Алергия към фолиева киселина?

  • 5 275
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Изцяло подкрепям мнението на Какичка и Цветко Hug
Цяла година /12 месеца/ пих фолиева преди да забременея и после още четири месеца я пих. Никакви симптоми не съм имала.

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Мога и още да ви дам на тези които не са "се исказали подготвени" !!!
Бих желала на мен да ми дадеш повече инфо. И не с копи и песйст а със линкове към статии. Благодаря.

# 17
  • Мнения: 471
Не можах и аз да се стърпя да се включа по темата. Ето ви още един цитат:

Храни, които са добри източници на фолиева киселина са всички зелени листни зеленчуци като салати, марули, спанак, брюкселско зеле, броколи, зеле, зелен лук, праз лук, както и пълнозърнест хляб, леща, боб, соя, грах, зелен фасул, карфиол, репички, магданоз, джоджен, копър, ядкови плодове (орехи, фъстъци, бадеми), къпини, малини, портокали. Препоръчителни са специалните зърнени храни за закуска ”Corn Flakes”, които са обогатени с фолиева киселина.

Тъй като при кулинарната обработка на хранителните продукти се губят от 30 до 80% от витамина, препоръчва се зеленчуците и плодовете да се консумират по възможност сурови. Трудно е увеличените потребности от фолиева киселина през бременността да бъдат посрещнати само от храната. Ето защо се препоръчва всички жени, които имат намерение да раждат, както и до края на 12-та седмица от бременността да приемат 400 мкг дневно от този витамин като добавка към храната под формата на таблети, дражета и пр.


Вярно, съдържа се в много храни - но първо е в малки количества и второ, повечето от тях минават топлинна обработка и в храната остава нищожно количество фолиева киселина. А ето какво има и в библиотеката:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8236.msg128240#msg128240

Мегита, моля те не давай такива "компетентни" мнения или поне прочети първо в библиотеката преди да го направиш. Вярно е, че някои витамини не трябва да се предозират, но точно при фоливата киселина не са открити проблеми с предозирането!
galkakm, консултирай се с лекар, относно твоя проблем. Възможно е това да е само внушение или наистина да има някакъв проблем.

# 18
  • Мнения: 1 950
Megita, ти виждала ли си снимки на родени деца със Спина Бифида???

Не е хубаво да изразяваш мнения, когато не си ги проверила. Много от новите момичета във форума ще се стреснат и може да спрат приема на фолиева киселина, а това е много по-страшно от евентуално "предозиране".

Да не говорим, че дори имаше инициатива "300 бебета повече" в подкрепа на приема на фолиева киселина.

# 19
  • Мнения: 529
Доколкото съм схванала, обсъждаме пиенето на конкретен вид витамин, и в точно определена разфасовка - фолиева киселина, 0.4 мг , предназначена за бременни и жени, планиращи бременост. Ако някой става сутрин, и пие пълна шепа витамини, проблема си е негов.
Аз лично ако реша да пия комбинирани витамини, много съвестно прочитам в тях колко фолиева к-на се съдържа, и ако е в необходимото количество, не пия другата отделно.
Но иначе пия фолиева киселина от 02.10.2004 и досега не съм забелязала да ми има нещо  newsm78

# 20
  • UK
  • Мнения: 1 351
http://www.med.primasoft.bg/reference/vitamines/vit04mas.htm
http://www.bb-team.org/articles/000027.php
http://www.med.primasoft.bg/reference/vitamines/vit01syd.htm
 zvetun4o мила аз самата имам Спина Бифида но слава богу в най- леките форми, преди 4 години бях на инвалидна количка от това!!!
 Не съм казала, че не е хубаво да с пият и приемат витамини а, че трябва да се наблюдаваме как се чувстваме от това

# 21
  • Мнения: 218
Хей, момичета я по спокойно! За да се изразява така Мегита значи е подготвена по темата и има становище което ясно е изразила по горе. Аз поддържам нейното мнение , защото в семейството ми има двама медици, с който сме разговаряли по тази тема за хипервитаминозата. Свекър ми който е психиатър и невролог, свекърва ми е акушерка, подкрепят мнението на Мегита.

# 22
  • Мнения: 471
Мегита, от последния линк, който си пуснала:

Витамин B9
синоними - Bc, фолиева киселина, фолат
значение - противоанемичен фактор, участва във формирането на еритроцити и тромбоцити, при участието на витамин С се превръща във фолинова киселина, играеща голяма роля в биосинтеза на нуклеиновите киселини, аминокиселините и белтъците

хиповитаминоза - не е описана

# 23
  • Мнения: 2 123
Хей, момичета я по спокойно! За да се изразява така Мегита значи е подготвена по темата и има становище което ясно е изразила по горе. Аз поддържам нейното мнение , защото в семейството ми има двама медици, с който сме разговаряли по тази тема за хипервитаминозата. Свекър ми който е психиатър и невролог, свекърва ми е акушерка, подкрепят мнението на Мегита.
Моето семейство се състои от 6 медика /разбирай доктори, а не санитари и мед.сестри/ и ти казвам, че Мегита определено н ее подготвена по темата.
Това обаче нямаше да има значение ако тук не четяха толкова много  момичета, които наистин анямат все още достатъчно информация и които градят мнениет оси на базата на подобни некомпетентни мнения.
Не мога да съм спокойна /а ако тя има Спина Бифида, би  трябвало и тя да не е/ когато заради човешко незнание здравето на друг се излага на опасност.

