СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 8

  • 29 797
  • 772
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 7 456
Аз определено съм против професионалните гимназии /бивши техникуми/.Мъжът ми побеля,но още повтаря,че е искал художествена гимназия,а са го записали в техникум защото е мъж и трябва да има професия.Да не мислите,че е погледнал колата ни , като е завършил точно такава специалност.Направо мрази всичко свързано с ремонти на коли.Ползата е професионална книжка и ако случайно нещо тракне по колата знае точно какво е и в сервиз не ни се налага да обясняваме на дълго и широко какво трябва да се ремонтира.Имаме приятели,които не са и чули,че има такъв техникум,но перфектно се справят с ремонтите.Излиза,че на моя тази дейност му е станала противна точно защото са го принудили да изучава нещо дето не иска и до сега му държи влага.

# 286
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 461
Готвачи и монтьори ще има още дълги години като професии, но средата в тези училища не е никак ок според моите наблюдения. Винаги там нивото е било по-ниско, а сега с масово ниското ниво не ми се мисли. И да имаш желание май няма кой да те научи на нещо.
Точно това е моята майчина драма...Наблюдавайки детето си от по-малко, а и особено след като има вече хубаво колело и си го поддържа сам, и чете за части и ремонти, съм убедена, че това е неговата страст и там му е силата. За жалост обаче точно заради контингента деца, средата в тези училища и нивото на обучение, няма да кандидатстваме там или ще ги пишем буквално на последни места...Слава богу, че синът ми е добър с математиката и ИТ също му харесва, та се насочваме към МГ с ИТ...

Последна редакция: сб, 11 яну 2020, 20:53 от AIR

# 287
  • Мнения: 8 264
Тъй като желаната за сина ми гимназия е всъщност професионална, явно се насочваме към професионалното образование. Има още шест месеца да мисли. Засега е категоричен.

# 288
  • Мнения: 19 353
Относно готвенето, могат след гимназия да учат в кулинарна академия (мислех, че е холандска, но явно бъркам. Има в София и в Албена). Тогава поне ще са по-осъзнати дали искат да правят това, а и има доста практики, които да ги свалят на земята колко всъщност е труден този бизнес.

# 289
  • Мнения: 3 919
А мен ме е яд, че оставихме професионалните училища на втори план  дори на трети след СУ.. Не виждам какво може да даде на едно дете обикновено СУ с профил инфоматика с АЕ, което да не може да получи в ПГЕ .. Обаче факт системно програмиране в ПГЕ е с по-нисък бал от новоизлюпените модерни профили Инф+АЕ във всякое квартално СУ
Във фамилията имаме лош пит от провинциално ПМГ, където нито информатиката, нито математиката бяха на ниво, на ниво бяха само претенциите колко е велико училището и как се плюеше по ПТГ в същия град, в която има цели 4 специалности за ИТ

# 290
  • София
  • Мнения: 9 139
Според мен проблемът е унаследен. Още по наше време техникумите бяха за деца с по-нисък успех, които като цяло не възнамеряват да продължат образованието си в по-високи степен. Това пък води до създаването на среда с други интереси и цели. Оттам - може би и за учителите са по-малко привлекателни професионалните училища и пада нивото на преподаване. Става омагьосан кръг.

# 291
  • Мнения: 6 955
Е, не е баш така. Аз имам много колеги от следването, дошли от строителния техникум. Всички си завършиха и сега са си действащи инженери и то доста добри. И са супер възпитани и готини хора. Дори моят еталон за най-възпитана, ерудирана и успешно реализирала се (сам сама) в друга област приятелка е от същия техникум, учи 2 години в УАСГ, видя, че не е нейното и си извървя сама пътя до успеха.
Аз напоследък се сблъсквам с дамгосването. Почти всяка седмица се случва някой да каже на Ния: "Луда ли си да ходиш във фег? Там са доста пропаднали и балът е нисък." Явно съдим за качеството на хората по бала... Абсурди някакви.

