Връзка с чужденец

  • 26 427
  • 407
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 376
Моят е същият, от Солун, с имоти на Тасос. Още от 18 годишен не ще да живее в Гърция, бил е години в UK. Тук беше учил български в университета - нищо не са го научили и на мен не ми се занимава хич. То и аз гръцки все едно ще науча...
Нямам нищо против да отида в чужбина, но тук имам работа по специалността за момента и това ме задържа. Пък и живеем горе-долу прилично за момента, при все че сме мързеливи и двамата. В Гърция е по-скъпо.

# 256
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Не пренебрегвайте и факта, че им е адски труден българският. Моят мъж разбира почти всичко вече след 15 години заедно, обаче да се изрази...трууудна работа. Знае някакви битови изрази - здрасти, лека нощ, отивай да се миеш, престани веднага и...подобни. Не може да проведе разговор, препотява се от зор и се отказва. Аз обаче се учидвам колко малко мои връстници пък могат да ползват сносно английски. Много са малко.

# 257
  • Мнения: 63
ММ живее тук вече малко над една година. Води нормален разговор с роднините ми,които не говорят английски или френски. В магазините,банки,заведения се изразява много добре (по-отработените фрази). Но пък и той проявява много интерес.Всяка вечер поне час го уча на нови неща.
Аз с арабския обаче,да си призная съм доста по-зле. Разбирам доста неща,ама абсурд да си завъртя езика да ги кажа сама.


П.П. Понякога такива заплетени изречения формира правилно,че се изциклям,обаче друг път.... все още не може да оправи кога е “що” и кога “сто”.Joy В забавни ситуации сме попдали покрай това учене.

# 258
  • Мнения: 1 376
Не е лесен език, но си е до човек. И то не е кирилицата проблем, всички чужденци я знаят. ММ мрънка, че не знаел къде се слагат ударенията, как да му обясня? Сигурно има някакви правила, ама не съм филолог и не ги знам.

# 259
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Е, чак пък всички чужденци да знаят кирилицата... Явно само на неуки съм попадала Joy

# 260
  • Paris, France
  • Мнения: 14 439
Имам доста познати чужденци, които са завършили магистратура, специализация, докторантура и говорят идеално български. Учеха една година в Института за чуждестранни студенти български + предмети, които щяха да учат в унито, всичките на български език. Все още съм в контакт със завършили през 60те и 80те и говорят идеално. Проверете нямат ли дистанционни или съботно-неделни курсове! На моя мъж от там майка му взе учебник, но бързо му омръзна. Децата си говореха помежду си на френски и отказваха да го учат, но знаят някои думи.

За грък българският език е много лесен и обратното също важи. Много общи, пан-балкански думи, общи индо-европейски корени и граматика, общи корени със семитски, според мене, произход. Ударението на български пада там, където пада на гръцки или на предишната сричка. Ще помисля по въпроса. Спреженията на глаголите са много подобни ехуме, ехете - имаме, имате. Умалителното е малко сложно, тъй като на гръцки се вмъква в думата, а на български К може да се омекоти до Ч или да стане Ц, ЧК.

Стол - столче, кон - конче
Емилия - Емилийка
Невена - Невенка
Атанас - Атанасчо
Никола - Николчо
Маса - масичка
Покривка - покривчица  (ужасТ)

Аз отивам, вие идете, не е лесно.
Умалителното много ме впечатли, толкова, че по едно време опитвах да слагам всички прилагателни и съществителни в умалително и в къщи ми се караха. Казвах : бабенце, ей сега ще стопля малко водичка за кафенце в джезвенцето. Луди ставаха и добре, че ми мина.

Моранезе, това са учебните помагала по арабски, по който дипломатите, които отиват на работа там учат. Сама можеш да си учиш. Има и аудио файлове за някои учебници, има и по български. Ливанският е втория:

https://www.fsi-language-courses.net/fsi-arabic-language-courses/

В този форум имаше тема за изучаване на базов арабски, като жена, учила в сирийското ИЧС си преписа част от учебниците. С произношението приятелят ти ще помогне. Половината корени ги има и на български, а понякога имаме и арабската дума. Само научаваш спреженията и си готова. Готиното на арабския е, че няма среден род, пълният член изобщо няма род и има много малко неправилни глаголи. Отрицанието е малко изпърдвно, казваш: Да, не искам и това означава, че не искаш или казваш: Не, искам и означава Да, искам. На български е подобно и доста се бъркам и аз. Има различни отрицания за нещо, което в момента не искаш и нещо, което по принцип не правиш и това е. Супер лесно

https://www.fsi-language-courses.net/fsi-arabic-language-courses/

Дами, в сайта има и учебник по български. Ако ви е интересно, свалете го и ми кажете какво мислите!

