Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим и да обсъдим. Тема № 8

  • 30 267
  • 757
  •   1
Отговори
# 540
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Като гледам възрастните хора как малко спят, изобщо нямам илюзии, че с годините сънят ще е по-добър. Смятам и че е някак естествено. С моя фатализъм. Сякаш с намаляването на живота, човек се настройва да черпи повече от всеки миг и да не губи време в сън.

# 541
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 810
Аз съм съгласна и на малко сън, но да е качествен, а не да се въртя като пумпал по цяла нощ и да заспивам сутрин, когато трябва да ставам за работа. Flushed
Вярно е това, че не знаем колко време ни остава на този свят. Ако се успя и стана по-късно от 7, часа имам чувството, че съм изтървала много от живота си. Simple Smile
Скрит текст:
Това на 51 г. По-нататък не ми се мисли как ще е.

# 542
  • Мнения: 1 914
Аз не съм преди, а малко след менопауза, но всичко, което споделяте, съм го преминала, а някои неща и продължават.
Едно от тях е забравянето на думи, имена на хора, на моменти се луташ и забравяш кой ден е и къде си. Но най-лошото е липсата на качествен сън. Нощта е дълга. Няма го чувството за тревожност, няма ги и паник атаките, но и сън няма. Лекарства не ползвам. Купих си някакви капки: мента, глог и валериана, но освен гадния вкус - ефект няма.
Май вече трета година съм без цикъл (не ми и липсва, даже ми е удобство). Слава Богу, тези дни напредвам със спането (сутрин ставам 7 и нещо), иначе си ми личи, че съм недоспала.
С ясното съзнание съм, че всичко ще премине. Определям го като късен пубертет. (ранния майка ми казва, че не го е усетила при мен). Явно съм заложила на късния.
Не се отчайвайте, всичко преминава. Simple Smile
А в кой период започват тревожността и паник атаките? Че аз още търся причина за моето състояние?

# 543
  • Мнения: 22 879
Тревожност и паник-атаки може човек да развие и заради причини, извън промените, свързани с менопаузата.Затова консултация с психиатър и някакво лечение няма да навреди.
Съпругът ми има такива проблеми и след месеци мъчения, свързани със силна тревожност и невъзможност да спи, най-накрая все решение и започна медикаментация от лекар(антидепресанти).Нещата коренно се промениха.
Също така с годините забелязахме и двамата,че кафето много ни влияе.След 12ч на обяд никакво кафе или само безкофеиново, а мъжът ми почти не пие вече, защото кафето започна да му засилва нервността и изпитва физически прояви:  тремор в мускулатурата, топли и студени вълни, загуба на тонус.
Забравянето- болната ми тема!! И аз вече
мисля, че ще развия Алцхаймер! А бях толкова паметлив човек!
Преди цикъл силен ПМС, нервност, тревожност, сега и овулацията ме съсипва: никакъв тонус, като парцал, безсилие, нерви, а съм само на 42г!😱

# 544
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 810
the_demon, според мен това си е индивидуално. При мен бяха много преди да навляза в менопаузата. Тогава, да кажем, може би съм имала причина за тревожност. Но след като навлязох в менопаузата тревожността се появи от нищото, т.е. без причина. Даже аз не можех да се понасям, та камо ли някой друг. Сега, слава Богу, съм по-спокойна, гледам да приемам по-философски нещата, които се случват.

# 545
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Тревожност и паник-атаки може човек да развие и заради причини, извън промените, свързани с менопаузата.Затова консултация с психиатър и някакво лечение няма да навреди.
Съпругът ми има такива проблеми и след месеци мъчения, свързани със силна тревожност и невъзможност да спи, най-накрая все решение и започна медикаментация от лекар(антидепресанти).Нещата коренно се промениха.
Също така с годините забелязахме и двамата,че кафето много ни влияе.След 12ч на обяд никакво кафе или само безкофеиново, а мъжът ми почти не пие вече, защото кафето започна да му засилва нервността и изпитва физически прояви:  тремор в мускулатурата, топли и студени вълни, загуба на тонус.
Забравянето- болната ми тема!! И аз вече
мисля, че ще развия Алцхаймер! А бях толкова паметлив човек!
Преди цикъл силен ПМС, нервност, тревожност, сега и овулацията ме съсипва: никакъв тонус, като парцал, безсилие, нерви, а съм само на 42г!😱
Аз заради ПА и тревожност съм ходила на психиатър. Попитах възможно ли е да о от менопауза, която със сигурност почва/след хистеректомия съм/, отговора беше: Категорично не, може нервност и вълни, но другото не. Аз пък съм точно на противоположното мнение и съм сигурна, че има връзка

# 546
  • Мнения: 10 258
Тия лекари на които ходим си нямат хал хабер. Явно трябва на такива които се занимават точно с менопауза или с промените при жената в този период. Не знам в Бг до колко има точно такива. Иначе и аз като ходих на ендокринолог (за друго) ми каза, че цикъла не се променял в пременопаузата. Направо спирал. Такива скъсяванки и намаляванки нямало. Тъпак. Поне като не си сигурен, не говори глупости. За нищо не им вярвам вече. Само ходя ако трябва да се изпише лекарство и за кръвни. Кръвните и тях не уметя да разчитат правилно.

