Плюсове и минуси на кварталите в София - 8 тема

  • 36 713
  • 797
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 9 919
Ааа, има си квартал, дето се гърмят повече от другите квартали. То така и си му е името де Laughing

# 736
  • Мнения: X
Ъм, не аз започнах темата с колите. Но както и да е...

Слаш, ако не си забелязал, не само в Лозенец и центъра улиците са еднопосочни. То за да може да се паркира от едната страна така го направиха. И в квартали като Хиподрума и други, дори в Люлин е така. Друг е въпросът как и дали се спазва - че мен едно БМВ (ъф корс) тръгна да ме изпреварва на пешеходна пътека, завивайки в еднопосочна улица срещу посоката на движението. Че батката го мързеше да обиколи едно малко каре, за да влезе от другата страна на улицата.
Точно това имам предвид. Ясно е, че не е само Лозенец така, но всички квартали, в които е така, поне за мен лично не са вариант. Тези, които изреди всичките до един не бих живял в тях. Въпреки че примерно Хиподрума, Бели Брези, Стрелбище и т.н. се водят почти "в центъра" (сега тука тези от баш центъра ще скочат на въстание...) и поради това са вървежни, не бих се забутал там никога. Супер нагъсто блокове, при това високи, тесни улици, гаражи няма, и всичкото кола на улицата. И поради тези фактори, изкушението за разни джигити да правят номера като описаните от тебе, е голямо. Което автоматично прави улиците по-опасни. Кой би се забил там, не знам, но както се казва хора всякакви...
За разлика от Лозенец, обаче, те не са зони, за съжаление на обитателите им.  И разликата е очевидна.
Иначе навсякъде, и в Лозенец, и в изброените от теб, има и паркоместа, и гаражи за продан, само че струват много скъпо. Иначе тенденцията е зоните да се разширяват.

# 737
  • София
  • Мнения: 143
Аз живея в така наречената "горна" част на Лозенец и е много по-малко застроена от долната. Часта зад Рума към горичката е прекрасна - огромни междублокови пространства, малки блокчета на по 4 етажа, тихо, спокойно и зелено!

# 738
  • Мнения: 1 088
Точно пък там е най-презастроено, няма зелелнина, вечно е задръстено  и, въпреки че е зона, няма никакви места за паркиране.
А да не би пък примерно около Кемпински и надолу по баира отдясно на Черни връх, към Арсеналски, да е по-добре? И там е презастроено, само че няма и зеленина, блок до блок. Около Семинарията поне малко дръвчета има тук-таме.

Не знам къде са къщите на роднините ти, но по Йордан Миланов и по Хр Смиреннски редовно има места за паркиране, колкото си искаш.
Тия с къщите не са ми роднини Simple Smile и те са по-скоро в долната част, едната е срещу басейна Спартак, другата на пл. Журналист, третата пак там някъде из същите улички. А от роднините ми става дума за апартаменти, веднъж където казах до Семинарията, на Златовръх, и един път до УАСГ, почти до Евлоги Георгиев. На нито едно от тия места не бих живял, ама това до Семинарията ми се вижда най-малко зле. Поне като ходя на гости, а пък как стоят нещата с ежедневните битовизми като паркиране и т.н. това не знам.

Що се отнася до паркирането в изброените квартали (Стрелбище, Хиподрума, и т.н.) имах предвид, че няма подземни гаражи - всичко е отвънка. Дали колата ще е на улицата или ще е в гараж, изграден на улицата, е все тая - пак заема място. Хубавото на подземните гаражи е, че колите "изчезват" от полезрението, не се пречкат на никого и не заемат ценно място на повърхността. Само че в нито един от тия квартали блоковете не са строени с подземни гаражи, ако имаш късмет е оставено място за паркинг пред блока (което значи, че е бетонирано примерно 1 декар място, което е могло да бъде поляна). За времето си може би е било по-разумното решение предвид цената на изграждане на подземни етажи, цената на земята (= общинска, т.е. "безплатна"), и броя коли по онова време. В днешно време тази комбинация от фактори е убийствена.

