Бихте ли пуснали 12 год си дъщеря да...

  • 19 071
  • 487
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 9 652
Ако очаквате да ви кажа: OK, изолирам детето си от приятелите му и по цял ден го натискам да учи, да чете книги, да рисува, да строи Lego, да решава задачи ...
Е няма да стане - сори.
Ти това ли разбра от насоките?
Едно е контролирам, друго изолирам.
Едно е насочвам, друго натискам.

Нерде Ямбол, нерде Стамбул.

# 466
  • София
  • Мнения: 62 595
Много си е ясно какво трябва да направите, ама ти не искаш да го направиш. Странно ми е образован човек като теб да казва, че ще изолира детето си, ако го кара вкъщи да чете, да решава задачи и т.н.
И да, прави са другите - не е въпросът да изолираш детето от приятелите му, а да го изолираш от лошите приятели и да го събереш с деца, с които могат да правят смислени неща. Да ти е хрумвало, че могат да четат една и съща книга с другите и да я обсъждат, примерно Хари Потър или някоя момичешка?  Ами, да, ще го натискаш детето да учи, щом трябва, ти как си я мислиш тая работа! На 13 в Макдоналдс и както ти каза, ако не я изгонят на втория ден заради мързел? Или ще разчита на парите на баща си и родата му? какво бъдеще ги чака децата ти с такова отношение като твоето?

# 467
  • Мнения: 3 865

Едно е контролирам, друго изолирам.
контролирам си я нон стоп
Цитат
Едно е насочвам, друго натискам.
ще я насочвам, като стане ясно накъде. Нямам право да решавам аз на къде да я насочвам. Жалко за децата ти ако ти преценяваш на къде да ги насочваш според собствените си разбирания и предпочитания. Аз предпочитам да се ръководя от децата.

Да ти е хрумвало, че могат да четат една и съща книга с другите и да я обсъждат, примерно Хари Потър или някоя момичешка?  

Чела съм много книги, ама никога не изпитвала нужда да ги обсъждам. Който харесва тия неща да ги прави - децата ми ако ги харесват ще ги правят и без да ги натискам. Книги имам много и съм им предлагала кви ли не, които съм чела и знам, че са интересни. Ами не искат. И с пистолет в главата им да седя пак няма да четат. Не обичат и това е. Имат други интереси.

Цитат
Ами, да, ще го натискаш детето да учи, щом трябва, ти как си я мислиш тая работа! На 13 в Макдоналдс и както ти каза, ако не я изгонят на втория ден заради мързел? Или ще разчита на парите на баща си и родата му? какво бъдеще ги чака децата ти с такова отношение като твоето?

Всъщност те не искат да разчитат на ничии пари - искат сами да си ги печелят. Но още хвърчат в облаците и не са наясно как се печелят парите. А и май не им е наболела тема да го разберат. Всичко с времето си - няма от сега да мисля за кариерата им. Аз още не съм решила на къде да се насоча пък съм си жива и нито от глад умирам нито от мизерия. Има различни пътища и начини да се изживее един живот.

# 468
  • Мнения: X
Аз още не съм решила на къде да се насоча пък съм си жива и нито от глад умирам нито от мизерия.
Но и не изкарваш парите, с които живееш. Изкарва ги датчанинът с маймунския език, който е като робот и ти се води съпруг. Поне ти така го описа. Значи, трябва да стискаш палци дъщеря ти да има късмет в тази насока.

# 469
  • София
  • Мнения: 38 476
Скрек, и ние с дъщерята нимахме проблем с ориентацията. 5 клас в България е много гаден. Сменя се класа, учители, почти всичко. Дъщеря ми много се привързва и много излизаше с децата от стария клас. Както и да е, края на 5 и 6 се намести горе-долу. Но в седми въобще не беше ориентирана каква гимназия иска. Говорили сме много. И аз като теб - исках тя да е щастлива.
Но накрая, при кандидатстването, се наложи аз да взема крайното решение и да я убедя, че е добро. Просто така трябваше. Мразя да правя "каквото трябва".
Осми изкара криво-ляво.
И в 9ти се почна драмата. "Ти ме накара да вляза там". Чак при директора ме викаха.
Всъщност си права. Каквото и да направиш, все си крива. Децата Господ ги пази и направлява.

