Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 458
  • 758
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 540
Мандаринка, не знам какво те кара да виждаш агресия/заяждане и кой знае още какво. Имах предвид нашия диалог, който ми се стори малко встрани от темата за наемите в такива детайли. Моите дори в по-голяма степен. Нямаше ли дори специална тема за Т-я? Затова лично ще се модерирам и разчистя 😏

Последна редакция: ср, 01 апр 2020, 19:51 от "Ти нормална ли си?!?"

# 481
  • Мнения: 2 193
Кога се очаква да засичат топломерите? За годишното отчитане питам.

# 482
  • Мнения: 2 465
Кога се очаква да засичат топломерите? За годишното отчитане питам.
Първо трябва да спрат парното. Годишният отчет се извършва от края на април докъм средата на май.

# 483
  • Мнения: 9 811
Зависи кой ти е топлинният счетоводител и в кой град си.
След като спрат парното, при всички положения.
В София първи засичат от Техем, по мои наблюдения. Почват през април и началото на май и са приключили. Бруната - чак към 10-15 юни. Елвеко и те се бавели.
Имам чувството, че всички ползват едни и същи проверители, предават си ги един на друг. Извън отоплителния сезон поддържат минимален брой постоянно наети служители. Проверителите вероятно ги пускат на граждански договор само за кампанията по отчитане. За Топлофикация не знам, но в моя район, съдейки по бележките по входовете, Техем е до края на април, Топлофикация - края на май, началото на юни. За останалите от по-малките нямам представа.

Имайте предвид, че съкратиха с месец срока за обжалване на изравнителните сметки и допълнителен отчет, ако не сте си били в къщи за отчитането. Вече е до края на август.

# 484
  • Мнения: X
Техем са сложили бележки? Не съм видяла на входа. Или за минали години говориш?

# 485
  • Мнения: 9 811
За миналите десетина години говоря, Гал. От опит.
Щом кажат, че ще спират парното, можеш да се обадиш на Техем и да питаш за датата. Обикновено те вече имат график. Топлинните счетоводители са си много близки с Топлофикация и знаят кога ще спират парното.

Не рядко услужливи съседи късат бележката за отчета, да прецакат другите. Затова аз гледам и на съседни сгради/входове. Все някъде е останала бележка.

# 486
  • Мнения: 852
А на сайтовете няма ли график? В случай на някой добросъвестен?

# 487
  • Мнения: 3 025
Има график, поне на сайта на Бруната, но трябва да се проверява след официалното спиране на парното, не е много кратък периода. И, да, мисля, че Техем са първи, но как ще бъде тази година, особено ако удължат ИП, сигурно ще е след това.

# 488
  • Мнения: 9 811
Бруната и Техем - през профила ви. Поредният профил, с поредната парола тип "1 Червена роза и на ------ (продължението)". Бруната изпращат смс с датата. Най-интересното ми е защо ми изпращат смс на мен, при положение, че аз не съм титуляр на партидата, и съответно как са ми намерили номера. Не, не съм им го давала.

# 489
  • Мнения: 852
Колко коментари отнасят "мухлясалите" неремонтирани панелки, давани под наем от хазяйки, пенсионирани миналия век. - - -
Лесно се коментира и критикува от позицията на човек с широки пръсти, който не е спестил пари, за да си купи нещо. 
Добре, бе, как не ви е неудобно да пишете такива коментари за хората, които ви плащат наем?

# 490
  • Варна
  • Мнения: 5 254
FrowningFrowningFrowning Това наглото изказване как съм го пропуснала? Това е по-безочливо дори от онази тема на женичката, дето е на 340 лв наем в София, не вдиган от 10 години, и искаща намаление заради кризата, щото хазяйката била в Америка и имала много апартаменти, не била опряла до тия пари, пък въпросната женичка се размотава по други теми с новите си покупки от ДМ и Лили.

Хората с широки пръсти, които не са спестили да си купят нищо свое, обикновено си живеят на село при мама и тате или в детската си стая в панелката. Тези под наем се развиват и се борят за по-добра работа или образование и независимост за тях и семействата им.
Мандарнка, не те познавам, но след този твой коментар бих казала, че си една тотално ограничена жена и много се радвам, че нямам нищо общо с теб. За всичките 18 теми не съм чела по-арогантен и дебилен кометар!

# 491
  • Мнения: 6 887
Аз много време мислих за коментара на Мандаринка за пенсионерите, понеже и аз съм запозната с мизерните им пенсии. За съжаление, в този случай е трудно да се регулират отношенията - те не подобряват нищо по имота, пък макар и едно основно, изрядно почистване, наемателите се сърдят, понеже не им е работа.  Лошото е, че и рентиерството е вид работа и ако не можеш да я вършиш, то си на загуба. Ама ги разбирам хората, че им трябват парите, за да преживяват, а им е невъзможно да направят нещо.
Също така, за съжаление, не всеки, който не си е купил имот не си го е купил, понеже предпочита да си щрака скъпарския маникюр с най-новия айфон, докато си носи шикозната чанта на Шанел и си кара Ферарито.

