🍒Черешката на тортата🍒 - сезон 14 (Тема 5)

  • 119 416
  • 2 174
  •   1
Отговори
# 1 425
  • Мнения: 164
Владо Въргала и Рая Пеева.

Влади не беше ли и миналата седмица или греша?🤔

Тази седмица в понеделник.

Моя грешка, извинете!
С една седмица съм напред 😂
Успях да гледам само как дъщеря му сготви .

# 1 426
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 087
На мен езиците много ми вървят и знам няколко. Винаги ми е било от полза. На детето говорим само на български, защото английският  си го знае и без това. Тази година смятам да започвам да я уча да пише и чете на български също. Не вярвам детето на Нана да не знае български, просто е по-срамежливо.

# 1 427
  • Мнения: 1 463
Дано, но след като за 15 години не е научила мъжа й на елементарен разговорен български и като знам, че американското училище в Панчарево, където учи синът й български не се ползва...

# 1 428
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Дано, но след като за 15 години не е научила мъжа й на елементарен разговорен български и като знам, че американското училище в Панчарево, където учи синът й български не се ползва...
Единият от изучаваните езици там е точно български. Не само се използва, но се и учи

# 1 429
  • Мнения: X
... мъжът на Нана.
Той с какво се занимава всъщност?
SixtyK е фирмата му
https://www.60k.com/

# 1 430
  • Мнения: 500
дамм, страхотно отношение към персонала си има...не той лично де...

# 1 431
  • Мнения: 1 673
Еййй, хора... Каква Вавилонска кула сътворихте вие тук с тези разсъждения за това кой какъв език говори...
Скрит текст:
Нали знаете, че приказката за Вавилонската кула е от библията. Там хората се взели по-насериозно от Бог и решили да построят кула по-висока от него. Ядосал се Всевишният и направил така, че всички да заговорят на различни езици, за да не могат да се разбират (преди това всички говорили един и същи език) и кулата им се срутила… Просто при строежа, единият като викнел "Дай вар", другият не го разбирал... Това са си библейски сказания, разбира се, но пък и в 21 век не приляга да търсим точно колко български говори този и онзи и как ти е дошъл в страната и едва ли не седнал да ти изисква да му говориш на неговия език.

За мъжа на Нана - сигурна съм, че говори някакъв разговорен български, колкото да му служи в общи ежедневни дела.
Скрит текст:
Ако е искал да се запише да следва за професура, щеше да се е записал и на курс и да го е докарал по-добре българския. Ако фирмата му работеше само с български клиенти и с работници, които освен български, друго не знаят, и той щеше да е научил. Но му се е паднало да ръководи фирма, която работи с чужди клиенти, а и естеството на работа предполага служителите да говорят английски, така че - уредил си го е човекът.
За детето на Нана - сигурна съм, че и то говори български. Как по 2  20- секундни появявания на екрана го сканирахте какво ниво български е по общата европейска рамка?
Скрит текст:
Хората ходят по изпити да си докажат езика, та пак не успяват от стрес да покажат най-доброто от себе си, а вие тук по 2 мяркания на телевизора и му дадохте вече присъда. Не е възможно да расте в България, да има роднини българи, приятели и колеги на майка му - българи и все пак и българчета в класа (едва ли класът е само от чужденчета) и поне някакъв обикновен български да не е прихванало.

