Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 401
  • 758
  •   1
Отговори
# 675
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Моите наематели са без посредник. През 2014г обявата си я пуснах в два форума на учебни заведения в раздел общежития/квартири.

Бих искала да си немеря две деца студенти, колкото може по-дългосрочно.
Не знам дали тук бях писала преди време, впечатление ми направи коментар на майка някъде из Интернет, която търси кваритра за две момичета, приятелки от по-малък град до Варна. Търсеше две отделни стаи с обща кухня, но жилище в което да може да отсядат родителите при гостуване. Не можеше да намери подходящо, въпреки по-големия бюджет.
Нашият имот ще дава възможност за горното.
Даже мога да се ангажирам с "хвърляне на едно око" на децата и спешна реакция при нужда. Апартамента, който ще обявим, ми е близо и до работа и до вкъщи.

Ще се върна пак назад в годините, моята Хазайка с главно "Х" живееше в Пловдив, имаше и дуги имоти във Варна, от които ходех да вземам наемите, пишех квинанции и изпращах парите. Лятото като дойдеше, стоеше по три месеца, в които ме изхранваше с топла храна Wink, аз работех да си подпомагам семестрите.
При повреда вкъщи и беше по-лесно да извика баща ми да оправи нещата, от колкото да чака собственият си син.
Такива отношения едно време през деветдесетте.

# 676
  • Варна
  • Мнения: 5 139
От позицията на бивша студентка наемателка казвам, че никак не би ми било приятно хазяйката да ми хвърля по едно око и да ме докладва на майка ми. WTF... Не разбирам и какво е това ваше предлагане сама да извършвате такива доноснически услуги. И как точно ще разберете, минавайки край блока, за прoблеми. Или вътре ще влизате на проверки?
И какви деца, това са младежи на по 18 - 20 години. Собствените им майки с доверие ги пращат в друг град да се изучат и да станат хора, а хазяйката искала да го играе наблюдателна кула. Joy

Не знам какви са били отношенията през деведесетте, но това определено се е случило този век, щом сте прочела обявата в интернет.

# 677
  • Мнения: 2 670

Но пък аз не съм чела оплакване от наемател, че е бил завлечен, като НЕсобственик му е отдал под наем чужд апартамент. Дано да няма такива случаи, защото би било кофти и за двете страни - и за наемател, и за наемодател.

Едни колеги в университета имаха подобна случка. Не че ги завлекоха, ама бяха наели апартамент за 3 месеца и в един момент собственика се прибира от Германия и...к'ви сте вие ?

Какво значи не ги оставихме дълго? Аз бих ги изгонила на мига, в който разбера. Преотдаването на трети лица е изрично забранено и го пише във всички договори, които съм чела. Точно за такива случаи договорите са полезни, защото ти дават пълно право да изгониш наглите наематели на улицата на часа, без да имат право да се оплакват.

В Лондон съм чувал за такъв бизнес. Наемаш дългосрочно и преотдаваш.

# 678
  • Мнения: 2 192
Diki, не знам как по-деликатно да го напиша, но мисля, че имаш прекалено романтична представа за младите девойки. Болшинството млади студентки не са неопитни свенливи девойки. Някои от тях вече са работили и са имали известна самостоятелност, други пък само чакат да "скъсат синджира". При всички положения хвърлянето на око няма да се оцени положително от студентките. Ако искаш дългосрочност, по-добре да си от тяхната партия и да не саботираш магариите им, поне докато не ти увреждат имуществото.
Има и още нещо: дългогодишни приятелки от училище като заживеят заедно, често бързо се изпокарват. Или пък се загаджват и конфигурациите се менят доста бързо, та не знам дали можеш да разчиташ на дългосрочност.

# 679
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Бих искала да си немеря две деца студенти, колкото може по-дългосрочно.
 Търсеше две отделни стаи с обща кухня, но жилище в което да може да отсядат родителите при гостуване.
Писах за 2014г. Бяха двама. Впоследствие като се дипломираха остана само единия, който започна работа.
Бяха се добре организирали през летата относно гостуванията на родителите си. На смени.
Квартирантите ходеха в USA на студентски бригади.

