С какво ви дразнят свекървите? – 121

  • 28 120
  • 752
  •   1
Отговори
# 15
  • France
  • Мнения: 13 058
Бързо, бързо, да се запиша в темата, че миналата я изпуснах.
Интересно ми стана с тази дискусия за шията и главата. Преди години казах на бившата ми вече кандидат-свекърва, че със сина ù, не сме сиамски близнаци и имаме право да правим неща по отделно. Жената не виждаше нещата по този начин. Вярно е, че в тяхното семейство функционираха по този начин - тя беше шията, а свекъра си мислеше, че е главата. При моите родители имаше демократична равнопоставеност, която винаги ми е харесвала и която намирам в отношенията ми с ММ. Смятам, че примерът е много важен.

# 16
  • София
  • Мнения: 24 839
Явно, трудно се разбира значението на приказката за шията и главата.
"Демократичната равнопоставеност" се гради точно на този принцип.
По-умният, по-интелигентният, по-толерантният и по-широко скроеният, е шията в семейството.
"Главата" е нещо като почетна длъжност, нужна за мъжкия пол-да не се уеднаквяват с жените и да легнат съвсем на раменете ни, докато ние се правим на мъже в поли.

# 17
  • France
  • Мнения: 13 058
Не съм съгласна с теб, АбсурТ. За мен това са две несъвместими системи на управление. В уравнението глава - шия има борба за надмощие, в която спечелилият дава на другия утешителна награда - в първи вариант  (по-често) тя е на главата, която бива командвана с подмолни средства, да се върти на където  ù се каже, но мислейки си, че тя е шефа. Шията има ролята на сив кардинал.
Във вторият вариант, който намирам за по-токсичен, главата командва (в нея е и хляба, и ножа) , но оставя на шията да си мисли, че има някакви управленчески функции, като да каже, какво ще се яде или къде ще се ходи на почивка. Все асистентска работа.
Аз не искам да си играя нито на врат, нито на шия. Имам достатъчно отговорности и интелектуална умора в работата, за да се занимавам с това в дома ми. А и съм убедена, че такива манипулации не могат да римуват със здрави равноправни отношения между двама възрастни, които си имат взаимно уважение.
Хайде, стига спам. Какво правят свекървите?

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 17:21 от Philomena

# 18
  • Мнения: X
Главата и шията могат да работят в идеален синхрон, без да се манипулират една друга. Simple Smile Но, явно не е "лъжица за всяка уста"...

# 19
  • Мнения: X
Здравейте, мен ме дразни моята свекърва с това, че обича да командва, най-вече защото си мислеше, че когато сина и се ожени ще може да го командва чрез жена му, но удари на камък и нещо не и изнася така, но и не казва нищо в прав текст.

# 20
  • София
  • Мнения: 28 892
Виждайте се по-рядко.

# 21
  • Мнения: X
Здравейте, мен ме дразни моята свекърва с това, че обича да командва, най-вече защото си мислеше, че когато сина и се ожени ще може да го командва чрез жена му, но удари на камък и нещо не и изнася така, но и не казва нищо в прав текст.
Какво те дразни? Че не успява да командва сина си чрез жена му? Че не казва нищо в прав текст?

# 22
  • France
  • Мнения: 13 058
Стефи, ако съм разбрала добре, МТ не се поддава на командване - това е позитивно качество за един пълнолетен човек. А колкото до амбициите на свекървата, това си е неин проблем. Гледай да не я забелязваш много, много и си гледайте живота на дистанция.

PS : ако трябва да продължим философския анализ на по-горната метафора - главата и шията не стоят на едно йерархично ниво, дори и функциите да им се допълват. Симбиотичната работа в синхрон наричам по-друг начин, защото включвам елемента равноправие.

# 23
  • Мнения: 12 888
Здравейте .. мен много ме дразни свекърва ми ... меша ни се във живота ни и заради нея намразих съпруга си и със него сме всеки ден във скандали
Надето97, дали не искащ да разкажеш защо сте от скандал в скандал със свекървата? Изглежда, че тя нещо намира кусури, а мъжът ти е на нейна страна?

stefi.1, при теб случаят е явно обратният. Мъжът ти е независим от майка си, за което го поздравявам. И аз имам син, но последното, което искам, е да е мамино синче. Така че с този съпруг, се надявам да успееш да елиминираш свекървинските номера.

# 24
  • Мнения: 12 682
В интерес на истината на мен ми се струва по-тъпо лельо, отколкото майко. Като ще е да е, в края на краищата... Лельо е едно селско такова, между хора без кръвна връзка.

Но най-добре на име.

Същото мисля за това с лелъо.

# 25
  • Мнения: 12 682
Обръщението го възприемам като почетно звание, а не като действителна родствена връзка.

А за майко, татко -  това.

# 26
  • Мнения: 691
На мен никога не ми е било ясно защо само на свекърите се казва "майко", "татко", а на родителите на жената супер тъпото "бабо". Все пак те са с еднакъв статус - родители на двамата. И излиза, че жената трябва да нарича "майко", а мъжете само по желание. А е много по-трудно да наречеш втори човек майка. А мъжете са улеснени да казват - бабата. Каква баба? Баба е на внуците си. Това не ми е ясно на мен и досега никой не ми е дал смислено, нито каквото и да било обяснение.

# 27
  • Мнения: 2 050
Аз и не го търся. От минали времена да има "мъжко" е било чест за родата. Жената се ражда прислужница. Аз си обяснявам лошите свекърви от миналато точно с това. Подтискани жени без право на глас пред мъжете. И идва една жена в семейството и вече има на кой да си го изкарат.
Говоря за минали времена, села и паланки.
И пак е имало изключения.

# 28
  • Мнения: X

Говоря за минали времена
Минали...колко да са минали...Като чета форума...

# 29
  • Мнения: 2 050
Четох една книга за Иран. Там мъжа бие жена си, тя снахата. Снахата яде бой от всякъде. Единичен случай, художествена измислица.

Общи условия

Активация на акаунт