Частни училища - информативно-дискусионна тема 34

  • 24 821
  • 747
  •   1
Отговори
# 645
  • софия
  • Мнения: 5 147
Аз знам, че ще издразня и ядосам една голяма част от потребителите, но Анди понякога звучи точно като ония учители с показалката, не мръднали  от 80-та година
Материалът не само може да е увлекателен , колкото и да е задължителен и считан за скучен, ами може да е много зарибяващ!
И зависи от учителя! Колкото и да сложно скучен, причинно следствената връзка може да е илюстрирана супер интересно. Махаме малкото квадратче с неадекватна извадка за синтезирано важно на страницата, махаме досадата, умората и рутината от учителя, добавяме свежест и учител от друго поколение ( в начина на мислене, не на години) и воала!
И най-хубавото училище, дори само с един НЕадекватен и сух учител започва стремглаво да губи.
Определено вврвам, че повечето ЧУ са построили правилно фундамента си,  като са прозряли това! Не, че нвма грешки и неадекватни учители, но поне бързо биват забелязани и съответно взети мерки. Иначе, защо ще си крадат учителите?!

# 646
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 8 171
Това, че порно клипчета се научават в ДУ, пък в ЧУ не - ....ами смешно е. Не ми се навлиза в спор по темата кое приятелско дете от кое ЧУ какви неща научи от съученик по време на Зелено училище. На което уж бяха забранени таблетите. Последното, което ми хрумва при избор на ЧУ е, че там детето ми няма да гледа порно клипчета или да научи мръсни думи. Масово децата научават тези неща в един момент, само че родителите им не го знаят. И е напълно естествено децата да проявяват нездрав интерес по темата. Винаги има някое дете, което е по-светнато и бърза да усведоми и останалите. Добрата среда също е малко пресилено твърдение - може да е по-добра в сравнение с ...какво? А може и да не е. Е, дори жената на Иван си премести детето от едно ЧУ в друго заради лошата среда (нейно мнение).

# 647
  • Мнения: 7 674
Гади, аз имам предвид първи клас и не всички ЧУ. В добрите ЧУ, великолепната седморка примерно, както ги нарекоха, ти гарантирам, че децата първи и втори клас не са гледали такива клипчета нито в училище, нито извън училище, и не знаят мръсни думи. От три години опит с ЧУ просто го знам.

# 648
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз нямам проблем с това как звуча, все пак тук сме възрастни хора. Мненията ви са много полезни за мен.Simple Smile

# 649
  • София
  • Мнения: 19 913
Фенси, да в Ерих Кестнер и Веда няма лайстунг, да, ама и в 73-то няма. А повярвай ми, че то е също по-желано в повечето случаи отколкото частните с немски, макар да предлага същото като тях. Не искаш сякаш да разбереш какво казвам. Аз никъде не отричам, че при еднакво предоставени условия резултатът на финала в преобладаващия случай е различен (винаги им страхотни изключения). Че и  написах многократно, че причини за това има много.  Но профилиренето/предлаганите услуги НЕ е/не са между тях. Съвсем други са причините. Ето някои от тях.
-  наличието на такса. Ако ще избирам да уча  в немска гимназия и се убедя, че в държавната ще получа същото или повече като ниво вследствие най-вече на конкурентната среда, в която децата се дърпат взаимно, ще избера естествено държавната.
- липсата на подбор;  Изключенията, за които говорих нагоре и които супер се справят и в гимназиален етапв ЧГ , са обикновено деца, които са имали своите причини да останат в училището, в което са учили до 7 клас. Познавам такова страхотно дете от Веда - отличник, класиран на челни места на национални  кръгове  на олимпиади и състезания по немски, английски и физика, приет в много добър университет  навън. Не е искало да се мести просто.. Често обаче останалите ученици са  деца, които след 7 клас не са се справили добре на НВО и пред перспективата да отидат в ХУ държавна гимназия със спорно реноме и ниво, избират ЧГ. И тук  между другото се оказва, че НВО не е чак толкова непоказателно. Не са се справили на него, после също не са от най-най учениците, дори и училището да им предлага много. Понеже  съм убедена, че коментираните частни всъщност предлагат необходимото и то не отстъпва на това в аналогичната ДГ, но трябва да има кой да го поеме това предлагано все пак. И преди съм писала - дама, която е преподавала по немски в ЕК, е минавала и през 73-то в годините, а сега май е във Веда. Нали не мислиш, че работи различно? Даже в ЧУ би трябвало да  има по-голям стимул и повече възможности за сериозен напредък на учениците по езика предвид малкия им брой. Но дали става така.. Защо ако сравним ДСД резултатите на нейни випуски на изпита в 12 клас в трите училища или пък ДЗИ по немски, ще установим, че най-добре са се справили  като съотношение скъсани : издържали с В2 : издържали със С1, респективно с по-висок успех на матурите, точно учениците от ДУ? Тоест частното училище дава аналогична, съвсем не по-лоша услуга в лицето на отличен преподавател/и, но все пак резултатите са по-различни.
- нееднородната среда като следствие на  липсата на подбор - макар че  това не би трябвало да е  сериозен довод. Едно частно училище би могло спокойно, за разлика от държавното с 26+ деца в клас, да направи разделения по нива за езика и да се работи по-индивидуално в посока минимизране на разликите между отделните ученици.
Та пак ще кажа,  имам достатъчно познати деца и в частни, и в държавни гимназии с немски. Училищата предлагат със сигурност еднородна услуга, на еднакво ниво, с еднакви опции за профилиране. А вече кой какво ще усвои/оползотвори от тези предоставени му опции,  не е проблем на гимназията/ нейното профилиране.. Нещата остават в ръцете на ученика най-вече. ..

