Валутният борд - Teма 2

  • 22 828
  • 992
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 40 739
То, ако всеки можеше да купува жилища, било то и малки и да ги оттдава...ехеее...
Темата ще я изместим май... Simple Smile

# 46
  • софия
  • Мнения: 25 436
За това написах
... нямат необходимост или достатъчно много, за да купят имот, ..
ама кой да чете. Да не говорим, че по всеки имот освен приходи, има и разходи, както и изисква грижа. Не е само 4 стени и взимай наем. И става въпрос и за тези пари. Хубаво ги взимаш и какво ги правиш, когато не плащаш ипотека?

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 15:16 от zvаnchе

# 47
  • Мнения: 4 170
Значи да разбирам, че повечето тук си държат парите в евро и са си спокойни?
Не всеки може да инвестира в жилища, първо заради големите суми, второ защото може да не му трябват, ако има вече.
За фондове и тнт, не всеки разбира, даже много малко хора разбират.

# 48
  • Мнения: 973
Програмистите ни работят за чужди фирми или поне повечето от тях.

Точно това е най-хубавото, ама не го загряваш. Програмистите, работейки за чужди фирми (от там чужди клиенти), изнасят не суровини и материали, а интелектуален продукт и срещу него в страната влиза валута. Т.е. рандеманът е 100% , за разлика от някои машиностроители, които за да изнесат 100 единици първо са внесли 50. Да не говорим за тези, които изнасят дървен материал и други суровини - в страната влизат 100 единици валута, но я напускат 100 единици от нещо ценно.  Именно затова най-умните нации изнасят интелектуален продукт.
Станциьо, не съм правила  разборка никъде как трудът на програмистите се отразява на общото благосъстояние на хората . Това е изречние с което просто правя една констатация, не я вмъквай в никакъв контекс и сравнения, и моля те диференцирай нещата или се запознай от близо с тях , неподготвена се изказваш , ние не изнасяме интелектуален продукт , ние работим ишлеме за аутсорсингови компании. Има разлика, и нашите програмисти са предпочетени поради факта че заплащането на труда им е в пъти по малко от това на западните им  колеги.Има разлика между годишната заплата на програмист в Дюселдорф (какъвто познавам)  която е от порядъка на 80000 евро , или заплата на us it специоалисти , които дори в геймстудиата вземат по няколкостотин хиляди годишно.Подобна е работата и с шивачките работещи масово за чужди компании.Техния брой дори е много по голям от броя на програмистите и те също внасят валута .

# 49
  • Мнения: 3 510
То, ако всеки можеше да купува жилища, било то и малки и да ги оттдава...ехеее...
Темата ще я изместим май... Simple Smile

То попринцип може. Аз лично имам двама близки познати (нямащи нищо общо по между си), които го правят, ама изобщо не могат да се похвалят, че са на такава печалба, каквато се цитира.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Значи да разбирам, че повечето тук си държат парите в евро и са си спокойни?


Те да не са милиони, че да се притесняваме.

# 51
  • Мнения: 47 973
Честно казано и аз нямам спестявания, за които да се тревожа, за добро или зло.
Притеснява ме повече как ще се отрази на покупателната ми способност цялото това нещо. Дохода ми ще си остане същия, а не се знае и работодателя ми дали няма да се изтегли от страната, в случай на криза и политически простотии.

