нито мирише на пушек ,нито си играеш с часове.Благодаря на дамата(извинявам се,че не запомних името...)  bouquet

# 17
  • Мнения: 3 388
     Аз правя гръцка мусака с патладгани по следния начин:
3-4 патладжана ги нарязвам на колелца и ги кисна в студена вода и сол около 20 минути
    Н а дъното на намазнена тавичка нарязвам на колелца суров картоф, посолявам, отгоре нареждам патладжан на колелца, след това слагам пласт задушена кайма с доматен сос и лук, няколко скилидки чесън, запечатвам с още един пласт патладжан.Тавата я завивам с фолио и пека във фурната около 30-40 минути.махам фолиото и заливам със 1/2кофичка кисело мляко, 1яйце и 1 с.л брашно. Връщам ястието още 6-7 минути да се запече соса.
    Ястието е много леко, не е мазно и вкусно!   Laughing



Току-що го направих. Много вкусно стана! Но го оставих повече във фурната, че с тези 30-40 мин, патладжана и картофите под фолиото бяха още сурови  Wink
Вкусно е, дано и на мъжо тази вечер му хареса  Grinning
Поздравления за авторката на рецептата  Peace

Пробвах гръцката мусака. Строхотна е !


аз точно чета рецептата  и мисля да я направя днес. И на мен ми звучи доста апетитно   chef

# 18
  • Мнения: 11 004
Схторац
  Необходими продукти за 1 порция: 1 средно голям патладжан
  За плънката: 60 г цедено кисело мляко, 100 г сирене, копър, див чесън, бял пипер.
  Начин на приготовление:
    Патладжанът се нарязва на филийки по дължина. Осолява се и се оставя 15 мин, за да изтече горчивият му сок. След това филийките се измиват и се подсушават със салфетка. Пържи се в загрята мазнина до златистокафяв цвят. Отцежда се и се оставя да изстине. Плънката се приготвя по следния начин. Сиренето се настъргва на ситно и се разбърква с цеденото кисело мляко, подправя се с белия пипер, копъра и дивия чесън. От готовата плънка се слага по 1 ч.л. на всяка филийка и се завива на руло. Декорира се с маслини и маруля.

Още не съм го правила, яла съм го в ресторант. За човек не обичащ патладжани - облизах си пръстите.

Това ще го пробвам довечера, имам цедено кисело мляко и се чудя какво да го правя. Simple Smile
Патладжанът обаче ще е печен Wink

# 19
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Незнам дали друг е давал тази рецепта, надявам се, че не.
Но ето аз какво направих с патладжани преди няколко дни:
Патладжани с плънка от гъби и ориз

2-3 патладжана, които са издълбани и отцедени от горчивия сок
1 бурканче гъбки /може и пресни, но аз не намерих/
ориз /при мен около 1 купичка, но всеки  да си сложи според тавата и големината на патладжаните/
копър
черен пипер
1-2 главички лук
червен пипер
сол
чубрица

Запържих лука, прибавих след това и издълбаното от патладжаните, което нарязах. После гъбите и ориза. Позапържих, прибавих топла вода около 1 чаша. Оставих го да си къкри на котлона /малко да омекне оризът!/, прибавих подправките. С тази смес напълних патладжаните, а остатъкът го разпределих в тавичката. Долях малко топла вода и го сложих във фурната. Оризът обикновенно го пека около 20 мин., но сега заради патладжаните оставих яденето за 30 мин.
Беше много вкусно, донякъде ми напомяше на вкус на дроб-сърма...

Незнам откъде съм взела тази рецепта, моля ако е от тук, авторката да не ми се сърди много!

# 20
  • Мнения: 3 388
     Аз правя гръцка мусака с патладгани по следния начин:
3-4 патладжана ги нарязвам на колелца и ги кисна в студена вода и сол около 20 минути
    Н а дъното на намазнена тавичка нарязвам на колелца суров картоф, посолявам, отгоре нареждам патладжан на колелца, след това слагам пласт задушена кайма с доматен сос и лук, няколко скилидки чесън, запечатвам с още един пласт патладжан.Тавата я завивам с фолио и пека във фурната около 30-40 минути.махам фолиото и заливам със 1/2кофичка кисело мляко, 1яйце и 1 с.л брашно. Връщам ястието още 6-7 минути да се запече соса.
    Ястието е много леко, не е мазно и вкусно!   Laughing



Току-що го направих. Много вкусно стана! Но го оставих повече във фурната, че с тези 30-40 мин, патладжана и картофите под фолиото бяха още сурови  Wink
Вкусно е, дано и на мъжо тази вечер му хареса  Grinning
Поздравления за авторката на рецептата  Peace

Пробвах гръцката мусака. Строхотна е !


аз точно чета рецептата  и мисля да я направя днес. И на мен ми звучи доста апетитно   chef

направих я. доста вкусна, но я оставих много повече време от написаното във фурната ...

# 21
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Токущо направих гръцката мусака на eli-di.Изглежда и ухае божествено!
Довечера като я опитаме ще дам отзиви!
Благодарности за рецептата,Ели  bouquet!

# 22
  • Мнения: 143
Само идея, тази рецепта с картофите може да стане и като предварително сме посварили картофите и поизпекли патладжаните и после само за малко във фурната...

# 23
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Добре,че я направих в голямата тава,че остана нещичко и за утре Mr. Green!Стана много хубава - лека и вкусна,нали няма пържено,а е само задушено...Аз отгоре завърших с картофи,пекох повечко - час и нещо,после махнах фолиото и пекох още 15 мин. за коричка и накрая залях...
Желание,да, може,но ми се струва,че в тия жеги ще стане прекалено мазно и тежко...а така е подходящо и за моята диета.

# 24
  • Мнения: 143
Значи имам предвид НЕ пържено, аз също готвя диетично, например същото ястие, но съм сварила предварително картофите и ги нарязвам на колелца, вместо да са сурови, а патладжаните ги пека без мазнина на грил тигана и нареждам в/у картофите и другото е същото, но без кайма, така че наистина се получава здравословно и приятно ястие, патладжан и кайма ни идват в повече като са съчетани в едно.Е, чао и приятна вечер!

# 25
  • Мнения: 867
Радвам се че гръчката мусака ви е харесала. Моята фурна е мнго силна и  30-40 минути е напълно достатъчно! Печенето всеки да прецени сам   Laughing

# 26
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Аз пък ще предложа простото и прозаично ястие:
Патладжани с плънка от ориз и кайма...
Нищо ново под слънцето, но пък на някой може да му се прияде и да си го приготви...

# 27
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Понеже снощи ме заредиха с една чанта се сетих за една любима мамина рецепта - печени чушки с пържени патладжани,но в буркани за зимата.И понеже пипера още не е станал за буркани се сетих една хитринка - изпържих патладжаните във фритюрника и ги метнах във фризера,че като стане пипера да са ми готови...а на зима ...ммммммм... eat

# 28
  • Мнения: 7 474
Мусака с патладжани правя. Нарязвам патладжани на кубчета и задушавам в дълбок тиган. После запържвам кайма като за мусака и в тавичката изсипвам заедно със задушените патладжани, доливам малко вода с бульон и пека. Заливам със заливка за мусака.

# 29
  • София
  • Мнения: 830
Снощи правих това с патладжаните от село. Получи се страхотно, всички одобриха като се има предвид, че не са почитатели на патладжаните.

Общи условия

Активация на акаунт