Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 359
  • 758
  •   1
Отговори
# 510
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 090
Ее, какво стана сега - пазарна икономика, само когато на теб ти изнася? Joy
  хора, които нямат финансова възможност и дават мухлясали жилища разбира се за нисък наем.
Като нямат възможност защо ги отдават? Защо самите те не си живеят в тях?  Wink

# 511
  • Мнения: X
Офф. Да бе, разбрахме, че никой не ни принуждава да живеем в мухялсали жилища. Ама представете си, наемам жилище лятото, а мухълът се появява зимата. Или като завали. Или течът се появява след 5 месеца. А лично в моя случай промлемът с ел таблото се появи почти година след наемане на квартирата. Естествено, че като няма ответна реакция на собственика, си събирам куфарчето и си тръгвам, и то веднага, без да ми дреме за договори, депозити или предизвестия. Здравето ми е по-важно.

Коментарите са защото се започна със сълзливите обяснения за гладните баби хазяйки, дето едва свързват двата края и затуй отдавали жилищата си неремонтирани. Ами хубаво, ама аз нито рева за ново обзавеждане, нито ме интересува на бабата колко хляба и кисели млека й е пенсията. Наемателят не е социална институция, а частно лице.
Скрит текст:
И същата, която реве за бабите, си позволява да обижда наемателите, че са с широки пръсти и нищо свое не си били купили, щото видиш ли са прости. Ама да им взема парите за наем - може...
Именно.
Съгласна.
Скрит текст:
Ее, какво стана сега - пазарна икономика, само когато на теб ти изнася? Joy
 хора, които нямат финансова възможност и дават мухлясали жилища разбира се за нисък наем.
Като нямат възможност защо ги отдават? Защо самите те не си живеят в тях?  Wink
Защото: 1) никой закон не го забранява, и 2) има желаещи да го наемат. Ако нямаше, нямаше и да го отдават. А те не живеят там, защото  си имат друго жилище, а то дали има или няма мухъл ти няма как да знаеш.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 01:14 от Анонимен

# 512
  • Мнения: 2 184
Е типично българска ситуация - няма какво да го обсъждате.
В белите държави  няма такива оправдания, стар, млад, пенсионер, непенсионер. Всеки си поддържа имота, който дава под наем, влизаш и виждаш само нови мебели , всичко е ново и ремонтирано, евентуални повреди се поемат от фирма наета от хазяйна!
 Или се учиш да правиш нещата както трябва, или изобщо не ги правиш. Това е.
Това вероятнонсе случва в някаква утопична чужбина. Само последните ми спомени от наетите ни служебни жилища, преди да излезна по майчинство бяха:
- Белгия: постоянно запушваща се канализация, за която се налагаше да плащаме стотици евро, за да бъде отпушена, без безспорни доказателства, че запушването е причинено от служителите ни;
- Германия: разклатени легла с увиснали пружини (чак се чудя от къде ги имаха), които се удряха в стената, съответно драскаха латекса и хазяйката искаше да пребоядисаме за наша сметка;
- Англия: неработеща фурна, течащо казанче и изначално зле направена ВиК инсталация.
- Франция: стайче в мазе около
8 кв. м с две единични легла в двата края, а между тях - централното ел. - табло на сградата.
Та, толкова мизерни квартири съм виждала, и съвсем не са в бялата гама. Вярно, от ниския ценови клас, но не винаги са били относително евтини. Стаята с ел. таблотл беше 350 евро в някакво забутано френско село.

# 513
  • Варна
  • Мнения: 5 090
Аз пък да кажа от опита на мама, че в Швейцария за жилище, в което се е оказало, че фурната е мръсна, са й върнали 200 франка от агенцията. А агенцията сигурно си ги е взела от собственика.

Но нека обсъждаме българския пазар в тази тема.

# 514
  • Мнения: X
Аз пък да кажа от опита на мама, че в Швейцария за жилище, в което се е оказало, че фурната е мръсна, са й върнали 200 франка от агенцията. А агенцията сигурно си ги е взела от собственика.

