Подготовка за нормално раждане - информация, въпроси и отговори

  • 48 171
  • 776
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 15 356
Това мислих и аз,ще мога ли да се изкъпя,да се избръсна.И аз може да съм сама,мъжа ми кара и нощни смени,не че няма да тръгне веднага,но ще трябва време да се организира.

# 136
  • София
  • Мнения: 18 775
Аз такси извиках,мм беше на работа,реших да не го тревожа.

# 137
  • Мнения: 5 468
Marayah, да, домашната обстановка помага за психическата подготовка и настройката за раждане, и родилката може да така да се каже да "проучи" контракциите и кои пози и методи за облекчаване на болката й помагат, преди да отиде в болницата. Ранното постъпване в болница повече напряга, отколкото да помага, и затова не е добра идея да се бърза.

Относно клекналата поза, предполагам, че говориш за позата, в която искаш да напъваш(втория етап от раждането). Не знам в коя страна си, но в някои държави, насочени повече към естественото раждане, абсолютно се насърчава към всякакви, различни от напъване изцяло по гръб, пози. По-модерните родилни столове имат разни приспособления за спомагане на заемане на най-различни пози.

Качвам снимка на подходящи пози при напъните(изгонването на плода):



Да допълня, че по принцип легнала по гръб е най-разпространената поза по време на напъните в болниците, тъй като в тази поза медицинският екип има най-голяма възможност за намеса в процеса, но от друга страна за родилката е по-трудно да напъва ефективно. Затова, ако в болницата няма възможност за избиране на друга поза, много подходяща е полуседнала поза на родилния стол, защото така много по-лесно се напъва, отколкото в изцяло легнала или полулегнала поза. Друго, обаче, което трябва да се има предвид е, че в тези алтернативни пози, в които екипът няма изцяло изглед и достъп до родилния процес, вероятно няма да могат да направят епизиотомия при нужда, т.е. се увеличава рискът от естествени разкъсвания. Но разбира се, в хода на раждането, екипът може да направи преценка как се развива процесът и да се прецени дали би било подходящо да се напъва в алтернативна поза.

Последна редакция: сб, 25 апр 2020, 10:36 от Happy_mommy

# 138
  • Мнения: 15 356
А ти защо остана толкова дълго вкъщи?Багажа сама ли си го носи,в смисъл може да е тъп въпрос,но в състояние ли беше да си носиш сака сама?Толкова въпроси са в главата ми.

# 139
  • София
  • Мнения: 18 775
Аз преносвах 10 дни вече,нямах ондикации за раждане,нито подготвителни контракции.
Ррших максимално да изчакам.
Бях с една дамска чанта,малко по~голяма,сама си я носех.

# 140
  • Мнения: 5 468
Bobchita, на мен ето тази таблица ми беше полезна относно това горе долу да преценя в коя фаза на раждането съм и да знам какво да очаквам. Така може да прецениш кога да отидеш в болницата:



По принцип е добре да се отиде в активната фаза на раждането, когато контракциите са ориентировъчно между 3 и 5 мин. Самите лекари обикновено препоръчват при първо раждане да се отиде при контракции на около 5 мин, които да са регулярни, т.е. известно време да са били през еднакъв интервал на около 5 мин. Но има и такива, които при първо раждане препоръчват да се отиде дори и при по-кратък интервал. При първото ми раждане лекарката ми каза да отида, когато контракциите станат на 2 мин. Но всичко е ориентировъчно и зависи от това как се чувстваш, има ли някакъв проблем, изтекли ли са води и т.н. Например, при изтекли води, се препоръчва постъпване в болница до час, без значение от контракциите. Така че това изчакване у дома е възможно само ако не са изтекли водите.

Също имай предвид, че първото раждане е бавен процес и реално в повечето случаи, жените по-скоро са склонни да избързат, отколкото да се забавят. Аз много съжалявам, че при първото раждане, въпреки указанията на лекарката, избързах с постъпването в болницата и ме приеха с едва 2 см разкритие. При мен процесът беше много бавен и спокойно можех да изчакам още поне 5-6 часа у дома.

# 141
  • София
  • Мнения: 18 775
Точно,при мен беше в случая второ раждане.
При първото иьтекоха водите,постъпих веднага и след близо 11 ч.чак родих.
А и честно казано трябва да имаш доза смелост,информираност и бистър ум.

# 142
  • Мнения: 4 943
Мен голяма паника ще ме хване, ако съм сама вкъщи, ама то няма как да се знае кога какво ще стане...

# 143
  • София
  • Мнения: 595
Happy_mommy, благодаря ти за всичката полезна информация, която даваш! Като чета съветите ти се успокоявам и придобивам увереност, че мога да се справя въпреки това, че прагът ми на търпимост е много, много нисък. Relaxed

# 144
  • Мнения: X
Аз имах болки 3 дни... Звъннах на лекаря и той каза да отида за преглед - 2 см разкритие. Не беше спал 3 нощи и отиде да почине. Върна се и на мен и на другата жена ни назначи индуциране на раждането. При нея окситоцина беше в банка, както е редно, а при мен беше директно венозно. В малък град сме и предпочитам ако има друг път да си платя за секцио.

# 145
  • Мнения: 5 468
Аз имах болки 3 дни... Звъннах на лекаря и той каза да отида за преглед - 2 см разкритие. Не беше спал 3 нощи и отиде да почине. Върна се и на мен и на другата жена ни назначи индуциране на раждането. При нея окситоцина беше в банка, както е редно, а при мен беше директно венозно. В малък град сме и предпочитам ако има друг път да си платя за секцио.

По принцип латентната фаза на раждането може да продължи дни и дори седмици. През това време бременната може периодично да изпитва леко болезнени контракции, които обаче с времето затихват, т.е. това не са същинските родилни контракции, но успяват да направят някакво разкритие преди да настъпи същинското раждане. Не е изключено и при теб случаят да е бил такъв, т.е. да не е имало започнала родова дейност.

За окситоцина те разбирам. Аз имам много негативно отношение към него Simple Smile

Вероятно си афектирана от раждането си, но секциото е операция, а ненужната операция носи в пъти повече рискове от едно нормално раждане. Личното ми мнение е, че при по-трудно първо раждане, трябва да се постараем да анализираме грешките си и да се подготвим по-добре за второто. Hug Операцията, за мен, не е решение, но всеки сам си преценява.

# 146
  • Бургас
  • Мнения: 10 366
Момичета мина операцията и съм горда майка на една малка и прекрасна Виктория ❤️
След 2 нормални раждания и едно секцио само ще ви кажа - раждайте нормално, ако нямате предпоставка за операция. Недоумявам как някой би си го причинил доброволно това.
А съм оперирана по метода Щарк, който е много по-щадящ от класическото секцио. И всички ми казват, че съм била супер, вече ставах. Колко ми е супер само аз си знам. Не се страхувайте от нормалното раждане. Подгответе се за него и всичко ще бъде наред.

# 147
  • Мнения: 4 943
Мария, страхотна новина, честито! Нека Вики бъде много здрава и много да ви радва, а на теб бързо възстановяване! 💕

# 148
  • София
  • Мнения: 18 775
Мария страхотно!Жива и здрава принцеса Виктория!

# 149
  • Мнения: 2 027
Честито, Мария. Нека малката да е здравичка, а на теб бързо възстановяване.

Общи условия

Активация на акаунт