За мързеливите англичани, дето не учат езика... Като процент мързеливите англичани са точно толкова колкото и мързеливите българи. Около 30 % от хората се учат добре и говорят езици.
Скрит текст:
Френският се счита за белег на култура на добрата средна класа. Не им е и много труден, защото има много общи неща, а и исторически са свързани (Уилиям Завоевателят е дошъл от нормандските земи през 1066 година, завзема англо-саксонските земи и слага по всички баронски и лордовски места свои хора с френски език. По едно време в Двореца се е говорило само на френски тогава, затова и сега Кралицата задължително говори и отличен френски. Двата езика се омесват, като с времето подчертано френските думи се превръщат в част от богатия речник на хората с образование. Немски и испански се учат масово в елитните гимназии. Кейт си взе испанска детегледачка на децата си, която им говори само на испански, за да учат от малки. Разбира се, останалите 70 % от населението са невежи спрямо езици, култура и пътувания, но и също неграмотни, най-общо казано работници и наети хора в различните бизнеси. Тези, дето си купиха къщи по нашите села са същите, които нямаха пари да си купят вили в Испания или Франция, както по принцип се прави. Какви чужди езици очаквате от такива хора? Да не пипваме пък изобщо темата с империята и предимството да си се налагал толкова години в политика, управление, добив на ресурси и т.н.
Да съпоставим сега с българите: политици в Европарламента като Бареков, премиер, който го конгратюлешват, народни представители, кметове, доктори, адвокати - искате да ме убедите, че говорят невероятно чужди езици? Нашите работници по Испания, Англия, Франция - говорят невероятно местния език? Че те съвсем скоро даваха репортаж от Лондон, в който разказаха как цели фамилии от по 100 човека идват и бачкат в българска среда, пазаруват в бг магазини и живеят по квартири с българи, не им се налага една дума на английски да кажат с цели седмици. Но аз не бих заявила, че българите не говорят езици и ги мързи, защото не е вярно. Просто онези 30 % образовани хора се учат, адапатират, според нуждата, средата, напредват и т.н., а работниците си я карат само с "хелоу" и "бай-бай".

За руснаците - ами същата работа. Голяма страна, империя, после пък и соц империя, която е налагала езика си в във всичките 15 републики. И на нас го налагаха - задължителен беше в училище, а в петък вечер и новини, и филм ни пускаха от Москва, та сега го говорим.
Скрит текст:
Украинците бая зор видяха да извадят руския от училищата и да приучат новите поколения на украински. Образованите руснаци говорят всякакви езици, учат се, знаят. По нашето море се мъкнат разни нахални рускини, дето имат 5 лева в джоба и тръгнала. А нашите търговци открай време умеят търговията. Разбира се, че ще поздравяват на руски в магазина (и на мен ми се е случвало), разбира се, че всичко ще е написано на езика на този, който купува.

Не искам и да захващам темата с майките в чужбина, които се мъчат да си учат децата на български или пък отказват да го правят. Толкова много социално-психологически, икономически и политически фактори има замесени там, че тук въобще не е мястото.

По-правилно е така да кажем: еййй, колко сме готини българите, и на мъжа на Нана можем да му помогнем на английски, и някоя заблудена рускиня ще упътим на руски. Идват ни езиците, вървят ни. Талантлива нация българска, нека се гордеем със себе си, а не да търсим кусурите на другите.

Добавям за нетолерантността към другите, различните: в темата се развихри циклон от нетърпимост към някакви хора, озовали се в страната ни и са различни, не говорят езика. В същото време всички крещим възмутително как едно дете е набито и съблечено, защото носело тениска на ЦСКА. Ами те и нападателите на същия принцип го набиха и разсъблякоха - нетърпимост към нещо, което ти не си, което не е твоето, а пък ти се е навряло в автобуса, в който си и ти...

Тиква, не се предавай толкова лесно, де. Чакай да видим как ще се оправяме с китайския като стане време и за това. Simple Smile))

Скрит текст:
Че те руснаците не са дошли на туризъм, при нас си живеят постоянно, гъмжило е, когато ме питат нещо им отговарям на български...те прекрасно го разбират, като не го разбират ще се пулят като мен преди по чужбина...ние по старото поколение знаем руски,
но младите дума не разбират и е супер нахално да кажат на младото момче продавач Говори ми на руски, щото те искали да си купят пералня! Международният език е английски, като са толкова отворени да го питат на английски, със сигурност щеше да им отговори!
Еее, че нашия Христо Стоичков научи испански дето може да си рита топката и без устата да си отвори, а бабата и дядо англичани за 15 години научили две думи на български и то в район, в който доста трудно ще срещнат някой, който да им говори на английски!

