Наследствена пенсия

  • 19 803
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2
Здравейте!
Сестра ми /17 г./ получава наследствена пенсия заради баща ни, който почина преди 15 години.
Майка ни е безработна.
Сега сестра ми иска да започне работа на трудов договор, но се притеснявам дали няма да й спрат пенсията.
Не мога да си спомня аз дали я получавах, докато работех, преди да завърша университета.
Благодаря предварително!

# 16
  • Мнения: 2 749
Не я спират.

# 17
  • Мнения: 143
Наследствената пенсия децата получават докато учат , съответно до 18 или 26 годишна възраст. Завършат ли образованието си (средното/висшето) спират да я получават.
Полезно е да се прочете https://www.noi.bg/pensions/grantpensions/423-np

# 18
  • Мнения: 528
Здравейте, брат ми получава наследствена пенсия от родителите ни, които починаха. Аз съм негов попечител, тъй като другия месец навършва 18години какъв е реда да получава пенсия до като учи? (Другата година завършва) някои ми казват че за лятото ще му я спрат и септември, когато тръгне на училище ще му я изплатят на куп, след като му занеса служебна бележка от училището в което учи..

# 19
  • Мнения: 2 749
Така е, спира се, като навърши 18 години. Не знам дали не може от училището да му издадат удостоверение, че е още ученик, през ваканцията. Но на 18 сам трябва да си го занесе, не вие.

# 20
  • Мнения: 143
Прекъсва се получаването на пенсия за лятото, септември с бележка от училището че е ученик се възстановява. А живот и здраве, след като завърши и продължи да учи във ВУЗ отново ще получава до 25 годишна възраст.

# 21
  • Мнения: 11 546
Може би ми е глупав въпросът, но какво представлява документът за трудов стаж и кой го издава?

# 22
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 204
работодателя.

# 23
  • Мнения: 11 546
Благодаря Flowers Hibiscus

Предполагам, че на детето трябва да се открие банкова сметка. Някой може ли да каже какво е нужно и колко време отнема?

# 24
  • София
  • Мнения: 3 291
Ако изберете пенсията да се превежда по сметка, парите ще стоят там до навършване на пълнолетие, а с тази инфлация и с нулевите лихви не е препоръчително. По-добре да я взимате от пощата всеки месец.
Това се заявява при подаване на документите в НОИ.

# 25
  • Мнения: 11 546
Ние живеем в чужбина, няма кой да ходи на гише да я взема.

# 26
  • Мнения: 1
На всяко дете, което притежава лична карта, може да се издаде банкова сметка и дебитна карта. Само в банката е необходимо да се явите, като попечител. След това можете да разполагате с картата и парите, както и където си искате. Не е необходимо да се чака до пълнолетие.

# 27
  • София
  • Мнения: 260
Здравейте,
Съпругът ми почина преди няколко дни. Той беше работещ пенсионер. Казаха ми, че имам право аз и двете деца на 12 г. да получим еднократна помощ, а също така, те могат да кандидатстват за пенсия. Доколкото разбрах, след като са под 14 г. не могат да взимат парите от пощенски клон, а трябва да им направя сметки...Додоха ми някакви заявления, в които в свободен текст да пиша...нещо. Моля някой, ако знае какво точно да напиша? Отделно ми казаха да попълня приложение 17 и 18. Не съм сигурна кое за какво е. Наследствената пенсия се определя въз основа на пенсията, която получаваше съпругът ми, или въз основа на заплатата, която получаваше?
Благодаря!

# 28
  • Мнения: 3 488
Пенсията е възоснова на пенсията на наследодателя, това ще получават децата Ви - % от пенсията, която е получавал баща им.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 291
Ако детето е на 14, може да си има сметка, но дали може да тегли без разрешението на съда, не знам.
veselina_goceva, сигурно ли е това? От НОИ не изизксват ли сметката да е детски влог?

Ако направите сметки, пенсиите ще се привеждат там, но за да ги теглите, трябва разрешение от съда.
По-лесно вие да ги взимате от пощенски клон с актовете за раждане на децата.

Общи условия

Активация на акаунт