Витамин В12 - тема 6

  • 31 139
  • 759
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 27 659
Каква доза Б 12 се води поддържаща (когато стойностите са близо до мормалното)? Б 12 ми беше около 180-190 (на референтните пишеше, че под 300 е дефицит). Приемах 3 месеца по 1000 миг, после около месец и половина-два същата доза, но през ден-два (понякога и повече). Бях спряла за месец приема, за да се изследвам, но се оказахме в извънредно положение...

# 256
  • Мнения: 423
Здравейте.
Синът ми е на 2г. и 6м. Има малко забавяне в някои аспекти от развитието си. Казвам някои, защото е контактен, активен, усмихнат, казва някои неща, повтаря. Говори много развалено обаче и от миналата година има едно въртене на очичките, което ме притеснява. Също така не е буен и смел като другите момченца, все е един свит, на моменти дори нескопосан.
Лежахме в неврологично отделение заради това въртене на очичките, като от там се изказаха, че е с аутизъм. Изследвах му още тогава (м. май, 2019) вит. Б12 и вит. Д, бяха към горна граница. Обаче с кръв от пръстчето, което май не е меродавно.
Не искам да го водя за кръв от вена, че тогава в болницата му взеха и настана истински апокалипсис, едвам го удържахме. А той е доста чувствително и страхливо дете, всячески искам да избега допълнителното стресиране.

Та бих искала да попитам дали според вас е подхидящо да му включа спрея за нос? Кой е оо-добър - метилкобаламин или хидроксикобаламин?
Предозиране няма опастност да стане ако евентуално няма дефицит, нали така?
Извинявам се ако е коментирано, но нямам възможност да чета назад.

# 257
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Каква доза Б 12 се води поддържаща (когато стойностите са близо до мормалното)? Б 12 ми беше около 180-190 (на референтните пишеше, че под 300 е дефицит). Приемах 3 месеца по 1000 миг, после около месец и половина-два същата доза, но през ден-два (понякога и повече). Бях спряла за месец приема, за да се изследвам, но се оказахме в извънредно положение...
Зависи какво е храненето и какви са изходните стойности, но при достигнати добри стойности над 330 pmol/l (450 pg/ml) средно между 1000-3000 mcg седмично.
Здравейте.
Синът ми е на 2г. и 6м. Има малко забавяне в някои аспекти от развитието си. Казвам някои, защото е контактен, активен, усмихнат, казва някои неща, повтаря. Говори много развалено обаче и от миналата година има едно въртене на очичките, което ме притеснява. Също така не е буен и смел като другите момченца, все е един свит, на моменти дори нескопосан.
Лежахме в неврологично отделение заради това въртене на очичките, като от там се изказаха, че е с аутизъм. Изследвах му още тогава (м. май, 2019) вит. Б12 и вит. Д, бяха към горна граница. Обаче с кръв от пръстчето, което май не е меродавно.
Не искам да го водя за кръв от вена, че тогава в болницата му взеха и настана истински апокалипсис, едвам го удържахме. А той е доста чувствително и страхливо дете, всячески искам да избега допълнителното стресиране.

Та бих искала да попитам дали според вас е подхидящо да му включа спрея за нос? Кой е оо-добър - метилкобаламин или хидроксикобаламин?
Предозиране няма опастност да стане ако евентуално няма дефицит, нали така?
Извинявам се ако е коментирано, но нямам възможност да чета назад.
Предозиране с витамини и минерали неидващи от храната винаги могат да се случат, а пък при липса на дефицит е още по-вероятно. Проблема идва от това, че може да падне желязото, а при децата тези промени настъпват много по-рязко отколкото при възрастни съответно и много по-бурна симптоматика. За дефицити може да се добие представа само с венозна кръв. Нуждите от б12 при малки деца са по-ниски отколкото при възрастни. По-скоро се насочи към изключване на глутена и млечните, ще помогне.

# 258
  • Мнения: 27 659
Jerami, а ако съм достигнала добри нива на Б 12 и при феритин ок. 11 ng/l и желязо 8 (не помня мерната единица, но референтните са 6-26) дали желязото няма да падне още? Виждала съм и дози Б 12 по 2,4 мкг- ако не се лъжа. От тях сигурно не се усвоява много?

# 259
  • Мнения: 10 266
Galina, помолете личната да ви изпише крем лидокаин. Преди да отидете да вземат кръв на детенцето, му намажи ръчичката където ще го боцнат 40-45 мин преди да отидете. Слагаш парче найлонче отгоре докато стигнете да не се избърше в дрехата. С малко тиксо можеш да го лепнеш дори. Няма да усети нищо. Никаква болка. Той вече се е травмирал, но можеш да му обясниш нещо друго за да се успокои. Сигурно и друг път ще се налага кръв да му вземат.

# 260
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Jerami, а ако съм достигнала добри нива на Б 12 и при феритин ок. 11 ng/l и желязо 8 (не помня мерната единица, но референтните са 6-26) дали желязото няма да падне още? Виждала съм и дози Б 12 по 2,4 мкг- ако не се лъжа. От тях сигурно не се усвоява много?
Зависи кога са измерени тези стойности, ако са след тези три месеца прием на б12, не би трябвало да падат още, защото при достигане на добри стойности, се намалява дозата именно с цел балансираност, да се поддържат добри стойности и на б12 и на желязо, вместо едното да се качва за сметка на другото. Това, което си гледала 2,4 мкг, не са дози, а препоръчителния прием на б12 на ден за пълнолетен човек.