Относно обсъжданото преотдаване. Когато бяха в трети курс заминаха някъде през септември за 4м и нещо по програма Еразъм в чужбина. Намериха си по техните платформи чуждестранни студенти, които да бъдат в тяхната квартира, но на цена в евро. С разликата се купи климатик, който да остане в апартамента.
Имаше малко документация да се оформя относно договори и адресна регистрация, но съпругата ми за един ден се справи.
Diki, към момента не съм запознат със студентските платформи. През м. юли мисля, че е първото класиране.
Сериозните до средата на август си намират квартира, която я капарират, но като жест може да се направи плащането да е от настаняване/начало на учебна година(1октомври)
А вие не писахте ли, че наемът ви е 1 200лв?

# 680
  • Мнения: 9 769

И какви деца, това са младежи на по 18 - 20 години. Собствените им майки с доверие ги пращат в друг град да се изучат и да станат хора,

Какво доверие, Диди, със страх ги пускат, а не ги пращат. Това ще ти го кажат 99% от майките. Дори "детето" да е в същия град.
Чувала ли си за израза "Дано не ти се случи това, което майка ти си мисли!"
За майките говоря, не за наемите, квартирите и хазяите.

Преотдаване на мой имот - само с мое съгласие,  иначе твърдо нье.

Нашите наематели бяха точно младежи, трима щели да бъдат, хубаво, ама като почнаха да стават 4-5 всяка вечер и да се сменят свободните електрони на всеки 2-3 дни, нещата станаха ясни. За нула време си събраха багажа, той и не беше много. Мисля, че не изкараха и един месец.

# 681
  • Варна
  • Мнения: 5 139
Ако трябва да съм честна, не е моя работа коя майка изпраща детето си със страх, и коя - с доверие. Нито пък е работа на хазяйката да клюкарства.

Интересно ми е наемодателите как разбират вяка вечер колко души спят в жилището. Дебнат в стълбището и броят излизащите на сутринта? Или надничат от някой съсед от отсрещния блок и броят стърчащи крака от юрганите?

Когато имате студенти наематели, би трябвало да сте наясно, че вероятността да има купони, е голяма. Не говоря за енимъл партита с наркотици и мятане на столове през прозорците или силна музика и викове до 3 през нощта. Но е нормално да се събират приятелчета, да "загреят" преди дискотека, да се пие алкохол, да остават приятели и гаджета да спят. Щом не се уврежда имуществото и съседите не се оплакват, какъв е проблемът? Момчета, момичета... няма значение. И от двата пола има различни екземпляри.

# 682
  • Мнения: 2 670
Да намериш хора за дългосрочно си е до късмет. Било студенти било семейство.
Според мен ако апартамента е необзаведен има по-голям шанс.

# 683
  • Варна
  • Мнения: 5 139
Според мен семейство е по-вероятно да се задържи на едно място повече от година, особено с дете, а не просто двойка от вчера гаджета. Имах колеги в университета, които за цялото следване буквално всеки семестър бяха в нова квартира. Все някой не си е взел изпитите и прекъсва, все някой с някого се кара, някой си сменя работата, правят се различни комплектования на съквартиранти с такава скорост, че свят да ти се завие. Разбира се има и такива, които се задържат повече.

# 684
  • гр. Варна
  • Мнения: 789
Имах колеги в университета, които за цялото следване буквално всеки семестър бяха в нова квартира. Все някой не си е взел изпитите и прекъсва,
Това кои години?
Към днешно време университетите си коткат студентите. Влачат изпити до безкрай, но не прекъсват.
Единственият  ущърб е, че трудно могат да се класират за общежитие с неположени изпити (точкова система).

# 685
  • Варна
  • Мнения: 5 139
2011 - 2015

Като бях първи курс, с 3 невзети изпита се прекъсваше.

Последна редакция: пн, 06 апр 2020, 02:12 от Didi168

# 686
  • Мнения: X
Да намериш хора за дългосрочно си е до късмет. Било студенти било семейство.
Според мен ако апартамента е необзаведен има по-голям шанс.
Студенти е почти невъзможно да наемат необзаведено, освен ако не е сам човек в жилището. Хамалогията е голяма за човек, тепърва излизащ на квартира, и родители, които се оказват в небрано лозе пред всички разходи, особено ако са очаквали свидното чедо да отиде не в квартира за 300-500, в панса за 50-150 лв.
По-вероятно да му купят.