При Христо става въпрос за големи премии и заплати, ще го научии, охооо… При англичани в забутано бг село става въпрос за 5 бири и една пържола. Друго е, мотивация се нарича.

Ако им е набивано в главите от деца, че половината свят говори руски и руският е големият международен език, разбира се, че ще дойдат и ще чакат да им говорим на руски... Същото правят и испанците - очаква се всички детегледачки и домашни помощници от Боливия, Аржентина, Перу, Чили и т.н. да им говорят на испански. Ако си с португалски от майка-бразилка, тежко ти. Или пък друг вид... Испанците от малки казват на децата си - ооо, половината свят говори испански, споко бе (и там езиците на са им също силата по тази причина)... Същото правят и англичаните - Канада, Австралия, САЩ, ами хванал е корен английският, ха де. В САЩ май е имало гласуване - немски или английски да стане официален в страната (преди 200 години), та май с един глас печели английският. Французите и те се пънат, хем милите по-слабо е разпространен, но френски колонии е имало. Те налагат в посока култура, демек си един безкултурник, ако не отбираш от французки, мода и кухня.

Не случайно 4-те големи културни центъра, които се борят за влияние и в София са Британският съвет, Френският културен институт, Гьоте, Сервантес, а в последните 5-10 години и руснаците пак много се разшетаха откъм езици, курсове и култура.

Между другото, в София е имало и италиански културен център, покрай двете италиански царици, които сме имали. Сградата на днешната улица Оборище 5, където сега е галерия, а преди музикално училище, е била италиански културен център. Запада след кофти изпълненията по време на втората световна. Но виждате, че малко италианци идват, търговия с тях на морето не става, затова и почти не го говорим. Имало е и чешки клуб, но той пък още по-бързо отпада...

Вместо да се хващаме за кусурите на другите хора, дайте да си гледаме прекрасното нещо, дето ни се е случило на нас (и ние сме го направили, а не друг): приютили сме учениците на Кирил и Методий и сме дали шанс да се появи кирилицата, а после пък сме я дали и на света.

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 15:42 от Не се сърди, човече

# 1 432
# 1 433
  • Мнения: 36 492
Още преди време се споменаваше из разни сайтове, че взимат по 2000 лв на седмица. Също като в Смени жената и други подобни предавания.

# 1 434
  • Мнения: 3 865
140 лв за продукти ми се виждат малко

# 1 435
  • Испания
  • Мнения: 37 503
140 лв за продукти ми се виждат малко

Това им дават от продукцията, пък те може да пазаруват и за 500, ако искат.

# 1 436
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
Аз няма да се учудя, ако "източникът" за тази "информация" се окаже някой форум или социална мрежа. Леко съм скептична относно достоверността.

# 1 437
  • Мнения: 1 673
Аз няма да се учудя, ако "източникът" за тази "информация" се окаже някой форум или социална мрежа. Леко съм скептична относно достоверността.

Източникът е баш нашата тема тук. Много ясно си спомням как някой писа назад, че негов приятел се знаел с участник и от там се разкрили сумите. Едно към едно същите суми бяха цитирали - 300 на ден и 140 за продукти. Тази статия излиза буквално 4-5 дни след онзи пост.

# 1 438
  • Мнения: 36 492
Аз пък си мисля, че има големи разлики в използваните продукти и съответно цената им. Примерно едно щраусово яйце струва около 50 лв, ако се сещате за кого намеквам...
Тези 140 лв на някои им стигат за цялата вечеря, а на други - само за алкохола към нея...

# 1 439
  • София
  • Мнения: 14 690
Аз бях източника, едно към едно са ме преписали 😂 от участник от миналата седмица ми е информацията. Харчовете отгоре са по желание на участника и за негова сметка.

Общи условия

Активация на акаунт