Истанбул [тема 51]

  • 39 465
  • 743
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 1 908
Може ли да ми кажете цена на посещение на аквариума в Емар с ТА и без ?

# 301
  • Мнения: 18 552
За мен именно и екскурзоводите са важни, защото какъв е смисъла да гледам нещо, което не знам какво е, каква е историята му. Така, че за мен екскурзовода си е сериозно предимство. Аз на Сапфир и хеликоптери няма да се качвам колкото и да ми се иска-имам страх от височини.
А ако сами отидем на Топкъпа трябва да кажем, че искаме и харем така ли? Защото гледах на сайта, цените на билетите и там има със или без харем.

# 302
  • София
  • Мнения: 13 147
Мис Каролин, Сюлеймание си работи винаги. Султанахмет е със специален режим в петък.

Имам един въпрос - как смяташ да планираш деня, в който има разходка с корабче? Защото от агенцията не дават предварителен час, нито са казали мястото, от което ще се тръгне (не всички корабчета са от Еминьоню). Моето мнение е, че или се хващаш на хорото и вървиш с групата навсякъде, или не се ангажираш с никоя от предлаганите екскурзии. Ако не за цялото време, то поне за деня, в който е това, което искаш да посетиш с агенцията. Иначе се получава разкъсване на времето и много трудно съгласуване на програмата.

# 303
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
не знам как е решаван въпроса при други туристи, знам само как беше решен при нас.
всеки ден слагаха бележка в колко да се съберат записаните за всяка екскурзия.
записаните за някоя от екскурзиите от нашата фирма се събираха със записаните от другите фирми (имаха си уговорка явно) и заедно отиваха на нея.
имаше хора, записали само част от програмата (примерно следобедната) - те тръгваха в друг час и пак така се събираха с останалите, записани за нея Simple Smile и с нас, защото записахме всичко.
Simple Smile

за билетите за аквариума - https://www.emaarakvaryum.com/en/tickets
проверих си записките - на ТА сме платили по 30 на човек за аквариума и превоза.
за Сафир - по 40.

# 304
  • София
  • Мнения: 1 173
Пак аз с въпрос - сега гледам цените на билетите за вход в Долмабахче, и има цена с намаление. Дали ISIC картите на СУ дават право на тази отстъпка, нали уж е международна??

# 305
  • Мнения: 18 552
Мис Каролин, Сюлеймание си работи винаги. Султанахмет е със специален режим в петък.

Имам един въпрос - как смяташ да планираш деня, в който има разходка с корабче? Защото от агенцията не дават предварителен час, нито са казали мястото, от което ще се тръгне (не всички корабчета са от Еминьоню). Моето мнение е, че или се хващаш на хорото и вървиш с групата навсякъде, или не се ангажираш с никоя от предлаганите екскурзии. Ако не за цялото време, то поне за деня, в който е това, което искаш да посетиш с агенцията. Иначе се получава разкъсване на времето и много трудно съгласуване на програмата.

Да, значи съм объркала джамиите. Благодаря за уточнението. Май си права, че ще е най-добре да си вървя навсякъде с групата, обаче не знам доколко ще стане, защото аз искам да влизам в джамиите, а в пешеходната например пише, че всичко се гледа само отвън. И кой ли ще ме чака, всички вървят заедно. Не знам, общо взето все още ми е каша в главата кое как ще е. Ще го мисля, имам време.

