"Богатство" на кредит

  • 20 081
  • 665
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 975
От прочетеното малко ми се размива, кое ви дразни живота на кредит или парадирането по принцип. Аз лично все още нямам кредити, нито тел на изплащане. Изобщо не ми пука кой какво си купува и за какво си дава парите, има си глава на раменете да си мисли. Някой, ако постоянно ми говори за мерцедеса си го скъсвам от ебавки и се смеем в крайна сметка, нямам енергия да се дразня за това, че някой нещо си е купил или направил. Повечето хора парадират с неща - едни материални, други нематериални, така че не считам за нужно да им обръщам внимание.

# 46
  • Мнения: 12 622
На мен ми се случва да си купувам неща, които не ми трябват много, но ме радват - шопинг терапия. По-добре, отколкото антидепресант. Обаче не пазарувам на кредит, просто никога.

# 47
  • Мнения: 54 045
Един единствен кредит съм имала, който ми се изплати многократно, защото беше за ценни книжа.
Всичко друго купувам със събрани пари.
Слабо ме интересува кой има айфон, скъпа кола или се е тунинговал.
Друго ценя у хората.

# 48
  • Мнения: 3 250
Тук за баш български българи ли си говорим? Питам, защотото това е характерно за едни други.

# 49
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Но даже и на кредит да са им удоволствията и екстрите на хората, защо ви впечатлява изобщо? Така им харесва, чувстват се щастливи и доволни, така правят. На мен не ми е кеф да съм длъжна и не го правя, но не се кахъря за хората, те живеят по различен начин и за тях е ок, за мен друго е ок и всичко е точно.

# 50
  • Мнения: 15 356
Че кой се кахъри,дреме ми как Пенка си брои стотинките за билетчета,ама се праска с айфон.Коментираме си.
Примерите които аз съм дала,са си българи .

# 51
  • Мнения: 4 877
Като не им се свиди да дават грешни пари за лихви да си теглят кредити.Аз съм стисната и пари за лихви не давам.Вместо да ги дам на банката ще си купя нещо, ще отида някъде или ще ги спестя,ама да плащам лихви за тоя дето духа ми свиди ми се.

# 52
  • София
  • Мнения: 5 135
Ели-Мели , едно време други времена бяха. Сега на тази борба за оцеляване, ако човек няма възможности ми се вижда като голямо ''изхвърляне''.

Sunshine_Reggea , утре вечер сме на юбилей на наша близка, но те са хора с огромни възможножности и със сигурност не са теглили кредит де Smiley
[/quote

Ооо, и аз съм ходила на такива поводи на моите братовчеди, които са хора с доста възможности. Но момичето, което споменах, е с по-скромни финанси, а и има много малко бебе, за което предполагам отиват бая пари...
Иначе мен ме дразни и парадирането, и излишното теглене на кредити. И особено затъването в така наречените "бързи кредити" - това е пропаст.
Колкото до парадирането - ами, да, смешно е и не мога да го подмина. Последно се случи една позната да тика всячески под носа ми една от онези отвратителни по мое мнение гумени чанти O-Bag. Гумена чанта. За 150 лева. И се хвалиш? Еми сори...

# 53
  • Down south
  • Мнения: 7 634
За начало, никой няма работа да гледа, кой, какво и как харчи, освен ако този не изплаща кредитите.
Четейки темата, оставам с впечатление, че "кредит", "кредитна карта" и пр. са едва ли не, мръсни думи.
Не, не са. Кредитите (по света)  са удобно средство за разплащане, вървящи заедно с плюсове, които носят, визирам точки, проценти възвращаемост и други.
 Финансовата култура е изключително важен момент.

# 54
  • Мнения: 4 877
Голяма финансова култура да не можеш да си направиш разчет на парите.

# 55
  • Мнения: 6 622
Хич не ми дреме кой каква кола кара, какъв анцуг носи и дали са на кредит или не. Не обръщам внимание на такива подробности. Прекаленото вглеждане в чуждата паничка не е здравословно.

# 56
  • Мнения: X
newsm50 Тази тема май-май косвено визира мен. Аз много щракам с телефон, защото фотоапаратите са излишен багаж и тежат. И случайно стана така, че докато исках да покажа една снимка на телефона на приятелка, тя ме ръфна "ама ти много държиш да ми покажеш телефона си", въпреки че беше случайно купен тъжен андроид за 150 лв., а тя заклет айфон потребител и не беше ми хрумнало, че точно тя ще реши, че й се фукам с точно такъв телефон. Сякаш по-често човек споделя, колко се радва на придобивка, а другият го приема като някакво самохвалство

# 57
  • Down south
  • Мнения: 7 634
Голяма финансова култура да не можеш да си направиш разчет на парите.
Искам нова кола, трябва ли да се изръся с 30К навднъж или мога да ги плащам 5 години с 0% лихва
Риторичен въпрос, да не помислиш, че те питам Joy

# 58
  • Мнения: 4 808
Имам някои такива познати от квартала, голямо фукане, голямо чудо. Куп пари, изсипани за бал, пък детето с триста зора завършило гимназия с тройки. Или ми се фука с маркови дрешки, пък на другия ден свекървата споделя, че пак им дала пари, защото нямат. Аз в общи линии ги игнорирам такива, но понякога ставам неволен свидетел. И дори не им се дразня, по-скоро са ми смешни.
Не смятам, че кредитите са лошо нещо, стига да имаш добра финансова култура и дисциплина. Марките въобще не ги познавам и не ме интересуват, специално за дрехите държа "да ми хване окото", да ми стои добре и да ми е удобно, купувала съм и нови, и втора употреба. Марки гледаме единствено при техниката за вкъщи и там втора употреба никога няма да купим, просто защото държим на качеството и да издържи дълго време. Не съм имала телефон, по-скъп от 200 лв, просто не виждам смисъл, въпреки че често си ползвам телефоните и за работа. Сменям ги на 2-3 години, защото постоянно излизат разни нови неща.

# 59
  • Мнения: 427
От примерите, които виждам около мен, най-често изхвърлянията са за кола. Мъжете много се идентифицират с автомобила си. А това ми е доста глупава покупка на кредит, при положение, че се обезценява с всяка година. И при жени виждам изхвърляне за нов модел кола. 
Иначе не виждам какво лошо има да си ремонтираш жилището на кредит или да си купиш нови уреди. Не виждам проблем и с пластична хирургия на кредит. Живеем един живот, а това дали имаме самочувствие определя цялото ни ежедневие. Така че няма нищо лошо да си платиш операцията на кредит за да се чувстваш добре в кожата си сега, а не след 3 години, когато спестиш парите. 
За скъпи дрехи пари не давам. Да, гледам да са качествени и с хубава кройка, но една жена изглежда красива и стилна когато има хубава фигура и знае как да съчетава дрехите, а не когато е с маркови етикети.

Последна редакция: сб, 25 яну 2020, 00:57 от Viki8383

Общи условия

Активация на акаунт