Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 385
  • 742
  •   1
Отговори
# 210
  • Лайпциг / Перник / София
  • Мнения: 1 036
Може би не поливаш достатъчно.
Тя е вкъщи от няколко дни. За момента не съм я поливала, защото корените са доста зелени. Да я накисна ли с тор направо за 20тина минути?

# 211
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами просто увяхват. Нищо странно, те не са вечни. Неадаптирано цвете не се тори, остави го на мира да се освести на новото място. И торенето по никакъв начин не се отразява на трайността на цветовете, няма да спрат да вехнат, ако им е дошло времето. Освен това в магазините орхидеите и изобщо цветята пристигат форсирани и торени яко, най-голямата грешка е да наториш и ти. Орхидеите пък не понасят преторяване, ще я умориш зорлем... Поне няколко месеца забрави за тора.

# 212
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Може би резултат от стреса при преместването - често се получава. На мен една ми я подариха вечерта,  два дни по-късно нямаше нито един цвят на цветоноса - всичките бяха окапали. А сега с тези температури е още по-рисково.
Но растението ще оцелее - догодина ще имаш собствени цветове.

# 213
  • Лайпциг / Перник / София
  • Мнения: 1 036
Месечинка, Вещица, благодаря ви! Да и аз мисля, че май е стрес от транспортирането. Наложи се да ни почака 20тина мин в колата и после се повози още около 15мин в колата, преди да се приберем, та... май това ще да е причината.

# 214
  • Мнения: 8 073
За мен просто са си прецъфтели Simple Smile Чак пък толкова стрес, ако не са били на минусови температури тези 20тина минути... Не се знае кога са цъфнали тези точно завехнали два цвята. На мен ми бяха подарили една с по 5-6 цвята напълно отворени на цветонос. Окапаха първите 3 за 2-3 дни, до 10тина дни и останалите. Аз винаги си купувам с малко отворени и повече пъпки, така държат дълго време с цвят Simple Smile

# 215
  • София
  • Мнения: 771
или просто си увяхват от старост (както вече Месечинка е казала), тъй като ти не знаеш кога са цъфнали и колко време е седяло цъфнало в магазина това растение

# 216
  • Мнения: 14 784
Моля ви зарадвайте ме,че това е цветонос:
Скрит текст:
Омръзна ми да гледам марулка. 🤣 Листа бол,но след като преди месец изсъхнаха и опадаха всички цветове,нямах надежда да видя цвят.

# 217
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 044
да. или още по-добрия вариант - кейка. Simple Smile
личи ли ми, че си мечтая за кейки?

# 218
  • Мнения: 8 073
Моля ви зарадвайте ме,че това е цветонос:
Скрит текст:
Омръзна ми да гледам марулка. 🤣 Листа бол,но след като преди месец изсъхнаха и опадаха всички цветове,нямах надежда да видя цвят.
Ти нали не очакваш, че ще цъфти нон стоп? И ако губиш надежда месец след прецъфтяване.... давай на мен всички прецъфтели, аз търпеливо ще ги чакам по една година, ако трябва Smiling Imp
да. или още по-добрия вариант - кейка. Simple Smile
личи ли ми, че си мечтая за кейки?
Мммм, и аз така казвам Wink

# 219
  • Мнения: 14 784
Пенева,ама аз цвят не съм виждала от година и половина-две. И сега не видях,щото паднаха преди да са се отворили. 😣 Иначе си я гледам,една ми е,че нямам място къде да гледам.
Кейка ме плаши. Какво трябва да я правя? Бебе ли е това? Няма да пипам нищичко. Ще взема да я прецакам. А имам и едно такова:
Скрит текст:
Това в дясно е новото,то май също ще цъфти. И сега гледам,че от старото,дето е отрязано,ще има нещо. 🤣 Ох зле съм,извинете ме,ама си я гледам -само поливам,торя и чакам цветове. Не й разбирам много. Добре,че не боледува,пу-пу.

# 220
  • Мнения: 8 073
По-кротко с торенето да не я изгориш... Това си е цветонос, другото още не е ясно какво е Simple Smile

# 221
  • Мнения: 14 784
Мерси! Ще внимавам. От месец и нещо-два не съм торила. Ще ви държа в течение. 🤗🌺

# 222
  • Мнения: X
Аз пък взех да торя на всяко поливане, даже и новите. Преди не се сещах, но реших да съм прилежна. Не се оплакват, даже май по-бързо взеха да растат.
Ако си купиш една нова китка, която е свикнала да бъде хранена, няма ли да изпита повече шок, ако и спреш кранчето?

# 223
  • Мнения: 8 073
Тя е торена в оранжерията, но после в борсата и в магазина не знам да поливат с нещо друго освен с вода, много обилно при това... Аз отвреме навреме добавям янтарна киселина във водата, но нито съм редовна, нито достатъчно наблюдателна, че да видя някаква разлика.

# 224
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Няма да се шокира, ще си почине малко от торове. Орхидеите са чувствителни към преторяване и е по-вероятно да страда от прекаляване с тор, отколкото от обратното. Не торете на всяко поливане, след време може внезапно да се гътне и да се чудите защо...

Общи условия

Активация на акаунт