Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 24

  • 32 895
  • 738
  •   1
Отговори
# 105
  • там някъде...
  • Мнения: 235
Здравейте дами,
Преди 2 години ме диагностицираха с Хашимото. Тежах доста килограми, имах си резултати от изследвания и съответните оплаквания. По преценка на лекар започнах терапия с Еутирокс и кето режим на хранене. Факт е, че от 93 кг-сега съм 67. Нооо, продължавайки да се храня по този начин, в един момент спрях да свалям - напротив, качвам по 1 кг на месец приблизително. НОМА индекса ми е 2,45. Това според информацията, която прочетох, би трябвало да е нормална стойност или греша? Предварително благодаря.

# 106
  • Мнения: 961
Здравейте! Записвам се и в тази тема. Предполагах, че е само пременопауза, но след няколко изследвания се установи, че захарта ми е с висок показател.
Извинявам се, но още съм в стрес и доста неща ги чета по диагонал.
Не занам дали и поста ми е за тази тема или има отделна само заИР.
Всичко започна с едни горещи вълни и силно зачервяване на лицето, чак ми пареше.
Отдадох го на паник атаки и ЕГН-то.
Стигна се и до една лека тревога.
Личната пусна изследвания и захарта беше 8.
Днес правих натоварване с глюкоза.
Първо взимане от вена-6.5.
Помня, че третото е 14.
За второто не помня.
Утре ще пусна в друга лаборатория.
Изпращат ме на ендокринолог, което е нормално.
Но дали не е прибързано.
По време на първото изследване , което е 8, бях доста тревожна , направо си ме тресеше.
От тогава , до днес са минали 6 дни и имах доста подобрение ....до последните резултати.
Дали от това, че съм била под стрес са тези резултати.
А и доста Валидол употребих в дните преди първото изследване.
Все се надявам за грешка, но и няма да отрека очевидното.
Как да постъпя? Утре да пусна ли нови изследвания или да почакам.
А ако ми изпише лечение ендокринолога, а аз не съм убедена в резултатите?
Благодарна ще съм на всеки, който ми даде насоки.

# 107
  • Мнения: 18 542
Според мен е излишно след толкова кратко време да се изследваш. Възможно е най-лошите изследвания да са били такива заради стреса, особено щом се е налагало и вализол да пиеш.

Успокой се, направи си проучване на хпанителен режим препоръчван при ИР, изгради си режим на хранене който ще ти пасне  и си дай поне 3 месеца. Виж как се чувстваш и след този период си направи едно изследване, но се постарай да си спокойна.

Ендокринологът ще ти изпише метформинов препарат, ще ти каже да ядеш пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци, и стандартните глупости, и ще те прати поживо-поздраво.

# 108
  • Мнения: 32 488
Скрит текст:
Ей, това кростренажора било трудничко обаче, не е като ходенето Simple Smile Екстра ми дойде, няма да търся вече баири и стълби за катерене. При желание натоварва добре и ръцете. Някой пита за прасците - нямам усещане да ги натоварва много. Но в бедрата се усеща доста натоварване. Надявам се и седалищните мускули да обхваща, не го усещам, но самата конструкция го предполага. Помагам си и с ръце обаче, не оставям всичко на краката.

Натка, за бюста. Освен обиколка, свлих и чашката от Д на Б. Ама ми е екстра, по-леко ми е, деколтето по-добре изглежда (беше тръгнала да се образува бръчка по средата). Освен това фактът, че сега гърдите са ми пред корема, ги прави да изглеждат по-добре за фигурата ми. А преди както казваш коремът напред, гърдите след него - е голям праз че са големи.

Хубаво е загряване да правиш преди да го караш. И така трябва да е и за силовите.
Загряване, силови или кроса и разгряване.
Аз съм си избрала кратки клипчета за стречинг.