# 492
  • Мнения: 9 811
Велт, права си, и за хазяйките, и за наемателите.
Но реалността в България е друга - 250 лв. е минималната пенсия (или от 1 юли ще стане), по официални данни това е за 800 000 пенсионери. Сигурно можеш да превърнеш тази сума в брой хлябове по 600 гр. (1,10 лв. примерно) или брой кисели млека от 2% - да речем по 85 ст. Без лекарствата, защото повечето пенсионери пият разни лекарства, повечето не са 100% безплатни, пак се доплащат по 2-3 и повече лева на опаковка. Икономично - 30-40 лв. ток на месец, 10 лв. за телефон на най-ниската тарифа, вода - 10 лв., парното не го слагам, те повечето пенсионери мръзнат на изключени радиатори.
Ти каза, че ти предстои ремонт скоро в България. Като приключиш с него, пиши тук, според теб, пенсионер би ли се справил сам с майсторите. Или ще го завлекат с парите и нищо няма да свършат, или пак ще му вземат парите и ще направят повече поразии, отколкото ремонт, реално жилището няма да може да бъде ползвано.
Примерно една панелна гарсониера, неремонтирана от времето на соца. Това означава - сваляне на тапетите, мокетите, къртене на мозайка и плочки в банята. Шпакловка на всички стени, боядисване, замазки на пода, нови настилки - евтин ламинат, евтини теракот/гранитогрес, баня всичко - нова ВиК инсталация, нови батерии, душ, цялата санитария, вентилатор, нова ел. инсталация, нова кухня, нови печка и пералня, аспиратор, нови мебели - кухня и стая. Нови дограми, ако не са сменяни междувременно. Не знам как си го представяш като сума, но тук по темите се говори за 35 лв. на квадрат за плочкаджията, 10 лв. на контакт за електричаря, за боядисване гледам по нета суми от 10 лв. на квадрат само в един цвят - т.е. бяло навсякъде.
Колко години трябва хазяйката да събира наем от 350 лв. за дупката, за да събере накуп парите за ремонта, и то ако цените на нещата за ремонта и хонорарите на майсторите не се увеличават?

Хазяйките, пенсионирали се през миналия век, са някъде 70-73 годишни в момента, след 5-10 години макс няма вече да ги има. Тогава наследниците или ще продадат апартаментите или ще ремонтират и ще живеят там, или ще дават под наем след ремонта. И дали тези наследници, които в момента правят упражнението с ремонта, ще дадат апартамента, вече ремонтиран, за 350 лв.? Ами едва ли. В този случай къде ще живеят един или двама работещи на минимална работна заплата? В жилище с наем 500-550-600 лв. ли? 610 лв. е минималната работна заплата в момента, това бруто, като извадиш осигуровките и ДОД, смятай някъде към 550 лв. излизат чисто, което влиза в джоба.
Та спрямо досегашните наеми се чудя дали е добре да изчезнат дъртите хазяйки с мръсни и неремонтирани панелки за 350-380-400 лв. наем. Като се имат предвид и доходите на много наематели.

# 493
  • Варна
  • Мнения: 5 254
Мизерните доходи на пенсионерите и липсата на ремонт в старото им жилище не оправдава немарливостта им към собствените им имоти. Тук говорим за отношение. Естествено че няма как всички квартири да са нови и ремонтирани. Но не може да знаеш, че има проблем с тока, който може да подпали наемателите, докато спят (а да, и между другото да изгори и твоят имот, не техния), и да не си мръднеш пръста. Или да знаеш, че има теч, който наводнява съседите отдолу, които също да дали хиляди за ремонт, и да ти се свиди да приспаднеш от наема сумата за майстор. Или да знаеш, че от дограмата влиза вода като вали и спалнята мухлясва.

Притежаването на имот не означава само права и ползи, а и задължения. Както се плащат данъци, така има и минимална поддръжка, която е абсолютно необходима. Не говорим да е по-модерно, а да е безопасно! Който не може да си позволи поддръжката на даден имот, да го продава. С парите да си купува лекарства и храна, не с наема.

Последна редакция: чт, 02 апр 2020, 23:57 от Didi168

# 494
  • Мнения: X
Мизерните доходи на пенсионерите и липсата на ремонт в старото им жилище не оправдава немарливостта им към собствените им имоти. Тук говорим за отношение. Естествено че няма как всички квартири да са нови и ремонтирани. Но не може да знаеш, че има проблем с тока, който може да подпали наемателите, докато спят (а да, и между другото да изгори и твоят имот, не техния), и да не си мръднеш пръста. Или да знаеш, че има теч, който наводнява съседите отдолу, които също да дали хиляди за ремонт, и да ти се свиди да приспаднеш от наема сумата за майстор. Или да знаеш, че от дограмата влиза вода като вали и спалнята мухлясва.

Притежаването на имот не означава само права и ползи, а и задължения. Както се плащат данъци, така има и минимална поддръжка, която е абсолютно необходима. Не говорим да е по-модерно, а да е безопасно! Който не може да си позволи поддръжката на даден имот, да го продава. С парите да си купува лекарства и храна, не с наема.
Я прочети малко как работи пазарната икономика. Никой не насилва някой наемател да наема дадено жилище, а и след като го наел да седи там ако не му харесва. Щом някой доброволно седи в мухлясало жилище значи сам така е преценил. Като не му харесва винаги може да се премести в по-приветлив апартамент, но за там разбира се ще трябва да отдели по-висока сума. Нормално е да има мухлясали панелки за малко пари, по-нормални жилища за малко по-високи суми и разбира се по-хубави имоти за доста повечко пари.

Общи условия

Активация на акаунт