Православието като начин на живот - 8

  • 42 022
  • 741
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 304
Спрели са предаването " Вяра и общество" по БНТ. Горан Благоев вече няма да е водещ. Заменят го с ново предаване "Религия та днес" с друг водещ. Лично аз харесвах "Вяра и общество".

Слава Богу, че са го спрели. Горан плюеше по Църквата и пропагандираше тънко еретиците. Предаването не беше особено православно и подкопаваше доверието на хората към свещениците.

# 346
  • Мнения: 2 898
На мен предаването много ми харесваше. Жалко, че са го спрели. Новото не съм го гледала и не мога да коментирам.

# 347
  • София
  • Мнения: 6 198
Някои позиции на Горан Благоев ги одобрявах, други - не. Харесваше ми, че се коментират актуални теми от ежедневието ни от различни гледни точки. За свалянето му от ефир коментирахме още лятото когато се очакваше това да се случи. Явно има различни възгледи относно него и неодобряващите са повече.
Новото предаване стартирало ли е вече? Заглавието подсказва разглеждане на религията от съвременна гледна точка и ще ми е интересно да видя за какво става дума. Ето сега се говори за включване на митрополити в партийна организация. Ще ми е интересно да има ТВ обсъждане по темата с различни мнения и аргументи.

# 348
  • София
  • Мнения: 7 939
[Редактилано и допълнено - 08.10.2020 г. - 17:45]

Горан го махнаха, защото стана член на управляващ орган на партия, което било недопустимо според вътрешните правила на БНТ.

Георги Милков от „24 часа“ става водещ на „Религията днес“ по БНТ 1.

Статията е интересна и дава по-подробна информация за бъдещото предаване.

Последна редакция: чт, 08 окт 2020, 17:47 от дядо хаджия

# 349
  • Мнения: 5 711
Георги Милков го харесвам но не си го представям в това амплоа. Според мен ще се говори за различните религии по света, а не само за православното християнство. Той нали много е пътувал, особено запознат е с Близкия изток, та си представям манджурляк.
 Да, прочетох статията, след като писах. Ами... политкоректи ставаме в България.

# 350
  • Мнения: 9 152
С времето придобивам все повече чувството, че християнството расте и се развива в сърцето ни...
Навън е много голяма пъстрилка....и лесно стават хързулванията. Без значение къде сме.
Освен това, вярата е тайство за всеки. Няма как и не може това тайнство да бъде разголено....
Изворът е в сърцето ни, когато то чисто и искрено търси Бога, независимо; въпреки, а понякога дори точно заради  външните условия и обстоятелствата, политиките и хората, които среща на пътя си, намира верния път.....

# 351
  • Мнения: 304
Май за момента само Домът на вярата става за гледане.

# 352
  • София
  • Мнения: 5 247
От прочетеното разбирам, че предаването ще е доста магазинно и незадълбочено, неправославно с водещ приятен пенкилер и съмнителна актуалност. Радостно е, че има заложен в програмната схема въпросът за вярата, доколко ще става за гледане зависи от съдържанието. На мен лично изобщо не ми се гледат частите представящи друговерци.
Поне разчитам, че Милков не е провокатор като Горан Благоев. Също, че ще запази добър тон и няма да разпалва конфликти и води сражения с БПЦ.

# 353
  • Мнения: 304
Такова предаване трябва да има по националната телевизия, но явно не изнася на управляващите да се просвещават хората правилно.

# 354
  • София
  • Мнения: 5 247
Елисавета,  благодаря за този линк. Гледах и чух този брой. От кога вървят тези предавания? Къде  мога да ги следя?

# 355
  • София
  • Мнения: 7 939
Аз гледах първото излъчване на предаването „Религията днес“ по БНТ (предаването, което замества „Вяра и общество на Горан Благоев) и съвсем откровено заявявам, че съм очарован по начина, по който Георги Милков го водеше.

Предаването беше изключително спокойно, без излишни сензации, ситни заяждания, и обвинения. Основно се разглеждаха интересни моменти от православна вяра, но накрая в рубриката „Под едно небе“ ще представя и другите религии у нас (вчера беше за исляма).

Надявам се, че предаването ще продължи в същия дух и напред.

Ето тук и вие може да изгледате първото предаване.

# 356
  • София
  • Мнения: 5 247
И аз гледах Религията днес. Тонът наистина беше чудесен. Предаването получи благословия от отец Николай Георгиев. Приятно впечатление ми направи анонсът в края за други предавания посветени на вярата, които можем да проследим.

# 357
  • Мнения: 304
Елисавета,  благодаря за този линк. Гледах и чух този брой. От кога вървят тези предавания? Къде  мога да ги следя?
Вървяха преди като проект на отците Силвестър и Евгени, но спряха излъчване по някаква причина. В Ютуб има всички предавания в профила на отец Силвестър Янакиев.

https://bnt.bg/bg/a/otets-aleksey-i-ptyat-mu-km-boga

Последна редакция: ср, 14 окт 2020, 16:30 от bubanka

# 358
  • Мнения: 2 898
Основно се разглеждаха интересни моменти от православна вяра, но накрая в рубриката „Под едно небе“ ще представя и другите религии у нас (вчера беше за исляма).


Само това изречение ме отказа да го гледам. Не желая да ме запознават с други религии. Нали знаете, че отровата се дава в малки дози, за да не може да я усетите и изплюете! Така и това предаване: малко по малко ще ни натрапи, че всички религии са път към Бога. А човек, който вярва във всичко не вярва във нищо ☝️

# 359
  • Мнения: 9 152
Основно се разглеждаха интересни моменти от православна вяра, но накрая в рубриката „Под едно небе“ ще представя и другите религии у нас (вчера беше за исляма).


Само това изречение ме отказа да го гледам. Не желая да ме запознават с други религии. Нали знаете, че отровата се дава в малки дози, за да не може да я усетите и изплюете! Така и това предаване: малко по малко ще ни натрапи, че всички религии са път към Бога. А човек, който вярва във всичко не вярва във нищо ☝️
Е, нали Любовта на всичко вярва?
"всичко извинява,
на всичко вярва,
на всичко се надява,
всичко претърпява... "

Може би същината е да отсяваме и на неистината ( която е за нас такава) да не се радваме.    Мисля, че много зависи как се поднася тази т.н. отрова. Ако служи като база за сравнение, според мен е дори полезно. Не веднъж съм гледала и чела мнения за православието, ( християнството), съотнесено към другите религии. Попадала съм както на яростни и бих казала, дори брутални изказвания, така и на доста ясни, аргументирани, но и категорични мнения за разликите на вярванията  в духовен план.

Общи условия

Активация на акаунт