Цикъла ми изчезна

  • 3 939
  • 114
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Да няма видима причина - искаш да кажеш, ако се окаже, че е от мозъка, не от яйчниците? Т.е. ако ФСХ е ниско? Аз толкова много изчетох, че направо само диплома да взимам...
Още около 11 дена трябва да чакам да се видят тия тъпи хормони, то е ясно, че няма да са наред, но въпросът е кое ще е ниско и кое високо.
Специално благодаря, Не се сърди, човече, че ми даваш по-задълбочени отговори.
Искам да попитам също, означава ли нещо, ако цикъла преди е бил понякога 33-34 дена, друг път 28-29 дни. Примерно последните са били 28, 25 и 34 дни... Иначе все по 5 дена и без пропускане на месец. Това редовно ли се води, или все пак може да подскаже къде може да е проблема?

# 91
  • Мнения: 13 828
Принципно циклите се стабилизират след първото раждане. Преди това подобни флуктоации са нормални.

# 92
  • Мнения: 46 539
Да няма видима причина - искаш да кажеш, ако се окаже, че е от мозъка, не от яйчниците? Т.е. ако ФСХ е ниско? Аз толкова много изчетох, че направо само диплома да взимам...
Да, кисти, отклонения в изследванията и т.н.
Но дори да има, пак е добре да пуснеш успоредно и хормоните на щитовидната + глюкоза и инсулин. Често нещата са свързани.

# 93
  • Мнения: X
Преди около 8 месеца ми изследваха хормона на щитовидната жлеза по съвсем друг повод и беше добре (е, тогава имах цикъл, но все пак), а преди около 6 години пак го бяха изследвали и с ехограф я гледаха и била добре. А и нямам симптоми. Ще видим как ще се развият нещата, ако не ми кажат причина, ще потърся ендокринолог, дано не стане накрая да не се разбере от какво е и да започне едно пробване на това и онова. Глюкозата ми е 4,7 (сега), инсулин - не ми е изследван никога.

# 94
  • Мнения: 12 192
eclat_homme_sport, а антитела пуснаха ли Ви заедно с хормоните? И моите хормони са си наред, но съм с Хашимото. ТАТ беше мноооого висок (>400, стигна и до 900). Така го хванаха, уви предвид възрастта ми тогава - късно. Цикълът ми скоро след това изчезна и така и не успях да забременея. Ако мислите за деца не подценявайте ситуацията.

# 95
  • Мнения: X
Mama Ru, антитела - не. Ако не се открие причина, ще го имам предвид. Благодаря...

# 96
  • Мнения: 566
Здравейте и от мен! Малко късен отговор, но имах точно същата ситуация миналото лято - отслабнах с 8 кг за 2,3 месеца недъзнателно и нямах овулация от юли до ноември. Още На първият месец осъзнах каква е причината след много четене. Ходих и на лекар, а тя в прав път ми каза “Трябва да ядеш повече мазнини”, като дори не ми е пускала никакви изследвания. Истината е, че всеки организъм си има едно определено тегло, в което се чувства добре. Въпреки, че не бях с тегло под нормата и не бях слаба все пак нямах овулация. Бях около 56кг при височина 1,70. В момента, в който започнах да се храня по-нормално, тъй като работех по морето лятото и исках да се храня здравословно и освен зеленчуци и плодове предимно, включвах доста малко други неща, си върнах килограмите през късната есен и овулацията беше на лице.
Това се нарича аменория. Известно е с това, че се получава само при хора с почти никаква телесна мазнина, но не е изобщо вярно. Всеки, който се лишава от дадени макронутриенти, има доста голям шанс да развие аменория.

