Починал съпруг

  • 3 619
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 389
Здравейте, съпругът ми почина. Сега всеки ми казва, че след погребението имам да оправям много документи, но не знам точно какви.
1. Да извадя акт за наследници
2. Да ходя с този акт и да прехвърлям всички партиди на мое име.
3. Детето е на 15 години. Казаха ми нещо за НОИ, но какво да искам от там?
4.нещо давам ли, искам ли от работодателите на съпругът ми?
....... Имам нужда от точните стъпки, за да свърша всичко както трябва. Ащо някой знае ще съм благодарна за помощта ви.

# 1
  • Мнения: 7 913
Моите съболезнования!
В раздела "Родители, отглеждащи сами децата си" има тема, в която пишат вдовици и вдовци, смятам, че  там ще Ви дадат точна проверена информация. Още веднъж съболезнования за загубата Ви.

# 2
  • Мнения: X
Съболезнования!

Трябва да извадиш удостоверение за наследници, от общината по местоживеене. След това се подава една декларация да начисляват данъците на наследниците.

Мисля, че срокът е 6 м. Ако починалият е пенсионер, можеш да подадеш документ в НОИ за да вземеш последната пенсия.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 699
1,Удостоверение за наследници.
2,Смъртен акт.
За недвижими имоти, декларации в общината се подават.
За мпс, в Кат сменяте малък и голям талон.
За детски надбавки, без изискване за доход, декларация в АСП и бележка от лл.
От работодател, трудова книжка, ако е имал застраховка ще ви кажат да се свържете с дружеството.
В НОИ, всичките му документи, тх войнишка, УП ако има, пл с едно прило ение продавате.
Еднократна помощ за починало осигурено лице, разпределя се на Вас, деца и родителите му ако са живи.
Моите деца приемат наследство по опис, чрез адвокат там проверете необходимо ли е за Вас
Пенсионен фонд, проверявайте и на място отивате.
Ако се сетите питайте.
Два месеца се занимавам. Звучи много, но методично ще се справите, ще ви разсее. При мен навсякъде бяха супер любезни и разбиращи.

# 4
  • у дома...
  • Мнения: 3 079
Съболезнования.
Направете си повече копия от удостоверението за наследници и смъртния акт. Ще са ви необходими и при закриване на банковите сметки на името на съпругът ви.
Детето ви има право на наследствена пенсия до навършване на 18 години или до 26, ако продължи да учи. За нея събирате всички необходими документи на съпруга ви, като за пенсиониране.
От НОИ имате право на помощ за починало осигурено лице.
Най-краткият срок ви е в КАТ - два месеца след датата на смърт. За недвижимите имоти дамите вече са ви написали.

Имайте предвид, че в някои банки може да ви поискат документ за режим на съпружеска общност. Също така могат да поискат и детето да е с вас, въпреки че вие сте му настойник до 18 годишна възраст.

Аз успях да приключа с всичко за около четири месеца.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 699
Аз прескочих срока в КАТ, нямаше проблем.
В НОИ също е два месеца.

# 6
  • Мнения: 31
Съболезнования!

Извадете си справка от ЦКР за кредити и банкови сметки, за срок от 14 дни е безплатно. Проверете в последната месторабота за неизплатена заплата.

Успех!

# 7
  • Варна
  • Мнения: 816
Съболезнования!
Преди седмица ходихме в КАТ заради колата на починалия ми баща. Имаше много хора и отидохме при близък нотариус. Казаха ни , че вече не е необходимо да се сменя талона на колата. В КАТ по принцип много се чака.Но трябва да се уведомят данъчните . Това било от скоро.

# 8
  • у дома...
  • Мнения: 3 079
Подвел ви е нотариусът. Няма такова положение в ЗМДТ. Данъчните получаваме информация за новорегистрирани и дерегистрирани коли от КАТ.

# 9
  • Мнения: 12 003
Съболезнования. Детето Ви има право на наследствена пенсия докато учи. Има право и на стипендия за сираци и полусираци. Не е голяма, но за нея няма изисквания за доход и успех и не прекъсва през лятото. Лошото е, че всяка година искат да се представи наново смъртния акт.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 699
Мама Ру от кой клас се получава знаеш ли?

# 11
  • Мнения: 12 003
Мама Ру от кой клас се получава знаеш ли?
От 8 клас започват стипендиите. Не знам дали има за починал родител в прогимназията, мисля че не.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 014
Съболезнования.
Повечето неща за изброени бече като имоти,банки, автомобили , връщане на книжка, партиди и пенсия за детето, а и за Вас , но бих искала да добавя, че от работодателя мисля, че се изискваха документи за изплащане на сумата по партида за допълнителните пенсионни фондове. Поне баща ми като почина беше така. Ако има дялове във фирми става сложно.

# 13
  • Мнения: 4 411
Ако има кредит и застраховка към него, трябва да се подаде сигнал към застрахователя. Към Кардиф срокът е 10 дни. Важното е да са уведомени, а ако са нужни документи, те ще ви ги изискат.
Мама Ру, стипендия до завършване на средно образование ли е, или до пълнолетие?
Другите неща са изброени вече.
Моите съболезнования.

# 14
  • Мнения: 12 003
Ако има кредит и застраховка към него, трябва да се подаде сигнал към застрахователя. Към Кардиф срокът е 10 дни. Важното е да са уведомени, а ако са нужни документи, те ще ви ги изискат.
Мама Ру, стипендия до завършване на средно образование ли е, или до пълнолетие?
Другите неща са изброени вече.
Моите съболезнования.
До завършване на средното или висшето, доколкото знам, т.е до 26 години, ако учи.

Общи условия

Активация на акаунт