# 687
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
А вие не писахте ли, че наемът ви е 1 200лв?

Не, не е толкова, в същност още не знам какъв ще е защото ремонтираме жилището.
Написах тази сума, под поста на жената, която пишеше за наемателите си руснаци, предположих този размер.

Диди, не че ти се обяснявам, но ако и някой друг не е разбрал, имах предвид възможността, наемателите и родителите им да ми се обаждат при други възникнали проблеми (извън жилището).
Когато родителите са далече, смятам че ще бъдат една идея по-спокойни, ако знаят, че аз мога да реагирам на място. Който разбрал, разбрал.

# 688
  • Варна
  • Мнения: 5 139
Това е ок. Да хвърляш очи е друго...

# 689
  • Мнения: 45
Няколко страници по-назад се коментираха  скрити проблеми на жилища, като на такива оплаквания се отговаряше с нещо от сорта на "пазарна икономика" и "като не ви харесва, не наемайте такива жилища". Аз имам предложение в тази връзка, а именно - възможност за писане на коментари на сайтове като имот.бг. Вярно, че там има бутон да подадеш сигнал, но аз съм подавала за грешна информация за  жилище, където бях отишла на оглед, и ефект нямаше. Според мен подобно нещо би дало възможност на стари наематели да предупредят евентуални нови, че примерно жилището не е в този квартал, а в съседен, не толкова хубав, че зимата се появява мухъл, че има някакъв друг проблем, който хазаите отказват да поправят. Така ще може и някой, който вече е бил на оглед, да сподели какво е видял, за какво са го излъгали или че тази обява е набирателна. Предполагам, че в такава секция за коментари ще има и мнения на случайни хора, които просто казват какво им харесва или не им харесва само според показаните снимки, както в темата за обяви в този форум, което също би било полезно, особено за хора, които за първи път си търсят апартамент и не знаят точно какво да гледат и не са се научили как да тълкуват евфемизмите и другите глупости, които се пишат в тези обяви.
Това би било полезно и за самите наемодатели да си изградят по-добра представа за това колко всъщност струва имота им и дали има някакъв начин да го подобрят или да придобият представа какъв тип наематели да очакват - сами, двойки, семейства, студенти и т.н. Предполагам, че ако искат съвет по този въпрос, повечето наемодатели се доверяват на брокерите, чието мнение според мен не е надеждно. Също тук съм чела оплаквания относно фейсбук групите и как там хората коментирали, че наемите са твърде виоки и съответно хората от тези групи бяха обявявани за мизерници, които само търсят евтиното. Вярно, че и такива винаги има, обаче и наемодателите не се замислят, че жилището наистина може да е надценено.


Здравей, идеята ти е интересна. Но за съжаление в имот.бг няма да има успех, защото сайтът печели по 2,30 на качена оферта и не ги интересува истинска ли е или не, колкото и да докладваме.
Колкото до фалшивите обяви ще постнем и от един до три дни ще я сменят, защото целта им е да набират лист от клиенти, след 3 дни те си я махат и пускат друга.
Фалшивите обяви се познават по следния начин: винаги изглеждат добре или много добре и са на най-добрата цена. Описанието е изключително кратко, снимките не всеки път са от най-добрите. Другото супер показателно е разговорът, който се разиграва: 1 сеценарий: не вдигат, връщат обаждане късно или на другия ден и разбира се не се представят с две имена и агенция, което за мен е задължително; втори сценарий: Капарира се, но имаме друг но е над бюджета ви....
 Най-важното винаги пише само за частни лица, защото целите са: 1. Брокери да не им звънят защото ще ги хванат, че обявата е набирателна /фалшива/,второ целта е двоен комисион, към което съм супер против и трето да си зарибят клиент.
Колкото до скритите дефекти: при подписването на договор за наем си сложете клауза, че имате право от 3 до 5 дни да уведомите наемодателя си за скрити недостатъци, които той се задължава да поправи до определен срок. Разбира се е хубаво да гледате бавно и внимателно на огледа, но все пак някои неща се забелязват чак след като  се заживее в апартамента.

Общи условия

Активация на акаунт