# 470
  • София
  • Мнения: 62 595
На колко години са децата ти? Момиченцето е на 12, а момчетата?
Говориш за тях така, все едно са бебета на по 3-4 години. Естествено, че ще ги насочваш, това е част от родителската отговорност, да дава насока на децата си. Ти и в момента ги насочваш, но в грешната посока. Закога чакаш да се ориентират, може ли човек, който няма понятие от разнообразието около себе си и потенциала си, от развиването на способностите си, накъде да се ориентира!  Все едно да държиш едно дете на чипс, и да обясняваш на хората как го държиш на чипс и няма да му даваш нищо друго, докато не се ориентира какво му се яде, а никога не му показваш какво е домат дори на картинка или не му даваш да помирише кюфте. Какво чакаш, толкова много време сте пропуснали, досега децата ти можеха да развият поне две-три неща. По-добре да могат десет неща и да се чудят кое да изберат, отколкото нищо да не могат и да очакваш да избират. Между какво и какво да избират - между мързела и мързела?

# 471
  • Мнения: 15 524
Ако очаквате да ви кажа: OK, изолирам детето си от приятелите му и по цял ден го натискам да учи, да чете книги, да рисува, да строи Lego, да решава задачи ...
Е няма да стане - сори.

Ще правя най-доброто за децата си, но за сега не е ясно какво е то - бъдещето ще покаже. Това е решението ми.


Това подчертаното е най-доброто за детето ти. А очевидно ти НЕ ГО правиш. И явно цялата ти ценностна система е сбъркана, щом смяташ, че най-доброто за детето ти е да се шляе по цял ден в МОЛ-а, да не учи и да работи в Макдоналдс

Между какво и какво да избират - между мързела и мързела?

Между Макдоналдс и КФС. Това са опциите, които дава авторката на децата си. Не между това да станат лекар или адвокат. Защото това иска много учене, а тя предпочита да се занимава със собственото си такова, вместо с това на децата си.

# 472
  • София
  • Мнения: 62 595
И кога се очаква да стане това ориентиране, на 20 години ли? те до двайстата си година се преориентират поне три пъти, но при всяко ориентиране научават нещо, което им остава развито до следващото ориентиране.
честно, вече при всяко прочитане на всеки следващ пост, ченето ми увисва от изумление! за пръв път среща такова мислене и мироглед на родител.

# 473
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
От неориентиран родител, който бойкотира във възпитанието и образованието на децата си, друго не се очаква. Как пък жена на около 40г още не знае какво иска? Ами ако не беше този роботизиран мъж да ви издържа, какво щеше да правите? Стискай палци да е жив и здрав човечеца.

# 474
  • Мнения: 3 865
Момчетата ходят на спорт от 1 клас. Малкия хвана карате и не е го е сменял. Големия смени няколко неща. Миналата седмица се отказа от джудо, в което беше много добър и уж се хвана с фитнес. Девойката е ходила на сума си неща - танци, акробатика, земна гимнастика, пиано, сега ходи на тенис. Готварски и шивашки курсове също е карала. Може и да  пропускам нещо. На квото е искала е била записана и пак по собствено желание се е отписала. Вчера ми заяви, че ще почва да се обзавежда с разни неща за момента, в който ще заживее сама. Показва ми кви чинии, чаши, уреди си е избрала и от сега ще си ги поръчва за подаръци. Умрях от смях. Тя наистина очаква с нетърпение да се махне от нас. Казах и Купи първо жилището па после го обзавеждай. Дай викам да видим кво искаш да учиш и да работиш, че с нещо трябва да печелиш пари за да си позволиш да се изнесеш. Журналистка иска да става, водеща в забавни предавания. Викам айде да видим как се влиза, къде има такова образование и т.н. Намерихме в нета изисквания, какво се учи и т.н. Не става - скучни предмети били. Казах и че ученето ще е скучно ама после ще си намери интересна работа. Може и обратното като при мен - интересно учене и после скучна работа. Отказа да се занимава с темата - развали и се настроението на принцесата. Казах и "Ти си с принцесенско мислене. Ето, имаме си принц, тамън като за теб на възраст - хвани стани една принцеса и да се свършва" Ааа не - принцеса в никакъв случай не иска да бъде. И как ще иска - там има правила, контрол, пазене на поведение - тя не иска да бъде ограничавана.

От неориентиран родител, който бойкотира във възпитанието и образованието на децата си, друго не се очаква. Как пък жена на около 40г още не знае какво иска? Ами ако не беше този роботизиран мъж да ви издържа, какво щеше да правите? Стискай палци да е жив и здрав човечеца.

Спокойно, не ме издържа. Имам си пари и винаги съм си имала. Никой никога една стотинка не ми е подарил. За това което съм му дала и му давам даже му излизам евтино.  Не го жали - намаше да е с мен ако не му беше изгодно. Робот е, но това е хубаво качество - поне един от двамата трябва да е робот. Да не мислиш, че щях да уча ако се налагаше да работя. Нагаждам се според ситуацията - като мога да си позволя лукса да се образовам що да не се възползвам.

