Вирусът в Китай - COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019)

  • 816 133
  • 21 677
  •   2
Отговори
# 7 560
  • Мнения: 9 276
It's just the flu, bro ще ни докара много повече бели, отколкото да се каже истината. Сега, повече от всякога е нужно всеки да вземе каквито индивидуални мерки може , за да се забави и ограничи епидемията. Ако хората мислят, че това е само грип, няма да предприемат такива действия.

# 7 561
  • на пистата
  • Мнения: 5 840
Вчера една от учителките на сина ми им е изнесла лекция 🙂
Преди на излезнат голямо междучасие да минат през тоалетната да си измият ръцете(сложили са течен сапун)който е болен да си остане вкъщи.Да не се пипат много един друг,да кихат и кашлят в салфетка.По възможност да си носят мокри кърпички.Треньора пък е накупил дозатори и ги е сложил в банята на залата,всеки влизащ и излизащ да се мие.
Макар че моя синковец от вратата директно влиза в банята,от всички тези мерки може и да научи нещо друго Simple Smile
В училището масово се коментирала темата.

Последна редакция: пт, 28 фев 2020, 08:39 от nameika-31

# 7 562
  • Мнения: 1 168
Може ли малко по-подробна информация за Австрия? Колко са болните там, в кои региони са изолирани?
Четох, че са в Тирол. Но къде точно.

# 7 563
  • Мнения: 19 297
Интересно вчера имаше видео от Робърт Кох институт, че вирусът е по-опасен от сезонния грип и е нужно да спечелим време, за да се подготвим и да го проучим, но днес вече не го намирам, а на място на вчерашните линкове излизат други статии.

# 7 564
  • Мнения: 9 124
Да питам, ако си миеш често ръцете, след всяко пипане някъде, поне донякъде, тези кърпи дори и у вас как се третират. То в работата трябва да махам с ръце ли, защото няма нищо, вкъщи да сменям след всеки да се избърше и да пера ли. Не може в една кърпа да се избършеш повече от 1 път според мен, ако искаш да се предпазиш. Ако пък не ги сменяш, каква е ползата. То всеки да си има кърпа, ама...трябва май и в работата да си носим си мисля, а ми е неудобно да тръгвам до 00 с кърпа под ръка. Нямам такива запаси от салфетки, не са толкова много де.

# 7 565
  • Мнения: 9 276
Да питам, ако си миеш често ръцете, след всяко пипане някъде, поне донякъде, тези кърпи дори и у вас как се третират. То в работата трябва да махам с ръце ли, защото няма нищо, вкъщи да сменям след всеки да се избърше и да пера ли. Не може в една кърпа да се избършеш повече от 1 път според мен, ако искаш да се предпазиш. Ако пък не ги сменяш, каква е ползата. То всеки да си има кърпа, ама...трябва май и в работата да си носим си мисля, а ми е неудобно да тръгвам до 00 с кърпа под ръка. Нямам такива запаси от салфетки, не са толкова много де.

Кухненска хартия и проблемът ти е решен. Избягвай ги тези кърпи по принцип те стават развъдници на бацили, защото са постоянно мокри.

# 7 566
  • Мнения: 6 893
Скрит текст:
В моята фирма няколко млади колежки заминават с планирана от няколко месеца екскурзия за Италия, а друга група отива в Германия в командировка. Мнението е, че няма проблеми и е обикновен грип...
Мъжът ми е с хронично заболяване, а аз с неизлекувана инфекция и постоянно на антибиотици. Тук се поддържам само с алтернативна терапия и ако ме сложат под карантина съм дотам, а ако и мъжът ме последва ще оставим две деца. Отмених планирано пътуване до Германия за лечение, а реално не мога да се предпазя.

Ако предположим, че вирусът мре наистина при над 30, то тогава имаме едни 3-4 месеца дотогава. И наистина всеки ден без заболял тук е печалба.
Мен най-много ме притеснява състоянието на здравната ни система. Последната година обиколих доста български болници, ВМА включително, минах през спешното в Турция и после 3 дни в интензивно на апаратно дишане. Била съм и в Англия и Германия.

Разликата е в апаратурата! В нашите болници нямат даже пластири за рани. Ако приемем, че 30% от болните имат нужда от кислород или апаратно дишане колко такива апарата мислите, че има в нашите болници? Турците имат много болници и всевъзможна техника - случи ли се там могат спокойно да затворят клиниките за чужденци и да си лекуват само тях.

Много добре ги зная нашите болници. В една частна софийска, в която правят доста операции, нямаха дори джобни апаратчета за мерене на кислорода ( т.нар. сатурация). Водиха ме в онко отделение, за да ме сложат 30 мин. малко на кислород, само там имаха. Но плащахме за луксозни условия.
 Май само в белодробните и в реанимациите има апаратура за кислород до леглата на пациентите.

# 7 567
  • Мнения: X
В Германия новите случаи вече са 22. Групата от Бавария не е в това число.

За Робърт Кох аз снощи сложих линк към статия. Ето пак.

https://www.aerzteblatt.de/nachrichten/109704/Robert-Koch-Instit … ls-Influenzavirus

Кратък превод, макар че Гугъл би свършил същото.

