Рак на белия дроб - тема 5

  • 42 200
  • 761
  •   2
Отговори
# 465
  • Мнения: 44
Baby162 -  Френски онколог ми каза, че майка трябва да избягва слънцето. Желателно било лятото да ходи с дълъг ръкав, шапка и  много да внимава/ поне две години след проведените химиотерапии трябвало много да се пази/. Вече второ лято носи широкопола шапка и памучни или ленени ризи с дълъг ръкав. Каза, че се свиква и не и тежи. В градината "работи" само рано сутрин или късно вечер. На море не е ходила.

# 466
  • Мнения: 4 788
Stela_B, само с Ендоксан ли е лекуван? Ако да, каква е причината (общо състояние, липса на влияние от друга първа линия, етц)?

Принципно първата линия при карцином на пикучния мехур е някаква смесица от - платина, винбластин, гемцитабин, паклитаксел и т.н. Има 5-6 основни химиотерапевта, които се комбинират от 2-4 на вливане по преценка на лекаря. Принципно, май при CPS>10 и позитивен ПДЛ1 се използва Кейтруда, Опдиво или Тецентрик. Не знам обаче дали е в комбинация с химиотерапията или самостоятелно като монотерапевт.

Потърсете второ мнение извън системата, в която сте в момента (доколкото разбирам Ситиклиник). Пробвайте при Проф. Тимчева, например.

# 467
  • Мнения: 616
Мама мина ямр ,има 5 лезии в главата,Д-р Кръстева е обяснила,че е нормално и не са толкова много,ще се махат  с радиохирургия .Изписани са някакви хапчета и нещо за кашлицата,като дойде тук ще разгледаме.Искаше ми се са няма нищо ,но според нея се е очаквало ,след като толкова време е работило това нещо да се стигне до там ,било обичайно и нормално .Някой дали може да ми поясни за радиохирургия та ,някакъв по-нова метод на лъчето ли е ?Иначе засега е много доволна ,казва,че докторите обръщат много внимание ,седят ,говорят си  и дори Кръстева,която е доста заета ,отделяла нужното време на всеки пациент.Дано и като специалисти са такива...Казала й е да спре да бърза и дасе успокои ,че ракът не е болест,при която трябва да се бърза .На 28 е пет скенера и до тогава трябва и тези новите изследвания да излезнат,които понеделник ще се изпращат в Германия.И още едно въпросче,вторник ще се срещаме а радиолога д-р Георгиева какви въпроси трябва да й зададем ?

# 468
  • Мнения: 166
Дали ще е противопоказно майка да ходи на море??
Здравейте, според мен е противопоказно. Преди мъжът ми да започне да приема Alecensa, ни беше направен специален инструктаж, особено внимание отделиха на излагането на слънце. Задължително шапка,очила,дълъг ръкав, аз му купих тениски с UV защита. На очите също много пречи,специално правихме и очила.
Майка ви трябва да внимава,може да получи сериозни изгарания,ако не се пази, но пък може рано сутрин и привечер да отива на плажа.

# 469
  • София
  • Мнения: 615
Здравейте, отдавна не съм се включвала, ама покрай тази епидемия и различни организационни промени, не остана време. При мама, за съжаление, няма добри новини - в понеделник сме на поредния скенер след три имунотерапии, но тя се чувства все по-отпаднала. Почти не се храни, защото й е лошо на стомаха, тотално се е предала, започна много да я боли гърба и й дадоха да пие Таргин (от него пък все й се спи). Изобщо много е отчаяна, плаче, аз няма да казвам как се чувствам...Всеки ден търся нови и нови неща, но тя отказва каквото й да е, не знам вече какво да направя и към кого да се обърна. Чета темата, радвам се за положителните новини и все се моля и при нас нещата да се закрепят...Не знам дали да не отидем и ние до Панагюрище (сега сме в Сердика), може пък нещо там да й помогнат. Даже се чудя дали да не влезе малко в болница на системи, за да й дойдат малко сили. Иначе мъчим сокчета, плодове, крем супи...ама в такова малко количество, че едва ли може да се счита за здравословно хранене...Дано позитивните новини в темата са повече и по-чести!

# 470
  • Мнения: 307
jabanka , добра идея е да я позакрепят . Добре е да опитате .
Сигурно ще се повторя , но ще пиша пак . На нас ни казаха , че морето не е противопоказно . Но мина доста време от последната химия . През юли мъжът ми идваше на плаж и се чувстваше добре . Сега предпочита вечерния риболов , просто го домързява да ходи на плаж .

# 471
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Мама мина ямр ,има 5 лезии в главата,Д-р Кръстева е обяснила,че е нормално и не са толкова много,ще се махат  с радиохирургия .Изписани са някакви хапчета и нещо за кашлицата,като дойде тук ще разгледаме.Искаше ми се са няма нищо ,но според нея се е очаквало ,след като толкова време е работило това нещо да се стигне до там ,било обичайно и нормално .Някой дали може да ми поясни за радиохирургия та ,някакъв по-нова метод на лъчето ли е ?
Радиохирургията не е нов метод на лъеление, просто напоследък се появиха доста прецизни апарати за радиохирургия.
Това е облъчване еднократно( възможно е и 2 до 3 стесии) с голяма точност(1мм и под 1мм) и с висока доза само
лезии под 3-3.5 см. 5 лезии не са малко. Зависи къде и на какъв точно апарат ще правят радиохургията ,някъде на повече от 3 не правят . Зависи и от местоположението на всяка лезия дали ще е възможна радиохургия. Няма
специфични въпроси ,който да задавате на лъчетрапевта. В Панагюрище нямат Кибернож , но радиохирургия може да се прави и с по-новите и прецизни модели линейни ускорители . Жената на един приятел с РМЖ и метастази в мозъка прави скоро
там радиохирургия. Преди малко я срещнах като излизах от магнитния ренозанс, но нямах време да я разпитам ,как е минала последната радиохирургия ,защото бързах да се връщам на работа .  Ако се видим скоро ,ще питам да даде отзиви.

