Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 17

  • 22 702
  • 768
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 29 263
За увеличението е така - трудно се преглъщат 200 лв. вдигане. Обаче пък може да се изтъкне колко са спестили през годините.
50 лв. - на година са 600 лв. общо.
Контра веднага - "нали затова стоим тук, нисък наем, ама като не ни искате, има и други наематели";.

Разбира се, всеки има право да търси най-изгодното за себе си и семейството си.

Щом смятат, че ще си намерят по-добро или подобно жилище на нисък наем, свободни са да го търсят.

# 151
  • Мнения: 9 853
е, как да се прескача с хлебарките? Момичето писа, че е било луксозно за като преди 10 г. Чак пък толкова какви щети може да има? Нашият дом видя обновяване преди 5 г. Ми още си е модерен, чист и спретнат. Не съм пребоядисвала стената в хола, а понеже латексът е миещ се, си го ... измих. Стана като нов.  Wink

# 152
  • Мнения: 1 026
Ето какво ми дойде на ум след като прочетох написаното и най-вече от собствен опит:  Задължително нов договор всяка година с актуализиран наем. Ако наемателите са о кей и пазарните цени не са увеличени в голям диапазон се пише стария наем. Но ако ли не същите предварително ще си знаят за възможна корекция на наема. А не така изведнъж гръм от ясно небе след година и половина, две, две и половина.

# 153
  • Мнения: 2 184
За 10 години не е задължително мебелите да са станали тотал щета. Кухнята ни е на 10 години и е почти като нова. При това не е по поръчка, а готова модулна на "Ирим". Монтажниците се справиха чудесно, много по-добре от тези с поръчковата ни кухня в другия апартамент. Банята, която е малко над 10 години, също е в идеално състояние: смесителите "Groe" са като нови, фаянсът все още изглежда актуално. Има леки забележки по шкафа под мивката, но не е нещо, което се набива на очи. Така че, нека не преиграваме колко старо е обзавеждане на 10 години. Хубав латекс също се поддържа лесно.

# 154
  • Мнения: X
Питаше се за 2 жилища, едното в ББ, което е било прясно ремонтирано преди 10 години, когато са влезли наемателите, а другото в Дружба непипана панелка.

# 155
  • Мнения: 8 775
Ето какво ми дойде на ум след като прочетох написаното и най-вече от собствен опит:  Задължително нов договор всяка година с актуализиран наем. Ако наемателите са о кей и пазарните цени не са увеличени в голям диапазон се пише стария наем. Но ако ли не същите предварително ще си знаят за възможна корекция на наема. А не така изведнъж гръм от ясно небе след година и половина, две, две и половина.
Това и аз смятам да го правя. И то нов договор, не анекс за продължение. Но трябва да се следи за нови закони.  И е хубаво адвокат да вижда договора, наистина има разни тънкости -изменения в данъците, нови права на наемателите или друго по темата.

По втората част- за да няма "Гръм от ясно небе" -наемодателят трябва да извести, според мен в срока на предзвестието, че вдига наема. Или в договора може да е упоменато как става промяна в наемната цена.

# 156
  • Мнения: 852
За увеличението е така - трудно се преглъщат 200 лв. вдигане. Обаче пък може да се изтъкне колко са спестили през годините.
50 лв. - на година са 600 лв. общо.

Между 600 лв. на година и 200 лв. на месец разликата е огромна. Аз веднага мога да кажа, че и наемателката си е спестила месеци без наеми, такси за брокери и възможни щети от кофти наематели, от които никой не е застрахован.

Както някой каза по-назад, или по-чести разправии, или дългосрочни наематели на малко по-нисък наем, средно положение няма.

За 100 лв увеличение предполагам, че ще се приеме добре, за повече вие си преценявате. Освен към смяна на латекс и тапети, бих добавила и матраците, в случай, че наемателите се сменят.

Относно безумните влизания всеки месец за наема и слухтящи баби, това е една от причините да си сменим квартирата и никакви комисионни и транспортни такси не биха ме спряли.

# 157
  • София
  • Мнения: 4 192
127м2 в белите брези струва 140к евро минимум. Вие с тия пари не може да му покриете амортизацията и данъците.... Навремето съм била там под наем (2008 година) като отидохме на двустаен НС 65м2 за 500лв. Вие 10 години по-късно продъклжавате да сте благотворително дружество. Ами щом сте такива будали...
В най-гадния квартал на София Ман Ли сменихме трима наемтаели за 6 години и почнахме от 600, сега сме на 740. Ами ако искат, сега пазарът е такъв. Като (не ако) намалеят наемите, ще актуализираме и ние, засега си търся моя интерес, така както аз съм плащала чуждия.

