Имате ли спестени пари?

  • 30 962
  • 560
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: X
В Щатите е по- евтино  определено.

Последна редакция: вт, 23 юни 2020, 00:14 от Анонимен

# 511
  • Мнения: 15 960
Как да се пенсионирате, там няма ли минимална пенсионна възраст?

# 512
  • Мнения: X
Там са на друг принцип, не са на солидарно внасяне като нас.

# 513
  • Мнения: 40 839
А и тя каза "пенсионираме на частно".  Ако под пенсиониране се брои да спреш да работиш, и у нас може, когато събереш нужната сума.

# 514
  • Мнения: X
Да.

Последна редакция: вт, 23 юни 2020, 00:13 от Анонимен

# 515
  • Мнения: 40 839
И моята мечта открай време беше 50 години.

# 516
  • Мнения: X
И моята мечта открай време беше 50 години.

На мен 35, но кризите се заредиха постоянно и нещата стават все по- трудни и скъпи.

# 517
  • Мнения: 15 960
А и тя каза "пенсионираме на частно".  Ако под пенсиониране се брои да спреш да работиш, и у нас може, когато събереш нужната сума.
Да.
Нямам плащано пенсионно осигуряване.
И как се издържат възрастните хора, ако нямат спестявания и не са се осигурявали?

# 518
  • Мнения: X
А и тя каза "пенсионираме на частно".  Ако под пенсиониране се брои да спреш да работиш, и у нас може, когато събереш нужната сума.
Да.
Нямам плащано пенсионно осигуряване.
И как се издържат възрастните хора, ако нямат спестявания и не са се осигурявали?
Има ли  значение за вас?
Има някакви соц осигуряване, което е минимално.

# 519
  • Мнения: 40 839
И как се издържат възрастните хора, ако нямат спестявания и не са се осигурявали?

Точно това е идеята на задължителното пенсионно осигуряване - не може да се разчита на мъдростта и волята на хората да спестяват и затова държавата ги заставя задължително да отделят част от доходите си за пенсия. Целта е да няма умиращи от глад (или бунтуващи се), които на всичко отгоре сами са си виновни. И затова държавата конфискува част от доходите за да ги издържа един ден. Гениално измислено, или поне така е било по времето на Бисмарк, когато средната продължителност на живота е била ниска, средната възраст на населението е била ниска и е имало демографски взрив. Днес обаче нещата се закучват - хората живеят дълго, младите  и внасящи вноски стават все по-малко, а претенциите нарастват. Когато е създадена системата хората са живеели по 5-10 години с пенсия, днес имат претенции за над 20 години. Ми няма как да стане и затова се вдига пенсионната възраст, което изнервя хората, защото трябва да работят с памперси. Или да стоят безработни и гладни, защото никой не иска 65 годишни служители. И затова спасението е в ръцете на самите давещи се - ако се очаква да те пенсионират чак на 67 години, то ако спестиш пари за около 10 години живот ще можещ да спреш работа на 57, десет години да живееш от спестявания и да чакаш пенсията. А ако си спестила повече може и след като ти дадат пенсия да имаш добър стандарт.  А ако нямаш спестявания - бачкаш до изнемога и мизерстваш. Се ла ви, не може да стане друго, това си е математика.

# 520
  • Мнения: X
Всичко е точно, само дето ако се пенсионираш по желание на 57, до 67 ще си безработен и добрата истинска държавна пенсия ще я видиш през крив макарон.

# 521
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 253
Кои хора живеят дълго?! Поколението на моите родители едва изчаква да се пенсионира, мрат. Татко не дочака пенсия, чичо се пенсионира и почина преди да му преведат първите пенсии на куп. Списъкът ми е дълъг, това са ми най- близките. Виж, баба ми и дядо ми са над 90-те, тяхното поколение, макар и уж по- отрудено, сякаш по- дълго живее.
По статистики средната продължителност на живота в Бг е 74 години, къде отиде ти с над 20 години пенсия...

# 522
  • Мнения: 40 839
Всичко е точно, само дето ако се пенсионираш по желание на 57, до 67 ще си безработен и добрата истинска държавна пенсия ще я видиш през крив макарон.

Зависи. Ако масата хора се осигуряват на СРЗ, а ти се осигуряваш на 2 или 3 пъти СРЗ, тогава пенсията ще е нормална, че и по-голяма от средната и с 30 вместо с 40 години стаж. Е, у нас държавата незнайно защо стимулира дългото бачкане и наказва тези с големите вноски, ама те пък затова бягат от осигуровки.

Кои хора живеят дълго?! Поколението на моите родители едва изчаква да се пенсионира, мрат. Татко не дочака пенсия, чичо се пенсионира и почина преди да му преведат първите пенсии на куп. Списъкът ми е дълъг, това са ми най- близките. Виж, баба ми и дядо ми са над 90-те, тяхното поколение, макар и уж по- отрудено, сякаш по- дълго живее.
По статистики средната продължителност на живота в Бг е 74 години, къде отиде ти с над 20 години пенсия...

Говоря за света изобщо, не само за България. Ама и в България едно време жените са се пенсионирали на 55, ей ти ги 20 години живот в пенсия като нищо. Освен това изчислената средна възраст е леко некоректна - с един милион цигани, живеещи по-кратко, картината е изкривена. И, съжалявам за роднините ти, но те не определят статистиката. Моите родители пък минаха 80-те и майка ми е пенсионерка над 25 години, а баща ми към 20 някъде. Така е с държавните пенсии - всички плащат и после умрелите по-рано са прецакани, а живеещите по-дълго намазват далавера. При частните пенсии всичко си е твое и ако умреш рано децата ти го наследяват.

Последна редакция: пн, 22 юни 2020, 21:03 от Черна станция

# 523
  • Мнения: X
10 години липсващ стаж за мен са много, не бих се чувствала особено комфортно. Особено ако знам, че съм в добро здраве и мога да работя.

# 524
  • Мнения: 40 839
Всеки трябва да има избор. Според мен държавата не бива да кара хората да работят до откат, а да ги оставя да решат дали да работят по-дълго за по-голяма пенсия или да спрат по-рано за по-малка. И пенсията трябва да съответства на внесените пари (изчислени като вноски за СРЗ), а не на годините за тяхното внасяне. Или по-просто - ако някой се е осигурявал 20 години на 2 пъти СРЗ той трябва да вземе същата пенсия като друг, осигурявал се 40 години на СРЗ.  А ако работилият само 20 години се е осигурявал на 3 пъти СРЗ, трябва да вземе по-голяма пенсия от онзи с пълен стаж на СРЗ. В края на краищата какво значение има колко време са внасяни парите?
Забележка: Възрастта за пенсия е еднаква за всички и тези с малък стаж ще чакат.

Общи условия

Активация на акаунт