# 472
  • Мнения: 616
Благодаря ,чула е нещо за 5 сесии ,но ще видим .лезиите  са между 9 и 13 мм.Иначе са й изписали Контролог( незная защо ,няма киселини,може би нещо за хранопровода )Диксометазон за главата и Ердомед за кашлицата.

Относно липсата на енергия ,нейната съквартирантка там е казала че си прави смути с водорасли и авокадо май ,мама ги. Записала рецептата и само това я е вдигало по време на химио.

# 473
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Дексометазона,ако е перорално, хапчетата за стомаха са заради него,че много дразни по принцип.Ако и е здрав стомаха може и да не ги взима.

# 474
  • Мнения: 281
Здравейте, отдавна не съм се включвала, ама покрай тази епидемия и различни организационни промени, не остана време. При мама, за съжаление, няма добри новини - в понеделник сме на поредния скенер след три имунотерапии, но тя се чувства все по-отпаднала. Почти не се храни, защото й е лошо на стомаха, тотално се е предала, започна много да я боли гърба и й дадоха да пие Таргин (от него пък все й се спи). Изобщо много е отчаяна, плаче, аз няма да казвам как се чувствам...Всеки ден търся нови и нови неща, но тя отказва каквото й да е, не знам вече какво да направя и към кого да се обърна. Чета темата, радвам се за положителните новини и все се моля и при нас нещата да се закрепят...Не знам дали да не отидем и ние до Панагюрище (сега сме в Сердика), може пък нещо там да й помогнат. Даже се чудя дали да не влезе малко в болница на системи, за да й дойдат малко сили. Иначе мъчим сокчета, плодове, крем супи...ама в такова малко количество, че едва ли може да се счита за здравословно хранене...Дано позитивните новини в темата са повече и по-чести!
Привет! От нашия личен опит с болниците, изобщо не бих препоръчала да влиза в болница да я "позакрепят". В болниците често се случва точно обратното. Майка, когато беше най-зле, влезе в болница и от там излезе 10х по-зле... Беше и в Панагюрище, там също не го препоръчвам.
Кой ви е лекуващия лекар в Сердика?

# 475
  • София
  • Мнения: 1 180
Нашата битка приключи, но свекървата беше с РМЖ с разсейки в бял дроб и мозък. Тя имаше една лезия, правиха и кибернож в Истанбул. Това което аз знам, че трябва да се следи при радиохирургия е кръвната картина, много падат тромбоцитите и възникването на мозъчен отток. На нея също и беше изписан дексаметазон, дозите на който също трябва да се следят от лекар. Преди радиохирургия е препоръчително да има ЯМР на грава. Също доколкото знам се прави лезия по лезия. На свекървата бяха назначени 3 курса.
Jabanka, свекървата също беше много отпаднала последните 3 месеца, почти не се хранеше и нямаше сили да стане. При нея това беше в резултат от появили се лезии в черен дроб. Също вкуса в устата и беше променен и и горчеше. Бяха и изписали течни храни, които да приема. Тя се лекуваше в  Сити клиник. На нея бяха казали, че няма пътека за позакрепва е със системи. Изписаха ни 5 дена различни неща за укрепване на организма, за да продължи лечението, като идваше сестра вкъщи да и ги поставя. Искрено ви желая, нещата при вас да се подобрят, защото е много тежко, ден след ден да се чудиш как да помогнеш и да не успяваш да направиш нищо.

# 476
  • София
  • Мнения: 615
При д-р Маринов сме в Сердика. Сега ще изкачаме резултат от скенера в понеделник и ще го мислим. Последните дни много вече я болеше гърбът и вчера докторът ни даде болкоуспокояващото, поне сега казва, че не я боли...Но това, че отказва да приема храна много ме притеснява, миналия понеделник беше на имунотерапия, все си мислех, че е някаква реакция и ще отшуми, защото досега чак така не се е чувствала след вливане, но уви...

# 477
  • София
  • Мнения: 254
Нормално ли е в дните след бронхоскопия да се появи засилена болка в гръдния кош и отпадналост, като пациентът преди това не се е чувствал така, или е по-скоро свързано със самото заболяване, а не конкретно с манипулацията?

Тереза, съболезнования.

Последна редакция: пт, 14 авг 2020, 22:35 от ayka

# 478
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
TEREZA83, Съболезнования

# 479
  • Мнения: 4 788
Tereza, съжалявам за случилото се.

Jabanka, ние също бяхме на Таргин в началото и общите ми наблюдения от всички опиати са еднакви - пада голям сън. Може да има гадене, отпадналост, запек и всякакви други странични ефекти.

Единственото, което ми хрумва, е да попитате за облъчване на гръбнака. Ако не е облъчван преди, може и да има вариант сега да се направи. В първите дни след лечението болката ще се засили рязко, но след около седмица ще отшуми до някаква степен (зависи колко се повлияе от лечението).

Общи условия

Активация на акаунт