Счетоводител в нужда се познава 16

  • 28 844
  • 742
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 822
Здравейте,
лице преминава от код 2 на код 3 на МОД, и от 4 часа на 8 часа от 01.март. Но сега като попълвам декл.1 за март виждам, че не съм попълнила в декл.1 за февруари т.15 последен ден за осигуряване  и т.15.1 код за прекратяване на осигуряването. Как се попълват тези клетки, и с какъв код трябва да се коригира декл.1 за февруари? Мерси.

# 151
  • София
  • Мнения: 1 621
При подаване на заявление за регистрация по ЗДДС чл. 97а какви документи се прилагат към заявлението?
/нещо не мога да ги намеря в Правилника Sad/
Или да споделите от практиката какви документи са Ви искали?

# 152
  • Мнения: 12
Здравейте, момичета,
Съжалявам, че се намесвам в темата без да съм счетоводител, но имам нужда от помощ.
Синът ми получи обаждане от НАП, че от 2015 г не е подавал данъчни декларации,  а на негово име има регистрирани приходи. Това е  вярно- има получени малки суми за хонорари (50-100лв) за съдийство на някакви състезания. Но поради незнание (и наше също) никога не е подавал данъчни декларации. Той е младо момче на 23 години. Служителката каза да подаде декларациите като за 2015 и 2016 не подлежи на санкция за закъснението (предполагам поради давност). За 2017 ако подаде до 30 април подлежи на санкция, а ако подаде след 30 април не подлежи на санкция. За 2018 със сигурност ще има санкция. От НАП са му изпратили писмо, което обаче още не сме получили.
Може ли някой да ме посъветва какво да справим в тази ситуация?коя декларация първо да подадем, защото всяка следваща май е повторно нарушение? Може ли след 30 април да подадем за 2015, 2016 и 2017 (за да няма санкция) и чак догодина да подадем за 2018?
Вчера синът ми взе ПИК код и подаде декларация за 2019, та поне това да е наред. Но искам да уточня , че не пази никакви бележки за тези доходи през годините и се надявам в писмото от НАП да има някакви данни. Иначе сме изгубени.
Ще бъда много благодарна, ако някой може да помогне със съвет  или информация какво точно ще му се случи.

# 153
  • София
  • Мнения: 1 247
В писмото от НАП едва ли ще има данни за сумите.
Ще трябва да си издирите служебните бележки за изплатените доходи от платците според мен. За 2018 ще може да ги видите с ПИК кода, но предишните години няма как да ги видите.

# 154
  • Мнения: 12
В писмото от НАП едва ли ще има данни за сумите.
Ще трябва да си издирите служебните бележки за изплатените доходи от платците според мен. За 2018 ще може да ги видите с ПИК кода, но предишните години няма как да ги видите.
[/quote
Благодаря за отговора! А къде се виждат сумите за 2018? Вчера прегледаме цялото меню от справки с ПИК кода и не видяхме такова нещо. Може да се зареди декларация за 2018, но тя е без суми, празна е.

# 155
  • София
  • Мнения: 1 247
В меню предоставяне на данъчна и осигурителна информация, справка за изплатени доходи по извънтрудови правоотношения за 2018

# 156
  • Мнения: 12
Супер, намерих го. Благодаря!  Само за информация- има сумите от 2016 г насам. Но не разбирам колоната Удържан данък. Срещу някой ред сумата е 0, а срещу друг е 16лв. Това трябва да е сумата за плащане от нас ли? Това, което трябва да удържат? Най отдолу има сбор на удържаните суми 16лв. Тази сума за плащане ли трябва да посочим в данъчната декларация?

# 157
  • София
  • Мнения: 1 247
Супер, намерих го. Благодаря!  Само за информация- има сумите от 2016 г насам. Но не разбирам колоната Удържан данък. Срещу някой ред сумата е 0, а срещу друг е 16лв. Това трябва да е сумата за плащане от нас ли? Това, което трябва да удържат? Най отдолу има сбор на удържаните суми 16лв. Тази сума за плащане ли трябва да посочим в данъчната декларация?

Там където пише удържан данък 0 означава, че не е удържан данък. Като авансово удържан данък от платеца на дохода се посочват удържаните 16 лв, и ще ви излезе автоматично изчислен колко ви е данъкът за довнасяне.

# 158
  • Мнения: 28
Здравейте и Христос Воскресе! Тъй като днес и утре е неработен ден, а отговорът ми трябва преди вторник, се обръщам към вас.

Търся помощ във връзка с определяне на сума за наем между ФЛ (наемодател) и ЕООД (наемател). Знам каква сума трябва да получи наемодателя нето, но не съм сигурна как да изчисля брутната сума (с данъка), която да се впише в договора ни. Не ми е ясно дали е нетна сума + 10% данък или е нетна сума + нпр + 10% данък.

Ако някой може да ми помогне (може и на лично)?

Благодаря ви и светъл празник Flowers Hibiscus

# 159
  • Мнения: 703
Здравейте, оказа се че имам доход от около 100 лв от миналата година по граждански договор и трябва да подам декларация, работя на трудов договор. Нямам ПИК, ще си я попълня сама декларацията. Кой образец трябва да попълня за доходите по гражданския договор, не откривам такъв, да не е 2031? Все още не съм си взела служебна бележка. За доходите по трудов договор е 2011. Не знам дали стана ясно какво питам.

# 160
  • София-Младост
  • Мнения: 23 359
Здравейте, оказа се че имам доход от около 100 лв от миналата година по граждански договор и трябва да подам декларация, работя на трудов договор. Нямам ПИК, ще си я попълня сама декларацията. Кой образец трябва да попълня за доходите по гражданския договор, не откривам такъв, да не е 2031? Все още не съм си взела служебна бележка. За доходите по трудов договор е 2011. Не знам дали стана ясно какво питам.
Попълват се Прил. 1 с данни от трудовия договор, Прил. 3 с данни от ГД.
Горещо ви съветвам да отидете до най-близкия офис на НАП и да си вземете ПИК. Би трябвало работодателя по ТД и възложителя по ГД, да са подали информация за ГДД.
Вие само ще прегледате данните и ще я подадете.

# 161
  • Мнения: 703
Благодаря Ви за отговора!
Тези две приложения съм си изтеглила, но не бях сигурна за 3. Нямам едната служебна бележка пред мен, за да се ориентирам.
Попълвала съм си сама декларацията преди години, справих се. Надявам се и сега да успея.

# 162
  • София-Младост
  • Мнения: 23 359
Не е трудно по принцип, само допълвам отново, че се попълват всички доходи, т.е. ще трява да попълните и данните от трудовия договор!

# 163
  • Мнения: 703
Да, да, ясно. Имам и някакви спомени какво съм правила.
Благодаря отново!

# 164
  • Мнения: 241
Здравейте,може ли преди потвърждаването на документа при подаване на ГДДФЛ по чл.50 да се види самия документ?

Общи условия

Активация на акаунт