# 475
  • Мнения: 15 524
Журналистка иска да става, водеща в забавни предавания. Викам айде да видим как се влиза, къде има такова образование и т.н. Намерихме в нета изисквания, какво се учи и т.н. Не става - скучни предмети били. Казах и че ученето ще е скучно ама после ще си намери интересна работа. Може и обратното като при мен - интересно учене и после скучна работа. Отказа да се занимава с темата - развали и се настроението на принцесата.

Ами ето това точно показва, че дъщеря ти не е по-различна от останалите пубери на нейната възраст. Моят синковец иска да прави компютърни игри, но ако може без да учи математика. Е да, ама това просто няма как да стане. Обяснено му е и продължавам да му го повтарям всеки път, когато започне да мрънка, че трябва да ходи на курсове. Обаче това е положението. Тази година курсове по БЕЛ и математика заради НВО-то, от другата година курсове по математика до края на 12-ти клас. По-нататък ще започва и курсове по програмиране, а след това университет. Обяснила съм поне сто пъти, че това е единствения път, по който трябва да мине, за да стигне там, където иска и следя да го спазва стриктно. Дали ходи с усмивка на лице на курсовете? Не! Обаче няма мърдане - като иска нещо трябва да мине през това. Няма как.


Нагаждам се според ситуацията - като мога да си позволя лукса да се образовам що да не се възползвам.

Нагоди дъщеря си според ситуацията - щом имаш лукса да я образоваш се възползвай.

# 476
  • Мюнхен
  • Мнения: 812
Skrekk, като те слушам, нямаш абсолютно никаква връзка с реалността, да не говорим и колко грубо говориш за мъжа си - робот бил, изгодно му било да е с теб, щото ти си му давала еди-какво си...Как пък за близо 30 страници не намери една нормална дума да кажеш за него, ами го разнасяш по форуми и се изкарваш велика едва ли не.

И продължаваш да виждаш нещата в крайности - не е нужно да изолираш детето от приятелите му, за да си стои вкъщи от време на време, щото "не можело да диша без тях". На 12 години могат да са постоянно заедно, но имай предвид, че с порастването това ще се промени и дъщеря ти трябва да може да разполага сама с времето си, без да й е скучно, както и да умее да поддържа топли приятелски отношения дори и с хора, с които не се вижда ежедневно, заради университет, работа и т.н.

Има голяма вероятност децата от групичката на дъщеря ти да се развиват, особено в гимназията и тя да остане низвергната, защото може да поддържа разговори само на тема дрехи и глупостички и ще им е скучна. Не целя да те обидя или да те плаша, но аз лично съм завършила гимназия преди 2 години и тези неща още са ми пресни, виждала съм ги от първа ръка. Приятелства не се градят на шматкане по моловете.

Нищо няма да й стане на дъщеря ти, ако посещава различни курсове, вместо да хойка насам-натам 24/7, или пък от време на време си остава вкъщи, където да чете, слуша музика, може и да сготви нещо, да излезе с баща си...

# 477
  • Сан Франциско
  • Мнения: 1 698
Уж реших, че повече няма да се включвам, ама се запънах като магаре на мост, за някои обяснения и пак не се сдържах. Skrekkelig, аз лично не съм те нападала, ама и аз и още няколко човека ти посочихме стандартната дефиниция на “интегрирана.” Ами, по думите ти излиза, че не си се интегрирала в Дания, колкото и да твърдиш, че е така. Емиграцията и интеграцията не са за всеки, а и от чужбина до чужбина има голяма разлика. Като не можеш/не искаш, сменяш страната/континента, а не да стоиш и да се оплакваш. За САЩ, не знам колко време си била тук, предполагам не дълго - и тук не са розови облаци и бляскави еднорози, ама процесът на интеграция е същият.

Основното, за което се запънах обаче е, че твърдиш, че дядото бил тъп и необразован, а правел милиони на пазара с акциите. Няма такъв филм. Човекът може и да няма висше образование, ама няма начин да не чете и учи и проучва и т.н., или с други думи се самообразова. Тази професия изисква математика, статистика, а и още няколко специфични познания, които се придобиват с практика и постоянно опресняване на знанията. Аз съм инженер, обичам математиката, ама ако ме тръснат на борсата и ми кажат да търгувам успешно, ей сега, веднага, най-много с телешки поглед да бъдат удостоени.

Вместо да подскачаш и да влизаш в обяснително-отбранителна поза, замисли се над съветите, които хората ти дават.

# 478
  • София
  • Мнения: 62 595
За мен авторката е пълна загадка, както и децата й и семейството й. Не може толкова хаос да има в главата й, как учи изобщо!

# 479
  • На остров
  • Мнения: 13 498
И аз не мога да си обясня и да разбера позицията на авторката. Толкова надменост и плюене по семейството и, по държавата в която живее и учи, държавата в която децата и се отглеждат...
Чудя се защо още.е там ?

Общи условия

Активация на акаунт