Витамин В12 - тема 6

  • 30 869
  • 759
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 27 432
Не съм забелязала Б 12 да ми действа по този начин, а и го пия до 17-18 ч и то не всеки ден. Желязото без вит. Ц не го усвоявам много добре, пък вит. Ц не е добре да се взима късно....На мен тази схема ми е ок, за някой друг може и да не е оптимална.

# 91
  • Мнения: X
Аз от Б12 се събуждам по 5-6 пъти всяка вечер и не спя много добре, за това гледам да го взема веднага като стана.

# 92
  • Мнения: 923
Влизам да си помрънкам малко,просто за да ми олекне.С дефицита на Б12 на дъщеря ми се боря година и половина .За моя дефицит разбрах преди 7м.В момента и двете сме спрели приема за 1.5м,заради контрола.Тя не беше правила пауза 11месеца,аз 7.В момента резултатите са пред мен и двете сме с около 350 pm/ml.Хомоцистеина ни е около 2.9,нейното желязо е отвратително,спрямо моето (4.2 за нея и 12.4 за мен).Преди нова година съм и изследвала около 190 гена,няма патология,няма основание аз да се изследвам.Незнам вече къде бъркам.Аз се тъпча изключително много с месо,тя не толкова,но не ми е злоядо дете,не ограничавам нищо.Ходи на ясла и само вечерите зависят от мен,както и през почивните дни.На 26.2 имаме час при д-р Кадъм,която ни следи.Не се съмнявам в нейната компетентност,напротив знам ,че ще ни помогне,но ми се иска този кошмар да спре.Има ли някой оттървал се от този дефицит напълно?

# 93
  • Мнения: 3 607
Е защо не е изписала желязо не зная?При дълъг прием на б12 то пада.Знаеш ли сутрин на гладно по лъжица тахан, много спомага за качването на желязо.Твоето не е зле на детенце е ниско.От храната в яслата не очаквай кой знае какво.За да има дефицит има някакъв проблем важното е той да се открие.

# 94
  • Мнения: 6 854
bebeshok0326, и ние с дъщеря ми сме с висок хомоцистеин и то доста. При мен има и други причини, освен MTHFR мутацията, но при нея ги няма, а мутацията й е хетерозиготна и не би трябвало да влияе толкова. Витамините й са долу горе добре. Коментирахме с професор по генетика, предположенията са, че може да има и други , още неизвестни за науката, мутации, които му влияят.

# 95
  • Мнения: 10 256
При мен наваксването на дефицита беше също супер упорито и трудно и само с Инжекции ми се получиха нещата. После няколко години бях добре и сега пак дефицит при все тъпкането с по 400гр месо на ден. Сега съм почивка преди контрола. Ще видим с таблетки какво съм постигнала за 3 месеца. По-скоро нищо.

# 96
  • Мнения: 11 822
Аз много пъти съм казвала тук, при проблем с черва (бактерия - хеликобактер, кандида и т.н. , възпаления, пропусклими черва...) докато не се оправят  ще се попълват дефицити постоянно.
Пак се повтарям, защото съм го писала - сина ми беше с пропускливи черва и множество хр.непоносимости, след лечение (диета, пробиотици) всичките му анемии са преодоляни - той беше с дефицит на В12, В9 и желязо, които наливах външно с препарати близо година и едвам достигахме средата на границите.

Иначе bebeshok0326 хубаво е, че поне хомоцистеина е добре, но желязо й трябва задължително.

# 97
  • Мнения: 923
cia_maritima
Пила е и желязо и още незнам колко добавки,то не беше конзим Q 10,L-карнитин,Б6,Б1,аминокиселини,омега 3,6,вит.А,Д,Е,магнезий,калций.При нея проявлението е атаксия и хипотония на дясно бедро,спатистичност на стъпалото.
Знам,че от яслата не мога да разчитам за храната,но като цяло не мисля ,че е злоядо дете.Храненето което зависи от мен поне веднъж в седмицата има яйца,риба,бобови,месо,млечни и задължително плод и зеленчук.Единственото нещо,което аз ограничавам това е тестените изделия,но го правя защото смятам,че в яслата си наваксва достатъчно с тях,предопочитам да изяде 2 порции от храната,от колкото 2 филии хляб.Не ми отказва,само след боледуване яде по-малко количество,от колкото по принцип,но мисля ,че е нормално.
mibobo
Къде изследвахте пропускливите черва и хранителните непоносимости?До колко традиционната медицина признава това?За пропускливите черва съм чувала /чела  само от възпитаници на Canadian School of Natural Nutrition.Питам за всичко това,защото се чудя след няколко дни ако предложа на д-р Кадъм да изледваме нещо подобно,до колко ще го сметне за сериозно.

# 98
  • Мнения: 11 822
Първо направихме тест за хр.непоносимости в лаборатория, след като излязоха страшно много такива, лекар ни даде направление за гастро отделение и там вече правиха още много допълнителни изследвания - антитела за целиакия, за лактозна непоносимост, дексилозен тест, всички видове изследвания на фецес и т.н. Общо взето принципа е - има ли повечко хр.непоносимости значи има пропускливи черва, сега ако излязат 2-3 неща общо взето се приема за нормално. Но при сина ми от пакет изследвани 44 храни, той имаше 17 положителни, като към 4-5 резултатите бяха многократно завишени.

Последна редакция: вт, 18 фев 2020, 11:20 от mibobo

# 99
  • Мнения: 3 607
Mibibo Е обяснила точно всичко.
В частност аз съм с гастрит който според Кадъм е възможно да се е получил заради анемията.Та 3 мес в годината без глутена и намаляване на млечни.Лекувам се с инжекции б12 по схема и желязо и докат за анемията.Стомаха го пазя с диета мн са навързани нещата много.Просто трябва доктор който да мисли.Аз се скапах за 6г от хубави доктори.