Но нека обсъждаме българския пазар в тази тема.
Вероятно наемът не е бил 200-300 франка. Пак ще повторя, че аз давам много хубаво жилище в перфектно състояние, в което даже сменям крушките когато се наложи (ползва се от чужденци), но цената въобще не е от най-ниските. За каквото плащаш това получаваш.

# 515
  • Варна
  • Мнения: 5 090
Разбрахме, че отдаваш луксозно жилище.
Като ходя на работа, ми плащат според това какво и колко работя. Но ако в средата на месеца престана да ходя на работа или ходя, но започна да правя справките само до средата, няма да ми дадат половин заплата, а директно ще ме уволнят.
Да, всичко е пазар, но се опитвам да кажа, че си има някакъв критичен минимум, който трябва едно жилище да покрива като условия, за да се счита годно за живеене, независимо дали от наематели или от собственици.
По същата логика, по която каваш, че каквото плащаш, това получаваш, аз мога да кажа, че хазяинът като отдава мизерен бункер, за тая кочина да очаква да получи квартиранти наркомани, крадци или примати. Но не го казвам. Не смятам, че мизерията да дава право на наемателите да си правят каквото си искат. И не бива наемодателите да смятат, че ниския наем, който искат, им дава право да застрашават живота и здравето на наемателите.
Това си е мое мнение, не те карам да се съгласяваш с него, а само да го разбереш...

# 516
  • Мнения: X
Разбрахме, че отдаваш луксозно жилище.
Като ходя на работа, ми плащат според това какво и колко работя. Но ако в средата на месеца престана да ходя на работа или ходя, но започна да правя справките само до средата, няма да ми дадат половин заплата, а директно ще ме уволнят.
Да, всичко е пазар, но се опитвам да кажа, че си има някакъв критичен минимум, който трябва едно жилище да покрива като условия, за да се счита годно за живеене, независимо дали от наематели или от собственици.
По същата логика, по която каваш, че каквото плащаш, това получаваш, аз мога да кажа, че хазяинът като отдава мизерен бункер, за тая кочина да очаква да получи квартиранти наркомани, крадци или примати. Но не го казвам. Не смятам, че мизерията да дава право на наемателите да си правят каквото си искат. И не бива наемодателите да смятат, че ниския наем, който искат, им дава право да застрашават живота и здравето на наемателите.
Това си е мое мнение, не те карам да се съгласяваш с него, а само да го разбереш...
Попея няколко пъти ти обясни, но ти се правиш, че не разбираш. Ще се опитам да ти дам друг пример. Продават се хубави и скъпи автомобили, нормални и сравнително достъпни такива и откровени гробници, които понякога може да са опасни за живота. Човек сам си избира дали да си купи кошник или друг по-добър автомобил. Така е и с имотите. Най-евтините понякога са гробници, но те затова се дават толкова евтино. Никой не те принуждава да наемеш такъв. Свободна си да наемеш имот, който макар и със стари мебели да е много чист и поддържан. Разбира се цената му ще е малко по-висока, но няма да има мухъл и спукани тръби. Ако обаче доброволно наемеш гробница си мисля че проблема си е изцяло в теб.

# 517
  • Мнения: X
Щом някой доброволно седи в мухлясало жилище значи сам така е преценил. Като не му харесва винаги може да се премести в по-приветлив апартамент, но за там разбира се ще трябва да отдели по-висока сума.
Не говори глупости. Ниските наеми предполагат необновено жилище и обзавеждане, а не откровени проблеми. Не очаквам откровени проблеми, когато наемам евтино с гардероба на баба ти. Ако тръгна да давам всеки месец наем и депозит за нова квартира, понеже хазяинът на предната е селски тарикат, не оправя откровените проблеми, ама и не връща пари, къде ще му излезе краят? Проблемите не са прерогатив на бабичките, а на селските тарикати.
И в тази, и в предишната квартира се нанесох спешно и със заем. От предишната се изнесох, когато изплатих заема и си стъпих на краката. И някакъв да ми обяснява как боклукът бил част от пазара и да се примирявам... Ами тогава и хазяите да се примиряват, че като дават проблемни жилища, ще имат проблемни наематели. Хазяите не оправят проблема, наемателите отпрашват и оставят неплатени сметки. Танто за танто. Защо хазяите реват?

