Според мен важното е с храненето да не се докараш до хронични болести, холестерол, високо кръвно, диабет, имат отношение и други инвалидизиращи, като паркинсон, деменция и подобни. И раковите заболявания до известна степен са свързани с преобладаването на определени храни в менюто. И затова важно е да знаеш какво може да те разболее, да го избягваш или изобщо да го изключиш, и да включваш това, което ти дава това, от което тялото се нуждае.
Разбира се, ядем за да живеем, а не живеем за да ядем, но това се отнася за хората, които се отдават на безконтролно плюскане.
Какво слагаш в чинията определя до голяма степен какво си подготвяш в живота напред във времето. Има значение, за да не си болен и зависим от другите.
Даже и да не се вживяваш много в темата, умереността във всичко може да бъде едно от решенията. Но за много хора да се въздържат от едно или друго е трудно, често невъзможно.

Салатите наистина са важни, и са в българската традиция. Без салата не се е сядало на масата, или зимата - някаква туршия. Българите са били здрав народ, спазвали са традицията да се пости, което е сериозно ограничаване на животинските мазнини, два пъти в годината дълги пости, два пъти кратки пости в годината, отделно два пъти седмично. Постене означава без млечни продукти също. Да не говорим че едно време месо се е ядяло, само ако заколиш животно, а хората не са гледали толкова много. Т.е. обикновено кокошка, гледана в двора. Кой ще си заколи кравата, а овце са яли по някакъв голям повод само. Прасето е по Коледа и толкова със свинското за годината.
Знаем какво купуваме сега, при това масово месо се яде сутрин, обед, вечер, и то месо, което е промишлено отглеждано, животните са държани в ужасни условия, тъпчат ги с храна, без да се движат, за да може да наддадат по-бързо, като им се дават хормони на растежа, и антибиотици, за да не се изпозаразят взаимно в тези условия. Тези неща предполагам всички ги знаят. Не знам какво полезно може да има в това, да се яде такова месо.

Sherilyn, зелената салата си я правя разнообразна, слагам основно някаква от сорта на марулите, добавям магданоз, рукула, спанак, въобще каквито имам зелентии. Подправям я с лимон, една-две лъжици смлян суров сусам, по една лъжица изкиснато за 2-3 часа тиквено и слънчогледово семе, и ако имам, половин авокадо. Друга мазнина не слагам, това е напълно достатъчно. Вкусно става, опитай.