# 52
  • софия
  • Мнения: 25 436
Програмистите ни работят за чужди фирми или поне повечето от тях.

Точно това е най-хубавото, ама не го загряваш. Програмистите, работейки за чужди фирми (от там чужди клиенти), изнасят не суровини и материали, а интелектуален продукт и срещу него в страната влиза валута. Т.е. рандеманът е 100% , за разлика от някои машиностроители, които за да изнесат 100 единици първо са внесли 50. Да не говорим за тези, които изнасят дървен материал и други суровини - в страната влизат 100 единици валута, но я напускат 100 единици от нещо ценно.  Именно затова най-умните нации изнасят интелектуален продукт.
Станциьо, не съм правила  разборка никъде как трудът на програмистите се отразява на общото благосъстояние на хората . Това е изречние с което просто правя една констатация, не я вмъквай в никакъв контекс и сравнения, и моля те диференцирай нещата или се запознай от близо с тях , неподготвена се изказваш , ние не изнасяме интелектуален продукт , ние работим ишлеме за аутсорсингови компании. Има разлика, и нашите програмисти са предпочетени поради факта че заплащането на труда им е в пъти по малко от това на западните им  колеги.Има разлика между годишната заплата на програмист в Дюселдорф (какъвто познавам)  която е от порядъка на 80000 евро , или заплата на us it специоалисти , които дори в геймстудиата вземат по няколкостотин хиляди годишно.Подобна е работата и с шивачките работещи масово за чужди компании.Техния брой дори е много по голям от броя на програмистите и те също внасят валута .
Струва ми се, че пишеш разкази по картинка. Това важи за контингента от Индия и Русия. Нашите програмисти са на много високо професионално ниво и за това са силно конкурентноспособни и предпочитани. Не всички български програмисти искат да ходят да живеят в чужбина. Наистина добрите имат месечен доход, който не е 3 000 лв., а доста по-висок и се осигуряват на реална заплата, за да може строилите социализма да имат някаква пенсия. Добрите доходи, които имат, харчат тук (голяма част). И купуват апартаменти в соц блока на онзи древен дядо на високи цени Simple Smile
Като се цитират годишни заплати е редно да се цитират и разходи, стандарт на живот.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 15:53 от zvаnchе

# 53
  • Мнения: X
И чак пък в пъти 🤣

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 4 009
Ако изгонят и всички работещи в ИТ сектора тогава държавата ще дръпне много назад - всички тези хора са едни редовно плащащи данъци на пълните си заплати и добри клиенти на банки, ресторанти, магазини, а част от тях и инвестират в бизнеси. Заиграването с темата или отмяната на плоския данък може само да обърка сериозно нещата и тогава вече спасение незнам дали ще има ...

# 55
  • Мнения: 14 486
Значи да разбирам, че повечето тук си държат парите в евро и са си спокойни?


Те да не са милиони, че да се притесняваме.

Колко са няма значение. Има значение дали си ги изкарал с труд, дори да са 1000 лв., или ей така както ги изкарват управляващите - с комисионни и близане на....

# 56
  • Мнения: 40 837
Значи да разбирам, че повечето тук си държат парите в евро и са си спокойни?
Аз лично не, защото държа основно оборотни пари, които искам да са ми под ръка. А ако са в евро, когато ми потрябват ще трябва да обръщам, защото даже и имот се плаща в лева, нищо че цената е в евро.
Не всеки може да инвестира в жилища, първо заради големите суми, второ защото може да не му трябват, ако има вече. Абсолютно съгласна. А и да не забравяме приказката за яйцата и кошницата - ако човек вече има едно или две жилища трябва да потърси някакво разнообразие.
За фондове и тнт, не всеки разбира, даже много малко хора разбират.
То не е и нужно. Има си готови пакети акции с нисък, среден или висок риск, има и доверително управление. Това си е добра алтернатива, само да не е на БФБ.

Станциьо, не съм правила  разборка никъде как трудът на програмистите се отразява на общото благосъстояние на хората . Това е изречние с което просто правя една констатация, не я вмъквай в никакъв контекс и сравнения, и моля те диференцирай нещата или се запознай от близо с тях , неподготвена се изказваш , ние не изнасяме интелектуален продукт , ние работим ишлеме за аутсорсингови компании. Има разлика, и нашите програмисти са предпочетени поради факта че заплащането на труда им е в пъти по малко от това на западните им  колеги.Има разлика между годишната заплата на програмист в Дюселдорф (какъвто познавам)  която е от порядъка на 80000 евро , или заплата на us it специоалисти , които дори в геймстудиата вземат по няколкостотин хиляди годишно.Подобна е работата и с шивачките работещи масово за чужди компании.Техния брой дори е много по голям от броя на програмистите и те също внасят валута .