Та, толкова мизерни квартири съм виждала, и съвсем не са в бялата гама. Вярно, от ниския ценови клас, но не винаги са били относително евтини.
Е, именно де! Нали затова спорим. Като видиш гарсониера за 200 лв при пазарна 450 ново и 400 старо (?!?!само за цените) , ти е ясно, че цената не е само заради старото обзавеждане. Проблемът обаче е, че мухливите, с кафявата вода от чешмата, постоянно падащите бушони и т.н., не са по 200 лв, а по 400, тоест не са на цена като за боклук, а на цена като за най-обикновено старо. И затова наемателят е прав да се сърди - нанася се, плаща си, очаква едно за тези пари, а то излиза много по-зле.
Между другото, съседите-съквартиранти от предишната ми квартира, които толкова плюх, според хазяйката са си плащали всичко в срок и са били примерни до един момент. Като говорехме с тях през вратата, казаха, че почнали проблеми с тока, бушоните, таблото, тръбите, но хазяйката не ги оправяла. И те почнали да бавят наема и тока, а водата изобщо да не я плащат. Моментът, в който започва вечното отлагане на решението на проблемите, съвпада с момента, в който стават неизрядни. Това се случва в сграда на 10 години, НС. Тъй че имам едно наум като чуя наематели да се жалват от дупката, в която живеят... Обаче имам наум и когато собственик на дупка се жалва от наематели. Крушката има опашка, да не се сърдят хазяите точно на дупките, че им бягат наемателите и оставят неплатени сметки.

Последна редакция: пт, 03 апр 2020, 08:55 от Анонимен

# 518
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Или да знаеш, че има теч, който наводнява съседите отдолу, които също да дали хиляди за ремонт, и да ти се свиди да приспаднеш от наема сумата за майстор.

Притежаването на имот не означава само права и ползи, а и задължения. Както се плащат данъци, така има и минимална поддръжка, която е абсолютно необходима.
Отдавам апартамент, построен през 2014г.
След 5г и 6м се появи теч, за който бях уведомен от съседите отдолу.
Докато намеря майстори и да бъде отстранен същия измина половин месец.
Сумата за ремонти бе 400лв в моята баня и 100лв за тавана на съседите.
Скрит текст:
80лв за обследване с камера, 110лв за къртене и смяна на проблемна част от водопровод,
120лв за плочкаджия, 70лв за материали и 20лв за транспорт/доставка.


Калкулацията, за петилетка е: 5г наем - 19 200лв. Законово признати разходи - 1 920лв
Създадоха се неудобства на наемателя през м.02.2020г. Сега, докато има ИП няма да плаща наем,
което го отразихме в анекс към договора.
Скрит текст:
Жилището е преходно. Дневна с кухня - 22кв и спалня - 18кв.
Отдал съм го необзаведено, само с кухненски шкафове. В спалнята е ламинат, а останалото е теракот

# 519
  • Мнения: 4 246
Ние имахме опит с една квартира преди години. На пръв поглед всичко и беше наред, прекрасен квартал, строителство 50 г, но големи стаи, чисто, стар паркет и т.н, цената много добра. После обаче се оказа, че хазаинът отказал да сменя щрангове, за да пести пари и се започна един теч в банята, а после и в кухнята, мухъл по външните стени.Говорихме с тях, не им се занимавало, нямали пари, да се оправяме, не знам си кво, а и съседите отдолу се оплакваха, че течът стигнал до тях. Това продължи около година, най -накрая изкара парите да направи ремонта и вдигна наема.Реално наемът е бил по-нисък,защото е знаел каква дупка предлага и е замаскирал проблемите при предлагането.

