Работа, CV-та, HR-и, съвети - 71

  • 29 157
  • 726
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 29 712
В каква сфера е фирмата и това "намаление " само за извънредното положение ли е?
Имам усещането,  че сега много фирми се възползват..... някои може и да са затруднени,  но пък има варианти като например да се ползва платения отпуск.

# 421
  • Мнения: 574
Произвеждаме спортно оборудване, поръчки има, но са ги стопи рали купувачите, иначе не се казва до кога то каквото и да кажат винаги може даа се отметнат после предвид обстоятелствата, а иначе за неплатен ще видим, че то така сметките как ще се платят

# 422
  • Мнения: 5 096
При нас вчера ни казаха, че щели да намалят заплатите с 50 % та сигурно и аз ще предпочете борсата там все пак са 60 %, не си на работа и съответно нямаш разход за гориво, ако наистина ми я намалят с 50%предвид кредита и горивото ще е лукс да ходя, за съжаление
Имай предвид,че ако не те съкратят,а си напуснеш по собствено желание, борсата няма да е 60%,а по 9 лева на работен ден-около 180 лева на месец и то за 4 месеца.

# 423
  • Мнения: 574
Нямам намерение да напускам по желание, а длъжна ли съм да подпиша понижаването на заплатата?
При нас вчера ни казаха, че щели да намалят заплатите с 50 % та сигурно и аз ще предпочете борсата там все пак са 60 %, не си на работа и съответно нямаш разход за гориво, ако наистина ми я намалят с 50%предвид кредита и горивото ще е лукс да ходя, за съжаление
Имай предвид,че ако не те съкратят,а си напуснеш по собствено желание, борсата няма да е 60%,а по 9 лева на работен ден-около 180 лева на месец и то за 4 месеца.

# 424
  • Мнения: 29 712
Не си длъжна, но вероятно могат да те принудят. Сега могат да съкращават заради извърнедното положение, което е по-добре от 50% заплата, ако работата ти не е намаляла. Пробвай да се уговорите на 50% заплата, но на 4 часа. По-добро решение ми се вижда.
Иначе, подпишеш ли намалението, може да си работиш така за постоянно.

# 425
  • Мнения: X
Как могат да ме принудят да подпиша на по-ниска заплата? Това е невъзможно, да не съм луда?

# 426
  • Мнения: 1 104
Фри, предполагам, че много работодатели ще използват тактиката “Намаляме заплатата или те освобождавме на база намаления обем работа”.
Не съм наясно как стоят законово нещата, но в настоящата ситуация предполагам са въвели някакви допълнители опции за работодателите. Като чета колко хора всеки ден се записат в бюрото по труда с прекратени ТД, явно не е толкова сложно да освободиш служител в момента.

# 427
  • Мнения: X
По-добре да го освободят човека, 12 месеца на борсата ще взима пари без да работи. Като свърши ИПто и всички истории с КВ и пак 3-500х. излезнат навън, пак ще реват работодателите, че нямат хора. Тогава ще ги питам.

# 428
  • Мнения: 29 712
Как могат да ме принудят да подпиша на по-ниска заплата? Това е невъзможно, да не съм луда?

Неофициално, разбира се. Могат да те принудят и още как. Другият начин е да те махнат, което пак е вариант.

В бившата ми работа, за която съм писала и друг път, буквално принуждаваха хората да си пишат молба за напускане и да си отработват предизвестието, като ги правеха на нищо през това време. Шефката си беше довела една нейна позната, но нещо не се разбраха и я правеше на луда калинка.....Да гледаш как 60-ина годишна жена седи и плаче на бюрото си от обиди и крясъци..... Та, мисълта ми беше, че по един или друг начин ще те разкарат, стига да решат.

# 429
  • Мнения: 1 104
Фри, права си, че ако ти намалят заплатата на 50%, е по-добре да отидеш на борсата и да взимаш 60%.
Но много хора не се осигуряват на реалните заплати, а на значително по-ниски или дори на минимални. Така че, там вече сметките стават по-сложни.

# 430
  • Мнения: 12 857
Тези 9 лв на ден са за хора, които са напуснали по свое желание или по взаимно съгласие, или по своя вина са уволнени, или ако преди по-малко от 3 години пак са взимали такова обезщетение.
А ако са съкратени, е 60%.
Ето в сайта на НОИ:
https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso
"...Определените за 2020 г. минимален и максимален размер на обезщетението са съответно 9,00 лв. и 74,29 лв.
...получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за срок 4 месеца."

# 431
  • Бургас
  • Мнения: 6 946
По-добре да го освободят човека, 12 месеца на борсата ще взима пари без да работи. Като свърши ИПто и всички истории с КВ и пак 3-500х. излезнат навън, пак ще реват работодателите, че нямат хора. Тогава ще ги питам.

Е, то не е сигурно, че 12 месеца ще взима пари от борсата. Ако няма право на обезщетение от борсата, няма да получи нищо.

# 432
  • Мнения: 19 133
А откъде дойде това за 12-те месеца на борсата? Заради извънредното положение ли е толкова? Нормално зависи от трудовия стаж колко месеца са, като 12 е максимумът.

# 433
  • Мнения: 1 104
Е то е ясно, че ще се взима борса само ако имаш право и за срокът, който ти се полага.
Според мен някой е писал 12 месеца на база на собствения си стаж. Simple Smile

# 434
  • Мнения: 2 124
Работодателят дължи и по една брутна заплата като обезщетение при съкращаване, така че определено ще иска да го избегне, като подготви документите като освобождоване от работа по взаимно съгласие.

Общи условия

Активация на акаунт