Скрит текст:
Здравейте, момичета, и от мен! Записвам се и аз. Както е написала Елора, след изследване миналата година, се оказа, че на гладно нивата са ми ок, по НОМА теста също съм ОК, но като направих обременяване, се оказа, че инсулина ми на първи и втори част е 10 пъти над нормата. Говорих с ендокринолог, който въобще не взе това под особено внимание, каза, че няма нужда да пия хапчета, просто да спра захарта. Сега да си призная, все още не съм преодоляла глада за сладко. По принцип изглеждам добре, нямам толкова килограми за сваляне. Лятото спортувам почти ежедневно, зимата ми е трудно, на мен също не ми понася студа. Както и да е, увря ми главата и мисля да се погрижа за себе си, като започна да контролирам с храната и спорта нивата на инсулина и захарта. След като прочетох обаче, това, което сте писали малко се притесних. По принцип съм вегетарианка, не ям месо и това не мисля, че мога да го променя. Набавям си протеина от бобови, ядки и пълнозърнест хляб. Интересно ми е, защо отричате бобовите и защо смятате, че консумацията им не е ок при инсулинова резистентност, след като те са с нисък гликемичен товар? До колкото знам не е важно само какъв е гликемичния индекс, но и какъв е гликемичния товар?

Не, важна е хормоналната реакция. Тоест е важно какво ядеш.
Ако от фъстък се обриваш, няма да го ядеш.
Ако В ти вдига инсулина е същата работа.
И като ядеш боб и хляб, си държиш нивата високи. Както става ясно от изследванията.
В първия пост си е написано ясно с един тон неща как да се нормализират нивата.
Особено в първия клип.
Като си смъкнеш с тоя режим нивата, заповядай да се похвалиш.
Но съм била с твоето мислене и режим и успех не съм имала.
Аргументи съм писала поне 10 000 пъти и ми е писнало да обяснявам едно и също и да преразказвам.
Има си първи пост. Писала съм и един тон обяснителни. Който чете, чете, кой разбрал - разбрал. Негова си работа, не ми дреме вече. Инфото го има.
Темата е за лечение.
Мнение може да си имаш. Може да ядеш каквото си искаш. Не ми пречиш.
Но е грозно да пропагандираш нещо, преди да си го пробвала на себе си и да си установила, че действа. Тоест преди да размахаш статийка е хубаво да докажеш, че метода действа.
Та, когато излекува ИР с хляб и други бобови, лещени и пълнозърнести неща, заповядай.
Тук има хора на НВ които са над 10 години и са живи и здрави.

# 109
  • Мнения: 4 042
Дейзи, мисля си, че отслабването спира в един момент на някакви килограми, които явно организмът си харесва. А не според стандартите за красота. Франсоаз беше писала на два пъти според годините и броя раждания какво е оптималното тегло, но аз така и не запомних. Дано чете и пак ги напише. При мен също спря преди желаното тегло. Задържам повече от година, плюс/минус 2-3 кг, но и взимам мерки като тръгне нагоре. Хома ако само на гладно е добре не е гаранция, че няма проблем. Ако преди на гладно е била висока, а сега е спаднала, показва напредък, но не изключва ИР. Това че има трайна тенденция за увеличаване на теглото трябва да те накара да се замислиш защо и ако се налага да промениш нещо.

# 110
  • Мнения: 27 941
Аз си мисля, че може и от щитовидната жлеза да е. Иначе също вярно е, че в един момент отслабването се забавя или стопира. Но при увеличение на теглото трябва да се преосмисли нещо в режима- хранителен, сън, почивка, спорт, калории дори.

