Вашите тайни при опаковането на ръчен багаж

  • 7 675
  • 126
  •   1
Отговори
# 90
  • Бургас
  • Мнения: 1 462
Много интересна тема. Изчетох я цялата и сега ще споделя нещо и от моя опит.
Застраховка. Преди правехме преди всяко пътуване, а сега правим мулти трип. Голямо удобство. Важи 1 година, не трябва да имаш престой повече от 30 дни в чужбина. Винаги искам да има включена и дентална помощ 100 - 150 евро, защото някои компании нямат. Дават картонче, което ми стои в портмонето и така никога не го забравям. Много е удобно и за "спешни" пътувания. Седим си в петък вечерта и на майтап - хайде утре да прескочим до Турция да хапнем кюфтенца или тава джигер. Или сме в София и някой каже - искате ли утре до Сърбия да прескочим да хапнем плескавици. Ето така винаги си имаме застраховка за пътуване в чужбина.

Чанто-раница. https://www.amazon.co.uk/gp/product/B076HS6LJ5/ref=ppx_yo_dt_b_a … ie=UTF8&psc=1     Това е чудото с което пътувам. Когато искам чанта крос боди е с дръжка - дълга, къса каквато ти душа иска. Когато искам да съм раница и да са ми свободни ръцете - хоп местя дръжката и става раница. Има си 2 странични джобчета за шишенце с водичка, другото за малки боклучета. Предният джоб за очилата - диоптрични или слънчеви.

Това от мен.

# 91
  • Мнения: 6 166
Подсети ме, че не знам къде ми е европейската здравна карта и ще трябва да си вадя нова за ЕС. Това със застраховките е много добро. 

# 92
  • Бургас
  • Мнения: 1 462
Аз не разчитам на европейската здравна карта. Застраховката с асистанс е по-добре. Както тук не всеки доктор работи със здравната каса, така и в чужбина не всеки иска с тази осигуровка. Застраховката важи и за страни, които не са  в ЕС. Затова дадох пример с Турция и Сърбия.

# 93
  • тук-там
  • Мнения: 4 271
Относно застраховките - много кредитни карти имат такива - просто проверете вашата.

# 94
  • софия
  • Мнения: 1 212
Искам да благодаря на, авторката за темата-тя ме подкокороса и вече имам кубове-органайзери. Вярно, китайски, но от Amazon.
A по последната тема, можете  да ми повярвате, че ЕЗОК не ви върши никаква работа даже и за ЕС.

# 95
  • Мнения: X
Може ли да споделите инфо за ЕЗОК? Моята изтече и мислех да я подновявам...

# 96
  • софия
  • Мнения: 1 212
ЕЗОК е документ, който удостоверява, че сте европейско здравно осигурено лице и имате право на спешна и неотложна помощ по режима на местните (немски, френски..) здравно осигурени лица. За съжаление повечето лечебни заведения изискват заплащане  на тази помощ в кеш и издават документ за това. Да възстановиш, обаче тази сума в Бг, е практически невъзможно. Подава се молба в НЗОК и се чака години

# 97
  • Асеновград
  • Мнения: 1 377
Аз изобщо не знаех за този документ, а обикновенната застраховка какво включва всъщност, сега мился да направя ще пътуваме в Италия, до сега никога не сум правила застраховка.

# 98
  • софия
  • Мнения: 1 212
Има много различни застраховки, с различен пакет. Иди в някой офис, ще ти предложат. Ако пътуваш с група, обикновено агенциите я включват в цената.

# 99
  • Асеновград
  • Мнения: 1 377
Не няма да сме с група, сами ще сме с мм.

# 100
  • Мнения: 509
Да кажа и аз за ЕЗОК. Дъщеря ми миналата година беше една година по Еразъм в Испания, всяка година си вади ЕЗОК, та там се разболя и ходи на преглед, показала  е картата и нищо не е плащала. Според мен върши работи все пак.

# 101
  • софия
  • Мнения: 1 212
Стават и чудеса:blush:
Мисълта ми е, да не се разчита на нея, а ако му се занимава на някого, да си я вземе, но обезателно и застраховка! Дано не става нужда..

# 102
  • Мнения: 13 873
Да кажа и аз за ЕЗОК. Дъщеря ми миналата година беше една година по Еразъм в Испания, всяка година си вади ЕЗОК, та там се разболя и ходи на преглед, показала  е картата и нищо не е плащала. Според мен върши работи все пак.

Подкрепям
Това НЕ Е ЧУДО. Дъщеря ми е студент в голям град в ЕС вече четвърта година. Диспанзеризирана е в бг с астма на алергична основа., получава лекарства по здравна с доплащане. Когато щеше да заминава в здравна каса техният юрисконсулт ме излъга гледайки ме в очите че тази карта не покривала нищо и че в Европа трябвало да учат здрави деца иначе се всичко се плащало. Глупости на търкалупости е това. Картата покрива всичко на детето ми, дори неща които в бг се плащат. Всяка година й правят цял панел тестове за алергии, изработват лекарства и й ги поставят ежеседмично  - безплатно. Плаща единствено 5евро обработка на рецептата един път на три месеца . Дори й правиа в болница изследвания на два пъти, защото откриха че единият й инхалатор за астмата й докарва ускорен пулс. Той беше преписан от бг. Смениха го с някакъв техен. А тук плащаме и тестове, и лекарства и поставяне на ввсяка инжекция. Това са стотици левове. До сега там освен алерголог  е ползвала лекар за грип, за кожен проблем, за ухо и дори лекарствата им са с цени по-ниски от нашите. Така че европейската здравна карта покрива много просто нзок не иска вие да го знаете.

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 18:44 от _re_ge

# 103
  • София
  • Мнения: 16 113
Но и двата положителни случая с ползване на ЕЗОК са със студенти.
По мои наблюдения за тях има известна толерантност,  а и са осигурени към университета.
За възрастен турист - дано не се налага. Често пътувам и до скоро си правех частна здравна застраховка. Ами късополите служителки в СДИ изобщо не можеха да ми обяснят какво покрива, как се лекувам ако се наложи. Само въртяха очи и изтъкваха коя от коя е по-евтина.

# 104
  • софия
  • Мнения: 1 212
Мили дами, студентите до 26г. са на друг режим!!!! Те са,временно пребиващи в страната.

Общи условия

Активация на акаунт