Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 429
  • 758
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 110
Темата става все по-интересна с всеки изминал ден. Отстъпки са логични, но съгласувани с наемодателя, случая в който наемодател бива изнудван от наемател ми прилича на рекет на котки от мишки - ако аз си тръгна ти няма да си намериш други. Според мен не е точно така.

Airbnb - имотите са 525 за цяла София, доста са маломерни, а който може да изкара тези месеци без този доход, със сигурност ще го направи - пускайки наематели за 1 г,  той ще си върже ръцете. Влияние върху пазара - вероятно доста под 1 процент. Хотелите са с повече места, но те не са пригодени за дългосроно наемане.

Офтопик за  Airbnb - постъпиха много некоректно като отмениха всички резервации, но после си оправиха частично грешката и ще компенсират с 25%  от направените резервации хостовете.

Натиск върху цените надолу оказват основно падането на доходите на наемателите и напускането на студентите.

Стабилизиране на цените  оказват доста неща, тъй като в темата сте коментирали  основно надолу ще ги напиша малко по–подробно.

- Връщането на хора от чужбина (не са се върнали само цигани в Сливен). Повечето биха си потърсили работа тук по големите градове, докато не се реши напълно проблема в целия свят.

- Необходимостта от самоизолация. Било то на медицинските работници (които вече получават допълнително възнаграждение) или на работещи от хоум офис. Апартаментите бързо отесняват, а съквартирантите стават противни, когато се стои по 160 часа седмично вкъщи.

- Самата криза - смея да твърдя, че 2019 може би е една от най-добрите години за наемателите. Доходите растяха, много хора си купуваха с ипотеки и освобождаваха жилища, а други купуваха имоти и ги обзавеждаха с хубави мебели, а после ги отдваха без претенции за много висок наем , за да не им седят парите в банка срещу 0.4% лихва и сума ти такси. Сега сметките ще се правят много по-добре, а депозите ще се връща след по внимателен оглед.

Моето предположение е че ще има лек спад само при луксозните и по-скъпи апартменти. За останалите може би спад реално няма да има поради простат причина че наемите в България не се индексират всяка година. Тоест наемател дошъл при вас 2017-18 г. ако напусне нищо няма да загубите.

Разбира се много е неприятно и конфликтно в такава ситуация да гониш наематели, но ако не плащат поне 50% от наема и сметките, риска да ви завлекат става огромен и не си заслужава.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 15:22 от Imoten

# 646
  • Мнения: 9 787
Не е точно така. Голяма част от хората с високи доходи работят в сфери, които са засегнати или направо замразени заради ИП. Говорим за цели сектори като ресторантьорство и туризъм! Не мислете, че кризата ходи само по "бедните".

Собствениците на заведения и хотели/къщи за гости си имат жилища. А сервитьорки, бармани и камериерки не ги виждам в жилища за над 1000 лв. А съм ги и слушала какво си говорят в пуш-паузи сервитьорки, бармани и готвачи - откъдето дошло, там и заминало. Живеят по няколко в общ апартамент, местят се често, когато намерят още по-евтина квартира.

# 647
  • Мнения: 2 670
Не знам защо мислите че само нископлатените работници ще бъдат засегнати

# 648
  • Мнения: 9 787
Има мнения за точно обратното - средно и високо платените ще ограничат разходите, както при наемите, така и при продажбите.

# 649
  • Мнения: 2 778
Не е точно така. Голяма част от хората с високи доходи работят в сфери, които са засегнати или направо замразени заради ИП. Говорим за цели сектори като ресторантьорство и туризъм! Не мислете, че кризата ходи само по "бедните".

Собствениците на заведения и хотели/къщи за гости си имат жилища. А сервитьорки, бармани и камериерки не ги виждам в жилища за над 1000 лв. А съм ги и слушала какво си говорят в пуш-паузи сервитьорки, бармани и готвачи - откъдето дошло, там и заминало. Живеят по няколко в общ апартамент, местят се често, когато намерят още по-евтина квартира.

Малко е тъпо да генерализираш така. Имам много приятели "сервитьорки, бармани" и не, не се местят през три месеца, и не, не живеят по 5 човека в двустаен. Да не говорим, че някои от тях изкарват и много над 2000 лв. на месец, като сложиш бакшиши и прочее.

Да, в момента са силно засегнати от тази криза, но това не значи, че масово са хора с по 800 лв. заплата...