# 111
  • Мнения: 13 739
Дейзи, мисля си, че отслабването спира в един момент на някакви килограми, които явно организмът си харесва. А не според стандартите за красота. Франсоаз беше писала на два пъти според годините и броя раждания какво е оптималното тегло, но аз така и не запомних. Дано чете и пак ги напише. При мен също спря преди желаното тегло. Задържам повече от година, плюс/минус 2-3 кг, но и взимам мерки като тръгне нагоре. Хома ако само на гладно е добре не е гаранция, че няма проблем. Ако преди на гладно е била висока, а сега е спаднала, показва напредък, но не изключва ИР. Това че има трайна тенденция за увеличаване на теглото трябва да те накара да се замислиш защо и ако се налага да промениш нещо.
Има нещо такова и да, със сигурност едни и същи килограми ни "стоят" различно на различна възраст.  На 38 съм вече, килограмите дето ми отиваха като бях на 18 сега биха изплашили всекиго, аз ще изглеждам тежко болна ако падна до тях. Това го казвам без да преувеличавам. Та все пак имайте предвид и това - ако сте като мене да сте си носили и трупали килата 10-15 години и най-сетне да сте видяли какво работи при вас и сваляте, не е задължително да се стремите към килограмите дето сте били на толкова по-млада възраст, понеже тогава те са били "вашето" тегло. Може и никога да не ги стигнете, а може и да го направите с цената на много лишения и да се окаже че не харесвате резултата чак толкова.

# 112
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 807
Изследваха ми инсулин. HOMA индекса въз основа на инсулина ли се определяше по формула?

# 113
  • Мнения: 27 941
Има я формулата на 1-ва стр. Въз основа на инсулин и глюкоза на гладно се изчислява.

# 114
  • там някъде...
  • Мнения: 235
Благодаря за отговорите! Hug
Аз не очаквам да стана манекенка, но би трябвало да сваля поне още 3-4 килограма. Знам че се получава застой в свалянето и колкото са по- малко килограмите, толкова по-бавно се свалят. Все пак съм на 34 години и с две деца. Явно вече и на психическа основа се шашкам.
Просто за този Нома индекс се хванах, защото ендокринолога ми каза, че имам ИР, но слабо изразена. По-скоро е като предразположеност, аз така разбрах. И започнах да чета и чета... и анализирам... И така..

# 115
  • Мнения: 18 542
Щом има начална, значи си подхванала пътя и трябва да взимаш мерки овреме, ако не искаш да си скапеш здравето след някоя и друга годинка.

# 116
  • Мнения: 3 113
Момичета, чета набързо , на диагонал , пропуснала съм , ако сте коментирали .
Туршии (без захар) ядете ли ? Омръзнаха ми марули , избягвам прясно зеле заради щитовидната жлеза. Кисело зеле и други ферментирали зеленчуци ок ли са вместо салата?

# 117
  • София
  • Мнения: 1 276
На мен ми каза, че кисело зеле може. Даже го препоръча. Гледам да го изисквам, за да не е много солено.

# 118
  • Мнения: 961
Момичета, а вие само с диета ли контролирате ИР?
Приемал ли е някой метформин в началото на диагнозата и след време да е само на диета?
Доста съм объркана.
Тази нощ пак  се събудих с вибрации в тялото и потна.
Замислям се за невролог.

# 119
  • Мнения: 4 042
Туршии само със сол, ферментирали, не стерилизирани, д-р Пелов дори горещо препоръчва като пробиотици. Аз ям такава от зелени домати и карфиол, както и кисело зеле, но него преди всичко готвено де. В режим на задържане съм. Като отслабвах не ядях май туршия.

Мари, и с хапчета и без хапчета има сред нас. Могат да се спрат ако ги започнеш и когато си стабилизираш състоянието. Не е задължително да са до живот. Лекарите понякога пропускат да ги въведат по схема, изписват пълната доза и готово. Ако се започне наведнъж, може да има стомашни разстройства. Така че ако ти изпишат попитай и за такава схема. Също така май момичетата са по-доволни от Глюкофаж хр, този с удълженото действие, който се пие само вечер. Аз не съм пила хапчета, но при висок инсулин на гладно смятам, че е по-добре да се пият.

Общи условия

Активация на акаунт