Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 26

  • 21 873
  • 743
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 27 435
Можеш да имаш и перфектен гликиран хемоглобин, особено ако инсулинът (макар и висок) успява да свали КЗ. При ИР е възможно и да има идеална КЗ, зависи на какъв етап е ИР, на цената на колко инсулин се сваля КЗ и др. фактори. А да не забравяме, че е възможно да има хипер и хипогликемии и накрая пак гликирания хемоглобин да е нормален...а реално да е имало скокове и спадове.

# 721
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Гликираният хемоглобин няма връзка с инсулина. Аз не меря гликиран. При мене когато има висок инсулин има и Хипогликемия.

2-3 супени лъжици оцет преди всяко ядене с повече въглехидрат или с малко въглехидрат, но захарта ви скача. Няма значение дали е домашен или купешки. Все помага. Това за ИР. Както виждате от графиката, при нормални хора и диабет 2 ефект няма.

Сложен в салата оцетът няма толкова силен ефект, но пак помага.

алина, браво за алкохола. Кашлицата ти е и от килата. Трябва да се движиш повече. Пробвай оцет и червен пипер от люти чушки! Помага за кашлица.

# 722
  • Перник
  • Мнения: 1 920
А като сте на диета, след колко време пускате пак инсулин да проверка? И още нещо изследвали ли сте АСАТ и АЛАТ, има ли повишавани при тях?

# 723
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
А като сте на диета, след колко време пускате пак инсулин да проверка? И още нещо изследвали ли сте АСАТ и АЛАТ, има ли  при тях?

Инсулин на гладно можеш да си пускаш 2 пъти годишно. Натоварване с глюкоза, ако проблемът е на 1 или 2 час - веднъж годишно или по преценка на лекар. Аз не виждам смисъл от повече от веднъж годишно, защото той не пада трайно бързо. На първа страница има как се мери и кога. Изчети я!

АСАТ и АЛАТ може да са зле ако имаш мазен черен дроб. При мене имаше нещо от тези, което не беше добре, но вече забравих кои бяха зле. Има добавки за тях и диетата помага.

# 724
  • Мнения: 27 435
На мен АСАТ и АЛАТ винаги са ми били чудесни. Независимо от инсулина, КЗ и др. Инсулин на гладно може да се пуска и всеки месец или когато се изследва кръв- друг е въпросът, че той не пада особено лесно/бързо. Отнема време. Натоварване с глюкоза аз изобщо не съм правила, ориентирам се по стойността на  инсулин на гладно. При инсулин 17 на гладно е ясно, че след храна скача още.

# 725
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Благодаря Ви много Simple Smile

# 726
  • Мнения: 1 565
Здравейте,
имам инсулинова резистентност и поликистозни яйчници. В допълнение си отглеждам киста на левия яичник.

от няколко дни започнах кето хранене (не строго). четох за ацидозата и инсулина, но не мога да разбера. чудя се дали всъщност приемането глюкофаж и кето храненето са в синхрон или при кето не трябва да се пие глюкофаж ?

 някой по-запознат може ли да даде мнение, ако се е консултирал с доктор или по опит

# 727
  • Мнения: X
Кето храненето е много строг вариант на режима с около под 20 г въглехидрати на ден, което означава да се внимава дори и със зеленчуците, а да не говорим за плод или някаои млечни. Не е лесно за повечето хора да се хранят кето или случайно да попаднат в кето.

Щом не сте на строго хранене, значи не сте на кето, а на нисковъглехидратно или нисковъглехидратно и високомазнинно хранене.

Лактатната ацидоза е изключително тежък страничен ефект при Глюкофажа, за късмет и изключително рядък, свързан е със зле овладян диабет и неработещи бъбреци, а не с въглехидратите, доколкото знам.

Различно състояние е от кетоацидозата, което е усложнение само при диабетици тип 1.

От опит мога да кажа, че се храня нисковъглехидратно-високомазнинно и пия Глюкофаж, тъй като при мен само с режим не стана подобрение на ИР. Не съм имала проблеми.

За по-смислени мнения може да сложите снимка на изследвания (кръвна захар, инсулин, обременяване, ако има такова). Лека ИР може много добре да се повлияе от хранене без лекарства. Зависи и какво сте яли преди режима принципно.

# 728
  • Мнения: 1 565
Благодаря Орион за отговора.
мисля, че ми стана ясно.

Действително реших първо да започна леко с ограничаването, а не да е рязко Кето - опитвам се да спазвам принципите на кетото за плодовете и зеленчуците, но пък не прекалявам с мазнините. Също така не смятам грамовете с точно, което явно за истинското кето е важно.

# 729
  • Мнения: 27 435
Ще се изненадаш колко грама вгх има в голяма салата със зеле и домати, примерно Stuck Out Tongue Winking Eye Малко да прекалиш с грамажа и си вече над 20 гр. Не е чак толкова лесно кетото (под 20 гр)- освен за хората които считат, че въглехидрати са само сладкиши, ориз, брашно, картофи и др. и не смятат изобщо, че вгх има и в млечни, зеленчуци, ядки и др. Blush

# 730
  • София
  • Мнения: 2 934
Аз пиша от дъжд на вятър, но сега да споделя.
От септември преминах от Метфогама на Глюкофаж ХР  1000мг вечер. В началото доволна, че нямам никакви странични ефекти, пък и не трябва цял ден да мисля за хапчето. Да, ама ми отвори жесток апетит и много напълнях. След разговор с ендокринолога решихме да се върна на Метфогама.

