Покупко-продажба на имот

  • 3 627
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте! Ако темата ми не е за тук, моля модератор да я премести.
Интересува ме дали може да се оспорва покупко-продажба на имот, придобит срещу фиктивно заплащане.
Става въпрос за следното: брат ми изнудва баба ми да му припише двуетажна къща в скъп квартал в крайдунавски град с огромен двор и подобрения в него, както и обособени допълнителни пристройка, гараж и санитарни помещения в доста добро състояние, с уговорката, че ще се грижи на старини за нея. След подписан договор за покупко-продажба, по който няма направено плащане, той заминава за чужбина и я оставя сама... Тя почина повече от година след неговото заминаване, той дори не присъства на погребението й.
В момента къщата е продадена от него и са закупени два апартамента, на негово име, разбира се.
Имам ли право на някакво обезщетение за нарушено наследствено и имуществено право? Знам, че това са едни от най-заплетените казуси, но все пак? Благодаря на всички, които ще се отзоват!

Последна редакция: пт, 14 фев 2020, 15:42 от Анонимен

# 1
  • Мнения: X
Най - удачното, което бихте могла да направите е,  да се консултирате с адвокат. Желая успех!

# 2
  • BG
  • Мнения: 2 173
Няма нарушено наследствено и имуществено право.

Последна редакция: чт, 13 фев 2020, 16:23 от Tony34Al

# 3
  • Мнения: X
Няма нарушено нарушено наследствено и имуществено право.

Благодаря! А може ли да се оспорва покупко-продажбата? Или няма основание за това?

# 4
  • BG
  • Мнения: 2 173
Мисля, че шансовете са никакви, но все пак най добре е да се коментира с адвокат, който задължително трябва да разгледа всички документи. Без тях, всеки разговор си е чиста спекулация.

# 5
  • София
  • Мнения: 34 929
Почни нищожен ви е шанса, вие като трето лице да оспорвате. Да не кажа никакъв....

# 6
  • Мнения: 542
А защо е направен нотариален акт за покупко-продажба, а не за дарение срещу право за гледане и издръжка?
Не мисля, че има какво да се направи в тази ситуация.

# 7
  • Мнения: X
А защо е направен нотариален акт за покупко-продажба, а не за дарение срещу право за гледане и издръжка?
Не мисля, че има какво да се направи в тази ситуация.

Предполагам, за да може моят брат да се подсигури максимално срещу евентуално оспорване...
Затова поисках странично мнение тук, за да имам поне някаква идея дали си струва евентуална процедура по оспорване. Опитах да се запозная с подобни казуси и... всичко клони в негова полза.
Неприятното е, че той не просто ощети мен и семейството ми материално и имуществено, но и покойната ни баба по отношение на грижи и поети ангажименти към нея, подвеждайки я. За мое огромно съжаление, докато за кратко са живели заедно, отношението на брат ми и жена му към нея е било и неглижиращо, и дори агресивно. Затова ми се искаше да знам дали е възможно да се направи нещо.

P. S. За покупко-продажбата научих след смъртта на баба ми.

Последна редакция: чт, 13 фев 2020, 17:35 от Анонимен

# 8
  • Варна
  • Мнения: 14 527
При покупко- продажба оспорването е с мини шансове. Смъртта на баба Ви приключва казуса. Тя можеше да оспори липсата на финансово обезпечаване или грижи. След като брат Ви е препродал имота, нямате основание да оспорвате. Трябвало е да реагирате още при сключването на сделката. Има и срок до
 6 м-ца(от сключване на договора), в който е можело да развалите сделката.

# 9
  • Мнения: 8 590
Кои са/колко са  наследниците на баба ви?

# 10
  • Мнения: 48
При покупко- продажба оспорването е с мини шансове. Смъртта на баба Ви приключва казуса. Тя можеше да оспори липсата на финансово обезпечаване или грижи. След като брат Ви е препродал имота, нямате основание да оспорвате. Трябвало е да реагирате още при сключването на сделката. Има и срок до
 6 м-ца(от сключване на договора), в който е можело да развалите сделката.

Къде има срок от 6 м-ца, в който може да се развали сделката?!! Срокът е 5 години - чл. 87 ззд! Правото да се развали договорът е наследимо, но следва да е упражнено по съдебен ред преди последващата продажба, тъй като иначе е непротивопоставимо на третото лице придобило имота.
Казусът ви не е за разрешаване във форум, потърсете адвокат.

# 11
  • Мнения: 2 308
Трябвало е докато е била жива бабата да ѝ предложите вие да я гледате, щом като искате да наследите имота ѝ. Може би и вие не сте били в добри отношения с нея. Но това са си семейни работи.
Но все пак ако е имало покупко-продажба (примерно 100 хил. лв.) бабата като почине трябва да остави тези 100 хил. лв. в банковата си сметка - не ги е изяла и изпила. Нито са дадени кеш, тъй сумата за имот обикновено е над прага за кешово плащане.
Така че вие като наследник на бабата би трябвало да си имате дял във всичко, оставено от нея. Ако купувачът на имота не е заплатил цената, би трябвало по тази линия да може да го гоните.

# 12
  • Мнения: 4 196
Авторката не е наследник на баба си, най-вероятно. Наследник ще да е майка/баща и.
Договорката за гледане най-вероятно е била устна, щом договорът е за покупко-продажба.
След като бабата не е споделила с децата/другите си внуци, че е предприела тази стъпка, значи не е желаела да бъде разкандърдисвана (по мое мнение). Бабата е човекът, който е можел да предприеме някакви действия по разваляне на сделката, но не го е направила, въпреки че не е била обгрижвана.
Освен това при нотариуса е декларирала, че е получила парите (нотариусите винаги питат). Може да са били в сметка, за която другите не са знаели, може и да не са получени въобще, може бабата да ги е дала на пак на внука си, всичко може.
Нека авторката на темата да не се обижда, но бабата е имала право да разполага с имота си както намери за добре. В тази връзка няма какво да се чувства ощетена - нищо не и е отнето лично от нея. Да, чувства се обидена и това е разбираемо, но не е незаконно.
Ако бяхте по-близка с баба си щяхте да сте в течение на намеренията и, или направо щяхте вие да и предложите подобен договор.
Сори...

# 13
  • Мнения: X
Авторката не е наследник на баба си, най-вероятно. Наследник ще да е майка/баща и.
...
Ако бяхте по-близка с баба си щяхте да сте в течение на намеренията и, или направо щяхте вие да и предложите подобен договор.
Сори...

За съжаление, не става въпрос за липса на близост, а за манипулация на възрастен човек.
Майка ми, да е жива и здрава, също е ощетена от сделката. Най-малкото, защото именно тя е пряк наследник на покойните ми баба и дядо. Не ми е хрумвало да предлагам подобно нещо на бабите и дядовците си, защото техни наследници са родителите ми...

# 14
  • София
  • Мнения: 34 929
Наследници има, когато има какво да се унаследи.
Бабата е била в ълното си право. И как Вие разбрахте, че не е изплатен финансовия ангажимент към нея?

Общи условия

Активация на акаунт