С "наследствено" образование и професия ли сте?

  • 4 039
  • 102
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 364
Не, неможе да се каже. Майка ми от дълги години работи като счетоводител. Аз също завърших икономика "Финанси" , но не се виждам да работя точно нейната професия.

# 61
  • Мнения: 2 220
Не. Май никога в семейството не е имало поне двама човека, които да учат или работят едно и също. Може би наистина е по-лесно да подхванеш занаята на родителите си. Аз например, ако бях тръгнала по стъпките на майка ми, сега щеше да ми е много по-лесно... Но не съжалявам. Вярвам, че ми предстои нещо по-добро!

# 62
  • Мнения: 14 517
да - образованието е наследствено от майка ми.
дарбата за езици от баща ми

# 63
  • Майничка
  • Мнения: 12 700
Не, и майка ми и баща ми цял живо са работили в тютюневия бранш (лаборатории и машини), а аз дори не се научих да пуша. При нас единственото, което се е предало от четири поколения е франкофонията (но не и франкофилия).

# 64
  • Мнения: 533
Майка ми и аз сме завършили икономически специалности, но тя е счети, а аз работя в транспортна фирма.

# 65
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Според мене не става въпрос за "наследство", а за определено влияние при избора на това какво ще се учи в университета, на пример, който да се следва и на избор "за познатото зло"- за последното - в общия случай.
Има 3 строго наследствени професии- юрист, лекар и дипломат. Оттам нататък в много голям  процент от случаите в Бг това, което учиш, е само за ценз.

Иначе аз съм по първа професия инженер (радио), както баща ми (електро), вуйчо му (хидро)  и дядо му (земемерен).

# 66
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Тръгнах по техните стъпки, но след промените нямаше как да продължа, така че се преориентирах в друга сфера. Опитът оттогава ми е полезен и сега, още съжалявам за предишната си работа.

Последна редакция: пт, 28 юли 2006, 11:50 от CTramell

# 67
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...Факт е, обаче, че много деца се насочват към пътя на родителите си. Така е по-лесно. Мама и тате имат връзки, познанства, и трудоустройството не е такъв проблем. ...

За такива хич и не ми се говори Naughty
И съвсем друго имах предвид. Примерно аз съм с техническа ориентация и от науки като икономика и счетоводство направо ми се  Sick
До тук положението е и тако и вако така да се каже... Simple Smile

П.П: Нарочно съм сложила кавички на определената дума, ако не си обърнала внимание.

# 68
  • Мнения: 599
Аз наследих бащината професия, но пък друга специалност ме влече, така че само отчасти.
Като кандидатствах, все повтарях, че не съм повлияна, но едва ли е било така... Сега и брат ми ме последва...И той не бил повлиян от никого  Wink

# 69
  • Мнения: 5 103
Майка ми и бащами са икономисти-финансисти и аз също Mr. Green

# 70
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
майка ми в началото много страдаше, че със сестра ми не сме тръгнали по нейния път - да ставаме магистър фармацевти. Сега обаче като вижда поне мен, че печеля и живея добре, мисля, че се поуспокои.
Ама не мога да ги мисля бъдещите ми деца - с двама родители програмисти ...

# 71
Не, родителите ми са програмисти, а аз съм юрист.
Единственото, което са ме съветвали е, че каквато и професия да избера, най- важното е  да ми доставя удоволствие.


Последна редакция: пт, 28 юли 2006, 19:54 от meria

# 72
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Донякъде. Всички у дома сме хора на изкуството.

# 73
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 947
Да, що се отнася до образованието. Баща ми, Бог да го прости, беше един от известните български актьори - сега почива в алеята на прочутите на Централни гробища. И аз като него завърших НАТФИЗ, актьорско майсторство. Но дотук се покриваме.
Всъщност винаги от дете съм искала да стана художничка, затова се и готвех до последно. А художник - също известен, е бил дядо ми по бащина линия. Но в един момент внезапно и за ужас на баща ми, реших че ще кандидатствам в НАТФИЗ, който тогава все още беше ВИТИЗ. Той беше много против, досущ като всички актьори, чиито деца са решили да следват стъпките им. Просто в България това е неблагодарна професия - но не затова е думата тук. Аз проявих инат и въпреки неговата воля, завърших този "техникум".
Сега обаче не работя съвсем по специалността си. Журналист съм в един от големите ежедневници - може би най-сериозният от всички, но поне в културен отдел. Тоест пиша за онова, за което съм учила и от което разбирам. В рода ни съм първия журналист честно казано.

# 74
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Аз съм юрист, юристи са били единият ми дядо и прадядо ми. Иначе баща ми и майка ми са съответно инженер и икономист, другият дядо е лекар, а бабите - учителки!

Пълен карашък!

Общи условия

Активация на акаунт