Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 375
  • 758
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 186
Diki, извинявай, хвълянето на око и аз го разбрах по различен начин. Още повече, че преди мноооого години и моята хазяйка беше обещала да ми "хвърля око", даже ми беше уредила среща с гадже, с което се бях разделила, но тя много харесваше (какато и аз, де Simple Smile), и беше убедена, че сме един за друг. В тая връзка, нямаше ли тема за нелепи хазяйски изпълнения Simple Smile

# 691
  • Мнения: 6 872
Според мен дамата го каза съвсем добросъвестно без никакви задни мисли да ходи и да наднича в спалнята на квартиранта и да гледа през терасата в колко часа светва и угасва лампата.
Общо-взето докато родителите плащат наема, много студенти не са чак толкова самостоятелни хора и родителите се притесняват за тях, а и хазяйката е повече в отношения с родителите отколкото с детето. За това на тях може да обещае да хвърля едно око като услуга, колкото и да е неприятно за живеещия там. Но това са отношенията родител-дете, а не наемодател-наемател.
Колкото до купоните - ами, да нормално е като живеят студенти да има и купони. И от купон до купон има разлика - била съм на такива, на които се хвърлят компоти през терасата и на такива, на които няма ексцесии. Събиране на пет-шест човека не ми е в графа купон, а напълно нормално гости.

# 692
  • Мнения: 45
Всичко е до човек, не до пол, професия, приятели/ки.
Конкретни случаи:
- 45 годишна медицинска сестра, направи такива поразии в имот на моя позната, че дори и депозит в размер на два наема не ги покри.
- Младо семейство беше наело друг имот, след 5 месеца си тръгнаха, защото им беше по-изгодно да си изтеглят ипотека, заради високия наем. Съответно с деца, пак се наложи пребоядисване
- Личният ми пример: преди година и половина наехме апартамента, в който живеем с две от най-близките ми приятелки, от гимназията сме заедно. Нямаме закъснение в плащанията, апартаментът е в състоянието, в което сме го наели, всички сметки се плащат в срокове. И да три млади момичета сме, все още учихме, когато го наехме, а сега си работим.
Всичко е до човек и до като не поживеят месец, два три наемателите няма как да се разбере дали са били подходящите.
Това, което може да се направи като някаква застраховка за наемодателят според мен по време на огледа е:
1. Да се задават въпроси: С какво се занимават?, Защо се местят?, Колко време са били в предишната си квартира?
2. Как оглеждат имота, правят ли им впечатление детайли като: леко увиснала вратичка на някое шкафче, имала съм случаи, в които са ме питали с какви препарати собственикът иска да се почиства имота и най-важното е да си допаднете.
3. Хубав договор, което не означава да има клаузи само и единствено със санкции. Виждала съм в договор за наем да пише, че ако излеят чаша с някаква течност на паркета, трябва да го изциклят и лакират на ново. За мен това не е нормално, защото и на самият наемодател може да се случи ако живее там.
Договорът трябва да е ясен и точен, трябва да се грижите за имота и трябва да спазвате ограниченията за шум. Има много подходящи клаузи, за да излезете бързо от договор с нежелани наематели или обратното нежелан наемодател, защото има и много такива случаи.     
Най-важното е наемодател и наемател да разберат, че имат общи интереси и е важно да поддържат нормални отношения помежду си, а не още от самия оглед да се гледат под лупа и да се съмняват един в друг, изнервят се взаимно и после се разделят с лошо.

# 693
  • гр. София
  • Мнения: 444
А някой от наемодателите правил ли е застраховка на имота си? Тук, в България. Дали някой има опит?

# 694
  • Мнения: 45
А някой от наемодателите правил ли е застраховка на имота си? Тук, в България. Дали някой има опит?

Да, имотът, в който живея е застрахован и много други наемодатели го правят. Уника, Булстрад май са най-предпочитаните.

# 695
  • Мнения: 1 997
А някой от наемодателите правил ли е застраховка на имота си? Тук, в България. Дали някой има опит?
Всяка година правя на жилището си. Отначало в Булстрад, в последно време към Армеец. Пускат промоции и може да се възползвате.