# 261
  • Мнения: 6 166
Браво за тоя линк. Веднага го давам на мои познати, които все се оплакват, че няма как да научат български.

# 262
  • Мнения: 1 875
И аз благодаря за линка! Bowtie

Дадох го на моя мУж с ултиматум да сяда и заляга, че след месец-два ще го изпитам, за да видя какво е научил. Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 263
  • Мнения: 6 166
И ако се провали на изпита какво .. гол покер ли Grinning

# 264
  • Мнения: 1 875
И ако се провали на изпита какво .. гол покер ли Grinning

 ахахах Може и това, но той е обречен там, понеже ми е хоби, от което дори изкарвам пари онлайн. Stuck Out Tongue Closed Eyes

Да сяда да учи, няма друга опция.

# 265
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Прослушах няколко файла на курса по български: много бързо говорят. Говорът е един изкуствен 🙄, дикцията не е най- подходящата за чужденци.

На детето преди пусках филмчета на български, но истината е, че заради отвратителното озвучаване ги гледаше доброволно на японски, испански или английски, но не и на български 😒

# 266
  • France
  • Мнения: 13 376
И аз му пускам "легендите на Матю". И не мога да разбера защо нивото е толкова по-ниско. Няма ли актьори озвучители вече? Едно време не беше така.

# 267
  • Мнения: 1 376
Мен не ми пречи, че ММ не говори български, тъкмо си усъвършенствам английския, защото напоследък кандидатствам за работни позиции с този език. Пък и като го пратя до магазина нали се оправя... Иначе, отвреме-навреме ме изненадва с нещо, явно разбира но го е срам да говори.

# 268
  • Мнения: 582
ММ изяви лично желание да научи езика още, когато се запознахме. Когато заживяхме заедно се опитах да го уча вкъщи, тъй като имам педагогическа правоспособност. За съжаление не се получаваше, защото беше в домашна среда и нямаше нагласата да се съсредоточи достатъчно. След една година разбира доста от думите, може да чете, но бърка някои букви и не може да отговаря. Знае само отделни фрази. Ще започва индивидуален курс в школа. Иначе си говорим на английски предимно, с родителите ми се разбира къде със знаци, къде с по някоя дума, забавно е за всички. Те много го обичат.
Лично за нас като семейство и дай боже здрави деца, не си представяме децата да не знаят български. Той се дразни като не може да отговори правилно или ако го подценяват.
Знаем, че децата ни някой ден със сигурност ще знаят английски - от нас, от училище и от където и да е.

# 269
  • Мнения: 536
здравейте,

имате ли наблюдения дали масово се избира да се живее в страната на жената при смесените бракове, в европа това ли преонладава, ако пък мъжът е от арабския свят дали задължително той взима съпругата при него или всичко е до къде има работа

искам да отбележа за българските мъже нещо - ако по- малко се стараеха да използват човека до себе си , нямаше толкова много бг момичета да смятат че трябва да си търсят определен типаж другаде, като изключим индивидуалната карма и това че всеки има право да си търси половинката където намери за добре , смятам че вече всички са станали големи сметкаджии
не искам да обобщавам за всички , но преди години бях безпощадно влюбена в един човек, като не знаех дали е споделено чаках известно време и докато събера сили , за едно лято го ожениха , после вече подразбрах как може би семейството му (без аз даже да знам кои са и него да не съм го докосвала дето се вика) бяха научили как съм имала намерения , къде са ходили какво са правили само те си знаят, бг традициите са хубаво нещо ама ето ви пример как може да се съсипе живота на човек , когато се е рекло че трябва някой да отговаря на критерии , а не да те  обича истински, тука всичко живо се изказва като  опре до отрочето и се стига и до такива моменти , не знам дали е само балканска черта , хубаво е да се помага на младите

ако някой има опит със семействата на чуждестранните половинки - имало ли е пренебрежение от тяхна страна към жената и какъв е бил резултата

Общи условия

Активация на акаунт