Дълги болнични заради отказ от медицинско лечение

  • 4 409
  • 217
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 19 477
Направо камери в спалните да сложат, за да видят дали можеш да мърдаш, или си тотално неподвижен. Защото ако мърдаш, какъв болничен ти се полага? Марш на работа.  А имам и друг въпрос - на контролен преглед при личния лекар или до лаборатория за взимане на кръв полага ли се излизане, или само с разрешение и знание на работодателя? Че не дай си боже да направи проверка в дома ти и не те намери.....

# 106
  • Мнения: X
Парацетамолът е без рецепта, плюс това аз като се заразболея, пия сутрин и вечер по 2. Една опаковка отива за 5 дена, трудно ще ми стигне и за 2 курса.
С рецепта са някакви скъпи парацетамолсъдържащи.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Чувала съм за проверки по домовете ама на уж болни ученици. Не в България. Та нищо чудно и дотам да я докараме.

На мен не ми дреме де. Аз за себе си работя и нямам никакъв интерес да взимам болнични, защото съм на загуба. Ама понякога се налага...

# 108
  • софия
  • Мнения: 4 180
Парацетамолът е без рецепта, плюс това аз като се заразболея, пия сутрин и вечер по 2. Една опаковка отива за 5 дена, трудно ще ми стигне и за 2 курса.
С рецепта са някакви скъпи парацетамолсъдържащи.

Може, аз рядко пия подобни лекарства, така че не съм много започната. М исълта ми беше, че понякогха може да ти изпишат нещо, което си имаш. Примерно едната мазилка за крака ми сега -от нея имам половин опаковка в нас, защото я използвах наскоро за проблем с кръста ми. Ta не си купих нова. Предполагам и с хапчета  може да се получи така, затова работодателят няма как да докаже, че не съм се лекувала ако не му дам бележка,че съм ги купила. Според мен и с проверките по домовете няма доказване, защото винаги може да се оспори,че си бил я до магазина я някъде наложително.

# 109
  • Мнения: 19 477
Не че нещо, ама премиерът в работно време играеше тенис и мачлета а даже и коляно беше контузил, че трябваше и да му съчувстваме. После същият този обяснява как българинът масово си взима болничен да ходи на море в Гърция....Ми не ходя на море като съм в болничен, ама понякога се налага да съм в болничен, извинете за което.

# 110
  • Мнения: 3 250
Сега коментираха предложените рестрикции при болничните.
Казаха, че ще се следи дали се спазва предписания режим и ако не, болничните няма да се изплащат.
Което е пряко свързано с идеята на тази тема. Че когато човек не се лекува, не му се полага болничен.
Режим на лечение не е ли: болничен, домашен, свободен....., а не пие ли си хапчетата или си слага торбички с морска сол примерно?

А това да си носиш касовите бележки от лекарствата е тъпо. Болничен издават лекарите, т.е документ. Защо е нужно всичко останало? Най-малкото е и унизително.

Последна редакция: вт, 18 фев 2020, 21:20 от Марияна М.

# 111
  • Мнения: X
Ами по принцип болничен е за лечение - с конвенционални хапчета и мазила.
За спа процедури с морска сол и чайове има едно нещо, наречено отпуска. Включая неплатена.

# 112
  • Мнения: 29 320
Ако някой е решил да не пие хапчета, а да се лекува с чай, дори и да го задължат да представя касова бележка, ще си купи лекарствата и пак няма да ги пие.
Плюс това ще стават много далавери - лекари ще предписват скъпи лекарства на "доверени" фирми, а хората няма да имат избор дали да купят заместител. Не, че и сега не предписват, но поне в аптеката може да ти дадат по-евтин вариант.

ПС: Напомня ми на една фелдшерка в училище, която в ония бедни години /Жан Виденовото управление/ предписваше скъпи лекарства от рода на Стрепсилс вместо Ефизол и после искаше касовата бележка, за да ти даде извинителна бележка.

# 113
  • Мнения: 54 390
Ами ако си дал болничен за ОВИ, което предполага висока Т, и те видят много хепи я някое кафе по центъра, дали няма да се усъмнят колко е реален болничният? Или качваш снимки от някой курорт?
Никой няма да ти каже нищо, ако си с патериците и си излязал на улицата, да се раздвижиш. Правете разлика.
Аз бях на санаториум, с болничен. Но и в кафе да се снимам, не е проблем. Имам си време за процедури, имам и свободно време, за ентъртеймънт. Simple Smile

# 114
  • Мнения: 29 320
Кой точно преценява дали си в състояние да отидеш до кафето или трябва да лежиш в леглото?
Кой ще реши, че в твоят санаториум се позволява ходенето на кафе, обаче Пенка не може да отиде, щото е с ОВИ. Може и да е, но да не е в тежка форма и/или да няма температура, а и да има среща със сестра си например или някакъв друг ангажимент.
В същия дух на мисли може да се каже за теб - отишла да си лекува гърба, пък ми се разхожда напред-назад по кафетата....

# 115
  • Мнения: 3 250
И да се съмняват какво от това? Защо мислите, че снимките по кафенета са проблем?
1. От къде накъде някой има право да ме снима?
2. Че и да праща снимки в НОИ?
3. Те там само такава тъпотия не са виждали
4. Отивам примерно до аптеката в МОЛ, изнемощяла сядам в кафенето, защото не мога да стигна до колата и си поръчвам сок, за да угася жаждата от същата тази висока температура и да започна първия антибиотик, че е удобен часа?
Вместо да се чудим как да вгорчаваме живота на пациента, защо просто не се затегнат лекарите?

# 116
  • Мнения: 47 973
Според мен основния проблем, който вечно се заобикаля, са лекарите.
Иначе оспорването би трябвало да е за тези, дето пътуват в чужбина. Или очевидно злоупотребяват- сляп кара кола и прочие.
Конкретно за колежката от темата- можете да я освободите.

# 117
  • Мнения: X
На какво основание обаче?

# 118
  • софия
  • Мнения: 4 180
Нямат законово основание да я освободят само защото разказва,че не се лекува по предписанията на лекаря. А и това е недоказуемо -дали наистина не се лекува или само си говори.

# 119
  • Мнения: 3 250
Според мен основния проблем, който вечно се заобикаля, са лекарите.
Иначе оспорването би трябвало да е за тези, дето пътуват в чужбина. Или очевидно злоупотребяват- сляп кара кола и прочие.
Конкретно за колежката от темата- можете да я освободите.
Страшно разбиране за персонал. Най-вече дългосрочно.
Е не става точно така. Претегляш обучение, време за навлизане, ползи при обичайно психически и физическо здраве и още много други. То да освобождаваш най-лесно. Тук явно е пълно с успешни ръководители.

Общи условия

Активация на акаунт