# 520
  • Мнения: X
Малинка, за каква разлика в наема става дума? В цифри, колко беше наемът на проблемното и колко пазарният?
Скрит текст:
Когато наех стайо-боксониерата, цената й беше 300 лв, това беше цена за боксониера със стари мебели, Раховец и Мраз по онова време, а аз търсех точно гарсон или бокс. Тоест, търсила съм бюджетно малко жилище без претенции за ново и съм наела бюджетно малко жилище без претенции за ново на пазарна цена.
На втората седмица разбрах, че е стая, а не боксониера, с обща партида за ток с комшиите. Това брокерката не ми го каза, до дупка твърдеше, че е напълно отделно, а на другите етажи жилищата над моето си бяха отделени. Здраве да е, с комшиите още се разбирахме тогава. Това е сагата с типа жилище.
На първия месец разбрах, че водата (за нея имаше договорна сметка отделна) не е плащана 3 месеца преди нанасянето, хазяйката ми звънна изрично да ми каже, че имам 20 лв сметка. В ИзиПей като ми поискаха едва 3 лв, се опулих и питам сигурна ли е касиерката, аз имам фактура за 20. А, чакайте, вика, моя грешка, това е само последната фактура, има тука още 3 фактури за толкова и толкова всяка. Уведомих хазяйката, че съм си платила моето. Брокерката ме беше уверила, че няма неплатени сметки. Тези 15-17 лв вода не бяха платени половин година след това, накрая хазяйката каза да ги платя и приспада от наема. Това е сагата с водата.
На 4тия месец ми спряха тока, за който бях дала пари на комшиите седмицс или 2 по-рано. Звъня на хазяйката - брат й го спрял този ден, във вторник, защото в петък и жез това щели от ЧЕЗ да го спрат поради неплащане. Моля?! Спиране на тока имаше още веднъж от ЧЕЗ два месеца след тази случка, и след още 2 месеца ни гръмна централния бушон от калпав контакт у съседите. 2 часа не се свързахме с хазяйката посред зима, съседите с две деца - на 3 и 5 мусля, че бяха децата.
И ремонт от 2 седмици, които не ми приспадна от наема, въпреки че се наложи да търся къде да спя, имах неудобства с транспорта... Ама аз съм си за гласене, защото гледам да съм коректна, нали, и не обичам да се пазаря.
Да ви кажа, абсолютно съжалявам, че си платих последните сметки, а оставих и депозита, щото, нали, съм живяла цели 10 дни от месеца, а не съм платила наема. Само оттам излязох 150 лв на минус, а можех да ги ползвам тези пари да платя част от депозита за нова квартира.

Та аз си научих урока, обаче не на мене тия песни либовни с евтините квартири. Няма евтино. Плащаш си по пазарна цена и като ти дойде проблемът, търсиш решение на момента.

# 521
  • Мнения: 18 474
Ако видите в Париж какви квартирки на какви цени се дават без проблем, българските панели с обзавеждането от 70-те ще ви се сторят лукс. А и не само там.
Това относно твърдението колко са напред в чужбина и как квартирите са само прекрасни и задължително новообзаведени.

# 522
  • София
  • Мнения: 5 931
Ако видите в Париж какви квартирки на какви цени се дават без проблем, българските панели с обзавеждането от 70-те ще ви се сторят лукс. А и не само там.
Това относно твърдението колко са напред в чужбина и как квартирите са само прекрасни и задължително новообзаведени.
А има и хубави, на още по-хубави цени. Ние ходихме на гости скоро там.... вярно хубав голям апартамент.. с подземно паркомясто и всичко... но към 5 хил лева и отгоре, това е месечен наем. Confused И то в покрайнините на Париж( даже май леко извън Париж в предградията) , не е в най-хубавите райони на града. Безумна работа.

