Подготовка за нормално раждане - информация, въпроси и отговори

  • 47 941
  • 776
  •   1
Отговори
# 510
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Права сте,в Европа тази упойка се използва на първо място.Аргументите бяха ,че често бебета се раждали като парцал,родилките нямали сетивност,не може ли да напъват имало вероятност и то голяма да се стигне до секцио, общо взе единият плюс беше ,че води до по-бързо разкритие.
Плюсовете са много, а минусите често са свързани с логистични проблеми - докторът не работи с анестезиолог, трябва избор на екип, струва пари..и т.н
Някои от предимствата, за които се сещам на първо четене са:
1. Спокойна родилка, не се стига до изтощение
2. По-бързо разкритие
3. За съжаление се налага понякога спешно секцио и когато вече е поставен катетър в гръбнака, много по-бързо може да се реагира със секцио
4. Отново за съжаление, понякога след раждането настъпват усложнения, които налагат допълнителни процедури - ревизия на матката, отстраняване на матката при атония и т.н това са животозастрашаващи състояния и е добре да се реагира на секундата
5. Липса на болка при епизиотомия и шиене на разкъсвания

Просто все още тук лекарите си карат по стария и изпитан начин. Родилката да се мъчи, пък важното е да сме живи и здрави.

# 511
  • Denmark
  • Мнения: 1 007
Аз родих преди 22 дни в чужбина, напълно естествено в басейн, без никакви болкоуспокояващи. Честно казано, на всяка жена бих препоръчала упойка пред това да търпи тези болки в продължение на толкова часове.
Ако окситоцинът забързва нещата, може би не е толкова лошо, че се използва в България.

Happy_mommy, възможно ли е болките да не са били толкова силни при теб втория път, точно защото ти е било второ раждане?
Просто ми е интересно дали системата наистина прави болките толкова непоносими или са си нормалните болки при първо раждане...

# 512
  • Мнения: 1 779
Аз съм твърдо против епидуралната, защото имах лош опит с нея при първото ми раждане. При второто не исках обезболяване поради тази причина, а сега ще пробвам с някакви методи от рода на душ, дишане, бахови капки, като не храня голяма надежда за кой знае какъв ефект

Последна редакция: пт, 04 сеп 2020, 12:59 от Amelin

# 513
  • София
  • Мнения: 1 791
Аз съм твърдо против епидуралната, защото имах лош опит с нея при първото ми раждане. Второто не исках обезболяване поради тази причина, а сега ще пробвам с някакви методи от рода на душ, дишане, бахови капки, като не храня голяма надежда за кой знае какъв ефект
Какво станало първият път с упойката?Sad
Цитат
Плюсовете са много, а минусите често са свързани с логистични проблеми - докторът не работи с анестезиолог, трябва избор на екип, струва пари..и т.н
Ужас. Аз съм се ориентирала към естествено раждане, Шейново, без екип.
Ако отида на 4 см разкритие и поискам упойка, няма да ми сложат ли? Dizzy Face

# 514
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Аз съм твърдо против епидуралната, защото имах лош опит с нея при първото ми раждане. Второто не исках обезболяване поради тази причина, а сега ще пробвам с някакви методи от рода на душ, дишане, бахови капки, като не храня голяма надежда за кой знае какъв ефект
Какво станало първият път с упойката?Sad
Цитат
Плюсовете са много, а минусите често са свързани с логистични проблеми - докторът не работи с анестезиолог, трябва избор на екип, струва пари..и т.н
Ужас. Аз съм се ориентирала към естествено раждане, Шейново, без екип.
Ако отида на 4 см разкритие и поискам упойка, няма да ми сложат ли? Dizzy Face
По-скоро няма да ти сложат.

# 515
  • Мнения: 1 864
Аз вече писах по-назад, че не препоръчвам упойка. Раждах с епидурална и смятам, че без нея щеше да е по-добре. По време на напъните имах болка въпреки упойката, а реално не усещах напъни и не можех да контролирам мускулите си добре, та се наложи бая да ме натиснат по корема за да извадят бебето. Дъщеря ми не проплака добре и беше за кратко на кислородна палатка, вероятно заради затрудненото излизане.
След раждането имах гадене, повръщане и близо 2 седмици имах проблеми с ходенето по малка нужда, щяха да ми слагат катетър и бяха категорични, че е от упойката.
При второ раждане не бих я използвала.
Споделям една статия по въпроса, която ми се струва полезна - https://moderniroditeli.com/razhdane/predimstva-na-estestvenoto- … hdane-bez-upoika/

Да допълня, че и моя гинеколог беше много против упойката, но имах позната акушерка, която беше на смяна и след увещания все пак ми сложиха. После разбрах защо не е искал. Иначе ми я сложийа на 5 см. разкритие (и абсолютно търпими болки) и след това система с окситоцин и нещата се развиха много бързо.

# 516
  • София
  • Мнения: 5 619
Аз родих в Шейново без избор на екип, поставиха ми епидуралната упойка без никакъв проблем, точно на 4см.

# 517
  • София
  • Мнения: 1 791
Мен идеята ми за упойката е да я поискам, ако много ме боли. Ако на 4см не ме боли безкрайно много (аз по принцип съм с по-висок праг на болка), няма да си искам въобще. Просто ще съм по-спокойна, ако знам, че имам тази опция..