# 158
  • София
  • Мнения: 1 590
е, как да се прескача с хлебарките? Момичето писа, че е било луксозно за като преди 10 г. Чак пък толкова какви щети може да има? Нашият дом видя обновяване преди 5 г. Ми още си е модерен, чист и спретнат. Не съм пребоядисвала стената в хола, а понеже латексът е миещ се, си го ... измих. Стана като нов.  Wink

Направо ме изкефи!!! "Момичето" ... лелеееее   

Румка, ма аз съм на възрастта на баба ти сигурно!!!!

А иначе, (поне преди 2 години) апартамента си е читав - малко е завехнало в хола, но те явно не пушат, па и детенцето е явно възпитано, защото нямаше никакви рисунки по стените  Grinning
У нас е по-зацапано дори само 3 години след боя... обаче всички пушим!

Мисля все пак да поискам 100 лева увеличение, просто заради принципа.

# 159
  • Мнения: 1 622
Според вас има ли разминаване между цената, която се пише в сайта за даване на имоти под наем и реалната цена на даване под наем? Ясно ми е, че при купуване и продаване има пазарлък, но при наема едни 100-150 лв разлика от уж средния наем за такъв имот, до реалната наемна цена са понякога 15-20%от цената. В случая става въпрос за апартамент, който според брокера ще се даде за едни пари, а според други наематели в квартала-за поне 100 лв отгоре.

Въпросът ми е към наемателите-тези пари ли плащате, за които първоначално се даваше апартамента под наем (корекция от 20-30 лв да се свали е ОК, ако наемът е висок-над 900 лв, може и 50 лв корекция евентуално), и към наемодателите-каквото обявихте, това ли получихте ( с горната уговорка каква корекция намирам за нормална)

# 160
  • Мнения: X
Според наематели ли ще се даде за повече, или според наемодатели?
Ако е според наематели, вдигай смело.
Ама според наемодатели аз не бих разчитала тяхното да е много реална цена. Тоя 'пазар', дето миналопролетна гарсониера за 450 днес е 600 без подобрения, точно от такива 'о, може 100 лв отгоре' идва. И после по темите си разтягаме дъвки на тема кисело мляко, сирене и кой ква заплата взима.
Иначе аз не се пазаря, колкото са ми казали, толкова си плащам.

# 161
  • Мнения: 29 263
Мисля, че вече го дъвкахме това - пазарлъците не се приемат добре.

# 162
  • Мнения: 25 732


Въпросът ми е към наемателите-тези пари ли плащате, за които първоначално се даваше апартамента под наем (корекция от 20-30 лв да се свали е ОК, ако наемът е висок-над 900 лв, може и 50 лв корекция евентуално), и към наемодателите-каквото обявихте, това ли получихте ( с горната уговорка каква корекция намирам за нормална)
На корекция от 20-30 лева може да се разчита, ако имота е по стар, не добре оборудван, с минуси като цяло. Предвид колко е голямо търсенето на хубави жилища, аз не бих се пазарила за 20-30 лева, а бих наела на обявената цена.
За жилища с наем над 900лв не мога да коментирам, нямам опит там.

# 163
  • Мнения: 6 872
На корекция от 20-30 лева може да се разчита, ако имота е по стар, не добре оборудван, с минуси като цяло. Предвид колко е голямо търсенето на хубави жилища, аз не бих се пазарила за 20-30 лева, а бих наела на обявената цена.
Съгласна съм с този коментар.
За мен жилище, което е било основно ремонтирано преди десет години, няма как днес да е чааак толкова морално остаряло и захабено. Колко хора си сменят кухните и къртят баните на десет години? Почти никой. Латекс, боя, тапети - това са козметични ремонти, които са наложителни.

# 164
  • София
  • Мнения: 19 221
Питаше се за 2 жилища, едното в ББ, което е било прясно ремонтирано преди 10 години, когато са влезли наемателите, а другото в Дружба непипана панелка.
Аз питах за панелката, тъй като баща ми се занимава с наеми и т.н., не съм ходила много години и не зная състоянието й.
Разбира се, че човекът си е правил подобрения, но помня бегло, че се разбраха да се компенсира от наем, не помня за колко месеца.
Вярно, че жилището остарява, но околността и инфраструктурата по-скоро върви на добре, има метро, хипермаркети, и все място за паркиране. И езеро, с фонтани моля ви се...Stuck Out Tongue

Общи условия

Активация на акаунт