Не ми се получава обаче пак свалянето, бързо качих около 10кг, а сега не мога да ги сваля. Не могат дори да тръгнат пак надолу. От началото на месец март започнах да се вкарвам в релси, да контролирам храненето, да спортувам през 1-2 дни (вкъщи с упражнения от ютуб), днес се премерих качила съм още +2кг  за един месец. Не знам вече къде греша. Ясно е че и следенето вкъщи съвсем прецаква нещата, обаче направо ми се реве!!!

# 731
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Здравейте,
имам инсулинова резистентност и поликистозни яйчници. В допълнение си отглеждам киста на левия яичник.

от няколко дни започнах кето хранене (не строго). четох за ацидозата и инсулина, но не мога да разбера. чудя се дали всъщност приемането глюкофаж и кето храненето са в синхрон или при кето не трябва да се пие глюкофаж ?

Започнах да пия Метформинов препарат веднага след излизане на резултатите. Ако инсулинът е много висок, особено на гладно, кетогенна хранене не гарантира бързо влизане в кетоза. Метформинът подтиска инсулина така, че да можем да влезем в кетоза. Когато влезем в кетоза може да намалим дозите и даже да го спрем в определени случаи. Метформин не се спира изведнъж ако не искаш скоци на захар и инсулин.

Цитрат пиеш ли? Ако смяташ да седиш което е добре да не допускаш много кисела урина за да не си направиш камъни на бъбреците.

На мене ми казаха да си ям сурови, листни растения като магданоз, маруля и подобни в неограничени количества и да не броя въглехидратите от тях. Наистина не се отразяват на нивата на кетони и захар. Въглехидратите от домати и моркови се броят, дори да са сурови. Зеле и броколи ми казаха да не ям сурови, ама забравих защо и съответно броях ВХ от тях.

# 732
  • Мнения: 31 561
Аз пиша от дъжд на вятър, но сега да споделя.
От септември преминах от Метфогама на Глюкофаж ХР  1000мг вечер. В началото доволна, че нямам никакви странични ефекти, пък и не трябва цял ден да мисля за хапчето. Да, ама ми отвори жесток апетит и много напълнях. След разговор с ендокринолога решихме да се върна на Метфогама.

Не ми се получава обаче пак свалянето, бързо качих около 10кг, а сега не мога да ги сваля. Не могат дори да тръгнат пак надолу. От началото на месец март започнах да се вкарвам в релси, да контролирам храненето, да спортувам през 1-2 дни (вкъщи с упражнения от ютуб), днес се премерих качила съм още +2кг  за един месец. Не знам вече къде греша. Ясно е че и следенето вкъщи съвсем прецаква нещата, обаче направо ми се реве!!!
А за храненето си нищо не написа...

# 733
  • Мнения: 5 459
Ще се изненадаш колко грама вгх има в голяма салата със зеле и домати, примерно Stuck Out Tongue Winking Eye Малко да прекалиш с грамажа и си вече над 20 гр. Не е чак толкова лесно кетото (под 20 гр)- освен за хората които считат, че въглехидрати са само сладкиши, ориз, брашно, картофи и др. и не смятат изобщо, че вгх има и в млечни, зеленчуци, ядки и др. Blush
Ами аз дебелея от сурови зеленчуци. Вече спрях да ям вечер салати. Задушавам си зеленчуци вечер, или ям нещо готвено със зеленчуци...

# 734
  • Paris, France
  • Мнения: 13 974
Ще се изненадаш колко грама вгх има в голяма салата със зеле и домати, примерно Stuck Out Tongue Winking Eye Малко да прекалиш с грамажа и си вече над 20 гр. Не е чак толкова лесно кетото (под 20 гр)- освен за хората които считат, че въглехидрати са само сладкиши, ориз, брашно, картофи и др. и не смятат изобщо, че вгх има и в млечни, зеленчуци, ядки и др. Blush
Ами аз дебелея от сурови зеленчуци. Вече спрях да ям вечер салати. Задушавам си зеленчуци вечер, или ям нещо готвено със зеленчуци...

Хм, интересно. Като ядеш само зеленчуци като магданоз, маруля, целина, зелени чушки дебелееш, така ли? Срещала съм хора, които не понасят сурови зеленчуци, боли ги корем след като ги ядат, но такива, които да дебелеят ядейки само сурови зелени зеленчуци без добавка на много зехтин, сол, царевица, моркови, още не съм видяла.

Идва ми на ума:

1) слагаш много сол и задържаш вода заради това.

2) това, което ядеш със зеленчуците е много калорично, само по себе си. Ако със салатата изядеш половин пиле може и да дебелееш.

3) не си се изпразнила напълно от глюкоза и допълнителните мазнини пречат това да се случи.

4) пусти алкохол - подкислява, мотае се в черен дроб, трови черния дроб, складира мас в черен дроб. Аз не го понасям, но имам късмета да не го обичам.

Разкарай алкохола напълно за известно време! Колкото по-бързо го разкараш, толкова по-бързо ще почнеш да сваляш кила.

Да, трудно е, алинна, особено като се оставим по течението с години. В порочен кръг си, но искам да знаеш, че има измъкване. Защо не пишеш на савина33? Тя успя, тръгвайки от алкохол, антидепресанти, кила като твоите + високо кръвно и лекарства за него. Свалила е над 45 кила и е махнала всякакви лекарства. Ревеше и се, припадаше и се, но потърпя и сега има какво да покаже. На твоите години е.

Ти можеш!

Общи условия

Активация на акаунт