Последна редакция: пн, 14 сеп 2020, 20:13 от Slashy

# 739
  • София
  • Мнения: 853
Бихте ли споделили мнения за квартал Банишора. Не познавам квартала, а има добри оферти за ново строителство. Какви недостатъци и предимства има района. Как е въздуха през зимата? От ниските квартали ли се води?
Живея вече 5г в Банишора. Много добре развит от към транспорт. Няма идеално място. Близо е до ЦУМ, около 20 минути пеш. Напоследък се позастрои доста, поне в частта до Опълченска / където живея аз/. Спокоен квартал е. Няма много малки магазинчета, предимно веригите. Има парк до Ботев и междублокови площадки. Няма бездомни кучета и клошари. От към заведения не е кой знае колко развит, т.е предимно ходят към центъра. Частта в която съм аз е зона. Има къде да се паркира, в събота става гадничко. Едва ли съм изчерпателна, ако има нещо, питайте. Simple Smile

ПП. Има 2 болници и една поликлиника, 3 детски градини и 2 училища. Не си сменям квартала, е освен за района зад парк Военна академия Grinning

Последна редакция: пн, 14 сеп 2020, 20:32 от Iv4EnCeTO

# 740
  • Мнения: X
В центъра не е готино за децата, нямат никаква свобода, висчко е застроено, няма междублокови пространства и площадки, за да поиграе детето трябва да ходиш в някой парк. Освен това центъра си е широк и не спестява особено много от градски транспорт, все за нещо ще ти трябва. Ако пък имаш и кола, което с дете си е необходимо проблем става още по-голям, плащаш за зона, обикаляш с часове да намериш място, уличките са тесни, с дупки, пълно е с хора навсякъде, всеки ти мина пред прозореца. Не можеш да оставиш детето само навън да играе, дори да е по-голямо. Хората там обикновено са студени и злобни, зле настроени към новодошли провинциалисти, още повече ако са под наем. А такситата масово отказват да возят хора на къси разстояния, защото не им е сметка. От Дж. Баучер до СУ ми се е налагало да ходя с такси няколко пъти по малките часове на нощта, но такси така и не успявах да хвана и си ходех пеша.
В центъра е много зелено. Супер е за отглеждане на деца. Там са едни от най-добрите държавни училища, всичко е на една ръка разстояние и съответно няма нужда от ежедневно ползване на автомобил.

# 741
  • Мнения: X
Скрит текст:
Точно пък там е най-презастроено, няма зелелнина, вечно е задръстено  и, въпреки че е зона, няма никакви места за паркиране.
А да не би пък примерно около Кемпински и надолу по баира отдясно на Черни връх, към Арсеналски, да е по-добре? И там е презастроено, само че няма и зеленина, блок до блок. Около Семинарията поне малко дръвчета има тук-таме.
Не знам къде са къщите на роднините ти, но по Йордан Миланов и по Хр Смиреннски редовно има места за паркиране, колкото си искаш.
Тия с къщите не са ми роднини Simple Smile и те са по-скоро в долната част, едната е срещу басейна Спартак, другата на пл. Журналист, третата пак там някъде из същите улички. А от роднините ми става дума за апартаменти, веднъж където казах до Семинарията, на Златовръх, и един път до УАСГ, почти до Евлоги Георгиев. На нито едно от тия места не бих живял, ама това до Семинарията ми се вижда най-малко зле. Поне като ходя на гости, а пък как стоят нещата с ежедневните битовизми като паркиране и т.н. това не знам.

Що се отнася до паркирането в изброените квартали (Стрелбище, Хиподрума, и т.н.) имах предвид, че няма подземни гаражи - всичко е отвънка. Дали колата ще е на улицата или ще е в гараж, изграден на улицата, е все тая - пак заема място. Хубавото на подземните гаражи е, че колите "изчезват" от полезрението, не се пречкат на никого и не заемат ценно място на повърхността. Само че в нито един от тия квартали блоковете не са строени с подземни гаражи, ако имаш късмет е оставено място за паркинг пред блока (което значи, че е бетонирано примерно 1 декар място, което е могло да бъде поляна). За времето си може би е било по-разумното решение предвид цената на изграждане на подземни етажи, цената на земята (= общинска, т.е. "безплатна"), и броя коли по онова време. В днешно време тази комбинация от фактори е убийствена.

