Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 410
  • 758
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 2 769
На мен ми разправяха, че в София фризьори докарват по 3000 лв.Няма да влизам в полемика кое колко време изисква да се научи. Хич не бяха зле и според мен са взимали и кредити

Докарват и повече сигурно. Моята фризьорка живее над мен, купи си салона в сградата, купи си апартамента, в който живееше, купи си и гараж на съседната улица.

Ама Мандаринка от къде да знае, като гордо обясняваше как тя не е от хората, които ходят по салони, фитнеси и ресторанти, като останалите с широки пръсти?! Истината е, че работещите в тези сфери си имаха един много добър стандарт на живот, който кризата съсипа. И изобщо не е повод да се радваме, защото не са само те, а сме всички по веригата. Тия хора и те пазаруват в магазин, аптека и движат икономиката.

# 661
  • Мнения: 9 775
Мока, моля да ме цитираш в кой точно пост съм се зарадвала, че някой - сервитьорка, ИТ, строителен предприемач или фаянсаджия, няма никакво значение, ще остане без работа и доходи.

# 662
  • Мнения: 2 769
Това не го твърдя, затова съм написала множествено число "радвамЕ", защото от известно време се дъвче как точно тия хора ще останат без доходи. А всъщност хич не са само те ✌️

# 663
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
От гледна точка на наемател, не бих подписала Договор за наем без да видя копие от нотариалният акт.
Скрит текст:
Това не се има предвид наемодателят да ми предостави за мен копие, а да се уверя, че той е собственик на конкретния имот и има право да ми го отдаде, прочитам го и го връщам на момента.
Колкото до информацията, която е в  нотариалният акт, може да се види всички номера и собственик с ЕГН на акта онлайн, чрез справка в имотния регистър. Да не говорим, че всеки един човек може да отиде и да вземе незаверен препис /копие/ на нотариален акт, където са освен данните на имота, а и лични данни на собственика.  
За това смятам за безпредметно да се крият от наемодателите нотариалните актове и не виждам проблем да се предостави копие, просто за уверение, че конкретния наемодател има законовото право да го отдаде.
Препис/копие ще ви "нарисуват". Най-добре наемателят да си направи онлайн справка по официалните канали за левче, даже и да е представено копие на НА от наемодателя.
Има и друга хипотеза. Имотът да е СИО. В НА е вписано името на жената. Съпугът се прибира напр. от 9месечен рейс и пита вие кои сте?
Yum
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 18:07 от pkol

# 664
  • Варна
  • Мнения: 5 145
Тъй като знам, че в София вече почти не се наемат жилища без посредник, изниква следният въпрос в главата ми: Какви са тия агенции, които не си проверяват имотите, които предлагат?? Поне тези, с които аз съм работила, винаги искат документ за собственост.  Съжалявам, че не пазя договора за последната си квартира, но по спомени мисля, че в него също се записваха данните на имота. Не знам дали идентификатора, но точния адрес и данни на собственика - със сигурност.

# 665
  • Мнения: 1 011
Тъй като знам, че в София вече почти не се наемат жилища без посредник, изниква следният въпрос в главата ми: Какви са тия агенции, които не си проверяват имотите, които предлагат?? Поне тези, с които аз съм работила, винаги искат документ за собственост.  Съжалявам, че не пазя договора за последната си квартира, но по спомени мисля, че в него също се записваха данните на имота. Не знам дали идентификатора, но точния адрес и данни на собственика - със сигурност.
Често брокерите не могат дори да намерят имота, ако за първи път водят клиент на оглед там, какво да говорим за документи. Радвам се, че сте имали късмет да работите с адекватни агенции, но те са по-скоро изключение.

# 666
  • Мнения: 9 775
Нищо не проверяват агенциите, дори и не са виждали жилището, само звънят по телефона на частните обяви и задават въпроси по списък.

Но пък аз не съм чела оплакване от наемател, че е бил завлечен, като НЕсобственик му е отдал под наем чужд апартамент. Дано да няма такива случаи, защото би било кофти и за двете страни - и за наемател, и за наемодател.

Знам от опит, един път, наематели пускаха познати за нощувки срещу заплащане в наетия апартамент. Но не ги оставихме дълго.

# 667
  • Мнения: X
Какви са тия агенции, които не си проверяват имотите, които предлагат??
Най-вече - такива, които не го предлагат като част от каталога си, а са видели обява от частно лице и нахалстват. Това е голямата част.
Малката част са мързеливи и/или некомпетентни брокери, които дори да проверят, не са наясно какво търсят (и предлагат).
Попадала съм и на двата вида.

# 668
  • Мнения: 6 873
Иска му се на някого наемите да не мръднат, ама те не са на някаква отделна планета. Като мръдне другото, ще мръднат и те... Поне в България.
Да се пресмятат доходите на сервитьорките-наемателки е все едно да се пресмятат тия на наемодателите - безсмислено. Нали трябваше да си гледаме в паничката, а не в чуждия портфейл?
В темата стана ясно, че не един и двама разчитат на наема, за да си покриват техни разходи или ипотека. Едва ли им е все тая дали жилището, което е отдадено под наем през 2018, утре ще остане без наемател, който да плаща дори и да не е индексиран наемът.

# 669
  • Варна
  • Мнения: 5 145

Знам от опит, един път, наематели пускаха познати за нощувки срещу заплащане в наетия апартамент. Но не ги оставихме дълго.