# 650
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Собствениците на заведения и хотели/къщи за гости си имат жилища. А сервитьорки, бармани и камериерки не ги виждам в жилища за над 1000 лв. А съм ги и слушала какво си говорят в пуш-паузи сервитьорки, бармани и готвачи - откъдето дошло, там и заминало. Живеят по няколко в общ апартамент, местят се често, когато намерят още по-евтина квартира.
Това, че има такива, не означава, че повечето са така! Много сервитьорки, барманки и готвачи са нормални хора със семейства, деца и живеят като теб и мен. Някои са с доста високи заплати даже. Да не са само тия професии, и собствениците? Има безброй позиции, добре платени по принцип, но останали на нулата сега. Туристически агенти, управители, собственици на малък бизнес също живеят под наем. Компанията, в която приятелят ми е капитан, не може да намери наематели за половината си кораби и цели екипажи с различни длъжности остават без работа до незнайно кога. Управители на автомивки, козметички, служители в сервизи за компютри работят с обороти едва на 10% от обичайните.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 16:35 от Не се сърди, човече

# 651
  • Мнения: 45
Скрит текст:
Мизерните доходи на пенсионерите и липсата на ремонт в старото им жилище не оправдава немарливостта им към собствените им имоти. Тук говорим за отношение.
Който не може да си позволи поддръжката на даден имот, да го продава. С парите да си купува лекарства и храна, не с наема.

А ето това е пример за адекватно "отношение".


Коментарите са защото се започна със сълзливите обяснения за гладните баби хазяйки, дето едва свързват двата края и затуй отдавали жилищата си неремонтирани. Ами хубаво, ама аз нито рева за ново обзавеждане, нито ме интересува на бабата колко хляба и кисели млека й е пенсията. Наемателят не е социална институция, а частно лице.

А това, според мен, е реалността, извън сълзливите обяснения за бедни хазяйки и разочаровани наематели.


Та аз си научих урока, обаче не на мене тия песни либовни с евтините квартири. Няма евтино. Плащаш си по пазарна цена и като ти дойде проблемът, търсиш решение на момента.
И Попея, и Нико, и аз обясняваме, че наемът на неремонтирано, мухлясало, течащо или гърмящо жилище е нисък, т.е. по-нисък от ремонтираните и/или обзаведени жилища, защото това е пазарната цена в даден момент. А наемателите казват, че и това било много и трябвало или да не се отдава, или да бъде още по-нисък наемът.
Да твърдиш, че наемът на мухлясалото, самозапалващо се жилище не трябва да бъде Х пари, а Х минус У пари, е като да смяташ колко трябва да струва за продажба квадрата ново строителство, защото самото строителство излизало не повече от 450 евро да речем (пък се продавало по 1000 или по 1500 или по 2000 евро квадрата). Не, не се смята и мисли по този начин в пазарна икономика. Жилището се продава/отдава под наем на цена, на която се намери купувач/наемател. Това му е пазарното на пазара. Не някакъв икономист да смята "себестойност" и да умува колко трябва да е надценката (печалбата). Това се правеше в едни други времена, които вие не помните, от една държавна институция, която се казваше Комитет по цените. Тази институция решаваше каква да бъде цената на хляба, на млякото, на захарта, на чаршафите (да, и на чаршафите включително), колкото и смешно да ни и ви звучи в момента.  

Казвали са ми (т.е. не мога да го твърдя със сигурност), че себестойността на квадрат панел, по времето, по което се строяха, не е надвишавала 150 лв. на квадрат. А се продаваха на следните цени последно, преди идването на демокрацията - 44-45 кв. гарсониера - 8-10 хил., двустаен - 62-64 кв. - ~12 хил., тристаен ~ 80-84 кв. - за 17-18 хил. лв. Вие смятайте себестойност и печалба. Така са определяли цената/печалбата лелите и чичковците в Комитета по цените преди пазарната икономика. При минимална заплата някъде към 100-120 лв. (може и да бъркам, това по младежки спомени).

По повод последния пост - аз н.а. нито съм показвала, нито съм вписвала в договорите за наем, като отдавах. Твърде много имотни измами има в България и законовата защита на собствениците е доста хлабава в такива случаи, та моля да ме разберете и мен. Няма как да раздавам тези данни на непознати хора.

От гледна точка на наемател, не бих подписала Договор за наем без да видя копие от нотариалният акт. Това не се има предвид наемодателят да ми предостави за мен копие, а да се уверя, че той е собственик на конкретния имот и има право да ми го отдаде, прочитам го и го връщам на момента.
Колкото до информацията, която е в  нотариалният акт, може да се види всички номера и собственик с ЕГН на акта онлайн, чрез справка в имотния регистър. Да не говорим, че всеки един човек може да отиде и да вземе незаверен препис /копие/ на нотариален акт, където са освен данните на имота, а и лични данни на собственика.  
За това смятам за безпредметно да се крият от наемодателите нотариалните актове и не виждам проблем да се предостави копие, просто за уверение, че конкретния наемодател има законовото право да го отдаде.