# 97
  • Мнения: X
A. Peneva, и аз четох за тази аменорея, но и за нея каквото пише - не се вписвам напълно... Аз пък точно обратното - наблягах на мазнини (и протеини) и ходех на фитнес за разтоварване. Въпреки това - от месец и половина не съм стъпвала във фитнес и увеличих въглехидратите /вкл. сладко и тестяно/ - за проба. Организма ми не се "втурна" да си връща килограмите, защото предишните ми са били изкуствено поддържани от яденето на прекалено много сладко и джънк. На мен лекарката не ми каза никаква конкретна (възможна) причина... Каза просто да пробваме дали ще стане с това, което ми изписва - CycleBalance.

# 98
  • Мнения: 1 227
Това е много хубава добавка, аз пия същата, но на друга фирма. Не съм имала проблеми с цикъла, идва ми на средно 28 дни с до два дни отклонение, но откакто я пия ми идва точно на 28. Има и други ползи за организма.

# 99
  • Мнения: 566
A. Peneva, и аз четох за тази аменорея, но и за нея каквото пише - не се вписвам напълно... Аз пък точно обратното - наблягах на мазнини (и протеини) и ходех на фитнес за разтоварване. Въпреки това - от месец и половина не съм стъпвала във фитнес и увеличих въглехидратите /вкл. сладко и тестяно/ - за проба. Организма ми не се "втурна" да си връща килограмите, защото предишните ми са били изкуствено поддържани от яденето на прекалено много сладко и джънк. На мен лекарката не ми каза никаква конкретна (възможна) причина... Каза просто да пробваме дали ще стане с това, което ми изписва - CycleBalance.

Има една група във фейсбук, наречена No Period? Now what?. Доста голяма общност от жени, които са минали през абсолютно същото.
На мен ми отне може би около месец и половина, два да се възстановя. Но щом при вас нещата не са се оправили, след като и не спортувате прекалено интензивно и се храните нормално, може и изобщо да не става въпрос за аменория. Другият проблем с изчезването на овулация е PCOS, тоест синдром на поликистозните яйчници. Не се опитвам изобщо да ви наплаша, все пак не съм лекар, просто когато проучвах, видях, че това е една възможна причина.

# 100
  • Мнения: X
A. Peneva, и аз така много четох и проучвах... Четох и за поликистозни яйчници, но ако е това - се вижда с ехограф, нали? А мен ме е гледала 2 пъти и ми каза, че всичко изглежда нормално, нямало кисти. Но поне от къде е причината (каквато и да е) - от мозъка (хипоталамуса) ли, от яйчниците ли - така и не разбрах...

# 101
  • Мнения: 46 539
Пусна ли ТСХ, инсулин, прогестерон?

# 102
  • Мнения: X
Не се сърди, човече, ТСХ по друг повод, беше няколко месеца преди да ми спре цикъла и беше добре (1,15). Инсулин и прогестерон - не. В друга тема сложих други изследвания, ето го поста, имаш ли представа дали показват къде може да е проблема: https://bg-mam.ma/p/1157908/40365253  И пролактин - 197  /реф. ст. 102 - 496/.

# 103
  • Мнения: X
Здравейте. Накратко: Промяна при мен няма никаква. Не съм ходила повече при лекарката заради извънредното положение. От два месеца ям каквото и да е, с около 2-3кг повече съм, проблема със запека се задълбочи и приемах още повече лаксатив. Започнах понкога да получавам и крампи на прасеца. Сега пия магнезий и вече нуждата от лаксатив започна да изчезва, спрях го, спрях и кафето (разбрах, че от лаксативите и диуретиците се губи магнезий). Възможно ли е това да е била причината и за другия ми проблем (пия сена отпреди спирането на цикъла).

# 104
  • Мнения: 12 192
Честите крампи са един от симптомите на Хашимото, проблемите с цикъла също, но вече в напреднал етап.
Студени крайници, проблеми със съня, умора?
Пуснете си отново хормони на щитовидната, но и МАТ и ТАТ с тях. Ако трябва платете си за пълния пакет.
Хашимото е автоимунно заболяване и се отключва най-често преди 29-та година.
Има ли в рода жени с ранен климакс?

Общи условия

Активация на акаунт