# 547
  • Мнения: 1 914
Аз не смятам, че изписването на антидепресанти на "калпак" е правилното решение в случая.Имам много познати, които ги пият и освен, че не приличат на себе си вече , продължават да имат същите проблеми и страхове.Не смятам, че някой може да каже какво става в биохимията на мозъка на всеки един от нас, а още по-малко да се бърка с лекарства там.за някакви тежки психични състояния -да...Но заради това, че имам пристъпно сърцебиене и се паникьосвам от което, не мисля, че е редно да ме тъпчат с антидепресанти....Не че не ми предложиха де....

# 548
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 810
Преди, когато имах паник атаки, много ми помагаше правилното дишане. Мисля че съм го споделяла и преди.
Бавно и дълбоко вдишване и издишване. Отварях си прозореца и дишах дълбоко.

# 549
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Антидепресантите не са за всеки, а се изписват масово , на всеки посетил психиатър. И на мен 4 пъти ми изписваха, щях да откача от тях, стигах и до спешното дори. Те са си за хора с депресия. При ПА и тревожност помагат успокоителните/бензодиазепините/, въпреки че са гадни и предизвикват зависимост, предпочитам да ги пия, отколкото да не съм добре. При мен има кофти физически симптоми и от 2 години пия ксанакс по 1 табл от 25 мг. АД, поне голяма част от тях, предизвикват рязко покачване на серотонина в мозъка, а ако не е понижен, /никой не го изследва/, става ужас направо...

# 550
  • Мнения: 1 914
Антидепресантите не са за всеки, а се изписват масово , на всеки посетил психиатър. И на мен 4 пъти ми изписваха, щях да откача от тях, стигах и до спешното дори. Те са си за хора с депресия. При ПА и тревожност помагат успокоителните/бензодиазепините/, въпреки че са гадни и предизвикват зависимост, предпочитам да ги пия, отколкото да не съм добре. При мен има кофти физически симптоми и от 2 години пия ксанакс по 1 табл от 25 мг. АД, поне голяма част от тях, предизвикват рязко покачване на серотонина в мозъка, а ако не е понижен, /никой не го изследва/, става ужас направо...

Да, това имах предвид и аз...Предпочитам да се наливам с успокоителни билкови продукти ,отколкото да пия антидепресанти със всичките му там халюцинации и прочее...Че мои приятели като ми разправят какво им става от тях, аз това не бих могла да го преживея въобще... neji_s , удобно ли е да попитам какви са ти физическите симптоми?

# 551
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Антидепресантите не са за всеки, а се изписват масово , на всеки посетил психиатър. И на мен 4 пъти ми изписваха, щях да откача от тях, стигах и до спешното дори. Те са си за хора с депресия. При ПА и тревожност помагат успокоителните/бензодиазепините/, въпреки че са гадни и предизвикват зависимост, предпочитам да ги пия, отколкото да не съм добре. При мен има кофти физически симптоми и от 2 години пия ксанакс по 1 табл от 25 мг. АД, поне голяма част от тях, предизвикват рязко покачване на серотонина в мозъка, а ако не е понижен, /никой не го изследва/, става ужас направо...

Да, това имах предвид и аз...Предпочитам да се наливам с успокоителни билкови продукти ,отколкото да пия антидепресанти със всичките му там халюцинации и прочее...Че мои приятели като ми разправят какво им става от тях, аз това не бих могла да го преживея въобще... neji_s , удобно ли е да попитам какви са ти физическите симптоми?
Може ли на лични да пиша?

# 552
  • Мнения: 22 879
Мъжът ми халюцинации не е имал.Знам само, че има 20 дневен период на привикване към медикамента, който е тежък(при него не).
Вметката ми бе да се има предвид от хората, при които тези състояния са тежки, а самите те не намират вариант да ги преодолеят.
Понякога може да се касае за депресия, а не страничен ефект от менопаузата.
При всички случаи не пречи да се помисли по въпроса.
Акупунктурата, йога и източни философии и техники за релакс са много полезни също.
За мен хранителната добавка Неолексан върши много добра работа за успокоение.

# 553
  • Мнения: 20 168
the_demon, ти пиеш ли нещо за щитовидната?
При Базедките има една мацка, дойде с антидепресанти и ПА, в началото не ми вярваше като и обяснявах, че всичко и е от щитовидната, но като си почна лечението за щитовидната вече е много по-добре.

# 554
  • Мнения: 1 914
the_demon, ти пиеш ли нещо за щитовидната?
При Базедките има една мацка, дойде с антидепресанти и ПА, в началото не ми вярваше като и обяснявах, че всичко и е от щитовидната, но като си почна лечението за щитовидната вече е много по-добре.

Да, пия - Пропицил по една таблетка през два дни.ТСХ ми е 2, ФТ 4 - 1.05, а ФТ 3 - 2,760 при норма до 3,180.Тат нямам, Мат е спаднал на 180 от над 1000.Така съм на тази доза и с такива резултати от 1 година.Не знам вече от щитовидна ли е, от нерви ли е, но има дни в които съм ок и нищо ми няма, но някой път ей така от нищото като залумка това сърце около 100 ,понякога и над 100 пулс.Но не е по цял ден а временно явление....Иначе пулса през останалото време се движи между 60-80.Първите пъти много се паникьосвах с това сърцебиене, сега не толкова , но ми е много неприятно....Но определено не мисля, че съм за Антиденпресанти и депресия определено нямам...По скоро твърде много хора ми танцуват по нервите

Общи условия

Активация на акаунт