Последна редакция: нд, 05 апр 2020, 16:34 от Не се сърди, човече

# 652
  • Мнения: 9 787
Добре, да не генерализирам от чутото от 5-6 човека сервитьори, бармани и готвачи от едно от най-оборотните заведения по Витошка, в което през пролетта-лятото трудно се намира свободна маса. За сервитьорките в което се твърди, че си докарват повече от 2000 лв. само от бакшиши. Това над минималната заплата, на която най-вероятно се водят.

Но тогава и ти не трябва да генерализираш на база впечатления от твоите приятели.

И не съм казала, че живеят по 5 в двустаен, но по човек или двойка в отделна стая в 3-4 стаен, да, това съм имала предвид.

А извън топлия сезон, когато не са отворени аквариумите и клиенти не киснат по цял ден по масите, е много тегаво. Сервитьорките са наполовина като брой, клиентите в закритите помещения, включително и аквариумите, също са 3-4 пъти по-малко от топлия сезон. Извод - високите им доходи са само през част, дори не през половината година.

Лични наблюдения от доста време, всеки работен ден.

Мока, Диди

За пореден път показваш колко си ограничена...

Мога до утре да давам примери, но повечето хора, за разлика от теб, и без това са наясно с картинката.

Надявам се, че сте щастливи, че не сте тъпи, ограничени и дебилни като мен.

# 653
  • Мнения: 2 778
Изводът е, че ти си правиш изводи от случайни наблюдения над шепа хора, които дори не познаваш. И хоп - целия бранш се състои от такива.

# 654
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Не е тук мястото да обсъждаме работата на сервитьорките.
Ти също бъди щастлива!
Joy

# 655
  • Мнения: 9 787
Изводите ми от случайни наблюдения над шепа хора, които не познавам, поне не са субективно повлияни от това, че познавам/приятел съм със също толкова малка група хора. Моите случайни наблюдения са също толкова статистически верни, колкото и вашите наблюдения на част от приятелския ви кръг.

# 656
  • Варна
  • Мнения: 5 163
От всички примери за пострадали професии, ти се хвана само за сервитьорките. Колко поста ще ги дъвчеш? Това, че хора със средни доходи по 5000 долара на месец, остават без работа, удобно ти мина покрай ушите.
Не е случайно наблюдение над шепа хора, а ФАКТ, че кризата не ходи само по бедните. Не всички хора с високи заплати имат собствени жилища. Голяма част от луксозните квартири ще бъдат освободени.

# 657
  • Мнения: 2 778
Тази малка група хора работи в бранша, респективно в различни заведения от години. И има колеги, приятели, които също работят в заведения.

Ти, на базата на това, че си чула три сервитьорки да си говорят, твърдиш, че в бизнеса със заведения в София не се изкарват добри пари. Баш в тоя бизнес, БАШ в София. Сериозно ли?!

# 658
  • Мнения: 4 251
На мен ми разправяха, че в София фризьори докарват по 3000 лв.Няма да влизам в полемика кое колко време изисква да се научи. Хич не бяха зле и според мен са взимали и кредити

# 659
  • Мнения: 1 011
Няколко страници по-назад се коментираха  скрити проблеми на жилища, като на такива оплаквания се отговаряше с нещо от сорта на "пазарна икономика" и "като не ви харесва, не наемайте такива жилища". Аз имам предложение в тази връзка, а именно - възможност за писане на коментари на сайтове като имот.бг. Вярно, че там има бутон да подадеш сигнал, но аз съм подавала за грешна информация за  жилище, където бях отишла на оглед, и ефект нямаше. Според мен подобно нещо би дало възможност на стари наематели да предупредят евентуални нови, че примерно жилището не е в този квартал, а в съседен, не толкова хубав, че зимата се появява мухъл, че има някакъв друг проблем, който хазаите отказват да поправят. Така ще може и някой, който вече е бил на оглед, да сподели какво е видял, за какво са го излъгали или че тази обява е набирателна. Предполагам, че в такава секция за коментари ще има и мнения на случайни хора, които просто казват какво им харесва или не им харесва само според показаните снимки, както в темата за обяви в този форум, което също би било полезно, особено за хора, които за първи път си търсят апартамент и не знаят точно какво да гледат и не са се научили как да тълкуват евфемизмите и другите глупости, които се пишат в тези обяви.
Това би било полезно и за самите наемодатели да си изградят по-добра представа за това колко всъщност струва имота им и дали има някакъв начин да го подобрят или да придобият представа какъв тип наематели да очакват - сами, двойки, семейства, студенти и т.н. Предполагам, че ако искат съвет по този въпрос, повечето наемодатели се доверяват на брокерите, чието мнение според мен не е надеждно. Също тук съм чела оплаквания относно фейсбук групите и как там хората коментирали, че наемите са твърде виоки и съответно хората от тези групи бяха обявявани за мизерници, които само търсят евтиното. Вярно, че и такива винаги има, обаче и наемодателите не се замислят, че жилището наистина може да е надценено.

Общи условия

Активация на акаунт