# 261
  • Мнения: 27 659
Стойностите на феритин и желязо са измерени преди около 4-5 седмици. След 3 месеца ежедневно Б 12+ после около месец и половина-два  по-рядко суплементиране (2-3 пъти седмично да е било по 1000 мкг, не по-често). Т. е. имаше около 2 седмици без прием на  Б 12 преди да изследвам желязо и феритин. Реално без изследване нямам представа до каква стойност се е покачил  Б 12, но едва ли съм го предозирала...

# 262
  • Мнения: 74
Здравейте,една любезна мама ме насочи към тази темичка и реших освен да я прочета,да взема и да се представя.
Регистрирах се с надеждата да получа малко отговори относно състоянието в което се намирам.
Забравям страшно много,забравям даже коя е четката ми за зъби.Това се случи тази сутрин, когато отидох да си измия зъбите и стоях там и се чудех коя е моята четка, другото е,че не помня имената на колежките си с които съм всеки ден по много време,размествам думи в изречения и е такива неща.
Имам адско главоболие,шум в ушите и замайване.Трудно се съсредоточавам и тъй като съм касиер,доста често забравям да пусна касов бон,та се налага да се връщам и да го пускам.
Това забравяне не е като онова от недоспиване или нещо друго, вярно е,че ми се е случвало,случва се на всеки,но щом се наложи дори когато се прибрах от работа да попитам децата коя ми е четката за зъби (не успях да се сетя цял ден),значи нещата не са много наред.
Та в темичката която пуснах предположиха,че съм за тук.Смятам да отида да пусна витамин Б 12 следващата седмица да видим как ще е.
Връщам се да чета.Хубава вечер 💐

# 263
  • Мнения: 27 659
Според мен не е зле да провериш и желязо, феритин, може би и щитовидната жлеза. От анемия също може да има подобни симптоми  (специално шум в ушите, забравяне, замаяност аз имах при много ниски нива на желязо). Не съм си забравила за четката за зъби, но тя стои отделно и  е съвсем различна от другите. Обаче забравях неща които са се случили, какво съм яла, към коя стая отивам и по какъв повод, къде съм оставила предмети и др. Освен това, имах и нисък Б 12 и кръвната ми захар варираше. Оказах се с ИР. Хипогликемия също причинява объркване и замаяност...

# 264
  • Мнения: 4 716
Ох, много е неприятно, същите неща. Имам дефицит и на Б12, и на Д, и на желязо. С dolce miele сме с еднакви стойности, само където аз феритин скоро не съм изследвала и не знам там как са нещата. Отделно при мен е от постоянен и силен стрес, на нервна почва, в семейството имам голям проблем от година вече, пред развод съм и наистина големи проблеми с мъжа ми, психически тормоз Sad(((
Андриана, при теб стрес има ли?

# 265
  • Мнения: 74
Бих казала,че е в нормални граници.
Имам работа, семейство, живеем що годе нормално.Може и с натрупване да е.
Преди няколко години,може би две изследвах Б 12,беше на долната граница,но ми казаха,че нямало проблем 🙁,може нещата да са се задълбочили.Правих наскоро ПКК-в норма, щитовидна нямам,но я държа изкъсо и всички хормони са ок.По принцип съм и в менопауза,прогестерона ми е нисък,но май съм по склонна да вярвам,че ще е Б 12.
aDream, съжалявам за това което преживяваш, надявам се всичко да мине по бързо🌼

# 266
  • Мнения: 27 659
aDream,  ако желязото ти е ниско вероятно и феритинът е. Съжалявам за стреса който имаш Confused При мен всъщност двата пъти когато имах видим косопад (оредяла коса над челото) освен ниско желязо имах и доста стрес (първия път покрай много сложна сърдечна операция на майка ми, втория път декември покрай притеснения за друг близък човек- с вероятност да загуби крак)...Специално за косопад при мен стресът е много голям фактор- за видимия такъв.
Покрай менопауза не са изключени и проблеми с кръвната захар, инсулинова резистентност и др. Имаше и някакво обяснение, но го забравих. Нещо с намаляващ естроген като че ли беше...не съм сигурна.

# 267
  • Мнения: 4 716
Да, да и видим косопад. Sad((( Желязото е 8.08 Simple Smile))) писахме си, че ни е еднакво, Хемоглобинът също.
Опитвам се да намаля стреса, но всяка една жена в развод е наясно какъв психически тормоз може да нанесе мъжът й Sad(((
Благодаря ви Hug за подкрепата, имам нужда, да оцелея

# 268
  • София
  • Мнения: 20
Здравейте, имам нужда от съвет. Напоследък се чувствам доста изморена и не се наспивам качествено. Не се наспивам през последните четири години де, че съм с две породени деца на 3.6 и 1.6г., но тъкмо започнаха те да спят през нощта и аз почнах да се будя много. Отделно съм по изморена, анемична и изнервена. По време на двете бременности бях с малко повишено ТСХ, но след това си е в нормите около 3-4. Следях се при ендокринолог. Сега всяка година пускам тестово, за да го следя. Реших този път да пусна и Б12 и резултатът май е доста нисък - 190pg/ml в граници от 200 до 1100. Както знаем ситуацията в момента с карантината, нямам възможност за консултация с хематолог/имунолог. Поне нз за такъв склонен за телефонен разговор. Доколкото успях да прочета е нужно да пусна още изследвания. Моля, да ме насочите кое е важно, тъй като четох доста и се обърках малко///:
Хемоглобин
Желязо
Вит.Д
Феритинин

Благодаря ви. Бих приела и препоръка за добавки, които бих могла да започна да приемам 😕

# 269
  • Мнения: 27 659
Феритин, не феритинин Blush Аз бих казала, че ТСХ 3-4 не е оптимално...

Общи условия

Активация на акаунт