# 292
  • Мнения: 3 078
Zazu, не знам кой набор си, но по мое време строителния и механотехникума си бяха не по-малко елитни (макар тогава да нямаше такива класификации). Там се ходеше след 8 клас. След 7 в МГ и езикови. След 7 клас само аз си тръгнах от училище, за да отида в МГ, другите бяха избрали да се борят за техникуми.

# 293
  • София
  • Мнения: 18 177
Не съм завършила техникум, че да ги защитавам,  а НЕГ. Но въпреки това не мисля, че по мое време  (на 45 съм)  добрите техникуми се избираха от хора без амбиции и съответно без планове да продължат  образованието си след гимназията. Около мен има достатъчно примери  с успешни инженери, икономисти, архитекти, учители, завършили  "Попов", "Киров", строителния , "Сталин", икономическия  и т.н. Все пак не говорим за фризьорския или за този за управление на мотокари.

# 294
  • София
  • Мнения: 7 211
По соца професията "инженер" беше изключително престижна.
Съответно и техникумите (конкретно тези, споменати от Русалката) в никакъв случай не бяха училища "втора ръка". Напротив. Бяха места за хора с точно дефинирани инженерни, а не хуманитарни интереси и цели.

# 295
  • София
  • Мнения: 9 139
80-ти набор съм. В Русе поне единствено електротехникумът държеше някакво ниво. И пак не са се счупвали да продължават да учат учениците му висше образование.
Иначе механото, строителният, ТОХ, корабният, по дървообработване - ами бяха си за деца, които нямат успех за гимназиите и от тях почти никой не продължаваше да учи висше.

# 296
  • Мнения: 3 078
Има и друго. Преди като завършиш икономически техникум и си заработваш като счетоводител без проблем. И дори продължилите да учат казваха, че повечето неща си ги знаят от техникума, а не от института. Т.е. реално се е вземал занаят. Строителен и механотехникум също даваха реални квалификации, което сега не е съвсем така.
Явно и по градове е различно. Говоря за набор 75 и Бургас. По това време завършването на строителен, икономически и механотехникум, по никакъв начин не остъпваше на МГ или езикова.

# 297
  • Мнения: 5 017
По мое време, 1995 съм кандидатствала, икономическият, търговсковският и строителният техникуми си бяха доста добри училища. Мен не ме приеха в тях и завърших гимназия с икономически профил, после в УНСС първата година ми беше по-лесно наистина, знаех доста неща.

# 298
  • Мнения: 8 264
Мъжът ми и брат му са завършили Механо-техникум. И двамата след това са продължили с технически специалности. 73-и набор съм. По мое време всички момчета, които около 7-8 клас се бяха ориентирали към инженерни специалности отиваха в Механото или Строителния техникум. След това си продължаваха в някое МЕИ или ВИАС. Почти всичките ми познати с инженерна специалност, около моята възраст, са завършили средното си образование в техникум.
Точно защото синът ми се е насочил към компютърни системи и програмиране, мисля че няма да е добре за него да остане в своето училище в паралелка с математика и информатика. По математика и учението му ще е добро, но съм сигурна, че в областта на информатиката ИТ няма кой да го научи на нещо там.
Затова, щом има желание и смята, че може да се справи сам, нека отиде в професионалната гимназия в Правец.  Там могат да го научат на много неща, ако той иска да поема. И специализираните предмети и допълнителните курсове и кръжоци, които сегашното му училище, не може да му осигури.
Не е за ЕГ, не е и за МГ, въпреки че математиката му е силна.

# 299
  • Мнения: 3 919
Стон, браво на младежа!
И щото то нали ПГ е лошо да кажа, че имам двама познати 73-74 набор, завършили в Правец, които не изкараха виШУ, Но не се тревожи и двамата имат успешни бизнеси в ИТ сферата.. Просто до 3 курс не намериха нови знания. Тогава в Правец се учеше с квоти по области.

Общи условия

Активация на акаунт