# 306
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Напълно съгласна съм с Таня 67 за това, че трудно се комбинира организирана със самостоятелна програма в рамките на ден. Трудно може да се предположи кога ще приключи едното, за да планираш друго.
В случая си мисля, че след края на автобусната (която е безплатна и включва Св. Стефан и предполагам, че нея няма да пропуснате) направо ще ви закарат на Кабаташ и от там ще се качите на корабче по Босфора. Обичайно ТА качват от там, което си е загуба, защото при тръгване от Еминьоню се вижда повече. Следва организирано посещение на Долмабахче, което ме кара да смятам, че най-късно в 15 ч. ще сте приключили с Босфора, за да се вмъкнете спокойно в работното време на двореца, пък и после е обявено друго в 18:00.  Та, в този ден разполагате с времето след 15 ч., грубо.
Препоръчвайки самостоятелните посещения, не омаловажаваме плюсовете на екскурзоводското обслужване. Факт е, обаче, че то излиза твърде "солено", а повечето обекти предлагат аудиогидове, които могат да заменят екскурзовода до голяма степен. Много зависи и на какъв гид ще попаднете. Не всички се съобразяват с това, че водят група, че хората спират да снимат... Вървят си напред, пеят си песничката и който чул-чул. Често препускат, за да успеят да се вмъкнат във времето и така се пропускат много неща.
Въпреки всичко, на първо ходене аз винаги съм препоръчвала двореца и Босфора да се минат с екскурзовод. За двореца може вече и с аудиогид, но Босфора няма как.
Скрит текст:
Друг е въпросът, че при последното ни организирано минаване на Босфора бяхме на голям кораб, на който качиха български и руски групи и двама ексурзоводи (наши изселници) се редуваха да дават информация на български и на руски. Съответно това намали двойно обема на информацията, която бе поднесена на туристите. На палубата бе лудница от снимащи и позиращи.. Нямаше нищо общо с най-първото ни посещение, когато на малко корабче бяхме само нашата група от 40-тина човека, движехме се бавно, близо до брега и прекрасната ни екскурзоводка наистина ни поднесе много интересна и богата информация буквално за всяка сграда по брега. И пак не чухме половината , сигурно, защото основното ни занимание бе да снимаме наляво и надясно и да се стараем това да става без да си пречим с останалите на палубата.
Та, ако смятате, че с едно ходене ще чуете и запомните всичко...

Все пак моят съвет е, ако ще давате пари на фирмата, по-добре ги дайте за посещение на обекти, а не за ходене по ресторанти. Ще останете разочаровани, почти 100% гарантирано.

# 307
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
беля, кефиш. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 308
  • Мнения: 5 948
За мен именно и екскурзоводите са важни, защото какъв е смисъла да гледам нещо, което не знам какво е, каква е историята му. Така, че за мен екскурзовода си е сериозно предимство.
Разбира се, всеки има свое виждане, та с тази уговорка веднага ти отговарям - навсякъде в нета, а и в хубавите хартиени пътеводители има информация за обектите - даже и повече от тази, която екскурзоводите дават. Били сме на доста места в Европа, никога с организирана екскурзия. Намирала съм винаги информация за това, което ме е интересувало. А и друго се сещам - наблюдавала съм с любопитство подобни организирани групи с екскурзовод - то е като надбягване с времето понякога, хората са с различно темпо, все има изоставащи, все някой се бута и така, риска винаги го има някой нещо да не чуе. Вярно е, че вече дават и персонални устройства на всеки, за да слуша, но все пак... Не, че те агитирам, просто споделям опит - т.е. възможно е. Но аз просто много се радвам на самоорганизирани туристи и ми е кеф, ако се палят повече хора. То и не е въпроса, че излиза по-евтино, защото невинаги е така, но свободата, която имаш и разполагаш с цялото си време за своите си планове, е безценна. А пък тръпката от неизвестното, от това, че може и нещата да не минат по първоначалния план и да се изгубиш примерно някъде, е щипката сол, която за мен отличава двата вида пътуване - организирано и самоорганизирано.

# 309
  • Мнения: 18 552
Белята, отново много изчерпателна и полезна!
Всичко има и плюс и минус. Много са ми полезни вашите мнения и гледни точки. Но аз не желая тръпка и искам всичко да ми е наготово. Знам, че понякога е неприятно с голяма група, бърза се, натук-натам, за да може да се види всичко предвидено, така бяхме в Рим, но там останах много доволна, въпреки, че няма как да се види всичко и понякога се бърза. Значи с чиста съвест ще махна ресторантите-мм и без това не е много навит. От 4-я ден Свети Стефан и Златния рог ще се възползвам изцяло, тоест цялата програма до вечерта. Само не знам този ден където е предвидена Таксим и Галата не ми допада, че е автобусна, аз лично искам да видя кулата Галата, искам да правя снимки "на живо", а не да я гледам от автобус. Мога евентуално да изключа пешеходната обиколка на центъра с джамиите и да ги видим сами, да си влезем и разгледаме, защото те са най-близо до хотела и са най-лесни като разположение. Предполагам, че ще бъде някак организирано и уговорено кой на какво ще ходи и къде да се чака, това малко ме притеснява, защото като си за първи път един вид си задължен да ходиш с групата, или най-малкото организацията ще е трудна после ако не си бил на предходната екскурзия, как да се включиш в следващото предвидено ако си другаде. На мен най-важното ми е максимално да не търся, да не се лутам и всичко да ми е организирано-в това отношение съм мързел, за второ -трето ходене когато съм по в час може.
Благодаря сърдечно за отделеното време на всяка от вас!

