COVID-19 - Предпазване - маски, дезинфектанти и други

  • 172 061
  • 3 135
  •   1
Отговори
# 1 770
  • Мнения: 4 585
Здравейте,
Слагам линк към страницата на ГДПБЗН-МВР, на която са публикували информация за контакти на български производители/доставчици на оборудване, материали и лични предпазни средства. В раздел III има файлове за изтегляне с необходимата информация.

# 1 771
  • Мнения: 5 979
Защо вентилатор на кутията? Според мен трябва да е плътно затворена и нещата, които искаш да дезинфекцираш да ги слагаш вътре.
Защото така препоръчва търговеца, тези керамични плочки се нагряват много и излъчват светлина в УВ спектъра, която не е безопасно да се гледа и да се седи в близост до уреда (това е йонизиращо лъчение), а озонът е хубаво да циркулира - това става с вентилатора. Отделно за тая цел са нужни около 2-3kV напрежение, което не никак безопасно. Озонът трепе всичко живо и тоя уред става за цяла стая защото генерира доста, няма нужда да са в близост до него нещата, ако има цветя в стаята трябва да се махнат от там след което трябва хубаво да се проветри   ... та така, хубав уред, но не е безопасен. Иначе от клипчето може да се направи такава кутия с една лампа, евтинки са:
https://www.aliexpress.com/item/4000183253288.html?spm=a2g0o.car … 00W5Qry0&mp=1
oт клипчето е 40W, с подобна като китайската (6-8W) просто ще трябва малко повече време - 15минути до 30 най-много. Моят модел е около 100W и става за дезинфекция на по-големи обеми.
Да допълня с една статия относно озона:
http://www.china.org.cn/opinion/2020-02/26/content_75747237.htm

Последна редакция: вт, 21 апр 2020, 15:56 от pehoko

# 1 772
  • Мнения: 2 452
Аз искам да попитам за кислородната вода. Знdчи за N95 от методите за дезинфекция които не разрушават материала е суха стерилизация при 70 градуса друг препоръчван вариант е с кислородна вода само че не се упоменава процента. Мислех си че значи 3% защото в БГ има 3 % и вече перходрола който е 35% само че срещнах на английски и 6% и пак си се води кислородна вода.Та ако някой е наясно ако може да сподели с какъв процент може да се дезинфекцират маски. Аз в момента вкъщи почти всичко пръскам с кослородна вода защото е един от най-безопасните дезинфектанти за деца.

# 1 773
  • Мнения: 57
Aми аз си поръчах това:
https://www.aliexpress.com/item/32951717102.html?spm=a2g0s.90423 … .0.4b314c4dui6V60
едва ли ще пристигне по-рано от месец. Трябва и някаква кутия да му направя с вентилатор защото не е безопасно да се употребява така. Има такива готови, но са малко по-скъпички. Има и по-маломощни за дезинфекция, но исках нещо с по-сериозен капацитет.
Хмм,
с това нещо(10-20г ozon предполагам на час), ще си изгорите покъщнината Flushed
Не претендирам да съм спец, даже никак в тази област, но като му чета препоръките за работа, то направо звъчи опасно.
Вентилатора се изисква, за да разсее генерираното количество от плочите, за да има окисляване навсякъде.
Мисля че по-изгодно, щеше да бъде да си вземете бактерицидна лампа С озон. Така щяхте да се наслаждавате на двоен ефект.

# 1 774
  • Мнения: 6 886
Аз искам да попитам за кислородната вода. Знdчи за N95 от методите за дезинфекция които не разрушават материала е суха стерилизация при 70 градуса друг препоръчван вариант е с кислородна вода само че не се упоменава процента. Мислех си че значи 3% защото в БГ има 3 % и вече перходрола който е 35% само че срещнах на английски и 6% и пак си се води кислородна вода.Та ако някой е наясно ако може да сподели с какъв процент може да се дезинфекцират маски. Аз в момента вкъщи почти всичко пръскам с кослородна вода защото е един от най-безопасните дезинфектанти за деца.
3% според мен е достатъчно. Толкова се използва за промиване на рани. Иначе ако искаш можеш да си вземеш 30% перхидрол и да го разредиш до 6%.