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 15:48 от пенсионирана русалка

# 650
  • Мнения: 7 674
Точно така, децата са основният фактор, което и преди съм казвал.

# 651
  • Мнения: 6 327
Гадамер, айде стига с недомлъвките. Говориш вече за н-ти път за ПБ. И жената на Иван или иначе казано Тенчева си премести децата, като бомбастично го оповести в медиите. Ама някак така хем да привлече погледи, но и внимателно и предпазливо нито веднъж не спомена кое точно училище обвинява. Щото нали адвокати, съд едно друго. Обвини, наплю, ама жалкичко и недостойно, жълтурски.  Но за сметка на това дъщеря и в края но първи срок успя да бъде приета, ( в разрез с публичните правила за прием с изпит), без изпит в Питагор. Аз тогава питах, ако е имало свободно място в Питагор по средата на годината, защо не го предложиха на резервите?
А обстоятелствата поради които Тенчева си премести децата от първия си мъж са малко по-различни от публично оповестените от нея. При това не в полза на нея или сина и. За това ти гарантирам, защото по същото време бяхме в същото училище.

Последна редакция: нд, 02 фев 2020, 14:27 от Fancy

# 652
  • Мнения: 19 993
Гадамер, защо просто не си останете в държавното училище и не приключи тази мъка? Леко досадно е на всяка страница да пишеш едно и също. Темата е само за ЧУ. Много хора бяха достатъчно добронамерени да ти отговорят изчерпателно.
Гледане на порно във втори клас за мен е неприемливо, но съм чела във форума колко в реда на нещата било.
Много по-трудно е да се случи в ЧУ, тъй като тел.и таблети са забранени до пети клас. Не говорим за изключенията, а за общия случай и какво научават повечето деца. Сравнението ти е като да кажа, че познавам едно дете от кварталното училище в Сурсурлево, което е влязло в топ гимназиите след седми клас, и да тропна с крак как щом го познавам, то е все тая, че от СМГ примерно болшинството влизат в тези гимназии и няма никакъв смисъл родителите да местят децата си в СМГ след пети клас. Ми, смешно е! Единици винаги ще има и от двете страни.

# 653
  • софия
  • Мнения: 5 147
Извинявайте, но кой е Иван? Като някаква институция от първостепенно значение звучи, а пък аз не схващам?! плийс хелп

# 654
  • Мнения: 6 327
Ма как не знаеш Иван и звездното му семейство? Баш пък Тенчева е с поведението на тези от които Пипи иска да бяга. Дори в обстановката на ПБ беше комична и смешна.

# 655
  • Мнения: 7 674
Просто който не е бил в добро ЧУ, наистина не знае. Аз предлагам онзи дългият пост на Дъждец да бъде закован на първа страница в тази и следващите теми, защото прекрасно описва много от нещата, които правят ЧУ уникални в началния етап и в прогимназията.
Макар че който не е бил в ЧУ, пак може и да не разбере, ако просто не ни повярва на всички нас, че действително е така.

Фенси, Амели е с голямо дете, студентка, и вероятно е пропуснала сагата на Ирина преди няколко години 😄 но тя е известна на интересуващите се от ЧО.

# 656
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 610
Какви бяха причините Тенчева да се махне? Вече ми избледня този случай. На тази дама децата не са и в Питагор май...
Смг не предлага комплексно образование. Хем и да не споменеш смените, отношенията, хор, физическо с още два класа и пр. Предметите извън математиката и школата по информатика са, хм, не на нивото на повечето водещи ДУ. За Пчмг пък въобще няма сравнение. Но в Смг отиват умни, подготвени деца, научени да учат, и с нужната подготовка навън по Бел, в у-ще по мат, продължават напред. Доста впрочем посещават външни школи по мат, вкл. Кортезов. Макар и тайно от учителите си в СМГ. Щото сред математиците има течения, клюки и войни.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 16:08 от Leika_moja

# 657
  • София
  • Мнения: 10 825
Иван на Андрей, Амели. На стрина Ирина мъжа


Лейка, голямото ѝ момче е в 22-ро, а момичето отиде в Питагор. Дали още е там, не знам

# 658
  • Мнения: 6 327
https://www.bgdnes.bg/Article/5463956

Сега не знам, но дъщеря и е в пети клас в момента и твърдо беше приета в средата на нейния първи клас в Питагор. Тя си и пише, че ги е водила в Питагор за установяване на нивото. Нещо, което тогава не се правеше за никой друг. Защо ли точно пък за нея? И въпреки, че както пише сина и е ходил на частни уроци за да наваска, беше записан в 22-ро училище. А не в Питагор. А дъщеря и беше записана в началото на втори срок в Питагор.

Обстоятелствата са доста различни от представеното от нея. Не защитавам училището изобщо. Тогава излязоха и неща за поведението на нейния син. Питаше се дори тя защо чак в 3 клас разбира, че сина и срича...все такива неща.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 16:10 от Fancy

# 659
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 610
Аз нейната версия я зная. Питам, защото останах с впечатление от думите ти, че ситуацията не е баш така.

Общи условия

Активация на акаунт