Неизвестна16, а ти имаше ли кофти опит след упойката?

# 518
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Мен идеята ми за упойката е да я поискам, ако много ме боли. Ако на 4см не ме боли безкрайно много (аз по принцип съм с по-висок праг на болка), няма да си искам въобще. Просто ще съм по-спокойна, ако знам, че имам тази опция..

Неизвестна16, а ти имаше ли кофти опит след упойката?
Трудно може да се каже ако на четири сантиметра те боли поносимо, как ще е на 8 см. Обикновено болките стават нетърпими след отварянето/пукането на мехура

# 519
  • Мнения: 1 779
Dagny, упойката, освен всички други негативни последици, за които момичетата са писали, забавя/спира контракциите. Поради тази причина често върви ръка за ръка с окситоцин. В моя случай дали от едното, другото или и двете след поставянето на ЕУ рязко паднаха тоновете на бебето. Включиха ми кислороден апарат и се размина лошото, но след това докторът беше казал, че нямало да има време за секцио...говоря за преди 13 години в Окръжна болница, сега повечето болници имат готовност много бързо да направят секцио и все пак, ако не се бяха стабилизирали тоновете не знам въобще какво можеше да се случи. За жалост анестезиолозите действат като търговци на ЕУ, казват, че е абсолютно безопасна и не крие рискове, а това не така

# 520
  • Мнения: 4 144
Права си за “дейността” на анестезиолозите, поне повечето. Преди всякаква друга манипулация, всеки анестезиолог би трябвало да провежда разговор с пациента, за да определи най-точната за него анестезия, но за жалост, голяма част от тях не го правят.

# 521
  • Мнения: 5 468
Marayah, при мен много фактори повлияха за да не ме боли толкова при второто раждане -предварителна подготовка, пози, движение, дишане и много положителна нагласа. Важно е и настроението по време на раждането, обстановката и заобикаклящата среда, защото спомагат за отделянето на полезните хормони, които намаляват болката. Така че не само окситоцинът може да е виновник за болките, разбира се. За себе си, обаче, съм категорична, че окситоцинът при първото раждане направи болките нетърпими. След включването на системата, болките станаха много силни и обхванаха половината ми тяло. Преди системата си бяха съвсем поносими и само в областта на корема. Говорила съм и с други майки, при които системата е направила болките им много по-силни. Например, моя позната отишла с 8 см разкритие и съвсем поносими болки. Веднага й сложили система(незнайно защо), след което болките станали нетърпими. Вероятно не при всички ефектът би бил толкова лош, но при много жени действа прекалено агресивно. И като се замислим е логично природата все пак да е заложила телата ни да се справят с болката и когато се намеси изкуствено ускоряване, може телата ни да не понесат болката. Аз съм писала и преди - невинаги бързо раждане означава по-леко.

Стела, епидуралната има и плюсове и минуси. В последните постове сме обсъждали темата. Може да се върнеш да прочетеш. За мен тя е чудесен вариант, ако болката не се търпи. Аз лично предпочитам раждане без упойка. Лошото е, че всяка интервенция води до следваща такава и затова трябва много да се внимава. При мен беше първо окситоцин, заради силните болки - упойка, заради нея - липса на напъни, заради това - натискане на корема. Второто раждане избрах да се подготвя по-добре за да разбера как естествено да намаля болката, и в резултат си промених цялата нагласа към раждането. Отказах всякакви ненужни интервенции и имах позитивно и малко болезнено раждане. Имах и напъни и пълен контрол. Този път аз родих, а не ме израждаха.

А това, което знам от анестезиолога, че епидурална е най-добре да се постави някъде между 4 и 6см разкритие и активна родова дейност. Затова практиката е да се пусне и система с окситоцин за да не спрат контракциите. Може и преди това да пукнат и мехура.

# 522
  • София
  • Мнения: 595
Аз раждах в частна клиника, където в цената си влиза и упойката и където се предполага, че би трябвало да зачетат желанието ми за упойка. Бях споделила страховете си от раждането и бях получила уверението, че ще бъда обезболена и въпреки това в момента, в който поисках упойка бях нахокана здраво, а единственото, което получих бяха най-различни медикаменти, с които да ускорят раждането, но и да го направят нетърпимо, особено за моя нисък праг на търпимост.

# 523
  • Мнения: 268
Права си за “дейността” на анестезиолозите, поне повечето. Преди всякаква друга манипулация, всеки анестезиолог би трябвало да провежда разговор с пациента, за да определи най-точната за него анестезия, но за жалост, голяма част от тях не го правят.

Искате да кажете, че спиналната упойка крие рискове?

# 524
  • Мнения: 1 864
При мен мехура се пукна преди да започнат контракции в 03:10 през нощта. След около 20 минути започнаха контракции на 5-7 минути със съвсем лека болка. Бързо станаха на 2 минути, в 05:10 ми сложиха епидуралната при 5 см. разкритие и болките бяха напълно поносими, дори не стигнаха тези при цикъла ми, който е страшно болензнен по принцип. Няма как да знам обаче какви щяха да бъдат болките от 5 до 10 см. без епидурална. Въпреки това смятам, че можех и без нея. Аз я поисках не от болка, а от страх.

aleks87, разбира се, че спиналната, както и всяка друга упойка крие рискове.

Общи условия

Активация на акаунт