# 310
  • Мнения: 1 908
А каква цена сте плащали с ТА за посещение на фонтаните в мола?

# 311
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 045
Сафир и мола с фонтаните бяха заедно.

# 312
  • София
  • Мнения: 13 147
Пак аз с въпрос - сега гледам цените на билетите за вход в Долмабахче, и има цена с намаление. Дали ISIC картите на СУ дават право на тази отстъпка, нали уж е международна??
Да, имаше момичета от темата, които влизаха с карта ISIC (не знам дали е само един вид) по за 1-2 лири в Долмабахче, но беше преди няколко години. Надявам се, че още важи. В Бейлербей също имаше намаление.

st. Dobri, съобразявала съм се с групата единствено в неделя, когато е денят за тръгване към България. Не си е работа непрекъснато да гледаш часовник. Единия път не знам как се объркахме, но в уличките край Сюлеймание сгрешихме посоката с 90 градуса. Тогава все още навигацията не беше така достъпна. Боже, какво тичане беше, за да хванем групата! И какви притеснения бяха! А ако се беше случило по друго време, щях да се изкефя на загубването. Точно такива преживявания обичам. Тогава се виждат и неща, които туристите рядко виждат. Още помня бюрекчийницата, на която попаднахме! Магазинчето беше 2 на 3 метра, а бюреците бяха фантастични! Пък и все още не бяхме осъзнали, че сме се загубили и можехме да се насладим на вкуса.

Това, че вечерта ще знаеш часа за другия ден, не би било от полза, защото човек си прави програмата още в България. Wink

Не знам, но каквото и да съм чула от екскурзоводите, винаги "влиза в едното ухо и излиза от другото". Laughing Обикновено помня информацията няколко дни или по-малко. Ако преди това сама съм търсила информация, помня прочетеното едва ли не за цял живот. Отделно, че гонейки екскурзовода и стараейки се да съм близо до него, за да чувам, изпускам повечето интересни неща.

Рали, персонални устройства съм виждала само при чужди групи. Предполагам, че струват не малко средства. При българските групи не съм забелязала такива екстри.

Мис Каролин, кулата Галата няма как да се види от автобус. Могат да ви я покажат от моста Галата или от Еминьоню. Около нея са само малки улички, много от тях пешеходни. Но пък в темата са споделяли, че автобусът ги стоварва на Таксим и вървят пеша по Истиклял. Не знам дали е възможно и покрай кулата да минават пешеходно. Разстоянието не е малко, а сигурно се съобразяват с по-трудно подвижните хора.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 14:19 от Тaня67

# 313
  • Мнения: 1 652

Не знам, но каквото и да съм чула от екскурзоводите, винаги "влиза в едното ухо и излиза от другото". Laughing Обикновено помня информацията няколко дни или по-малко. Ако преди това сама съм търсила информация, помня прочетеното едва ли не за цял живот. Отделно, че гонейки екскурзовода и стараейки се да съм близо до него, за да чувам, изпускам повечето интересни неща.
Това за ушите го подкрепям с двете ръце! Grinning
Скрит текст:
Миналата година бяхме организирано на круиз по Нил, там са много обекти, гидът си пее песента на английски, водачът от агенцията превежда на български, аз слушам и двамата, сравнявам двата езика (професионално с това се занимавам, няма как да се абстрахирам Sad ), натоварвам си болния мозък и по някое време спирам да ги слушам. И то не само аз, а цялата група. Гидът като види празните погледи, спира. Много, много инфо се излива наведнъж.
Не съм фен на организирани екскурзии, особено пък в град. (В Египет първо бяхме сами и видях, че ще е сложно по Нил сами да се дрънкаме.) В Истанбул съм била само без ТА – много се подготвях (и продължавам), чета си за обектите, разказвам на спътниците каквото помня и ако им е интересно, следя си разни неща във фб, по форумите, за исторически факти, култура, абе интересности - но това е вечна любов към града и няма как, задълбочава се с времето.
Ако ме замъкнат на обиколка из историческия мегдан и ми излеят цялото инфо за хиподрума с колоните, Света София и Синята джамия за няколко часа, ще дам заето. И ще забравя всичко, както се случи с египетските красоти.
Този град плаче да се губиш в него безброй пъти. Имам идея да ида сама с фотоапарата без никакъв план за 2-3 дни, обаче все ми се присламчва някой. Simple Smile И аз какво да правя, играя го импровизиран гид. Но някой ден...