# 1 775
  • Мнения: 5 979
Цитат на: greystorm
Хмм,
с това нещо(10-20г ozon предполагам на час), ще си изгорите покъщнината Flushed
Не претендирам да съм спец, даже никак в тази област, но като му чета препоръките за работа, то направо звъчи опасно.
Вентилатора се изисква, за да разсее генерираното количество от плочите, за да има окисляване навсякъде.
Мисля че по-изгодно, щеше да бъде да си вземете бактерицидна лампа С озон. Така щяхте да се наслаждавате на двоен ефект.
Озонът е просто корозивен повече от кислорода, няма какво толкова да изгори. Направих една проста сметка, че за час може да направи концентрация oт около 300ppb за една средна стая, което не е нещо изключително. Нормата за въздушно замърсяване е около 100ppb. Ето един готов уред с вентилатор и таймер:
https://www.aliexpress.com/item/4000415673907.html?spm=a2g0o.det … 2717%237564%23601
за вкъщи е чудесен, освен бацилите отстранява и вредни органични замърсители като формалдехид. Мисля, че може  успешно да стерилизира матраци и завивки, които не могат да се перат.

Последна редакция: вт, 21 апр 2020, 18:01 от pehoko

# 1 776
  • Мнения: 314
Аз искам да попитам за кислородната вода. Знdчи за N95 от методите за дезинфекция които не разрушават материала е суха стерилизация при 70 градуса друг препоръчван вариант е с кислородна вода само че не се упоменава процента. Мислех си че значи 3% защото в БГ има 3 % и вече перходрола който е 35% само че срещнах на английски и 6% и пак си се води кислородна вода.Та ако някой е наясно ако може да сподели с какъв процент може да се дезинфекцират маски. Аз в момента вкъщи почти всичко пръскам с кослородна вода защото е един от най-безопасните дезинфектанти за деца.
.
 А как дезинфекцирате с кислородна вода, пръскате брави и повърхности?
И евентуално за под дали става, че моето бебе сега пропълзя и пипа навсякъде и със спирт ми е рисковано.

# 1 777
  • Мнения: 2 452
Да пресипвам в спрей и пръскам плотовете в кухнята, в коридорите плочките преди да ги мина с препарат. Според мен с малко дете което лази това ви е най-добрия вариант. Пръскате оставяте половин час и минавате с вода.

# 1 778
  • Мнения: 3 990
При бебе - парочистачка.

# 1 779
  • Мнения: 2 452
Сигурно ли сте в тези парочистачки? Аз имам една малка ръчна пробвах си парата на ръката изобщо не беше горещо.не знам тези като Стийм моп как са но за мен не убиват всичко.

# 1 780
  • Мнения: 3
Здравейте.
Някой дали видя тези маски https://www.metro.bg/metro-offers/top-offers

Не мога да се ориентирам дали са многократни.

"ФИЛТРИРАЩА МАСКА
KN95
Филтрира до 95% от въздушните частици
Четири слоя на защита за ефективна филтрация на: прах, цветен прашец, смог, PM2.5 (фини прахови частици), микроби, бактерии
Метална регулируема пластина..."

# 1 781
  • Мнения: 2 988
Тази е предназначена за еднократно ползване, но след някакъв вид дезинфекция или поне оставяне да престои няколко дена на сухо и топло място би могла да се използва няколко пъти докато все още може нормално да се диша през нея. Не е за препоръчване да се рискува повторна употреба, ако сме я ползвали в силно заразна среда (напр. в болница) или не сме сигурни дали е достатъчно дезинфекцирана/стерилизирана.

# 1 782
  • Мнения: 9 152
Ако си пера маската със сапун не е ли достатъчно дезинфектирана?
Днес ми пристигнаха полиестерни многократни маски и ги изпрах с прах за пране.
Иначе, ползвах еднократните хирургически, които пера, пека на слънце и са като нови за повторна употреба.

# 1 783
  • Мнения: 3
Тази е предназначена за еднократно ползване, но след някакъв вид дезинфекция или поне оставяне да престои няколко дена на сухо и топло място би могла да се използва няколко пъти докато все още може нормално да се диша през нея. Не е за препоръчване да се рискува повторна употреба, ако сме я ползвали в силно заразна среда (напр. в болница) или не сме сигурни дали е достатъчно дезинфекцирана/стерилизирана.

Благодаря!
Цената ме усъмни, че може и да са от онзи, което носят на 5-10 пранета.... Явно просто са се изхвърлили в цената и толкова...

# 1 784
  • Мнения: 2 988
Такива са цените напоследък. От Китай ми ги предлагат точно тези маски за по $2 за 100бр. или $1.50 за 1000 бр. Естествено се отказах и започнах да стерилизирам по няколко пъти с UVC лампа тези които имам. Прането се опасявам че ще наруши слоевете на филтъра и бих прибягнал до това само в най-краен случай.

Общи условия

Активация на акаунт