Истанбул [тема 51]

  • 39 576
  • 743
  •   1
Отговори
# 195
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 462
Беличкеее- ГеджеманскуТУ Бебиии!
Тъй де,амчи Как!
На Онур и Шехразат,мойте хора,втора рожба,ох малко остана...Stuck Out Tongue Winking Eye

Дето за Карие някой каза за близък стадион.
Аз един път тръгнах от Валенс нагоре,Фатихджами посетих,излязох на булеварда и край стадиона минах,ама не е близУ,ще знаете относно Карие.
Отгоре надолу да е прехода,Ами два крака за цял Истанбул,бе!
И той района е интересен,живописен,исторически.
Аз все си мисля,че палатът на Ефросина от романа е бил някъде там.

# 196
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
Олеее.Ние пътуваме на 30.04.На 1май по програма трябваше да посетим Виаленд и мол Тюркоаз.Дали и те няма да работят???

# 197
  • Мнения: 18 562
Наистина ще е кофти ако не са се съобразили с това,че 1 ви вероятно и ниработен ден. Ние откъде да знаем. Не съм дори предполагала. Няма шанс да сменя датата. Мога само тогава. Каквото такова. Нямаше откъде да знам. Другия път по-подготвени.

# 198
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Момичета, не се притеснявайте толкова. Никой не е казал, че нищо не работи. Там не работят само навръх Рамазана, при това - не всички. Не забравяйте, че този град е туристическа дестинация и никой няма и да помисли да спре търговията, транспорта и атракциите. Особено в ден, в който много хора почиват и празнуват. Това, че е неработен ден, вероятно е валидно основно за институции и държавни учреждения, които вас не ви касаят.
Просто бъдете готови за още по-голяма навалица.
Скрит текст:
В тази връзка искам да кажа, че навалицата в Истанбул за някои идва в повече дори и в напълно обичаен ден.
Нормално е град с толкова жители и двойно повече посетители да е много оживен. С времето започваш да се абстрахираш от тълпата и да не ти прави впечатление.
Прави впечатление, когато е празно. Няма да забравя началото на април 2016-та, когато след серията атентати се озовахме на Султанахмет в понеделнична вечер. През януари беше атентатът при Хиподрума, а седмица преди да отидем - на Истиклял. Имаше и още... Така празен площадът не е бил никога! Отдадох го на това, че е понеделник... Положението не се промени видимо обаче и през следващите дни. Имаше оживление около подготовката на килима, но далеч от нормалното. Хотелиерите бяха притеснени, цените - смешни, а стаите - празни...
За радост нещата се нормализираха и градът отново е препълнен с народ. Дано няма повече поводи за празни площади.

Емка, голямо вълнение, а?!
Скрит текст:
И аз казвам да слизат, ама някой голям мерак имат за катерят... НиЙ щот' смИ дърти...

# 199
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 446
Аз обожавам "пълен" Истанбул, това е едно от нещата, който ме кара да живнна - гъчканицата, шума, движението... (ама така е като живея в тъпо провинциално ВТ, където вечер улиците са празни...)

# 200
  • Мнения: 539
Олеее.Ние пътуваме на 30.04.На 1май по програма трябваше да посетим Виаленд и мол Тюркоаз.Дали и те няма да работят???



С КОЯ ФИРМА ЩЕ ПЪТУВАТЕ?

# 201
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
Да попитам и за плащанията.Знаете ли къде мога да плащам с карта? Местата, който мислим да посетим са Виаленд, Тюркоаз,Св.Стефан,Домабахче.Чудя се и колко пари в брой да взема за три дни....
Tedizonova ще пътуваме самоорганизирано.За първи път ще ходим в Истанбул и ми е малко притеснено дали ще се справим.

# 202
  • Мнения: 1 652
Да попитам и за плащанията.Знаете ли къде мога да плащам с карта? Местата, който мислим да посетим са Виаленд, Тюркоаз,Св.Стефан,Домабахче.Чудя се и колко пари в брой да взема за три дни....
Tedizonova ще пътуваме самоорганизирано.За първи път ще ходим в Истанбул и ми е малко притеснено дали ще се справим.
С карта може да се плаща почти навсякъде, даже по пазарите. Все пак попитайте предварително.
А ако имате дебитна карта на уникредит, можете да теглите лири без такса от банкоматите на yapi kredi по курса на БНБ. Такива банкомати има на входа в Мармарай на Сиркеджи, а точно на ъгъла до Хафъз Мустафа има и клон на банката с поне три банкомата. Езикът на интерфейса на АТМ е английски.