Кемпински не е по-добре, което обаче не значи, че на Семинарията е добре Simple Smile И на двете места е презастроено и без зеленина, защото и двете места промяната ги завари предимно с къщи, които бяха съборени и беше застроено при новите, пазарни условия, при това в годините без контрол и регулации. И това е резултатът.

Ами за приходящи с коли не е добре в долен Лозенец, така е и това е чудесно за живеещите. Преди да стане зона, беше някакъв ад от коли, навсякъде по тротоарите, не можеш да си влезеш във входната врата. Но за живеещите си е напълно ок, защото места за паркиране има. Та ако живееше тук, щеше да имаш съвсем друго мнение за квартала Wink

Стрелбище и Хиподрума имат и НС с подземни гаражи, както и с паркоместа в задни дворове, които не се виждат от улицата, а СС са строени с големи отстояния и междублокови пространства, което дава възможност за паркиране на живеещите. Проблемите с паркирането са основно заради това, че купувачите на НС не искат да плащат за подземен гараж или паркомясто, а от друга страна, понеже не е зона, масово приходящите идват с колите си и ги оставят, където им попадне. Като станат зони, трафикът от такива приходящи  ще намалее значително, и за живеещите ще стане по-лесно паркирането, но въпреки това гараж или паркомясто са препоръчителни.  Това го изпитах лично в Лозенец, преди и след зоната.
Аз живея в така наречената "горна" част на Лозенец и е много по-малко застроена от долната. Часта зад Рума към горичката е прекрасна - огромни междублокови пространства, малки блокчета на по 4 етажа, тихо, спокойно и зелено!
Споделям това мнение. Едиственият минус за мен е, че е прекалено далеч пешеходно от центъра. Иначе мястото е супер.

Последна редакция: вт, 15 сеп 2020, 10:48 от Анонимен

# 742
  • София
  • Мнения: 143
Аз живея в така наречената "горна" част на Лозенец и е много по-малко застроена от долната. Часта зад Рума към горичката е прекрасна - огромни междублокови пространства, малки блокчета на по 4 етажа, тихо, спокойно и зелено!
Споделям това мнение. Едиственият минус за мен е, че е прекалено далеч пешеходно от центъра. Иначе мястото е супер.
[/quote]

За мен пешеходното разстояние до центъра е без значение. С метрото съм за 4 минути там. За мен по-важното е, че е изключително тихо, излизам на терасата и пред мен има голяма зелена площ, големи дървета и тишина, която понякога ми напомня за дълбокия соц Laughing

# 743
  • Мнения: 1 088
Ами за приходящи с коли не е добре в долен Лозенец, така е и това е чудесно за живеещите.
Да изясним понятията, кое наричаш горен и долен Лозенец? Аз ги интерпретирам като "горе" и "долу" по баира, т.е. горен е примерно от Семинарията, покрай Вапцаров до Кемпински и оттам до горната част на Южния парк. Долен е частта покрай Арсеналски, Фритьоф Нансен и Евлоги Георгиев. Вече къде е "границата" между долен и горен, е силно разтегливо понятие.

Та, кое му е чудесното за живеещите? Когато улиците са тесни, с паваж, нагънати на вълни по-високи от дупки, та като минеш опираш я броня, я нещо друго, какво значение има дали е зона?

И какво наричаш "приходящи"? Ако става дума за такива като мене, които ходят на гости по 3 пъти в годината, едва ли това прави масата коли по улиците... През деня има доста поток от външни хора заради фирми, офиси и заведения, ама това и със зона и без зона, няма как да се избегне.

Та ако живееше тук, щеше да имаш съвсем друго мнение за квартала Wink
Не мисля, защото аз имам съвсем други критерии за квартал, най-малкото това, че е близо до центъра, за мене е голям недостатък.

Стрелбище и Хиподрума имат и НС с подземни гаражи, както и с паркоместа в задни дворове, които не се виждат от улицата, а СС са строени с големи отстояния и междублокови пространства, което дава възможност за паркиране на живеещите.
Ами точно това е проблемът я. Не става дума дали колите се виждат или не, става дума че междублоковите пространства вместо да са с поляни и дървета, са бетонни площадки. И сутрин още от 6ч. научаваш дневния график на всички съседи, че и от съседните блокове също. А пък зимата даже научаваш и на кого колата му пали от сефте и кой си я "подгрява" половин час със "бръъъъмммм-бръм-бръм". Те затова са подземните гаражи, за да може всичко това да е на закрито, да не пречиш на никой, освен това зимата колата като е на топло, пали по-лесно, а на всичко отгоре не се и каляш докато стигнеш до нея.

