Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 202
  • 742
  •   2
Отговори
# 675
  • Бургас
  • Мнения: 2 123
Благодаря ви момичета.
Утре ще я полея днес вече е късно.
Добри това е новата ми лимонено жълта орха, която цъфти в момента с два цветоноса, но единия хвърли пъпките.... нищо здраве да е.

# 676
  • София
  • Мнения: 771
С. Алекс, кой месец е добре какво? да се режат цветоноси ли? отрязаният цветонос нали знаеш, че не е гаранция за нов цъфтеж?
и да всичко, което говорихме скоро за гниене и преполиване е вярно

# 677
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
Благодаря ви момичета.
Утре ще я полея днес вече е късно.
Добри това е новата ми лимонено жълта орха, която цъфти в момента с два цветоноса, но единия хвърли пъпките.... нищо здраве да е.

Simple Smile сменила е мястото, условията, влага, температура... нормално е да изгуби някоя пъпка - не се шашкай.
пак огледах онази клетница от саксията с китайска роза Sad има два корена - въздушните. не са супер, но поне не са изгнили.
изчаках достатъчно, махнах най-долното листо и смятам вече да я засаждам. Sad

# 678
  • София
  • Мнения: 441
Анжела, Защо питаш ? Странно ми е. Моите цъфтят постоянно от всички стебла (стари и нови).

Поздрави от Лилавка 😊

# 679
  • Мнения: 13 667
Скрит текст:
От една седмица е в къщи, не съм я поливала още, а в магазина кога е поливана не знам. Според вас за поливане ли? Или да изчакам още....



За да се разбере дали е за поливане не е достатъчно корените да са сиви и да няма конденз. Това е така защото тези неща които са наблюдавани са в близост до стените на саксията където просъхването става много по-бързо. За съжаление обаче никой не може да каже какво се случва в самата саксия. Опитните от се оринетират по тежестта на саксията. На мен в началото това ми се виждаше смешно, но сега вземайки саксия в ръка веднага мога да кажа дали това е така. Най успешния вариант за проверка дали има нужда от поливане е да имате бучнато по едно бамбуково шишче в субстрата някъде в средата на саксията. Като го извадите бамбука веднага ще Ви покаже има ли влага вътре или не.
Тук всичко е въпрос на сезон. В смисъл че лятото дори и да има вътре малко влага, Не е от особено опасно , денят е дълъг , пиенето на вода става по-ефективно. В студените месеци обаче една излишна влага може да провокира много неприятност. Денят е кратък, пиенето на вода от корените е силно съкратено и  една дългосрочна  влага в саксията може да доведе до гниене. Може  да не стане днес или утре, но повярвайте орхидеите не прощават излишна влага. Затова правилонон е( не е мое ) ако се двоумитее дали да поливате изчакайте 3-4 дена. Ако сте сигурни че трябва да поливате изчакайте още ден/ два. Особено пък нова орхидея с гъбата вътре , общо взето мое мнение.

Добре де, нали това говорихме скоро, че отвън изглеждат готови за поливане а гъбата в началото на розетката задържа много влага и като поливаме става загниване.. Аз моите започвам на 2 седмици да ги поливам, на някои махнах гъбите, на другите не ми се ровят, сега тъкмо са напъпили, като прецъфтят ще ги рушна.. В тази връзка решила съм да отрежа всички цветоноси по някое време, без значение колко нови подаванки имат .за да имат сили за догодина, ще сложа и на полусветло.. Около кой месец е добре според вас? Има ли такава практика?

Това какво ще става с цветоноси всеки си решава сам. Аз не оставям стари цветоноси. Винаги режа всичко, цветето си почива и си цъфти нормално един път годишно. Тези пъпка две на накрая не са ми по вкуса. Но както казах че всичко това е лично мнение. Отново да подчертая че ако една орхидея не цъфти у дома , е защото стопанката не й предлага подходящи условия а не защото й е отрязала цветоноса.

Последна редакция: пн, 16 мар 2020, 14:24 от AnMary

# 680
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 912
Анжела, Защо питаш ? Странно ми е. Моите цъфтят постоянно от всички стебла (стари и нови).

Поздрави от Лилавка 😊

Питам, защото имам една, а опит с този вид нямам. От любопитство общо взето.

# 681
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Никакво значение няма рязането на цветоносите за следващия цъфтеж. Ето я с един стар и два нови. Доволно Simple Smile

# 682
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
имам чувството, че не е до рязане, а до... вид... сорт може би.
розовата ми е същата като на колежката, и двете цъфтят богато на стари цветоноси, изкарват и нови. преоценени от Кауфланд са, бяха на 2,65.
другите две преоценени са бели - на колежката е бяла с жълта муцунка. не изкарва нов, само подновява стария цветонос. моята бяла е като на месечинката, паднаха ѝ част от пъпките, но според мен беше от отварянето на вратата (тя е много близо до нея).
други две също изкарват редовно нови и събуждат старите.
а има две, които са цинцифуции, не цъфтят нито на стари, нито на нови. Simple Smile когато решат все пак да се покажат са като кокони - малко на брой и много чувствителни. Wink

# 683
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Абсолютно и самият сорт има значение. Имам такива, на които никога не растат цветоносите, приключат ли веднъж с пъпкообразуването са дотам. След увяхване на цветовете изсъхват до долу за 2-3 дни. Имам такива, които разцъфват и докато цветовете са още свежи пускат нова порция пъпки на върха. Има и трети модел, които прецъфтяват, но запазват цветоносите свежи и след време ги удължават или събуждат спящи пъпки отстрани. До растение си е.

# 684
  • Бургас
  • Мнения: 2 123
Месечинка много въздушни корени имат орхидеите ви, това на какво се дължи? Моите са с два три най много навън.... сухо ли им е, пък уж на морето въздуха е по влажен. Или са още млади растения повечето ми са от миналата година.

# 685
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Идея нямам защо са толкова много, може би защото са старички повечето, последните години не съм купувала нови.

# 686
  • София
  • Мнения: 441
Според мен това е най-лесният за отглеждане вид орхидеи. И най-цъфтящите. Аз имам четири и постоянно цъфтят...


Анжела, Защо питаш ? Странно ми е. Моите цъфтят постоянно от всички стебла (стари и нови).

Поздрави от Лилавка 😊

Питам, защото имам една, а опит с този вид нямам. От любопитство общо взето.

# 687
  • Мнения: 984
_re_ge,стопли ми душата с последният си пост във фейсбук групата.Благодаря ти!:hugs:
Скрит текст:
#красотата ще спаси света

# 688
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
Момичета, имам ли проблем с това мини:

Имам предвид това сивото нещо в основата.
Вкъщи имам 8 орхидеи като 3 са бели. Едната сега е на пъпки, все по разклонения на стари цветоноси Simple Smile

# 689
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 932
опитай се да махнеш засъхналия край на листото.
би трябвало да падне лесно, и да видиш какво има отдолу.

Общи условия

Активация на акаунт