Какво значи не ги оставихме дълго? Аз бих ги изгонила на мига, в който разбера. Преотдаването на трети лица е изрично забранено и го пише във всички договори, които съм чела. Точно за такива случаи договорите са полезни, защото ти дават пълно право да изгониш наглите наематели на улицата на часа, без да имат право да се оплакват.

# 670
  • Мнения: 2 113
Днес се разбрах с кандидати за наем на помещение на обявения преди ИП наем. Ще подпишем, живот и здраве, другата седмица. Като стане, ще пиша.

Считам, че ИП ще доведе до разслояване на имотите, но до намаляване на наем за реално добри помещения едва ли.
 Просто ще се разграничат двустаен, направен на тристаен, от реален тристаен, и пр. в този дух.
За един от свободните ми имоти си бях поръчала някои подобрения. Ще си ги взема. Не са кой знае какви цени, но отварят помещението. След всеки наемател ( на 3-4- години) все нещо подобрявам и правя имота по-уютен.
Редовните проверки за качествени имоти са задължителни. Излъгаха ме уж най-скромните и безрискови наематели от най-скромния имот.

# 671
  • Мнения: 9 775
Предполагам за жилища, които са търсени и са с точния наем, докато някоя сериозна агенция провери документите, жилището вече ще е отдадено чрез някоя от некоректните, но напористи фирми.

На наемателите им се иска наемите да паднат, а на наемодателите - поне да не падат. Въпрос на интереси, а не е надничане в чуждото канче. Сега е много рано - няма и месец, от новата ситуация и само си спекулираме как ще се отрази върху наемите, за да не скучаем.

Не ги оставихме дълго означава, че в момента, в който бяхме сигурни, че става дума за преотдаване и то тип хостел, си заминаха много бързо. Защото първия, втория, третия път все бяха - кака, бате, мама, тате от провинцията, дето били дошли за ден-два. И мама-тате участваха в купони до зори. Simple Smile Винаги сме отдавали с договор, издавали разписки за всеки наем и всеки консуматив - старата соц-школа.

Между друго се сетих за нещо - бях писала, че като се развали непоправимо един път хладилникът  (не беше социалистически Мраз, Индезит беше, просто се развали и сдаде тотално багажа), наемателката предложи да си купят сами, ние се съгласихме и намалихме малко наема, но без анекс. Продължихме почти 2 години след това да си плащаме данъка върху наема по договор, т.е. върху по-голяма сума. Беше някаква малка сума и не си заслужаваше писането на анекс и занимавката.

Естествено, ако става дума за сериозна промяна на договора, анекс или нов договор си е задължителен, за сигурност и на двете страни. Следяхме също стриктно и всяка година с анекс да се продължава за още година при същите условия, никакво автоматично продължаване или превръщане в безсрочен.

# 672
  • Варна
  • Мнения: 5 145
Предполагам за жилища, които са търсени и са с точния наем, докато някоя сериозна агенция провери документите, жилището вече ще е отдадено чрез някоя от некоректните, но напористи фирми.

На наемателите им се иска наемите да паднат, а на наемодателите - поне да не падат. Въпрос на интереси, а не е надничане в чуждото канче. Сега е много рано - няма и месец, от новата ситуация и само си спекулираме как ще се отрази върху наемите, за да не скучаем.


Затова разумните наемодатели обикновено се доверяват само на една сериозна агенция, а не работят с 20 накуп, щото да стане по-бързо. И да не се получава точно който превари, той завари...

Въпрос на интереси - да, но пазарът няма да се раздвои като змийски език, развитито ще е едно. И то не е особено трудно да се прогнозира. Разбира се много спекулации хвърчат из интернет пространството, но ако раздробим картинката на малки парчета, всяко действие или бездейтвие има точно определен ефект. Вече какъв ще е общия ефект, сбор от всички малки ефектчета, скоро ще видим.

# 673
  • Мнения: 6 873
Нямам желание да падат наемите, понеже според мен те ще паднат с доходите, ако има такъв спад. Аз не съм наемател, а ще съм работещ (надявам се) и за мен ще е по-голяма далавера да вземам добри пари, а не да се надявам, че заплатите ще тръгнат надолу, понеже на някой друг ще му се отрази на наема.
Аз смятам, че точно хората, които плащат 2000 лева за апартамента с италианските плочки, по може да не усетят криза от тези в масовите жилища за 5-6-7-800, които живеят от заплата до заплата и имат малко спестявания. Ще видим какво ще стане, на никой не бих пожелала да трябва да си дава жилището за мизерен наем, нито да работи за мизерна заплата.

# 674
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Предполагам за жилища, които са търсени и са с точния наем, докато някоя сериозна агенция провери документите, жилището вече ще е отдадено чрез някоя от некоректните, но напористи фирми.
Справката не отнема повече от три минути. Тя се генерира автоматично. Влизате в сайта с акаунта си, който е зареден с кредит. https://kais.cadastre.bg/bg/Home/GetManualById?id=2
Като допълнение смятам, че некоректен посредник би довел и некоректен наемател.
Моите наематели са без посредник. През 2014г обявата си я пуснах в два форума на учебни заведения в раздел общежития/квартири.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 20:25 от pkol

Общи условия

Активация на акаунт