# 696
  • Мнения: 1 011
chalakova, съгласна съм с нещата, които сте написали за набирателните обяви, а после и за отношенията наемател-наемодател. Само искам да отбележа, че в някои случаи срок за откриване на скрити дефекти от 5 дни няма да свърши работа, защото толкова обсъждания вече мухъл се появява зимата, аи и може да бъде прикрит с боя за малко по-бълъг период.
Според мен голям проблем при отдаването на имоти е настройката и на наемателите, и на наемодателите, които се поддават на влияние от трети страни - първите нямат кураж да кажат, че няма да плащат на брокер, който нищо не е свършил за тях и сами да потърсят собственика, вторите пък нямат воля да удържат фронта пред брокерите и категорично да откажат да си предлагат имота през агенции.
Също така не съм забелязала наемодателите да подбират наемателите - само съм чела за това да се говори тук. Никой не ме е питал какво работя или защо се местя, сякаш всеки гледа възможно най-бързо да отдаде жилището и не мисли, че ако сега отдели време да пресее кандидатите, може да си гарантира дългосрочни наематели, вместо да ги сменя всяка година или дори през няколко месеца, при което в крайна сметка имота няма да е обитаван повече време. Също доколкото съм забелязала много рядко наемател и наемодател сядат да обсъдят подробно договора и да го променят според ситуацията. Вместо това повечето свалят готов от интернет - това е добър "скелет" на един договор, но определено е нужно напасване според възможните бъдещи проблеми, от които всяка от страните се опасява.

# 697
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Мисля, че всички ипотекирани жилища със застраховка. Ние имахме теч над нас. Дойдоха, огледаха и си преведоха достатъчно пари за нова шпакловка и боядисване. Дори да беше отдаден имота, ремонтът нямаше да натежи нито на собственика, нито на наемателя.

И аз не съм участвала в кастинг за най-добър наемател. Винаги съм казвала - харесва ми, наемам го. Ето парите, кога ще ми дадете ключ и кога мога да се нанеса? Може би се получава така, защото хазяите не искат да си губят времето и всяко умуване и всеки ден без наематели за тях са пропуснати ползи. Имала съм случай, в който се уговаряме да наема имота от 25ти и да платя последните дни от месеца, плюс целия следващ месец. Деля наема на 31 и полученото умножавам по 7, за да видя колко има за доплащане за текущия месец. И хазяйката ме поправя да не деля на 31, а на 30, щото по принцип дните имали 30 дена. Joy А това, че разговорът се провежда на 25ти в 18 часа и е ясно, че ще ползвам имота най-рано от следващия ден, удобно не го изчислява. Ей такива дребни кокошарски сметки се правят и е нормално да се правят от по-простички хора, които не могат да погледнат малко по-рационално и по-дългосрочно. Simple Smile

Аз пак да питам, че не видях отговор, а наистина ми стана интересно.  Как разбирате кога наемателите ви имат гости и кога кой е останал да спи на дивана в хола?

Последна редакция: пн, 06 апр 2020, 15:12 от Didi168

# 698
  • Мнения: 2 667

Също така не съм забелязала наемодателите да подбират наемателите - само съм чела за това да се говори тук. Никой не ме е питал какво работя или защо се местя, сякаш всеки гледа възможно най-бързо да отдаде жилището и не мисли, че ако сега отдели време да пресее кандидатите, може да си гарантира дългосрочни наематели, вместо да ги сменя всяка година или дори през няколко месеца, при което в крайна сметка имота няма да е обитаван повече време.

На един оглед ни питаха дали имаме заделени пари. И това ни отказа да наемем жилището.

# 699
  • София
  • Мнения: 2 375
Категорично е хубаво да има подбор на наемателите. Казахме на брокерката какво очакваме от наемателите, на какъв тип хора не сме склонни да отдадем имота и изобщо да не организира огледи, ако не са покрити изискванията ни. Това е работата на брокера. Да покрие критериите не само от търсенето на наемателите, но и от наемодателите. Така се отсяват потенциалните наематели, които не бихме одобрили. Бяхме говорили да не уговаря нищо категорично, без да има потвърждение от наша страна.
Ако отдаваш без брокер, предполагам, че е по-трудно. Идват на оглед всякакви хора и с всеки трябва да се обяснявате. Ако брокерът си е на мястото, определено има полза от него.

# 700
  • София
  • Мнения: 5 931
Застраховката на имота е задължителна, и при мен е за моя сметка. Освен ако не иде реч за нещо по-разширено, да речем... застраховка за кражба на имущество и т.н. Инак стандартната застраховка я имам, предполагам почти при всеки наемодател е така.

# 701
  • Мнения: 1 011
На един оглед ни питаха дали имаме заделени пари. И това ни отказа да наемем жилището.

И защо това ви отказа? Хората с право искат да знаят дали живеете от заплата до заплата или имате финансов буфер, т.е. в случай че останете без работа няма да се изнесете набързо или още по-лошо - без да платите последните сметки и наем.