# 24
  • Мнения: 1 950
tsvetentse, аз мисля, че Megita няма нужда от адвокат. И никой не говори за хипервитаминоза. Говорим за нормалния прием на фолиева киселина, не за изпиване на цяла опаковка наведнъж. Колкото до медицинските лица в семейството ти, много момичета са споделяли за "доктори", които те е трябвало да подсещат да им предписват фолиева киселина.
Megita, съжалявам ако наистина имаш Спина Бифида. Тогава може би знаеш, че е препоръчително да пиеш 10 пъти повече от нормалната доза, за да няма евентуални поражения на бъдещото ти дете.

# 25
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
http://www.med.primasoft.bg/reference/vitamines/vit04mas.htm
http://www.bb-team.org/articles/000027.php
http://www.med.primasoft.bg/reference/vitamines/vit01syd.htm
 zvetun4o мила аз самата имам Спина Бифида но слава богу в най- леките форми, преди 4 години бях на инвалидна количка от това!!!
 Не съм казала, че не е хубаво да с пият и приемат витамини а, че трябва да се наблюдаваме как се чувстваме от това
Благодаря за линковете...прочетох ги внимателно...само в един от тях открих мнение за фолиевата киселина /вит. В9/ и ето какво пише за него
Цитат
синоними - Bc, фолиева киселина, фолат

значение - противоанемичен фактор, участва във формирането на еритроцити и тромбоцити, при участието на витамин С се превръща във фолинова киселина, играеща голяма роля в биосинтеза на нуклеиновите киселини, аминокиселините и белтъците

хиповитаминоза - не е описана

дневни нужди - 40 - 200  µg (мкг)  

Та на въпроса за фолиевата пак да се върна....пиша с цел не да се заяждам а да предотвратя еветуално спиране на прием на вит. от някои наплашени потребителки. За мен той е безвреден витамин за тялото на майката и абсолютно полезен за бъдещото бебе.
Всеки сам решава дали да пие или не. Аз лично пих и не съжалявам защото каквото трябва съм направила за моето бебе.
Меги след като си носител на тази болест /спина бефида/ би трябвало да пиеш големи дози щом оптитвате за дете и то не да я пиеш един месец. Ще потърся инфо защото тук във форума сме го обсъждали.

# 26
  • Мнения: 4 306
Мегита, дай го по-сериозно!
Не ми се четат неща в стил - една жена каза!
Много момичета приемат прочетеното тук за чиста монета и току виж спрат приема на ФК през бременността си  ooooh!

Ако не те затруднява, обърни внимание на правописа.

# 27
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Аз да кажа, че дофтори в родата нямаме....но докато забременея станах цял дофтор Mr. Green
Не искам Мегита да се обижда...никое от момичетата не пише с цел да се заяжда.

# 28
  • UK
  • Мнения: 1 351
Продукт (100 g)
 Вит. B9 mg
пшеница зародиш 1,1
черен дроб 0,32-0,38
сирене 0,30
месо пилешко 0,15-0,20
сърце от бик 0,11-0,16
месо телешко 0,09-0,16
зеле цветно 0,11-0,14
картофи 0,08-0,14
грах зелен 0,13
пъпеш 0,13
месо агнешко 0,11
моркови 0,10
   Продукт (100 g)
 Вит. B9 mg
риба 0,09
яйца 0,09
филе свинско 0,05-0,08
портокали 0,08
месо овче 0,077
домати 0,075
брашно пшенично 0,067
зеле 0,065
праскови 0,017
лук 0,013
ябълки 0,008
мляко краве 0,005
 

 Това го пускам просто за тези които ме попитаха за храните
Та искам да кажа, че незнам дали забелязахте но по- нагоре ставаше въпрос и за други витамини не сами за фолиева киселина именно за това аз пуснах линковете за да се види точно за тези витамини за които се споменаха.
 Хера, благодаря за добрия тон, аз приемам Фолиева киселина но и продуктите споменати по- горе в постинга ми точно заради моя проблем.
 Извинявам се за правописа щом на някой му пречи но Френските клавиатури не са като Бг и са различно разположени клавишите и понякога по- инерция натискам друго.

 zvetun4o аз като гледам тука никой си няма авокат а всеки си казва мнението по- въпроса както и ти...

Последна редакция: чт, 27 юли 2006, 17:40 от Megita

# 29
  • Мнения: 1 950
Точно поради този факт отбелязах, че нямаш нужда от адвокат, а можеш сама да защитиш мнението си.

Искрено се надявам, че момичетата прочели тази тема са останали с правилно впечатление относно приема на фолиева киселина.

Общи условия

Активация на акаунт