Мисля, че не схващаш какво е интелектуален продукт. Всичко, родено от мозъка, е такъв продукт. Вярно, някои измислят космически кораби, а други работят на много по-занаятчийско ниво, но това не променя нещата. Учили са и сега използват наученото и главите си за да създадат нещо за продан. Ако това нещо според теб не е интелектуален продукт, тогава какво е? Освен това има всякакви ИТ специалисти - някои са просто кодери,. други са софтуерни инженери. Да не говорим за хората, които пишат задания - всеки програмист ще ти изкоди един алгоритъм, ама за да се създаде този алгоритъм и да се напише задание се изискват познания в областта. Та и у нас има ИТ специаисти с всякакви заплати и в това няма нищо лошо - всеки си намира нишата според способностите, амбициите и образованието си.
Шивачките приличат на онзи машиностроител, за който писах. Внасят им конците, платовете, циповете и копчетата и те само шият. Да, внасят валута, ама от 100 единици износ нашият принос е 5 единици. Това е принадената стойност от шивачките и затова тя не ни дърпа напред - малко е.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 15:40 от Черна станция

# 57
  • Мнения: 4 170
Да, може да не са милиони, но са си изкарани с труд. Макар че в Бг мама някои дами от край време демонстрират завиден стандарт, може да има и милионерки, знам ли. Grin
На Черна станция благодаря за изчерпателния отговор. Аз обаче не говоря за оборотни пари за хляб и мляко или рокли пасти, всеки от каквото се нуждае, а по-скоро за спестявания.

# 58
  • Мнения: 5 895
0.85% на годишна база. Нали не бъркам, споменахте това число

Не, вие я споменахте като годишна лихва по депозит. И аз поисках да ми дадете име на банка и продукт, която към момента предлага такава лихва по 12-месечен депозит.

Също така помолих за вашите предложения за алтернативни инвестиции подходящи за средния финансово неграмотен българин. Не ми отговорихте!


Инвестициите в недвижимости не са само да си прибираш наемчето. А и да покриваш първоначални и текущи разходи по ремонти и различни режийни. Да си плащаш и данъците все пак. А ако и имота е купен частично на кредит... възвращаемостта доста пада. Wink

В зората на договорните фондове имаше дори реклами, че някои от тях са с риска на банков депозит. Много забавно ми беше и тогава, и сега като се сетя за тези твърдения. Иначе доста хора изкарахме пари от тях преди години.


Между другото Пощенска рекламират супер дупер най-новия и единствен, първи на пазара ипотечен кредит с фиксирана лихва за ЦЕЛИЯ период, в ЕВРА. Само в евра. Защо ли? Wink
П.С. Не, че подобни кредити с фиксирана за целия период лихва имаше и в лева, и в евро до преди няколко години. Та сега не знам с какво този е пръв и иновативен.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 16:22 от Fancy

# 59
  • София
  • Мнения: 11 470
Малко встрани от темата (и не съвсем), но някой може ли да обясни на какво се дължи покачването на цените на хранителните стоки последните 2-2,5 г. Което покачване се забеляза от масовия българин последните 5-6 месеца. Докато аз още педи повече от 1,5 г. видях как цената на определена марка кашкавал (продаваща се във всички големи вериги) от 12 лв. за 900 гр. стана на 20 лв. за същото количество, само за период от 6 м., а днес вече е 22 или 23 лв. Та..., някой знае ли каква е тая периодична инфлация в порядък 10% и отгоре, и то толкова регулярно?

 Явно българинът верно е имал толкова много пари настрани, щом започва да му пука едва последните няколко месеца. Освен да разкарат мЕлЕардите залежали депозити из банките, друго адекватно предположение? Щото заплатите - изключая някои в държавния сектор НЕ растат, който е вчастния - ще го потвърди.

Общи условия

Активация на акаунт