# 702
  • Варна
  • Мнения: 5 098
Аз го намирам за глупав въпрос, защото се подразбира, че щом сменяш квартира и имаш заделени пари за наем и депозит, едва ли ще стоиш с празен хладилник после. Друг вариант е да си взел назаем от роднини, докато си стъпиш на краката и да нямаш "заделени", но да си имаш сигурна работа и при добра финансова култура, интересите на наемодателите не биха били засегнати по никакъв начин. Трети вариант - Някои хора просто обичат да живеят на кредит и над възможностите си - гледаш ги със скъпи коли и хубави дрехи, в портмонето - пачка стотачки, а с 5 потребителски кредита. Такъв човек ако го питате имаш ли пари, ще ти каже да, ето, виж! Но всичко е една илюзия и наемателят няма как да види кредитното му досие. Имането на едни примерно 5000 лв кеш не е гаранция за нищо.

# 703
  • Мнения: 45
chalakova, съгласна съм с нещата, които сте написали за набирателните обяви, а после и за отношенията наемател-наемодател. Само искам да отбележа, че в някои случаи срок за откриване на скрити дефекти от 5 дни няма да свърши работа, защото толкова обсъждания вече мухъл се появява зимата, аи и може да бъде прикрит с боя за малко по-бълъг период.
Според мен голям проблем при отдаването на имоти е настройката и на наемателите, и на наемодателите, които се поддават на влияние от трети страни - първите нямат кураж да кажат, че няма да плащат на брокер, който нищо не е свършил за тях и сами да потърсят собственика, вторите пък нямат воля да удържат фронта пред брокерите и категорично да откажат да си предлагат имота през агенции.
Също така не съм забелязала наемодателите да подбират наемателите - само съм чела за това да се говори тук. Никой не ме е питал какво работя или защо се местя, сякаш всеки гледа възможно най-бързо да отдаде жилището и не мисли, че ако сега отдели време да пресее кандидатите, може да си гарантира дългосрочни наематели, вместо да ги сменя всяка година или дори през няколко месеца, при което в крайна сметка имота няма да е обитаван повече време. Също доколкото съм забелязала много рядко наемател и наемодател сядат да обсъдят подробно договора и да го променят според ситуацията. Вместо това повечето свалят готов от интернет - това е добър "скелет" на един договор, но определено е нужно напасване според възможните бъдещи проблеми, от които всяка от страните се опасява.

winni_  Точно за това  описах и предложих като варианти всичко това, защото знам че повечето наемодатели и наематели не го правят. Целта ми и е да напиша нещо полезно, което да бъде вариант, за да се минимизират рисковете на наемодател и наемател. По-важно според мен е да намериш хубави наематели отколкото да се отдаде за 50 лв. повече и да седнеш и да премислиш след всички огледи кои са ти направили най-добро впечатление. В крайна сметка дали ще го отдадеш днес или два дни по-късно, няма голямо значение.
А конкретно по темата за лоши наематели/наемодатели брокерите пък нямат нищо общо. Те са една друга необятна тема, която съм сигурна, че ако бъде започната ще се разрази много добра дискусия Simple Smile

# 704
  • Мнения: 1 997
И от страната на наемодател и на наемател :
* съм държала жилището да има застраховка - на моето е за моя сметка с най-висока защита, като наемател бях направила с други опции  20 лв. беше годишно
* съм обсъждала договорите - и двете страни да прочетем и да сме наясно..
* Не ме интересуват гостите на наемателите, освен ако не прескачат нормални обществени норми, и от моите никой хазяин не се е интересувал.
* Винаги съм подбирала наемателите - без да им задавам такива абсурдни въпроси ( като споделеният от Иван ) Разчитам разбира се на интуиция по скоро - на 1во място дали може да се води диалог с човека отсреща, 2 ( убийте ме с камъни ако искате ама и поговорка има ) по дрехите посрещат..., а и 3 обикновенно хората които са идвали на оглед сами казват с какво се занимават/ аз също в обратния вариант. И мен са ме "оценявали" - последния ми хазяин ми призна, че за отстъпката се е съгласил защото би предпочел да даде жилището на "чиста млада дама ", че дори и колата ми била чиста Smile
Не съм рентиер, а съм отдавала жилище правено за мен, докато ми се налагаше да уч/работя в др.град, и може би ми е повече от значение кой го наема .

Чалакова има теми за брокери Smile

Общи условия

Активация на акаунт