Аз живея в така наречената "горна" част на Лозенец и е много по-малко застроена от долната. Часта зад Рума към горичката е прекрасна - огромни междублокови пространства, малки блокчета на по 4 етажа, тихо, спокойно и зелено!
Къде точно се намира това? (Не знам къде или какво е "Рума".) Ако може с точен адрес, за да отида да видя, защото единствената горичка която знам в Лозенец, е тази дето минава трамвая след пл. Журналист нагоре, ама там не бих казал, че има "големи междублокови пространства".

# 744
  • София
  • Мнения: 16 167
Това зад РУМА се намира на спирка на метрото Джеймс Баучер. Има 1 подобие на пазар, зад него търговска сграда, бивш супермаркет/РУМ/. Сега е магазин СВА и Лили. Около супера са панелни блокове, сравнително прилични. Отзад в малките улички има стари кооперации. Прословутите Мутафова и Калоянчев живяха там.  Координатите са - бул. Черни връх, ул. Майор Томсън, бул. Вапцаров.  От другата страна на бул. Ч. връх - ул. Люботрън, Мала планина, до Козяк. Има горичка, преди ресторант Кошарите. Там все още има изостанали къщи с дворове по посока Правителствена болница и Амер. посолство. Едно време даваха там безплатни парцели на заслужили партизани да си построят къщи.

# 745
  • Мнения: 1 088
Да, разбрах за къде става дума. Там точно май не съм ходил никога, но според сателитните снимки на Гугъл наистина са една идея по на рядко блоковете, отколкото по надолу. Макар че докога ще остане така, не е ясно, щото предполагам по устройствен план параметрите са същите като в останалата част.

# 746
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Офисът ми е на Черни връх и Вапцаров, и отсега се чудя като се върна след 4 години майчинство и вече с кола, къде ще паркирам в присъствените в офиса дни 😁

Аз харесвам Лозенец, въпреки презастрояването. И въпреки паркирането.

Иначе аз имам един важен въпрос 😁 - ул. “Найден Геров” (при МЦ по детски болести) в Хиподрума ли се води или в Лагера? Баща ми, кореняк, роден там, постоянно му вика “Лагера”, и аз покрай него, ама на карта си се води Хиподрума, и се чудя защо така.

# 747
  • София
  • Мнения: 16 167
Няма ли осигурен от работата паркинг?
Аз работех на същото място, имахме си паркинг  и за меринджеите, и друг за простолюдието. Не съм го ползвала, не карам кола.
По мои наблюдения фирмите в района осигуряват паркинг за служителите.

# 748
  • Мнения: 1 718
Скрит текст:
Офисът ми е на Черни връх и Вапцаров, и отсега се чудя като се върна след 4 години майчинство и вече с кола, къде ще паркирам в присъствените в офиса дни 😁

Аз харесвам Лозенец, въпреки презастрояването. И въпреки паркирането.

Иначе аз имам един важен въпрос 😁 - ул. “Найден Геров” (при МЦ по детски болести) в Хиподрума ли се води или в Лагера? Баща ми, кореняк, роден там, постоянно му вика “Лагера”, и аз покрай него, ама на карта си се води Хиподрума, и се чудя защо така.
Въпросната улица си е изцяло в Хиподрума, видно е от картата. Кореняк софиянците се бъркат понякога, ако не са живели във въпросните квартали, защото по-близката спирка на трамвая се казва ж.к. Лагера, а по-далечната е кв. Хиподрума. Бул. Цар Борис III ги дели.

# 749
  • Blondeville
  • Мнения: 2 843
Aisha, аз не съм от страната на Токуда, а от другата, има само няколко паркоместа във вътрешния двор и това е, масово колегите преди паркираха на самия Вапцаров, но там е забранено по принцип.

Fuckforlife, и аз така гледам на картата, но от баща ми все знам Лагера Grinning И се учудих, че го бърка при все, че е роден и израснал там, къщата им е била на същата улица и тн.

Общи условия

Активация на акаунт