# 314
  • Варна
  • Мнения: 4 221
08:30 ч. Панорамна обиколка на Истанбул с автобус и лицензиран екскурзовод на български език (включена в пакетната цена): посещение на реновираната българска желязна църква „Свети Стефан“, по един от мостовете над Златния рог се отправяме към площад Таксим – съвременния център на Истанбул, кратка разходка по булевард Истиклял с прочутия старинен трамвай „Носталгия“, Галатската кула, и католическата катедрала Св. Антоан. Обиколката продължава покрай новия султански дворец Долмабахче сарай; парка Йълдъз; преминаване на Азиатския бряг по един от въжените мостове над Босфора с кратка фото-пауза при двореца Берлербей. Връщане в Европа, отново по моста над Босфора.
Мис Каролин, както е казала и Таня, Таксим, Истиклял и кула Галата се минават пешеходно. Навремето ни оставиха на Таксим, разгледахме площада и тръгнахме по булеварда. Влязохме в католическата църква, имахме достатъчно време даже да ни пуснат малко свободно и да се чакаме с екскурзоводката до Старбъкс (беше на един ъгъл някога, но последните пъти май не го видях), после слязохме и до кула Галата и вече някъде след това ни взеха, за да продължим обиколката с автобуса. За съжаление тогава ми изтриха снимките и нямам откъде да извадя някакви часове и сигурни факти, но определено имахме време в този район. Даже "Улицата на софиянеца" видяхме.

Добре мислиш да направите маршрута на пешеходната сами. Така може да го съобразите с часовете, в които е възможно да се влезе в Синята джамия. След като казваш, че не искаш "Истанбулския Манхатън", може би там... Но не запомних часовете.

Като цяло водачите на групите са подготвени за това, че не всички туристи вървят от-до с тях и си имат начин да включват междинно някого. Въпросът е, че като ви кажат, че в 13 ч., примерно, трябва да сте в хотела, за да ви вземат от там за еди къде си, това ограничава свободата много. Още от 11 ч. ще сте нащрек и ще мислите кога и с какво трябва да се придвижитте до хотела/мястото на срещата. В този смисъл е по-добре да сте избрали първите за деня обекти, а после по някое време да се отделите от групата, ако последните обекти не са кой знае колко желани...


Преди почти 9 години и ние влязохме с персонални устройства в Св. София... Идеята е екскурзоводката да говори, а ние, без да сме плътно до нея, да чуваме беседата ѝ... Да, ама не! Почти нищо не чухме. Постоянно имаше пращене, шумове разни, непрекъснато се прихващаха в нашите слушалки други екскурзоводи... Пълна каша. Може би вече качеството на тази услуга е по-добро, но тогава определено не бяхме възхитени.


Маслинке, ако знаеш откога си мечтая да се загубя сама там.
Скрит текст:
Ей така, даже и без фотоапарат. Евентуално с телефон за снимки, нетърпящи пропускане. Хем се радвам, че ММ споделя любовта ми към града, хем понякога се ядосвам, че това не ми дава шанс да отида сама или по женски.
Едно от нещата, които ми харесват след толкова посещения е, че вече фотоапаратът не е неизменно продължение на ръката ми. Още при едно от последните ни пътувания с ТА буквално на първите стъпки в града, старият ни апарат отказа. Тогава неволно бяхме лишени от възможността да снимаме... Това е едно от най-приятните ни прекарвания в града. Оттогава, а и вече заради толкова многото пътувания нататък, снимането сме го свели до минимум. Гледаме и се наслаждаваме.

Скрит текст:
беля, кефиш. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
st. Dobri, ко? Нье!

Общи условия

Активация на акаунт