Последна редакция: вт, 18 фев 2020, 17:35 от cia_maritima

# 100
  • Мнения: 923
Много се надявам при нас д-р Кадъм да се съгласи да търсим и в тази насока.Не ми се иска да се отказвам от нея или да правя нещо зад гърба и,защото съм много доволна от нея.

# 101
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Влизам да си помрънкам малко,просто за да ми олекне.С дефицита на Б12 на дъщеря ми се боря година и половина .За моя дефицит разбрах преди 7м.В момента и двете сме спрели приема за 1.5м,заради контрола.Тя не беше правила пауза 11месеца,аз 7.В момента резултатите са пред мен и двете сме с около 350 pm/ml.Хомоцистеина ни е около 2.9,нейното желязо е отвратително,спрямо моето (4.2 за нея и 12.4 за мен).Преди нова година съм и изследвала около 190 гена,няма патология,няма основание аз да се изследвам.Незнам вече къде бъркам.Аз се тъпча изключително много с месо,тя не толкова,но не ми е злоядо дете,не ограничавам нищо.Ходи на ясла и само вечерите зависят от мен,както и през почивните дни.На 26.2 имаме час при д-р Кадъм,която ни следи.Не се съмнявам в нейната компетентност,напротив знам ,че ще ни помогне,но ми се иска този кошмар да спре.Има ли някой оттървал се от този дефицит напълно?
Месец и половина е прекалено дълго имайки предвид, че полуживота на б12 в кръвта е 6 дни.  Млечните са проблем, трябва да се ограничат (ако се изключат още по-добре) и ще се подобрят нещата, може в менюто да се включат сурови тиквени семки, (за предпочитане след накисване) ( проста идея за здравословен и вкусен десерт за деца вкарващ много желязо в организма: топчета от смлени тиквени семки и сушени кайсии, но по-скоро за почивните дни, защото дават доста енергия и за вечер не са ок). Тъпченето с месо изобщо не е гаранция за добри нива на желязо и/или б12, защото за съжаление трудно се осъзнава простата истина, че когато нещо липсва то тогава друго винаги е в излишък и без да се премахне излишъка не може да се навакса липсата. Хубаво е да се изследва феритин. Друга идея е (в зависимост какъв точно витамин б12 е приеман), да се смени с друга форма.

# 102
  • Мнения: 923
jerami
Не мисля,че 6 дена е достатъчно,поне от опита ми с малката:
Съвсем в самото начало терапията и беше Б 12 на Солгар по 1 на ден,Омегата на Мюлер (тя е и с вит.А,Д,Е)и 5мг. цинк.Това го приема 5 месеца.На 7мия ден след последното хапче направих контрола ,резсултатите бяха около 1400mp/ml.Месец след последното хапче беше втората контрола резултата беше 770 mp/ml.Не си спомням хомоцистеина и желязото,но колкото помня бяха много добри.
Относно млечните,съм правила експеримент за мен.Има теория ,че млечните продукти влияят за повече производство на естроген при някой жени.Аз имам проблем с миомни възли,а те са естрогено зависими.При един от възлите ми ,бях ограничила приема на млечни продукти на 1 път месечно и това е годината ,в която въпросния възел растеше най-малко.От 6-7 месеца пак съм ограничила ,но на 1 път на 1-2 седмици,а за нея купувам биволско и овче,козето не го харесва или аз не съм попадала на добро.
От този опит вярвам в твърденията ти.За себе си не се страхувам да ги спра напълно,но за нея без лекарско предписание малко ме е страх.
Относно тъпченето с месо ,също съм съгласна,повечето лекари винаги ми задават въпроса с месото.Аз  си го обичам и основното ми хранене е месо и салати/плодове.
Благодаря за идеите за феритинина и тиквините семки.
Смяната на фирмата за Б12 сме го правили.
При мен най-вероятно е от стомаха всичко,защото без прием на Б12,желязо и фолиева киселина ходя по-голяма нужда на 3-4 веднъж,а с приема е всеки ден.По същия начин е и с едни люспи на скалпела,който изчезват с приема.С това се боря от тинейджър и може би мойте дефицити са още от тогава.

# 103
  • Мнения: 294
Момичета аз спрях да приемам В12 от средата на м.декември, а в началото на този месец си направих изследвания -резултата преди приема беше 203, сега е 468, желязото беше -7, сега е 18, витамин Д от 17 на 25!Сега в момента не пия нищо, за желязото знам,че се почива 1-2 месеца и пак се започва да се пие, а с другите витамини как стоят нещата?
За съжаление за първи път ТСН ми дава по-високи стойности,но това е за друга тема, но понеже съм притеснена да си го кажа FlushedFlushed

# 104
  • Мнения: 11 822
Момичета аз спрях да приемам В12 от средата на м.декември, а в началото на този месец си направих изследвания -резултата преди приема беше 203, сега е 468, желязото беше -7, сега е 18, витамин Д от 17 на 25!Сега в момента не пия нищо, за желязото знам,че се почива 1-2 месеца и пак се започва да се пие, а с другите витамини как стоят нещата?
За съжаление за първи път ТСН ми дава по-високи стойности,но това е за друга тема, но понеже съм притеснена да си го кажа FlushedFlushed

За витамините се следиш на няколко месеца, няма как да знаеш какво ще e нивото и при нужда почваш. Ако е отстранен проблема за дефицита, би трябвало да ги набавяш от храна. Вит. Д обаче ми се вижда нисък, какви са границите?

Какво ти е притеснено за ТСХ, само него ли си изследвала, трябва заедно с Т4 и Т3.

Общи условия

Активация на акаунт