Коронавирус е по-смъртоносен от грипа, чиято смъртност е 0,1 до 0,2 процента. На база на информацията известна досега, смъртността при коронавирус е десет пъти по-висока. Тя е 1-2 процента. 80 процента от пациентите го изкарват леко, но 15 процента се разболяват сериозно от белодробна болест, което е много, казва президентът на РКИ Лотар Вийлър.
Нататък казва, че най-много би помогнало, ако хора дори с леки симптоми си останат в къщи, не ходят на работа, не ползват обществен транспорт и не посещават публични събития. Дори хора с много малко симптоми могат да заразят други. Преди да се отиде на лекар е важно да се звъни по телефона.

# 7 568
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
Нигерия съобщи за първи случай, с връзка с Италия.

В Испания за ден случаите се удвоиха.

В цяла Европа, че и в Африка вече, от Италия има привнесени случаи, само България удържа. Не вярвам нито за секунда на фалшивите им данни. След толкова пътували до Италия, просто е невъзможно да няма в Бг.

# 7 569
  • София
  • Мнения: 2 446
д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването с критика към управляващите относно вируса
https://dnes.dir.bg/obshtestvo/d-r-stoycho-katsarov-veche-ima-za … kriyat-i-do-april

# 7 570
  • Мнения: 6 893
Пазят си тестовете, нали са само 1000.

Цитат
Коронавирус е по-смъртоносен от грипа, чиято смъртност е 0,1 до 0,2 процента. На база на информацията известна досега, смъртността при коронавирус е десет пъти по-висока. Тя е 1-2 процента. 80 процента от пациентите го изкарват леко, но 15 процента се разболяват сериозно от белодробна болест, което е много, казва президентът на РКИ Лотар Вийлър.

И нашият министър каза почти същото:
-  То накрая ще излезе, че грипът е по смъртоносен.
( Цитирам по памет изказване на Ананиев, сутринта по Канал1. )

Много добре го е казал  д-р Стойчо Кацаров!!!
У нас са само медийни звезди. ББ го въведе тоя стил още преди години.

Последна редакция: пт, 28 фев 2020, 09:06 от Diorela

# 7 571
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Дунди,при положение,че за Н-ти по телевизията се каза-Да не се пътува до рискови зони.Кака Пена е решила да отскочи до Милано за пролетната колекция на Филип Плейн,защо държавата трябва после да и плаща за кефа.Не ни сраввявайте с Франция и Германия.Тук нямаме никаква самосъзнание.И докато сме така ще дълбаем дъното...

Ще дълбаем дъното, защото ни настройват един срещу друг, вместо да вършат нещо продуктивно. Само голи приказки, действия - 0.
И с кого да ни сравнявам? Нали сме в Европа? Няма по-неадекватни от нашите.
В репортаж снощи някой видя ли оборудването на румънците? Ние само можем да го сънуваме.
Не пътувайте, не купувайте, не яжте ... ами ръкопляскайте на некадърниците, които ни управляват. Като не знаеш какво да говориш по телевизията, мълчиш. Ама те мисирките и глашатаите са му по петите всекидневно.
Пак ти казвам, държавата не ми плаща нищо. Аз съм си платила преди това. Казват се осигуравки.

Китай постави под карантина 700 млн души, но останаха още толкова да работят. В Китай бяха подготвени за карантина, за построяване на болници, за впрягане на човешки ресурс. Ей затова се справят и утре пак ще заработят с пълна пара. Та предимството на комунистическата им държава май е, че тя може да отреагира, да осигури храната, тока, водата и всичко необходимо, за да живееш един месец под карантина. Имали са подготвен план за действие в такива ситуации. Не съм фен на репресии, на криене на информация, но милиард и половина население може да се управлява само със здрава ръка.  

Трябва да се намери баланс между контрола на разпространение на болестта и икономическите последици. Т.е. последните да бъдат сведени до минимум. А това не включва съсипване на малки фирми, хора на борсата и т.н. Че тогава от джоба на ББ /нали все той плаща/ трябва да излязат и обезщетения за безработица.

Последна редакция: пт, 28 фев 2020, 09:40 от dundi73

# 7 572
  • Мнения: X
Е то вече не пътуване до Италия, а откъдето и да е е рисково. В Германия вече няма значение дали пътуваш, чудим се как да пазаруваме и да заредим бензин. Аз съм в рисковата зона, но всеки ден никнат нови. За контактите на работа да не говорим. Като дойде някой да ми говори само си мисля как да го разкарам, защото знам че се скъсаха да ходят по карнавали. Вчера една ми обяснява, че имали семейна сбирка от 60 човека и било много хубаво, но вече бягах по стълбите и не чух останалото.

# 7 573
  • Мнения: 198
Не е опасен за дом любимци. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 7 574
  • Мнения: 3 076
Мисля си , дали тестовете са надеждни ?Едва ли е имало как да се тества ,колко лъжливи положителни ( и отрицателни) може да даде .
Тестовете  отчитат само в определен стадий на заразата,  нали?
Латентния и инкубационния период не може да отчете , нали?
Ефекта е, че при положителен тест , слагаме човека ( семейството ) под карантина . Лекарство така или иначе няма за сега.
Греша ли ?

Общи условия

Активация на акаунт