# 203
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 462
АIR-чеджим,таквизи слова да не чувам-Чи как тъй,Славна Болярка си ти,тъй де,амчи Как!
Ей на,новото тескере фертих,ама пак на Кузейчика Утивам.
Чакам разкази и снимки,цветни,хубави,красиви.

# 204
  • София
  • Мнения: 13 175
Олеее.Ние пътуваме на 30.04.На 1май по програма трябваше да посетим Виаленд и мол Тюркоаз.Дали и те няма да работят???
Самоцитирам се за недочелите:
А какво ще кажете за 1ви Май? Празнуват ли го в Турция?
Да, празнуват го и не е работен ден. Била съм в Одрин. Магазини и заведения работеха, но всички бяха излезли навън и беше като описаното от Маслинка. Имаше и някакъв митинг. Музеите работеха.
Точно когато е празник и всички търсят забавления, няма как да затворят атракциите. Точно в такива дни им е голямата печалба. Wink Както писах по-горе и музеите работеха. Беше пълно с посетители и то не само туристи. Поне в Одрин много добре се различават местните от туристите, защото последните са само българи и гърци. Laughing

В Истанбул е възможно Капълъ чарши и Египетския пазар да са затворени на 1 май. Самите сгради ги затварят по празници. Обаче сергиите и магазинчетата около Египетския обикновено си работят. Около Капълъ не съм обикаляла по време на празници.

# 205
  • Мнения: 7 882
И аз с принос по темата за празниците.
И аз най- лаишки пристигнах в Истанбул на 30.08., Ден на победата се оказа.
Наистина много народ, на Еминьоню в подллеза даже не се и опитахме да влезем.
Страхотия, но пък транспортът безплатен, едно такова празнично и се напътувахме на кораб чета, защото по рейсове и трамваи беше фраш и благовония. 😀
Да не ви звуча песимистично, беше чудесно отново.

По този повод потърсих празниците и за 2021 😀 и виждам, че Рамазан е от 11 май до 15 май.
А после Курбан байрям от 19 юли до 23, следват празници на 30.08 и на 28, 29.10.
Има и на 19май и 15 юли също.

Последна редакция: пт, 14 фев 2020, 23:58 от pepel_ot_rozi

# 206
  • Мнения: 2 821
Здравейте,
Харесала съм си една екскурзия през Май до Истанбул. В програмата е предивено в първия ден още след пристигането посещение на Аквариума, като му е отделен час и половина. Защо ме навежда на мисълта, че няма да е достатъчно? През следващите дни има възможност да се отделим от групата и самостоятелно да се придвижим и на спокойствие да се посети. Хотелът е в старата част на града, но предполагам няма да е трудно да се стигне с градски транспорт до Аквариума. Ако има някой от вас, минал през подобна програма, ще ми е ценно да посъветва.
Благодаря предварително!

# 207
  • Мнения: 1 652
Скрит текст:

По този повод потърсих празниците за 2020 г и виждам, че Рамазан е от 11 май до 15 май.

Рамазан Байрам тази година е 24 - 26 май – чудих се за нашите почивни дни дали да не направим един отскок само до Истанбул, но при това положение се отказах още на старта Simple Smile. Почивни дни в Турция за 2020 г.

Блю, до аквариума с Мармарая от Сиркеджи се стига много лесно. Ако сте в Лалели, можете да го хванете и от спирка Йеникапъ.

# 208
  • Мнения: 2 821

Блю, до аквариума с Мармарая от Сиркеджи се стига много лесно. Ако сте в Лалели, можете да го хванете и от спирка Йеникапъ.

Да, точно в Лалели е хотела. Благодаря!

# 209
  • Мнения: 789
Мои приятели скоро ще ходят в Истанбул и ме разпитваха някакви неща и мен пак ме хванаха мераци. Особено и като се върнах назад във времето с помощта на Таня и Белята (или някой друг беше), като стана дума в предната тема за плаката, дет' развявахме от Пиер Лоти. Сетих се и че рано сутринта и на камерите на Университета махахме като гламави хахахх.

Последно ходих септември 2018 през нашите почивни 22, 23, 24, когато единия ден и при тях беше някакъв (впоследствие разбрах) и транспортът беше безплатен. Може и да е било малко по-претъпкано, ама хич не ми пукаше, нали бях там. Отивам да си гледам снимките, че се размечтах. Simple Smile

За Истанбулкарт се сетих. Бяхме с Еми октомври 2013, след това ходих чак септември 2018 и картата ми си работеше. Не е ползвана от никой междувременно, но имаше остатък в нея.

Скрит текст:
А за кой точно аквариум става дума в последните два, три поста преди моя?

Общи условия

Активация на акаунт