# 523
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
На втората седмица разбрах, че е стая, а не боксониера, с обща партида за ток с комшиите. Това брокерката не ми го каза, до дупка твърдеше, че е напълно отделно, а на другите етажи жилищата над моето си бяха отделени.
А вие договор не подписвахте ли с наемодателя?
Наемодателя предоставя/показва НА, а наемодателя ЛК.
Тези данни се вписват в договора за наем.
А предварително можете да направите безплатна справка в сайта на кадастъра по адрес на имота.
Колко квадрата е имота и с какъв статут е.
https://kais.cadastre.bg/ > карта

# 524
  • Мнения: 9 754
Мизерните доходи на пенсионерите и липсата на ремонт в старото им жилище не оправдава немарливостта им към собствените им имоти. Тук говорим за отношение.
Който не може да си позволи поддръжката на даден имот, да го продава. С парите да си купува лекарства и храна, не с наема.

А ето това е пример за адекватно "отношение".


Коментарите са защото се започна със сълзливите обяснения за гладните баби хазяйки, дето едва свързват двата края и затуй отдавали жилищата си неремонтирани. Ами хубаво, ама аз нито рева за ново обзавеждане, нито ме интересува на бабата колко хляба и кисели млека й е пенсията. Наемателят не е социална институция, а частно лице.

А това, според мен, е реалността, извън сълзливите обяснения за бедни хазяйки и разочаровани наематели.


Та аз си научих урока, обаче не на мене тия песни либовни с евтините квартири. Няма евтино. Плащаш си по пазарна цена и като ти дойде проблемът, търсиш решение на момента.
И Попея, и Нико, и аз обясняваме, че наемът на неремонтирано, мухлясало, течащо или гърмящо жилище е нисък, т.е. по-нисък от ремонтираните и/или обзаведени жилища, защото това е пазарната цена в даден момент. А наемателите казват, че и това било много и трябвало или да не се отдава, или да бъде още по-нисък наемът.
Да твърдиш, че наемът на мухлясалото, самозапалващо се жилище не трябва да бъде Х пари, а Х минус У пари, е като да смяташ колко трябва да струва за продажба квадрата ново строителство, защото самото строителство излизало не повече от 450 евро да речем (пък се продавало по 1000 или по 1500 или по 2000 евро квадрата). Не, не се смята и мисли по този начин в пазарна икономика. Жилището се продава/отдава под наем на цена, на която се намери купувач/наемател. Това му е пазарното на пазара. Не някакъв икономист да смята "себестойност" и да умува колко трябва да е надценката (печалбата). Това се правеше в едни други времена, които вие не помните, от една държавна институция, която се казваше Комитет по цените. Тази институция решаваше каква да бъде цената на хляба, на млякото, на захарта, на чаршафите (да, и на чаршафите включително), колкото и смешно да ни и ви звучи в момента. 

Казвали са ми (т.е. не мога да го твърдя със сигурност), че себестойността на квадрат панел, по времето, по което се строяха, не е надвишавала 150 лв. на квадрат. А се продаваха на следните цени последно, преди идването на демокрацията - 44-45 кв. гарсониера - 8-10 хил., двустаен - 62-64 кв. - ~12 хил., тристаен ~ 80-84 кв. - за 17-18 хил. лв. Вие смятайте себестойност и печалба. Така са определяли цената/печалбата лелите и чичковците в Комитета по цените преди пазарната икономика. При минимална заплата някъде към 100-120 лв. (може и да бъркам, това по младежки спомени).

По повод последния пост - аз н.а. нито съм показвала, нито съм вписвала в договорите за наем, като отдавах. Твърде много имотни измами има в България и законовата защита на собствениците е доста хлабава в такива случаи, та моля да ме разберете и мен. Няма как да раздавам тези данни на непознати хора.

Общи условия

Активация на акаунт