COVID-19 - Предпазване - маски, дезинфектанти и други

  • 172 057
  • 3 135
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 19 302
The Third, ако се шият маски от нетъкан текстил и той се изпере предварително, значи ли, че загубва филтриращите си свойства?
Извинявам се, но още не мога да се ориентирам.
Ако положението стане напечено, може наистина да се опре до показаните от теб и Yahoo маски, но на този етап еднократните изглеждат по-социално приемливи Simple Smile

# 166
  • Мнения: 6 887
Шиене на маски от нетъкан текстил беше предложение за в краен случай ако човек не е в състояние да си намери маска. Аз го дадох защото от такъв материал правят маските, но от кой тип точно не знам. Нямам представа колко точно ще филтрира този който сте намерили и какво ще филтрира след изпиране. Филтрите които могат да се перат по начало не филтрират кой знае колко. Тези които улавят особено фини частици не се перат. Кои еднократни са социално приемливи в момента? В OLX една маска FFP2 е 5 лева.

# 167
  • Мнения: 1 780
Уф, имам морална дилема. Разбрах, че местна фирма е изкупила много маски с цел препродажба и печалба в Германия, но не ги е реализирала. Да звънна някъде да им ги вземат? Не съм сигурна къде са точно и дали няма да ги укрият ама може ли така?

# 168
  • Мнения: 4 042
рецепта дезинфектант публикуван на сайта на СЗО https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf , но специалистите предупреждават, че тези рецепти не са лесни за спазване и ако бъдат направени неправилно, могат да причинят повече вреда, отколкото полза, така че внимавайте!
Ето рецептата за която питаше някой.

# 169
  • Варна
  • Мнения: 36 607
Майка ми ме помоли да й взема някакъв дезинфектант. Минах през аптеката след работа. Предложиха ми кутия мокри кърпи с нам какво действие, за 25 лв. И бутилка, около литър, с някаква течност, без отмиване, нанасяла се на чисти ръце. За 20 лв. Направо падам от цени тия дни. И това всичко е заради завишеното търсене от паникьосани хора, което развързва ръцете на търговците да слагат безумни цени.

# 170
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
. Също имаме български производители на антибактериални гелове и спрейове, така че и без тях не вярвам да останем. Просто трябва някакво технологично време да се изработят повече бройки.
Ама свършиха субстанциите

# 171
  • Мнения: 13 290
За техническия текстил не  е препоръчително да се пере, освен ако има указания за това. Мембранните материи, които се ползват в добрите облекла за планински спортове и пропускат влагата отвътре навън, но отвън навътре не, могат да се перат единствено със специален препарат, изпереш ли го с друг, който не  е за мембрани свойствата му заминават - личен неприятен опит. Предполагам, че този тип материи се използват и в колоездачните маски например, обаче този нетъкан текстил не ми прилича на нищо от т.нар. технически текстил, с което съм се сблъсквала.
Като чукна в нета на нетъкан текстил и картинките, като ги гледам ми приличат на хартия за опаковане на цветя и материала, от който правят някой от торбите в хипермаркетите.

# 172
  • Мнения: 68 658
Омекотител е противопоказен при мембранните материи. Специализиран препарат за пране няма всъщност, той е същият като останалите прахове, съдържа ензими като тях. Нищо по-различно нямат в състава си. Маркетингов трик.
Виж омекотителят вреди!

# 173
  • Мнения: 4 204
Триклобактер може ли да се използва като течен сапун за пълноценно измиване от Ковид? В листовката пише, че не се разрешава използването му в родилни, инфекциозни и ТБЦ отделения, но е позволено в кърмачески отделения и бита.
Съдържа:
Триклокарбан
Натриев и магнезиев лаурилетер сулфат.

# 174
  • Мнения: 6 895
Триклобактер може ли да се използва като течен сапун за пълноценно измиване от Ковид? В листовката пише, че не се разрешава използването му в родилни, инфекциозни и ТБЦ отделения, но е позволено в кърмачески отделения и бита.
Съдържа:
Триклокарбан
Натриев и магнезиев лаурилетер сулфат.

Не съм специалист, но съдейки по отделенията, явно не става за дезинфекция.  Ако дезинфекцира, изглежда е много нежен. В родилни, инфекциозни и ТБЦ се изска здрава и безопасна дезинфекция.

Последна редакция: вт, 10 мар 2020, 22:18 от Diorela

# 175
  • Мнения: 2 988
Мислиш ли, че тези бг маски, както и еднократните маски N95, FFP3  биха могли да се перат, което да удължи живота им?  Какво става с клапаните при пране?
Еднократните маски не се перат. Дори и при деликатно пране за да не се наруши повърхността то активния въглен във вътрешния слой се насища с химията от перилния препарат и рязко му се влошава филтриращото действие. Поради използването на маската в предимно чиста среда филтъра няма да се замърси съществено и измита и оставена маската на топло място няколко дена за да изсъхне и да загинат евентуални бактерии и вируси по външната повърхност би могла да се използва неколкократно. Може би по-добър вариант е за няколко минути да се нагрее с UV-C ултравиолетова лампа или в краен случай сешоар за по-бързо "рециклиране". Ако наистина сте били в силно замърсена среда ще е най-добре да не използвате еднократните маски повторно.
Клапите за издишване са за многократна употреба след измиване и дезинфекциране, но не ги нагрявайте до висока температура при сушене защото мембраната вътре може да се деформира и да започне да не уплътнява добре при вдишване.

Имах предишни постове с подробности за подобрение на шитите маски, но така и не разбрах защо бяха изтрити.

# 176
  • София
  • Мнения: 74
Аз си купувам дезинфектанти от Турция, че тук доста "помпат" цените.
А за домашен дезинфектант вместо Алое Вера може ли да се смеси нещо друго със спирт, например кокосово масло или нещо друго. Имам и ампули витамин Е, и етерично масло от чаено дърво. Имам кокосово масло, бадемово, рициново и спирт, разбира се. Мога ли да смеся някои от изброените съставки?!
Голяма паника настава, но трябва да има някаква протекция все пак, не можем да разчитаме на късмет само. Трябва да полагаме и малко усилия.

# 177
  • Мнения: 1 720
Аз имах съвсем малко останал спирт. От джъмбо, 95градуса,ползвах го за чистене на надраскано от фулмастер от детето или други подобни. Днес импровизирах и сипах от него в малък пакет мокри кърпи. Мисля, че прилипно се получи, мирише на спирт, ръцете ми,, скърцат,, след като ги изтрия. Не се изсушават, защото ползвам само 3 пъти на ден-суртин след метрото, вечер след метрото и след пазаруване.
Минах все пак през аптеката да питам за спирт. Имаха, малки шишенца само. Питаха ме колко искам, до 10 бр давали. Казах, че едно искам и се учудиха. Обърнаха на маитап, предложиха тамифлу, аспирин.. Отказах естествено.

# 178
  • Мнения: 2 050
Имам една кутия с маски от 2011 г. Дали са годни? Обикновени, съхранявани в шкаф.

# 179
  • Мнения: 25 750
Имам една кутия с маски от 2011 г. Дали са годни? Обикновени, съхранявани в шкаф.
Маските са за болните.
Здрав човек няма да се предпази от Ковид 19 с обикновена маска.

Общи условия

Активация на акаунт