БХС

  • 10 342
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 83
Здравейте.
Бременна съм в 13 г.с., (втора бременност) правих БХС и се оказа повишен риск за синдром на Даун ... АГ ми каза, че ще правим повторно БХС във 15г.с., ако резултатите са същите ще правим амниоцентеза.
Има ли някой с подобен случай на моя ?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Колко ти е висок риска?
Аз имах много лош резултат, заради завишени стойности на хормоните. Моя риск за Даун беше 1:53
Лекаря ми директно ме насочи към Пренатест или Амниоцентеза. Второ БХС за мен е излишно. То цялото БХС е изключително тъпо изследване, ама това е друг въпрос. Вади само някаква статистика и нищо сигурно.
Аз избрах да направя Пренатест, защото при него няма никакъв риск за бебето, за разлика от Амниоцентезата. Така ме посъветва и лекаря ми. За щастие при нас се оказа фалшива тревога и бебето е здраво.
Моя съвет е да направиш Пренатален тест. Има пакет, който е само за Даун и струва 500 лв. Доколкото знам може и разсрочено да се плати.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 980
Какво имате предвид под "БХС" - само кръвното изследване или и феталната морфология? Ако е само кръвното, задължително трябва да направите морфологията, защото то дава информация, БХС е статистика. Ако сте над 30, почти винаги дава завишени стойности за Даун. Ако и на морфологията има съмнения, тогава е друго.
Да пускате след 2 седмици кръвно изследване няма особен смисъл.

# 3
  • Мнения: 83
Резултата ми е 1:250 .. и пише повишен риск

# 4
  • Мнения: 2 560
Подкрепям, че БХС - то е пълна глупост. Не чакай  за второ БХС, направи фетална морфология при добър специалист по фетална морфология и Пренатест или някой от другите, ако предпочиташ.

# 5
  • Мнения: 9 468
моето беше високо с първата бременност, но док /Сигридов/ ми каза, че при ФМ се вижда, че всчико е ок и да не правя амнио, защото бях и с рискова бременност. доверих му се. тогава нямаше пренатест, иначе сигурно щях да направя.

# 6
  • Мнения: 15 356
+1 за Пренатест,изобщо не съм правила БХС,това е все едно да хвърлям боб.
В 12 г.с го правих и не съжалявам

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
+1 за Пренатест,изобщо не съм правила БХС,това е все едно да хвърлям боб.
В 12 г.с го правих и не съжалявам

И много добре си направила. Аз също не бях правила БХС с предните бременностти, само на ФМ отидох.
Сега реших и него да пусна - освен невероятен стрес дни наред друго не ми донесе.

# 8
  • Мнения: 15 356
Мария,не искам да плаша бременните ,ще си запазя мнението за себе си,но моя близка имаше 1от 20 за Даун!Отиде директно на амниоцентеза,беше се побъркала.Е мерси съм,това неточно нещо БХС е безмислено.
Само за Даун е около 500 лв теста,ние направихме и Едуардс ,Патау и Търнър мисля.Скъпо е,ама си казах ,че едва ли ще имам осем деца,та го направихме.Определянето на пола е безплатно .

# 9
  • Мнения: 83
А да попитам, когато ми вземаха кръв, бях болна .. хрема ужасна, дали е възможно и от това да дава отклонения, заради това, че съм била болна

# 10
  • Мнения: 15 356
Не мисля.

# 11
  • Мнения: 83
Мисля да направя феталната, ще покажа резултатите на моя АГ и ако всичко е ок, ще откажа втори БХС.

# 12
  • Мнения: 15 356
Нека някой по-запознат каже,но мисля че БХС и ФМ се правят заедно.Забравих кога е първия ,но втория БХС е от 15 до 19 г.с.,така мисля поне.
Да ти кажа,Даун може да се види на ехограф при добра апаратура и опитен лекар.Пак ти казвам,БХС е теория на вероятностите,всичко ще е наред.

# 13
  • Мнения: 2 560
Аз пък точно за Даун знам, че може да не се види на фм, за разлика от другите най- срещани синдроми. Не искам да всявам страх и колебание, но е добре да вземаме информиран избор.
Аз съм правила и БХС, и Пренатест и фм при специалист, фм беше към 5- ти месец,  а Пренатест го пуснах рано11-12 седмица., заедно с БХС- то.

# 14
  • Мнения: 15 356
Моя лекар също каза ,че може ама не на 100%.Аз също не искам да всявам страх ,защото съм бременна и разбирам авторката.
От къде си?За Варна мога да дам информоция за генетичната лаборатория,правят БХС със снимка от ФМ направена не по-късно от 4 дни.Безплатно е,има и в другите големи градове.

Общи условия

Активация на акаунт