Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да ви коства живота! Тема 51

  • 31 704
  • 744
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 4 872
Здравейте мацки. Излезе ми биопсията - Фрагмент. тапициран от сквамозен епител с паракератоза. койлоцитоза и огнищна CIN I /LSIL/. Pap 2 съм. Док. препоръчва криодеструкция. Струва ми се прибързано... Вие какво мислите? Ще потърся второ мнение най-вероятно. Моля за препоръки за Варна.
Да, криодеструкцията е добър вариант в случая.

***
Тая пъпчица, ако може да са се изстиска, го направи. След това направи измиване с разтвор на смрадлика/ тетра.  Може да е просто запушена пора.

# 691
  • Мнения: 9 093
Случвало ми се е веднъж, беше доста голямо, първо набираше, като мастно топче, почна да боли много, накрая се появи бяло връхче...и един ден просто леко го притиснах и излезна всичко....После със смрадлика си направих няколко тампончета, и мина бързо.

Момичета, нормално ли е резултатите от течно базирана цитонамазка в Геника да се бавят повече от 10 дни?В сайта им пише че отнема 10 дни точно. Пуснала съм я на 4.06, на талончето ми пишеше да чакам резултат на 19.06 Flushed Освен нея, пуснах генотипиране на всички високорискови щамове ЧПВ, бяха готови за 5 дни (отрицателни). С ПАП 3а съм, от преди месец, сега чакам този резултат, направо ми се изчака чакането, нямам думи ...

# 692
  • вкъщи
  • Мнения: 2 457
И аз чакам резултат от цитонамазка от 4 юни от Геника..На мен ми казаха след 14 дни.

# 693
  • Мнения: 9 093
Ясно....ще си чакаме още, явно...Благодаря ти, че се включи, успех с резултата Smiley

# 694
  • Мнения: 4 872
Само месец след 3А може да очакваш по-нисък резултат, но вероятността да е нереален е голяма.

# 695
  • София
  • Мнения: 462
Само месец след 3А може да очакваш по-нисък резултат, но вероятността да е нереален е голяма.
А може и резултата 3А да не е верен.
Аз съм със същия резултат и имам съменение за това дали е верен.

# 696
  • Мнения: 4 872
Ако имаш основание е твое право да се съмняваш. Но по протокол контролна цитонамазка само след месец не е релевантно да се прави.

# 697
  • София
  • Мнения: 462
Ако имаш основание е твое право да се съмняваш. Но по протокол контролна цитонамазка само след месец не е релевантно да се прави.
Да, абсолютно си права. Аз сега ще направя колпоскопия, тъй като съм правила 3 цитонамзки през 3 месеца, с различни резултати и още допълнителни изследвания, които не показват наличието на ЧПВ и други заболявания.
Просто понякога резултата от цитонамазка може да не е напълно верен поради ред причини.

# 698
  • Мнения: 4 872
Естеството на ПАП пробата е такова, че прави ли се с целта, за която е предназначена, както и по препоръчаната честота, не би следвало да се очаква компрометиране на резултата. Идеята е след това да се предприемат нужните действия по изясняване на резултата, в случай че той  сигнализира за това.
3 цитонамазки през 3 месеца е  нормално да варират в резултата и очаквано с голяма вероятност неадекватен такъв.

# 699
  • Мнения: 9 093
Ако става въпрос за моята ситуация - при профилактичен преглед ми взеха секрет за нормална цитонамазка, който резултат показа 3а група, наличие на кръв и левкоцити, атипични клетки без да е ясно какви са. Оценена е по Бетезда системата (АSK-US)...Препоръките на патолога са директно за колпоскопия и биопсия.
Затова, повторихме цитонамазката, този път  течно-базирана, плюс високорискови щамове на ЧПВ, в Геника, за да е ясно какво е. Гинеколожката ми има съмнение за резултат 3а, защото нямам показания за проблем по шийката, а и лекувам периодично бактериална вагиноза и кандида...

# 700
  • София
  • Мнения: 462
Ако става въпрос за моята ситуация - при профилактичен преглед ми взеха секрет за нормална цитонамазка, който резултат показа 3а група, наличие на кръв и левкоцити, атипични клетки без да е ясно какви са. Оценена е по Бетезда системата (АSK-US)...Препоръките на патолога са директно за колпоскопия и биопсия.
Затова, повторихме цитонамазката, този път  течно-базирана, плюс високорискови щамове на ЧПВ, в Геника, за да е ясно какво е. Гинеколожката ми има съмнение за резултат 3а, защото нямам показания за проблем по шийката, а и лекувам периодично бактериална вагиноза и кандида...
И при ен случая е подобен. В никакъв случай не съм толкова запозната, на май е най-добре да направиш колпоскопитята.

Искам да попитам, по-вещите от мен...бяхте ми препоръчали тук в темата няколко доктора за колпоскопия, но за този месец е невъзможно записването на час при тях.
Някоя от вас правила ли е колпоскопия и има ли информация дали следните лекари са специалисти в областта:
- Николай Попов от Вита
- Ваня Атанасова от Надежда
- Вецев от Шейново
- Кръстанова от Токуда
Бях се насочила и към доктор Делчев от Доверие, но моя близка ми разказа доста стряскаща ситуация с него и някак направо си ми каза да го пропусна като вариант Sad

# 701
  • Мнения: 4 872
Не, отговарях на tremble87, но след поясненията може да се отнася и за твоя случай Simple Smile

Колпоскопията внася допълнително яснота. За предпочитане е пред повтаряне на цитонамазката в толкова кратък срок.


Д-р Делчев е само с положителни мнения в темата.

# 702
  • София
  • Мнения: 1 869
На мен ще ми е интересно да споделиш каква е ситуацията, защото той ме лекува.

# 703
  • София
  • Мнения: 462
На мен ще ми е интересно да споделиш каква е ситуацията, защото той ме лекува.
Става на въпрос за раждала жена, на средна възраст. Казал е, че на всяка цена трябва да се отстрани матката, извинявам се, но не запомних как се нарича тази процедура.
Жената след това е потърсила няколко мнения, които са били единодушни, че такава операция не е нужна. Това е било преди повече от 2 години. В момента си е жива и здрава и с матка.
Общо взето каза, че е склонен към излишни манипулации за пари.
Моя колежка също ходи при този доктор на профилактични прегледи и е изключително доволна от него.
Не ме разбирайте погрешно, не съм посещавала лично д-р Делчев и не мога да изразя мнение дали е добър и съвестен специалист или не.
Просто всеки човек иска най-доброто за себе си, особенно когато има здравословен проблем, който трябва да бъде оценен правилно и да се предприемат адекватни мерки.
И все пак, има безброй случаи в медицината, отнасящи се до един и същ специалист, който на едни е помогнал, а на други е навредил.

Последна редакция: пн, 15 юни 2020, 15:26 от tremble87

# 704
  • Мнения: 216
На мен ли излезе хпв теста и съм с 16 щам. По препоръка на Карагьозов трябва да вземам 3 месеца по схема AHCC. Успели ли сте да го преборите тоя смотан щам? След 2 конизации ме е страх да няма трета.

Общи условия

Активация на акаунт